1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Мобилари во Македонија - искуства и мислења

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од NERD., 12 Февруари 2015.

1. DrMTR

DrMTR
    Guru

6,130
    6,217
    27 Март 2014
    Пак се оди под рака. Нема фискална ни бутур.

На ARMac му/ѝ се допаѓа ова.
  2. bandrej

bandrej
    Gaining Experience

122
    142
    9 Март 2016
    Машко
    Не знам дали може да важи гаранција ако нема фискална сметка. Плус ако не издаваат фискални сметки зошто никој не ги пријавил во УЈП

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

3. krema

krema
    Professor

8,505
    8,166
    24 Јуни 2009
    Машко
    Затоа што телефонот чини поевтино за разлика од салон или друга конкуренција.

На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
  4. bandrej

bandrej
    Gaining Experience

122
    142
    9 Март 2016
    Машко
    Да ама помалите цени не им дава за право да не издаваат фискални сметки.

5. krema

krema
    Professor

8,505
    8,166
    24 Јуни 2009
    Машко
    Ако ти издаде фискална сметка нема да има помала цена! Капиш?
    Секако не го оправдувам недавањето на фискална сметка.

Последна промена: 10 Март 2019
    На turbiny му/ѝ се допаѓа ова.
  6. bandrej

bandrej
    Gaining Experience

122
    142
    9 Март 2016
    Машко
    Сфаќам како функционира ама ако бирам помала цена, без гаранција, подобро ќе купам од оглас или интернет. Како и да е, не треба да се оправдуваат. Не треба да постои тоа "помала цена ама без фискална".

7. DrMTR

DrMTR
    Guru

6,130
    6,217
    27 Март 2014
    Фискалната всушност е данокот. Ако тој го прикаже како продаден треба да плати данок. За да се избегнаќе данокот, не се издава сметка. Најверојатно УЈП ги штити или имаат човек што не им пушта инспекција. Знаеме како стојат работите на тоа поле во државава. ;)

На Speedster му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Elenaaa

Elenaaa
    Intern

15
    9
    13 Август 2013
    Женско
    Искуство со дечкиве шо се рекламираат на Пазар3? @@@ - Македонски
    Другарка ми си бара телефон, им ги видела огласите, ама мене малку сомнително ми изгледаат.
    Или може само сум многу сомничава.

9. worker_x

worker_x
    Gaining Experience

343
    340
    17 Март 2010
    Машко
    Ако имаат продавница и појдите на лице место, ваљда ќе е океј, а за нарачка, по карго или слично, ризик е. Барем ризик беше за едно другарче мое кое место нов мобилен доби видливо користен.

На Elenaaa му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Ile bocev

Ile bocev
    Gaining Experience

225
    168
    15 ноември 2015
    Машко
    Од ледиком купивме телефон за девојчето некој си самсунг. Не ми дадоа фискална, а не ми ни треба. Телефонот тогаш беше поевтин за 5000 од оператор.

Мобеликс имам влезено неколку пати и еден млад дечко, веројатно газдата не ми се испонаша арогантно.
    Од тогаш не сум влегол.

Од @крале @ibutik имам земено два телефони и една банка. Сосема коректен човек.
    Значи мене ми е потребна гаранција со која ќе можам да им се обратам во случај на проблем. Ако си стојат на тоа не се замарам понатаму.

И мобико, видеодата, електро визија се преваранти. Сум имал искуство. Видео дата, сетек чисти преваранти.
    А за суд никој нема да оди за телефон од 200евра.

На turbiny му/ѝ се допаѓа ова.
  11. tupacan

tupacan
    Practice makes perfect

1,397
    1,779
    10 Септември 2007
    Машко
    Lorem Ipsum.
    Некој да не има искуство со fixit.mk? Гледам имаат нешто пониски цени од Ледиком за S10.

12. Balanar

Balanar
    On your way to fame

974
    995
    6 Декември 2016
    Машко
    Оправаа изгорен IC чип на еден Ајфон. Добро го средија.
    За продажба не знам како се.

На tupacan му/ѝ се допаѓа ова.
  13. fuzzjaw

fuzzjaw
    Practice makes perfect

823
    1,217
    13 Јануари 2014
    Машко
    Се мислам да земам S10+ од некоја од мобилариве. Се изначитав и позитивно и негативно, засега најефтини се Ледиком (~42 илјади), ама ми фаќа око муабетот од Мобико дека ги земаат од Грција, заради гаранцијата и слично, и би платил некој денар плус ако вреди (мислам околу ~46 илјади е кај нив).

Некој совет, од кај да земам, на што да пазам?

14. DemoUser

DemoUser
    On your way to fame

713
    662
    27 Април 2010
    Машко
    @fuzzjaw друже веќе гаранциите се мижи да ти баам е работава, значи ко прво ако ти падне искршиш екран гаранција автоматски не ти важи веќе освен да го однесеш да те заколат тамо па да ти продолжи...Така да според мене јас би го купил кај е најефтин и другите пари што мислиш да ги дадеш земи осигурај го ако има нешто фајте од тоа осигурување барем да знаеш дека ќе имаш некој ќар.Друго искрајно ќе ти кажам најубаво ти е да гледаш да не е паковката отвара туку пред тебе пломбите на кутијата да ти ги сече и тоа е тоа.Се друго ти е веќе виша сила.Јас би го купил 42 илјади на пример и би дал пари за добар скреен протектор од whitestonedome и некој дбранд за позади да не се гребе.Е сега ова ти е мое мислење но сепак јас гаранцијата еве мојот Ноте 8 сега полни 1 година точно денес, а го купив од мобеликс и беше со УК полнач, и врска немаше никаква телефонот си работи топ до ден денес без никаков проблем, а дека е паднат паднат е али си имав заштити и нема гајле.Така да јас искрајно повеќето е тоа како од старт ќе се погоди првите 5 6 дена дур му ја вадиш маста ако е во ред ќе биде во ред ако не одма ќе покаже мака.Тоа ти е од мене мислење немој одма да ме тепаш ти и другиве кучиња по форумов одма.

На fuzzjaw му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Speedster

Speedster
    Gaining Experience

351
    326
    1 Јануари 2016
    Машко
    @fuzzjaw

Еве според мене добра цена и добра 2 год гаранција . Да не те боли глава утре ако случајно се појави зелена , љиљакова , бела итн линија на екран . Плус можеш да прашаш у телеком во рок од 30 дена од кога е купен тел да го осигураш каско .

Оглас SAMSUNG S10 PLUS NOV T MOBILE GARANCIJA Се продава, Скопjе, Скопје, ЕЛЕКТРОНИКА, Мобилни телефони, Samsung, Galaxy s10, SAMSUNG S10 PLUS NOV T MOBILE GARANCIJA

На DrMTR и fuzzjaw им се допаѓа ова.
  16. Balanar

Balanar
    On your way to fame

974
    995
    6 Декември 2016
    Машко
    Ова со линиите до кога ќе го фурате? Половина на 2019 сме веќе...

Скоти, olikomerc, TheMarshal и на уште 1 им се допаѓа ова.
  17. TheMarshal

TheMarshal
    Intern

41
    40
    3 Јануари 2019
    Машко
    Можеби нема линии, но, кај Samsung има burn-in ефект кај Galaxy S моделите. Што е многу веројатнен да ти се јави. Не знам како е со Ледиком, дали воошто ќе ти го сменат дисплејот ако ти се јави burn-in. Ма да, сум слушал се позитивно за нив од другари и роднини.

18. dddragan

dddragan
    Gaining Experience

179
    187
    12 Август 2014
    Машко
    Ако не ме излажал другаров кога земаше телефон пред 2 месеци од Телеком, освен ако не го осигураш одма на лице место кога ќе го купиш во салон, не можеш да го осигураш веќе телефонот кај нив.

На Speedster му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...