• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Која игра ја плешаш во моментов?

psyman

Gaining Experience
30 март 2018
84
121
Многу јак си ти бе друже Diamond 1, ја 280 левел ама не ни сум пробал да играм ranked.
Лесно е до Plat пошо почвиш со многу малце минус поени... после ко ќе влезиш Plat е друга приказна пошо со -36 почвиш. Башка да не прајме муабет solo que колку е мизерно, никаква координација немаш со тимот
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,064
1,542
Лесно е до Plat пошо почвиш со многу малце минус поени... после ко ќе влезиш Plat е друга приказна пошо со -36 почвиш. Башка да не прајме муабет solo que колку е мизерно, никаква координација немаш со тимот
Мизерија е соло, plat 2 или 1 ми е макс соло што сум стигнал. Пробував со луѓе од Apex Discord serverот ама тешко се наоѓаат луѓе. Инаку имам 2к dmg на повеќето легенди, Wraith 3500+.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,246
8,485
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Заборајв да спомнам, ја играм Hades последно време. Лудница!
Roguelike игриче базирано врз Грчка митологија, со многу исполиран гејмплеј, композиции, дијалог, и „најбитно од се“ шо би рекле енглезиве "Replay value".

Играш како Zagreus (ми се смееше девојка ми, пошо бил „за грев“), син на Hades (Ад по нашки) и пробвиш да избегаш од подземјето на татко ти :). Многу интересно смислена игра, со сув хумор и голем број на детали.

Без многу спојлери, еве една од композициите, впрочем и моја омилена:

View: https://www.youtube.com/watch?v=aTg6y2l4duk


Ко влегов прв пат во собата кај шо свиреше оваа, пола саат останав слушајќи само :)

20 евра на Steam. 10/10 - Me :geek:
Ја сврте барем еднаш или уште не? :D #nospoilers
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,042
4,294
SK
Конечно да ја доиграм. Си ја пуштам на јапонски со англиски subtitles. Јака.

View: https://www.youtube.com/watch?v=iF6z48amjR0&ab_channel=IGN
Дефинитивно има шмек, позаразна отколку што изгледа - као ај пола саат да изиграм едно ниво - а она гледаш 3-4 часови поминале. :)
Ми прави кеиф.
 

The_EvilLord

Gaining Experience
26 октомври 2019
223
122
Дефинитивно има шмек, позаразна отколку што изгледа - као ај пола саат да изиграм едно ниво - а она гледаш 3-4 часови поминале. :)
Ми прави кеиф.
ако до толку ти се свиѓа одма после неа desperados 3 пукај,скроз истиот стил е

Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација
 

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,587
2,832
Gaston's setup  
Audio
AR
The Medium.

The_medium_game.jpg

Демек прва next gen игра - Unreal Engine 4 ако не се лажам.
Ја чекав доста време, не гледав многу трејлери намерно за да не се нафурам ко за Fallout 4 па после да се разочарам.
По форуми се збореше дека е ко замена за Silent Hill... можда замена лош збор, ама во недостаток на Silent Hill оваа игра би требало да ги задоволи апетитите на фановите.

Добра е, за сега ми се свиѓа, ама сеуште немам изградено генерално мислење, ваљда кога ќе ја завршам ќе знам дали ми се бендисала.
Но одма имам забелешки - начинот на движење, како и да се нарекува тоа гејмплејот е копиран од SIlent Hill типовите на игри, ама не целосно. Кога тераш таква перспектива (не е ни FPS ни TPS, туку некоја варијација на TPS од разни агли) тогаш терај до крај - НЕМА freeview што е многу битно, а секоја Silent Hill игра го има.
Башка атмосферата... не е баш, не е баш. Изгледа не можеш од Полјаци да очекуваш нешто за кое Јапанците се апсолутни мастери. Ко да очекуваш Словенец да ти напраи добар ајвар.

Се жалат на лош порт, паѓаат фрејмови, многу микростатери итн луѓево по нетов, дури и на RTX 3080/90.
Јас само знам дека сум доволно стар да ако играта ми се свиѓа, ниеден фрејмдроп или микростатер не ми квари доживљај. Не е ова компетитивна ФПС пуцачина па да ми смета тоа. Изгледа станавме премногу разгалени.
На пример кај Cyberpunk мене не ми сметаа ни багови ни лош АИ ни бутур. Едноставно не ми легна играта, не беше за мене.

Иначе има микростатери и кај мене на The Medium, ама во главно убаво си иде мазно, сите сетинзи до крај, ама немам картица со Ray Tracing па можда ради тоа ми е ок или па ете ја не сум тупаџија, па не ни приметувам.
 
Последна промена:

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,042
4,294
SK
ако до толку ти се свиѓа одма после неа desperados 3 пукај,скроз истиот стил е
Фала.
Сега гледам дека авторите се истото девелопер студио... Германци, мислев дека се Јапонци пошто во shadow tactics бонус ачивменти има за убивање нпц-а со имињата на девелоперите (јапонски имиња). Изгледа се зезале нешто. :)
 

Luca Toni

Gaining Experience
18 септември 2015
206
349
Luca Toni's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600, NZXT X62
Motherboard
ASUS TUF B450-M Plus Gaming
PSU
Riotoro 750w Gold Modular
RAM
16 GB DDR 4 3200 Hyper X Predator
Video card
AMD Sapphire RX 5700 XT Nitro+
Case
NZXT 510i
Mouse
Razer Viper mini
Keyboard
Razer Ornata v2
Audio
Razer Kraken X
Monitor
Gigabyte 27"QHD 1ms, 165Hz, HDR, Curved
The Medium.

Погледнете го атачментот 96694

Демек прва next gen игра - Unreal Engine 4 ако не се лажам.
Ја чекав доста време, не гледав многу трејлери намерно за да не се нафурам ко за Fallout 4 па после да се разочарам.
По форуми се збореше дека е ко замена за Silent Hill... можда замена лош збор, ама во недостаток на Silent Hill оваа игра би требало да ги задоволи апетитите на фановите.

Добра е, за сега ми се свиѓа, ама сеуште немам изградено генерално мислење, ваљда кога ќе ја завршам ќе знам дали ми се бендисала.
Но одма имам забелешки - начинот на движење, како и да се нарекува тоа гејмплејот е копиран од SIlent Hill типовите на игри, ама не целосно. Кога тераш таква перспектива (не е ни FPS ни TPS, туку некоја варијација на TPS од разни агли) тогаш терај до крај - НЕМА freeview што е многу битно, а секоја Silent Hill игра го има.
Башка атмосферата... не е баш, не е баш. Изгледа не можеш од Полјаци да очекуваш нешто за кое Јапанците се апсолутни мастери. Ко да очекуваш Словенец да ти напраи добар ајвар.

Се жалат на лош порт, паѓаат фрејмови, многу микростатери итн луѓево по нетов, дури и на RTX 3080/90.
Јас само знам дека сум доволно стар да ако играта ми се свиѓа, ниеден фрејмдроп или микростатер не ми квари доживљај. Не е ова компетитивна ФПС пуцачина па да ми смета тоа. Изгледа станавме премногу разгалени.
На пример кај Cyberpunk мене не ми сметаа ни багови ни лош АИ ни бутур. Едноставно не ми легна играта, не беше за мене.

Иначе има микростатери и кај мене на The Medium, ама во главно убаво си иде мазно, сите сетинзи до крај, ама немам картица со Ray Tracing па можда ради тоа ми е ок или па ете ја не сум тупаџија, па не ни приметувам.
И после 22 години нема ни приближно добра хорор игра како Silent Hill..


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Dajman

Gaining Experience
19 септември 2020
37
64
Заборајв да спомнам, ја играм Hades последно време. Лудница!
Roguelike игриче базирано врз Грчка митологија, со многу исполиран гејмплеј, композиции, дијалог, и „најбитно од се“ шо би рекле енглезиве "Replay value".

Играш како Zagreus (ми се смееше девојка ми, пошо бил „за грев“), син на Hades (Ад по нашки) и пробвиш да избегаш од подземјето на татко ти :). Многу интересно смислена игра, со сув хумор и голем број на детали.

Без многу спојлери, еве една од композициите, впрочем и моја омилена:

View: https://www.youtube.com/watch?v=aTg6y2l4duk


Ко влегов прв пат во собата кај шо свиреше оваа, пола саат останав слушајќи само :)

20 евра на Steam. 10/10 - Me :geek:
Многу legit игра, мада хадес ме шлапа еве веке 6 пати по ред и од фрустрација ја оставив да спие ,ќе го решам после испитна
OST 10/10, басот му е ненормален во секоа трака. Динамиката со боговите,writing-от,општо цела механика крајно полирана и на сета ја тера на секој компир без никаков компромис.
 

psyman

Gaining Experience
30 март 2018
84
121
Многу legit игра, мада хадес ме шлапа еве веке 6 пати по ред и од фрустрација ја оставив да спие ,ќе го решам после испитна
OST 10/10, басот му е ненормален во секоа трака. Динамиката со боговите,writing-от,општо цела механика крајно полирана и на сета ја тера на секој компир без никаков компромис.
Не за џабе доби GOTY. Естетиката и уметничкиот стил се исто така одлични.
Како и да е, мислам дека било која игра шо ти дозволуват да го галиш Cerberus заслужуват 10/10. :)

За прв пат Hades да го рокниш дури си слаб уште најубо е да ги најш Athena и Mars. Dash Reflect и Doom-от од Марс се ненормално добра комбинација. Башка тие Blades како special од Марс се исто така добри за да избегаваш директни судири со Hades (колку шо мојш)
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,064
1,542
Многу legit игра, мада хадес ме шлапа еве веке 6 пати по ред и од фрустрација ја оставив да спие ,ќе го решам после испитна
OST 10/10, басот му е ненормален во секоа трака. Динамиката со боговите,writing-от,општо цела механика крајно полирана и на сета ја тера на секој компир без никаков компромис.
Со кое орижје и бунс пробуваш?
 

Dajman

Gaining Experience
19 септември 2020
37
64
Не за џабе доби GOTY. Естетиката и уметничкиот стил се исто така одлични.
Како и да е, мислам дека било која игра шо ти дозволуват да го галиш Cerberus заслужуват 10/10. :)

За прв пат Hades да го рокниш дури си слаб уште најубо е да ги најш Athena и Mars. Dash Reflect и Doom-от од Марс се ненормално добра комбинација. Башка тие Blades како special од Марс се исто така добри за да избегаваш директни судири со Hades (колку шо мојш)
Најмногу успех постигнав до сега со дион+артемис , critical голем имав и ем стрелите константно го пецкаа и дополнително имав hangover ефекти и уште малку ми требаше да го докрајчам, но гомнарот фана се изротира и ме шибна со тиа циркулирачкиот напад бидејќи си ја преценив способноста да го дешнам
Мислењето е автоматски споено:

Со кое орижје и бунс пробуваш?
Блејдот во главно, нај ми одговара на темпераментот хахах. А за бунс немам некој билд ,си експериментирам и интуитивно ги бирам.Немам уште направено ептен детална анализа пошо и немам многу саати уложено севкупно.
 
Последна промена:

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,064
1,542
Најмногу успех постигнав до сега со дион+артемис , critical голем имав и ем стрелите константно го пецкаа и дополнително имав hangover ефекти и уште малку ми требаше да го докрајчам, но гомнарот фана се изротира и ме шибна со тиа циркулирачкиот напад бидејќи си ја преценив способноста да го дешнам
Мислењето е автоматски споено:


Блејдот во главно, нај ми одговара на темпераментот хахах. А за бунс немам некој билд ,си експериментирам и интуитивно ги бирам.Немам уште направено ептен детална анализа пошо и немам многу саати уложено севкупно.
Пробај штитот со:

Tidal Dash
Thunder Flourish

и ако се погоди
Greatest Reflex

Или копјето со:
Divine Strike
Divine Dash

и било кој друг дефлект и boon.

За мечот најдобро е:
True Shot
Ама за ова овој build ти треба Aspect of Poseidon на мечот за макс ефективност. Како и да е дур да отклучиш некој аспект најдобро е да се игра со дефлектите на Атина и било што друго што ти дава многу дмг.

Ова со штитот е многу агресивен билд, брзо ќе ти легне. Стално е charge attack + special одма после тоа ама ти треба Aspect of Chaos за макс ефективност.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,154
1,111
Скопје
ако не се лажам првите kills ми беа со twin fists. И видете си во help-от .. кога ќе се дигне реп со боговите, ги отвара дрвата за бунс, за некој треба да се бира предходно пат за да се отклучат, не се сите на рандом само дал ќе паднат нели.

Како и да е врв игра Hades!
 

dekomote

Practice makes perfect
11 ноември 2014
905
1,958
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16 @ 3600 CL18
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder Elite
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell U2719D
OS
KDE Neon
Twin fists се најлесни за прв run. (додуша и натаму се добри). Пушката многу зависи од RNG, знае да биде многу моќна. Ама штитот е нај од сите. Поготово со double strike, и зеусејдон билд, пепел прави.

1611919243487.png
 
Последна промена:

Dajman

Gaining Experience
19 септември 2020
37
64
Незнам дали е оти немам искуство со rogue-like жанрот или чисто пошо голем дел од гејмерскиот живот сум спамал стингер у Devil may cry 3 :ROFLMAO: , ама плејстајлот некако природно ми е ориентиран околу dash-strike со блејдот и појачување на истиот. Се оставав интуитивно да ја осетам механиката и некако најмногу ми легна таков fast-paced dash-counter стил и да се обидувам да им дојдам зад грб за бонус дмг (малце плебски али јбг). Ептен слабо користам special ,а cast најчесто спамав само коа бев заглавен на некој boss.Али фала ви на сите за препораките,ќе ги имплементирам во следниот playthrough.
 

bleys

Intern
23 август 2014
27
41
Hades е целосен пакет и топ увод за у акциони роуглајт/лајк игри, доволно комплексност во гејмплејот и прогресијата, со убер продукција и ниво на деталност... ако веќе ве напраила играта да станете љубопитни за жанрот, нешто слично и курентно али ипак чекор над во изобилието и експериментирање во гејмплеј департментот, минус привлечното раскажување, ондак чекнете ја Risk of Rain 2.
 

icemaher

Intern
27 мај 2009
56
47
Куманово
icemaher's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3400g
Motherboard
Gigabyte B450M‐H
Storage
SAMSUNG 250GB SSD 970 EVO Plus M.2 PCI‐E NVMe
PSU
500 NJOY 80+
RAM
2 x DIMM 8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black
Case
MS METROPOLIS PRO
Monitor
Benq BL2480
OS
Win10 Pro
MAFIA 1 DE
После долги години, конечно нешто ново да пуштам на пц :cool:
Одлична е, трката баш ме потсети на старата мафиа1. Тројката беше ептен досадна, се едно исто.
 
Последна промена:

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
919
903
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K @ 4 GHz + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
Gigabyte GA-Z170X-Gaming 3
Storage
Samsung 960 EVO M.2 + HDD 1TB WD EZEX
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
32GB G.Skill TridentZ DDR4 @ 3000 MHz
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
DELL UltraSharp U2412M
OS
Ubuntu
Insurgency Sandstorm најреалистичен FPS

Сите што сакте war fps, нема да зажалите.
 

The_EvilLord

Gaining Experience
26 октомври 2019
223
122
Kако се трошат овие adrenaline points у witcher 3? у 2ката се пуни барот до крај стискаш копче и изведува execution.Овде стои пун до крај цело време и само basic attack продолжува,гледам на yt има многу finishing moves а мене само на почетокот ми се деси неколку пати а не знам како

Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,054
Мислења
837,672
Членови
28,980
Најнов член
Silencio
На врв Дно