• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Overdrive

On your way to fame
23 јуни 2010
480
504
Може од некаде да се нарача Poco X3? Од продавницата на AliExpress не доставуваат до Македонија.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,811
9,238
Скопје
Ех гомце кинеско. Еве после 2 години и некој месец, на Redmi Note 5 AI ми се појави жолта флека како ¼ месечина, 1 сантим, на лева страна горе. Да видиме сега дали и како и колку ќе се шири.
Не го користам многу телефонот, брајтнесот ретко бил на максимум, е сега го имам чат пат ставано у кола на совозачко...
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,667
1,020
Опа 172€ за Поково, не е воопшто лоша цена, штета што сме банирани од Алија и немаат шипинг. Инаку интересен е овој новиот 732Г Снапдрагон, па уште и 5Г.
 

Razor-mk

Gaining Experience
7 јули 2013
133
66
Ех гомце кинеско. Еве после 2 години и некој месец, на Redmi Note 5 AI ми се појави жолта флека како ¼ месечина, 1 сантим, на лева страна горе. Да видиме сега дали и како и колку ќе се шири.
Не го користам многу телефонот, брајтнесот ретко бил на максимум, е сега го имам чат пат ставано у кола на совозачко...
Толку му е век скоро на секој телефон. Јас го имам истиот модел, стаклото партал му го направив (дека го носам без заштита) ама пак си работи перфектно, нема сецкање батерија топ.
Е сега камерата не ја бива, не дека не работи туку нема веќе перформанс, техниката си оди на подобро.
Исто и претходниот редми 3 го користев околу 2 години.
Кај и да е време е за нов, но дефинитивно ќе останам со Редми.
Му се намерачив на Ноте 10 ама корона криза :D
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,432
4,588
Јас имав Redmi Note 3 Pro, тераше без проблем 2 години. После тоа го пукнав стаклото, татко ми го користеше така. Сменив екран, пак го скрши и не мењам више. :D
Телефонот се користи сеуште, веќе 4 години без никакви проблеми.
 

nikola_bb

Gaining Experience
14 август 2009
351
96
Ех гомце кинеско. Еве после 2 години и некој месец, на Redmi Note 5 AI ми се појави жолта флека како ¼ месечина, 1 сантим, на лева страна горе. Да видиме сега дали и како и колку ќе се шири.
Не го користам многу телефонот, брајтнесот ретко бил на максимум, е сега го имам чат пат ставано у кола на совозачко...
До сега на 2 Redmi телефони ми се појавува жолта флека во горен лев агол. Кога е многу топло флеки има и подолу на лева страна. Читав по нет наводно е проблем во производство. Сум забележал дека најверојатно на многу топло и во џеб кога го носам притиснат дека ми се појавило ова.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,667
1,020
Нели може веќе да се порачува од али? Од скоро ли е овај бан?
Да но повеќето продавници кои испорачуваат телефони го стопираа шипингот до МК пред некоја година или го зголемија шипингот на 100 долари пример преку ДХЛ, најверојатно поради некои мангупи. И еве сега ни Шаоми преку официјалниот стор нема шипинг до МК за овој телефон, како ни Фантази сторот на Али, а можно е да немаме шипинг ни преку Бангоод.
 

Propeller

Gaining Experience
5 февруари 2015
90
89
Јас користев претходно Редми 4х купен од Алиекспрес, со глобал РОМ. Еве го и 3 години подоцна е како нов, како од фабрика излезен, ни грепка на него нема, ни флеки, ни чуда.
Земав нов, Редми Ноте 8, а овој му го дадов на татко ми.
Можам да кажам дека и по 3 години, поради малку поголем капацитет на батеријата, а помалиот екран, држи повеќе батерија од новиот. А и самата изработка од алуминиум му дава некоја посебна издржливост.
За телефонче што кошташе 100тина евра сум ептен задоволен.
Самсунзи, еквиваленти од тие години, сигурно сега фаќаат пајажини во некои фиоки и одамна им е поминат векот на користење.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,075
29,080
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Да но повеќето продавници кои испорачуваат телефони го стопираа шипингот до МК пред некоја година или го зголемија шипингот на 100 долари пример преку ДХЛ, најверојатно поради некои мангупи. И еве сега ни Шаоми преку официјалниот стор нема шипинг до МК за овој телефон, како ни Фантази сторот на Али, а можно е да немаме шипинг ни преку Бангоод.
Јас кога викам да не се споделуваат зделки од нет, некои се прават паметни, трпете сега. Па уште и тема отвориле за зделки :eek:h:
 

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,496
1,121
Неврленд
Јас кога викам да не се споделуваат зделки од нет, некои се прават паметни, трпете сега. Па уште и тема отвориле за зделки :eek:h:
Еее ти па. Кинезите изгледа почнале да го читат форумо па затоа стопирале? :)
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,811
9,238
Скопје
и во џеб кога го носам притиснат дека ми се појавило ова.
Гигантски ги прават веќе, 7 инчни таблети у курац. Фаблет :D недостасува зборов.
Многу се незгодни за у џеб, при одредени движења/клекнувања треба цел фокус на тоа.
За фармерки да не праиме м0абет...
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,075
29,080
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Еее ти па. Кинезите изгледа почнале да го читат форумо па затоа стопирале? :)
Преваранти учат каде има добри зделки, нарачуваат и викаат дека не стигнало, ја користат темата за инфо.
 

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,496
1,121
Неврленд
Преваранти учат каде има добри зделки, нарачуваат и викаат дека не стигнало, ја користат темата за инфо.
Сакаш да кажеш на некој му платеш унапред за пониска цена и он ти каже после демек не стигнал? Или?
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,805
6,840
www.mikrotikmacedonia.net
Сакаш да кажеш на некој му платеш унапред за пониска цена и он ти каже после демек не стигнал? Или?
НЕ ! Туку користат екстра ефтин шипинг, без тракинг и откако ке стигне (или ке касни некој ден) отвараат диспјут на Али и си враќаат парите што ги дале. Што е ефектот од сето тоа? Нема веќе ефтин шипинг (најефитиниот на Бенггуд кошта 20 долари), или испорачуваат строго преку DHL. Е сеа кој будала ке нарача ако знае дека треба да плаќа DHL+Царински трошоци по дифолт (нема шанса да се избегне данокот по никоја цена ако оди со DHL), така да работава оди кон лошо.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,288
2,910
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
НЕ ! Туку користат екстра ефтин шипинг, без тракинг и откако ке стигне (или ке касни некој ден) отвараат диспјут на Али и си враќаат парите што ги дале. Што е ефектот од сето тоа? Нема веќе ефтин шипинг (најефитиниот на Бенггуд кошта 20 долари), или испорачуваат строго преку DHL. Е сеа кој будала ке нарача ако знае дека треба да плаќа DHL+Царински трошоци по дифолт (нема шанса да се избегне данокот по никоја цена ако оди со DHL), така да работава оди кон лошо.
Е добро, ќе купуваме ритејл цени, па и дечките во анхоч/ми стор да земат плата, ќе се стимулира локална економија, па и може ќе ја надраснеме таа константна потреба да се осеќаме дека сме го победиле системот. Нема ништо инхерентно лошо во тоа.
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,755
2,289
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Не беше Poco X3 за индиски пазар? Ние не видовме тука исто Х2 ниту па К30 ...
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,075
29,080
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Не беше Poco X3 за индиски пазар? Ние не видовме тука исто Х2 ниту па К30 ...
Абе и Mi 10 Ultra беше за тој пазар, ама се истепаа од постирање како го истепал N20U, така да - да бидеме логички конзистетни.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,568
2,920
Опа 172€ за Поково, не е воопшто лоша цена, штета што сме банирани од Алија и немаат шипинг. Инаку интересен е овој новиот 732Г Снапдрагон, па уште и 5Г.
732G нема 5Г.
Не беше Poco X3 за индиски пазар? Ние не видовме тука исто Х2 ниту па К30 ...
Не. За глобал е, а го има и со ЕУ ром. Низ МИ шоповиве низ Европа го има веќе за ордер/преордер. За индиски пазар се шушка дека ќе им 8GB верзија, ама ќе им скратат на други работи гарант како и секогаш.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,075
29,080
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Еве го легендата со видео, човеков е незаменлив.

 

Misko6000

On your way to fame
5 април 2015
917
834
732G нема 5Г.Не. За глобал е, а го има и со ЕУ ром. Низ МИ шоповиве низ Европа го има веќе за ордер/преордер. За индиски пазар се шушка дека ќе им 8GB верзија, ама ќе им скратат на други работи гарант како и секогаш.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
Го има на Али ,веднаш со испорака од Шпанско складиште до повеќето блиски ЕУ земји.

Sent from my Mi using Tapatalk
 

The Geek Boy

Gaining Experience
9 август 2018
1,111
452
Новиот Poco X3, одлична цена, одлични перформанси, I like it!

Еве ви слики од рекламен материјал, нејќев 10+ слики да ви шибнам овде па ги ставив во линкот подоле:

Poco X3
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,075
29,080
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,737
Мислења
856,411
Членови
29,741
Најнов член
Bitpb
На врв Дно