1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Мобилари во Македонија - искуства и мислења

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од NERD., 12 Февруари 2015.

 1. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,130
  6,217
  27 Март 2014
  Пак се оди под рака. Нема фискална ни бутур.
   
  На ARMac му/ѝ се допаѓа ова.
 2. bandrej

  bandrej
  Gaining Experience

  122
  142
  9 Март 2016
  Машко
  Не знам дали може да важи гаранција ако нема фискална сметка. Плус ако не издаваат фискални сметки зошто никој не ги пријавил во УЈП

  Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
   
 3. krema

  krema
  Professor

  8,505
  8,166
  24 Јуни 2009
  Машко
  Затоа што телефонот чини поевтино за разлика од салон или друга конкуренција.
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 4. bandrej

  bandrej
  Gaining Experience

  122
  142
  9 Март 2016
  Машко
  Да ама помалите цени не им дава за право да не издаваат фискални сметки.

  Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
   
 5. krema

  krema
  Professor

  8,505
  8,166
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ако ти издаде фискална сметка нема да има помала цена! Капиш?
  Секако не го оправдувам недавањето на фискална сметка.
   
  Последна промена: 10 Март 2019
  На turbiny му/ѝ се допаѓа ова.
 6. bandrej

  bandrej
  Gaining Experience

  122
  142
  9 Март 2016
  Машко
  Сфаќам како функционира ама ако бирам помала цена, без гаранција, подобро ќе купам од оглас или интернет. Како и да е, не треба да се оправдуваат. Не треба да постои тоа "помала цена ама без фискална".

  Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
   
 7. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,130
  6,217
  27 Март 2014
  Фискалната всушност е данокот. Ако тој го прикаже како продаден треба да плати данок. За да се избегнаќе данокот, не се издава сметка. Најверојатно УЈП ги штити или имаат човек што не им пушта инспекција. Знаеме како стојат работите на тоа поле во државава. ;)
   
  На Speedster му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Elenaaa

  Elenaaa
  Intern

  15
  9
  13 Август 2013
  Женско
  Искуство со дечкиве шо се рекламираат на Пазар3? @@@ - Македонски
  Другарка ми си бара телефон, им ги видела огласите, ама мене малку сомнително ми изгледаат.
  Или може само сум многу сомничава.
   
 9. worker_x

  worker_x
  Gaining Experience

  343
  340
  17 Март 2010
  Машко
  Ако имаат продавница и појдите на лице место, ваљда ќе е океј, а за нарачка, по карго или слично, ризик е. Барем ризик беше за едно другарче мое кое место нов мобилен доби видливо користен.
   
  На Elenaaa му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Ile bocev

  Ile bocev
  Gaining Experience

  225
  168
  15 ноември 2015
  Машко
  Од ледиком купивме телефон за девојчето некој си самсунг. Не ми дадоа фискална, а не ми ни треба. Телефонот тогаш беше поевтин за 5000 од оператор.

  Мобеликс имам влезено неколку пати и еден млад дечко, веројатно газдата не ми се испонаша арогантно.
  Од тогаш не сум влегол.

  Од @крале @ibutik имам земено два телефони и една банка. Сосема коректен човек.
  Значи мене ми е потребна гаранција со која ќе можам да им се обратам во случај на проблем. Ако си стојат на тоа не се замарам понатаму.

  И мобико, видеодата, електро визија се преваранти. Сум имал искуство. Видео дата, сетек чисти преваранти.
  А за суд никој нема да оди за телефон од 200евра.
   
  На turbiny му/ѝ се допаѓа ова.
 11. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,397
  1,779
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  Некој да не има искуство со fixit.mk? Гледам имаат нешто пониски цени од Ледиком за S10.
   
 12. Balanar

  Balanar
  On your way to fame

  974
  995
  6 Декември 2016
  Машко
  Оправаа изгорен IC чип на еден Ајфон. Добро го средија.
  За продажба не знам како се.
   
  На tupacan му/ѝ се допаѓа ова.
 13. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  823
  1,217
  13 Јануари 2014
  Машко
  Се мислам да земам S10+ од некоја од мобилариве. Се изначитав и позитивно и негативно, засега најефтини се Ледиком (~42 илјади), ама ми фаќа око муабетот од Мобико дека ги земаат од Грција, заради гаранцијата и слично, и би платил некој денар плус ако вреди (мислам околу ~46 илјади е кај нив).

  Некој совет, од кај да земам, на што да пазам?
   
 14. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  713
  662
  27 Април 2010
  Машко
  @fuzzjaw друже веќе гаранциите се мижи да ти баам е работава, значи ко прво ако ти падне искршиш екран гаранција автоматски не ти важи веќе освен да го однесеш да те заколат тамо па да ти продолжи...Така да според мене јас би го купил кај е најефтин и другите пари што мислиш да ги дадеш земи осигурај го ако има нешто фајте од тоа осигурување барем да знаеш дека ќе имаш некој ќар.Друго искрајно ќе ти кажам најубаво ти е да гледаш да не е паковката отвара туку пред тебе пломбите на кутијата да ти ги сече и тоа е тоа.Се друго ти е веќе виша сила.Јас би го купил 42 илјади на пример и би дал пари за добар скреен протектор од whitestonedome и некој дбранд за позади да не се гребе.Е сега ова ти е мое мислење но сепак јас гаранцијата еве мојот Ноте 8 сега полни 1 година точно денес, а го купив од мобеликс и беше со УК полнач, и врска немаше никаква телефонот си работи топ до ден денес без никаков проблем, а дека е паднат паднат е али си имав заштити и нема гајле.Така да јас искрајно повеќето е тоа како од старт ќе се погоди првите 5 6 дена дур му ја вадиш маста ако е во ред ќе биде во ред ако не одма ќе покаже мака.Тоа ти е од мене мислење немој одма да ме тепаш ти и другиве кучиња по форумов одма.
   
  На fuzzjaw му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Speedster

  Speedster
  Gaining Experience

  351
  326
  1 Јануари 2016
  Машко
  @fuzzjaw

  Еве според мене добра цена и добра 2 год гаранција . Да не те боли глава утре ако случајно се појави зелена , љиљакова , бела итн линија на екран . Плус можеш да прашаш у телеком во рок од 30 дена од кога е купен тел да го осигураш каско .

  Оглас SAMSUNG S10 PLUS NOV T MOBILE GARANCIJA Се продава, Скопjе, Скопје, ЕЛЕКТРОНИКА, Мобилни телефони, Samsung, Galaxy s10, SAMSUNG S10 PLUS NOV T MOBILE GARANCIJA
   
  На DrMTR и fuzzjaw им се допаѓа ова.
 16. Balanar

  Balanar
  On your way to fame

  974
  995
  6 Декември 2016
  Машко
  Ова со линиите до кога ќе го фурате? Половина на 2019 сме веќе...
   
  Скоти, olikomerc, TheMarshal и на уште 1 им се допаѓа ова.
 17. TheMarshal

  TheMarshal
  Intern

  41
  40
  3 Јануари 2019
  Машко
  Можеби нема линии, но, кај Samsung има burn-in ефект кај Galaxy S моделите. Што е многу веројатнен да ти се јави. Не знам како е со Ледиком, дали воошто ќе ти го сменат дисплејот ако ти се јави burn-in. Ма да, сум слушал се позитивно за нив од другари и роднини.
   
 18. dddragan

  dddragan
  Gaining Experience

  179
  187
  12 Август 2014
  Машко
  Ако не ме излажал другаров кога земаше телефон пред 2 месеци од Телеком, освен ако не го осигураш одма на лице место кога ќе го купиш во салон, не можеш да го осигураш веќе телефонот кај нив.
   
  На Speedster му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...