• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
944
581
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Абе остај го човекот на раат више. Се знае кој е „газда„ за распоред у куќа . Женските . Како они ќе си направат план - така ! Ние само треба да сме џентлмени и да им угодиме .
Николаааааа Николааааа едниот е AC/DC а другиот некој дождоен...
 
18 февруари 2016
47
49
Стави XML?

Нема гајле иначе, enjoy
Да, ставив, се е во ред
Мислењето е автоматски споено:

се извинувам што сум "безобразен" ама според распоредот што го воочувам на сликава во твојава просторија пологично би ти било да дадеш едно 15-20см простор напред на комодата а телевизорот да го ротираш за 30 ° clockwise за според мене подобро корисничко задоволство...
Апсолутно си во право, така и направив.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,792
29,774
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Да, ставив, се е во ред
Мислењето е автоматски споено:


Апсолутно си во право, така и направив.

Ќе ти биде ли тешко да ја реплицираш сцената со новиот XML? истото свлетло/позиација да видиме дали прави разлика.
 

lggit

Intern
9 март 2021
30
5
Дали некој знае на кој начин функционира block contact кај miui dialer?
Дали одма го отфрла повикот(спушта слушалка)или во позадина го остава повикот да звони и не го прикажува како дојдовен повик?
 
Последна промена:

Avid

Guru
21 јануари 2009
6,043
9,891
Скопје
Дали некој знае на кој начин функционира block contact кај miui dialer?
Дали одма го отфрла повикот(спушта слушалка)или во позадина го остава повикот да звони и не го прикажува како дојдовен повик?
Ако не се лажам дава како заузето.
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,589
4,835
Дали некој знае на кој начин функционира block contact кај miui dialer?
Дали одма го отфрла повикот(спушта слушалка)или во позадина го остава повикот да звони и не го прикажува како дојдовен повик?
Веднаш спушта само, дава заузето.
Кога ке отвориш листа каде што си вртел, го пишува контактот со пречкртана слушалка до него, ама не добиваш известување дека ти ѕвонел.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,792
29,774
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Огромна разлика, ем посветла, е помалце шум.
 

ksimon

Gaining Experience
29 април 2011
392
209
Дечки здраво. Имам проблем. На ќерка ми Xiaomi Redmi 7A : Апдејтирал МИУИ автоматски, но (најверојатно заради недоволна внатрешна меморија, барем така прочитав на странски форуми), цело време прави апдејт и на некои 16 до 17 проценти закочува, се рестартира и повторно истото цело време. Не дозволува влез во recovery mode, пробувам volume down or up together with power button, ништо. Само влегувам во Fastboot mode, но понатаму не ми дава никакви опции. Го поврзав на лаптоп. Пробав ADB & Fastboot Tools.jar да му пристапам, појавува сериал нумбер, но покажува дека е заклучен bootloader и не дозволува ништо да се прави. Значи прво да се отклучи Bootloader. Тоа е главниот проблем. Како да се отклучи Bootloader преку PC. Телефонот не е рутиран, оригиналниот софтвер го има. Ај ве молам совети, 2 дена се зезакам на нет, не наоѓам солуција. Единствено некој туторијал најдов што мислам дека може да успее, ама типот влегува во command prompt и од таму прави MS DOS команди, што мене не ми успева.
Еве што е проблемот опишан кај други корисници.
https://www.reddit.com/r/Xiaomi/comments/lnavm4 View: https://www.reddit.com/r/Xiaomi/comments/lnavm4/redmi_7a_stuck_in_a_loop_during_update_to_miui_12/

Секој совет навистина е добредојден! Фала.
 
Последна промена:

mnikolce

On your way to fame
27 октомври 2016
773
607
Дечки здраво. Имам проблем. На ќерка ми Xiaomi Redmi 7A : Апдејтирал МИУИ автоматски, но (најверојатно заради недоволна внатрешна меморија, барем така прочитав на странски форуми), цело време прави апдејт и на некои 16 до 17 проценти закочува, се рестартира и повторно истото цело време. Не дозволува влез во recovery mode, пробувам volume down or up together with power button, ништо. Само влегувам во Fastboot mode, но понатаму не ми дава никакви опции. Го поврзав на лаптоп. Пробав ADB & Fastboot Tools.jar да му пристапам, појавува сериал нумбер, но покажува дека е заклучен bootloader и не дозволува ништо да се прави. Значи прво да се отклучи Bootloader. Тоа е главниот проблем. Како да се отклучи Bootloader преку PC. Телефонот не е рутиран, оригиналниот софтвер го има. Ај ве молам совети, 2 дена се зезакам на нет, не наоѓам солуција. Единствено некој туторијал најдов што мислам дека може да успее, ама типот влегува во command prompt и од таму прави MS DOS команди, што мене не ми успева.
Секој совет навистина е добредојден! Фала.
Дали при притискање на дугмињата за рековери, излегува No command или воопшто ништо?

Sent from my M2007J20CG using Tapatalk
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,927
3,311
Дечки здраво. Имам проблем. На ќерка ми Xiaomi Redmi 7A : Апдејтирал МИУИ автоматски, но (најверојатно заради недоволна внатрешна меморија, барем така прочитав на странски форуми), цело време прави апдејт и на некои 16 до 17 проценти закочува, се рестартира и повторно истото цело време. Не дозволува влез во recovery mode, пробувам volume down or up together with power button, ништо. Само влегувам во Fastboot mode, но понатаму не ми дава никакви опции. Го поврзав на лаптоп. Пробав ADB & Fastboot Tools.jar да му пристапам, појавува сериал нумбер, но покажува дека е заклучен bootloader и не дозволува ништо да се прави. Значи прво да се отклучи Bootloader. Тоа е главниот проблем. Како да се отклучи Bootloader преку PC. Телефонот не е рутиран, оригиналниот софтвер го има. Ај ве молам совети, 2 дена се зезакам на нет, не наоѓам солуција. Единствено некој туторијал најдов што мислам дека може да успее, ама типот влегува во command prompt и од таму прави MS DOS команди, што мене не ми успева.
Еве што е проблемот опишан кај други корисници.
https://www.reddit.com/r/Xiaomi/comments/lnavm4 View: https://www.reddit.com/r/Xiaomi/comments/lnavm4/redmi_7a_stuck_in_a_loop_during_update_to_miui_12/

Секој совет навистина е добредојден! Фала.
Recovery mode se vleguva so PowerUp+Power, drzis se dodeka ne vidis meni.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

ksimon

Gaining Experience
29 април 2011
392
209
Дали при притискање на дугмињата за рековери, излегува No command или воопшто ништо?

Sent from my M2007J20CG using Tapatalk
Воопшто ништо.
Мислењето е автоматски споено:

Recovery mode se vleguva so PowerUp+Power, drzis se dodeka ne vidis meni.

Sent from Телефон using Tapatalk
Знам тоа. Нејќе. Прочитај фино, објаснувам убаво. Фала иначе..
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,927
3,311
Знам тоа. Нејќе. Прочитај фино, објаснувам убаво. Фала иначе..
Кај VolUP OR VolDw со Power сум прочитал AND. Слепчо. А гледам дека стигаш до Фастбут логото, значи да пробаш со MiFlash и соодветен fastboot rom.
 

mnikolce

On your way to fame
27 октомври 2016
773
607
Кај VolUP OR VolDw со Power сум прочитал AND. Слепчо. А гледам дека стигаш до Фастбут логото, значи да пробаш со MiFlash и соодветен fastboot rom.
ако имал активен mi account во мобилниот - треба да проба со новите mi flash алатки да се логира со тој account па ако му дозволи флешување, или отворање на телефонот па во edl ако и тоа дозволи да се флешува. Доколку тоа помине, биди сигурен - најверојатно телефонот ќе избриши сѐ од податоците во него...
 
Последна промена:

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,927
3,311
ако имал активен mi account во мобилниот - треба да проба со новите mi flash алатки да се логира со тој account па ако му дозволи флешување, или отворање на телефонот па во edl ако и тоа дозволи да се флешува. Доколку тоа помине, биди најверојатно телефонот ќе избриши се' од податоците во него...
Тоа со бришење се подразбира, на жалост.

Еве уште неколку линка што ги најдов на темава (или МиФлеш или ЕДЛ или во MiStore да го однесе на сервис да го средат).

https://www.reddit.com/r/Xiaomi/comments/lnavm4/_/gwa3133 View: https://www.reddit.com/r/Xiaomi/comments/lnavm4/redmi_7a_stuck_in_a_loop_during_update_to_miui_12/gwa3133/


Ете и овај се изнамучил ама успеал и вака


Значи сака тинтрање. Прво би пробал со MiFlashTool (може да треба да се проба и неколку верзии понова/постара). Има во погорниот пост на страната упатство за користење на МиФлеш.
 

ksimon

Gaining Experience
29 април 2011
392
209
Кај VolUP OR VolDw со Power сум прочитал AND. Слепчо. А гледам дека стигаш до Фастбут логото, значи да пробаш со MiFlash и соодветен fastboot rom.
До Fastboot стигам со volume down+ power button. Од таму, го прикачувам на ADB&FastbookTools.jar и ми дава следново: И од тука натаму ништо не ми успева, за све ми вика Unlock Bootloader... Можно е да не правам нешто ко што треба, затоа и прашувам тука. Симнав РОМ-ови, Image фајлови, итн..не ми успева ништо. Значи муабетот е најверојатно како да се анлокне бутоладерот виа компјутер. Тоа со бришење податоци нема везе, само да проработи телефонот е муабетот :) редми 7а.jpg
Мислењето е автоматски споено:

Тоа со бришење се подразбира, на жалост.

Еве уште неколку линка што ги најдов на темава (или МиФлеш или ЕДЛ или во MiStore да го однесе на сервис да го средат).

https://www.reddit.com/r/Xiaomi/comments/lnavm4/_/gwa3133 View: https://www.reddit.com/r/Xiaomi/comments/lnavm4/redmi_7a_stuck_in_a_loop_during_update_to_miui_12/gwa3133/


Ете и овај се изнамучил ама успеал и вака


Значи сака тинтрање. Прво би пробал со MiFlashTool (може да треба да се проба и неколку верзии понова/постара). Има во погорниот пост на страната упатство за користење на МиФлеш.
ДА, епа баш овој го најдов и ја, ама кај мене не е активно АДБ моде, кога го отварам ADB&FastbookTools.jar.
Мислењето е автоматски споено:

ако имал активен mi account во мобилниот - треба да проба со новите mi flash алатки да се логира со тој account па ако му дозволи флешување, или отворање на телефонот па во edl ако и тоа дозволи да се флешува. Доколку тоа помине, биди сигурен - најверојатно телефонот ќе избриши сѐ од податоците во него...
Искрено, неам поима дали има активен акаунт. Ќе да нема. Ама не сум сигурен...
Мислењето е автоматски споено:

Тоа со бришење се подразбира, на жалост.

Еве уште неколку линка што ги најдов на темава (или МиФлеш или ЕДЛ или во MiStore да го однесе на сервис да го средат).

https://www.reddit.com/r/Xiaomi/comments/lnavm4/_/gwa3133 View: https://www.reddit.com/r/Xiaomi/comments/lnavm4/redmi_7a_stuck_in_a_loop_during_update_to_miui_12/gwa3133/


Ете и овај се изнамучил ама успеал и вака


Значи сака тинтрање. Прво би пробал со MiFlashTool (може да треба да се проба и неколку верзии понова/постара). Има во погорниот пост на страната упатство за користење на МиФлеш.
Хаха баш тинтрање сака :)
Мислењето е автоматски споено:

Тоа со бришење се подразбира, на жалост.

Еве уште неколку линка што ги најдов на темава (или МиФлеш или ЕДЛ или во MiStore да го однесе на сервис да го средат).

https://www.reddit.com/r/Xiaomi/comments/lnavm4/_/gwa3133 View: https://www.reddit.com/r/Xiaomi/comments/lnavm4/redmi_7a_stuck_in_a_loop_during_update_to_miui_12/gwa3133/


Ете и овај се изнамучил ама успеал и вака


Значи сака тинтрање. Прво би пробал со MiFlashTool (може да треба да се проба и неколку верзии понова/постара). Има во погорниот пост на страната упатство за користење на МиФлеш.
Неам поима што е ЕДЛ, мада покушав и во тоа да влезам преку ADBFastbookTools.jar, ама пак истото. Секогаш дава порака cannot procedure coz the bootloader is locked, така некако..
Мислењето е автоматски споено:

Симнав .tgz file од сајтот што ми го прати Марв. Кога сум во ADB, што точно треба да правам? Јас кликам на Select Image, го кликам фајлот од фолдерот кај што ми е распакуван РОМ-от и ми дава ова повторно. Дали можда треба друг фајл да одберам?
Мислењето е автоматски споено:

Уствари прашањето ми е: Дали прво кликам на Flash Image или на Boot to image? Пошто кога кликам на Flash Image, ништо не се случува. Можда треба да причекам некое време, као рецимо поише од десетина секунди? Дали во тој дел грешам? Мада мислам дека не, пошто цело време ми дава порака unlock device first...
 

Атачменти

 • imagefajl.jpg
  imagefajl.jpg
  235.5 KB · Прегледи: 30
Последна промена:

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,927
3,311
Уствари прашањето ми е: Дали прво кликам на Flash Image или на Boot to image? Пошто кога кликам на Flash Image, ништо не се случува. Можда треба да причекам некое време, као рецимо поише од десетина секунди? Дали во тој дел грешам? Мада мислам дека не, пошто цело време ми дава порака unlock device first...
Select ROM folder, na slednoto dropdown "Delete All", i Flash ROM.
 

ksimon

Gaining Experience
29 април 2011
392
209
ЈАс симнав фајлови од сајтот што ми го прати ти, а тие се .tgz. НА овој програм ADB&FastbookTools најгоре почнува со Select Image, па има видиш dropdown menu со опции: boot, cust, modem, persist, recovery, system. Што точно треба да направам?
 

Атачменти

 • ppp.jpg
  ppp.jpg
  249.1 KB · Прегледи: 33
 • ддм.jpg
  ддм.jpg
  225.7 KB · Прегледи: 33

mnikolce

On your way to fame
27 октомври 2016
773
607
ЈАс симнав фајлови од сајтот што ми го прати ти, а тие се .tgz. НА овој програм ADB&FastbookTools најгоре почнува со Select Image, па има видиш dropdown menu со опции: boot, cust, modem, persist, recovery, system. Што точно треба да направам?
Ништо нема да сториш сам, евентуално со отворање на мобилниот да се флешува во едл мод... Друго сѐ ти е узалуд.

Sent from my M2007J20CG using Tapatalk
 

ksimon

Gaining Experience
29 април 2011
392
209
Ништо нема да сториш сам, евентуално со отворање на мобилниот да се флешува во едл мод... Друго сѐ ти е узалуд.

Sent from my M2007J20CG using Tapatalk
И ја така некако мислам :) Знаеш да го опраиш ти? Од Скопје си? Можам да те исконтактирам?
 

mnikolce

On your way to fame
27 октомври 2016
773
607
И ја така некако мислам :) Знаеш да го опраиш ти? Од Скопје си? Можам да те исконтактирам?
Не, од Битола, а ми праќале по карго, твое е дали ќе му се пробаме или не

Sent from my M2007J20CG using Tapatalk
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,927
3,311
ЈАс симнав фајлови од сајтот што ми го прати ти, а тие се .tgz. НА овој програм ADB&FastbookTools најгоре почнува со Select Image, па има видиш dropdown menu со опции: boot, cust, modem, persist, recovery, system. Што точно треба да направам?
Не знам за со тој програм. Јас ти зборам со официјалниот Mi Flash Tool да работиш цело време. Ако сака сака. Ако не ќе мора преку EDL (Emergency Download Mode) да се оди попто как тебе и најверојатно и битлоудер е заклучен и УСБ дибаг е исклучено, се стандард по дифолт. Значи официјален Мифлеш, ако нејќе евентуално да се проба преку командна линија како линкот од XDA што го пуштив погоре, најпосле преку EDL (сам или некој ко МиСтор да им го однесеш да ту го средат за 1 ден).

Sent from Телефон using Tapatalk
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,578
3,324
Некое софтверско решение за проблемот со proximity сензорот на Redmi 10 Note Pro?

Инаку е со MIUI 12.5.4.0 global верзијата.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,095
Мислења
877,556
Членови
30,693
Најнов член
RL
На врв Дно