• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Македонски Пошти - Општа Дискусија

Како сте задоволни од услугите на Македонски Пошти?


  • Вкупно гласале
    442

puscyfer

Gaining Experience
10 декември 2010
41
79
Добро зошто служат еден куп апликации на мобилен како 17Track, Track 24, TrackChecker Mobile? Ќе добиеш известување за секој нареден статус до последниот ,,испорачана".
Ќе си провериш веднаш, не после 10 дена.
Не ме сфати, тие трекери инсистираат дека пратката не е ни близу мк. Сите кои ги наведе.
Мислењето е автоматски споено:

А што значи испорачана воопшто?
Значи дека ми ја врачил пратката. Ми се има случувано поштарот да штиклира на список дека пратката е испорачана..а да му дреме дома во фиока. По интервенции со извесен "шеф на смена" се изврши примопредаја.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,133
12,700
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Не е баш така, мене еве секогаш ми ги носеле до дома и ми се јавува поштарот. Моментално, неможе да ти ја донесе пратката затоа што џабе ке ја носи, неможе да ти наплати царински давачки, затоа што пошта веќе нема уплати ради смртта на еуростандард банка. Барем за ЕМС има тука многу позитивни искуства, тие се поштари со комбиња, не е дек пешки ги влечкаат. Немојте одма со хејт, видете ги први сите фактори, па после.

Та-даааааа... повторно ќе може да се врши платен промет во Пошта.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,472
8,764
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

Та-даааааа... повторно ќе може да се врши платен промет во Пошта.
Се накачува провизијата, незнам колку точно. Слушнав на вести. Пази да не џиш.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,133
12,700
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Провизијата за платен промет. Не ме засега толку, сметки секако нема да одам во пошта да платам, битно за подигање пакет ќе може да се плати во пошта а не да бркам банка а патем банките секако веќе имаа повисоки провизии, цело време ги креваат.
 

Маша

Practice makes perfect
24 април 2007
465
1,168
35 денари начув дека е провизијата.
Колку што ме служи помнењето и порано беше толку?!
Мислењето е автоматски споено:

Оф топик: Нека се најде некој член/ка со привилегии, мени за љубав, да го оддели тирето од Пошти, не можам веќе да го гледам :)
 
Последна промена:

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
813
446
Не ме сфати, тие трекери инсистираат дека пратката не е ни близу мк. Сите кои ги наведе.
Дај те молам сподели го тој тракинг број кој ниту еден од наведените тракери не го регистрира дека е пристигнат во Македонија.
 

beta-7

Intern
27 мај 2019
2
1
Ако е од ЕУ и ако го порачаш преку DHL Paket, ќе имаш уште околу 200 ден плус.
Ако е DHL Express рачунај на 1500 ден. или нешто повеќе.
Ако планираш случајно од Aliexpress, не би ти препорачал да ризикуваш за таа сума.
Фала на одговорот, ама испадна нема потреба :/ Ми пишаа меил дека не ни испорачувале до Македонија.
 

puscyfer

Gaining Experience
10 декември 2010
41
79
Дај те молам сподели го тој тракинг број кој ниту еден од наведените тракери не го регистрира дека е пристигнат во Македонија.
Verojatno znaes deka nekoi tracking broevi se menuvaat za da gi "fati" treker od druga zemja. Epa jas si barav so originalniot treker dur ne mi se izbacija 2 razlicni (na cainao global). E togas fati na posta trekerot. I ne, ne go spodeluvam rozevoto dildo, kupi si tvoe.
A kako e toa opravdanie da ne mi stigne ni karton ni pratka, ja chudim.
 
Последна промена:

puscyfer

Gaining Experience
10 декември 2010
41
79
Sea proveriv, 17track ne ja fakja, drugive velat deka e seuste in transit. Samo ne kontam zasto veli isporacana tolku vreme, a nema nikakvo info deka e vratena nazad. Ne mozam da skoknam do posta, mi se poklopuva so rabotno vreme, a nikoj ne kreva na telefoni (morav da smenam adresa na primanje pratki jer od glavna posta do kisela voda raznesuvacot, koj e dobro poznat i na shefchinjata tamu, ima kleptomansko leplivo rache i me koshtal bajagi). Enivej, nadez deka mozda "isporacana" ke napravi etimoloski u-turn i nekako ke se odisporaca.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,744
3,925
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Работи денес поштата?
 

Steam.

On your way to fame
31 мај 2011
860
749
Чаир
Steam.'s setup  
Processor & Cooler
i7 2600 w/CM Hyper 212+
Motherboard
ASRock H61M-VG3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + 2TB WD20EZRX
PSU
Seasonic M12II 520W
RAM
12GB DDR3 @ 1333MHz
Video card
MSI RX570 GAMINGX 4GB
Case
CoolerMaster Elite 335U
Mouse
Glorious Model O (Matte White)
Keyboard
Anne Pro 2
Audio
Creative Play 3 w/ Sennheiser HD 215
Monitor
ASUS VG248QE/Dell 1909W
OS
Windows 10

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,744
3,925
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,763
12,181
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Во Радишани е. Барај ја.
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
813
446

Surreal

Intern
30 септември 2014
73
36
Скопје
Провери го трагингот на пошта. Кога ќе пишува дека е за достава/испорака на шалтер можеш да ја подигнеш.
Најверојатно утре
Ме чуди тоа втора достава. Никогаш не сум го видел тоа, но ќе чекам утре.
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
813
446
Нека не те чуди ништо. Последното ливче за подигање на пратката го добив еден месец откако ја подигнав на шалтер.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,716
Мислења
849,270
Членови
29,441
Најнов член
Nikii
На врв Дно