• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Која игра ја плешаш во моментов?

TheDimiskov

Gaining Experience
26 февруари 2015
90
190
TheDimiskov's setup  
Processor & Cooler
R7 5800X/XIGMATEK aurora 240mm aio
Motherboard
Asrock Steel Legend B550
Storage
1tb ssd+250gb nvme
PSU
Antec HCG 850w
RAM
Hyper x fury 3200mhz 2x8
Video card
RTX 3070 X TRIO
Case
NZXT H510 Elite Black
Mouse
deathadder elite
Keyboard
blackwidow chroma v2
Audio
ss arctis 5
Monitor
BENQ 27'' 144HZ XL2720Z
OS
Windows 10
Како голем фан на жанрот уште од првата Colin Mcrae, ја купив Dirt 5: Amplified Edition за 28 евра. Оваа верзија доаѓа со season pass и бесплатен целл контент што излегува.

Погледнете го атачментот 96170
Дали ја бива Dirt 5? Оти глеав неколку видеа и пола викаат дека била многу интересна, а друг дел дека била најтапа dirt игра до сеа.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,301
3,449
Битола
Дали ја бива Dirt 5? Оти глеав неколку видеа и пола викаат дека била многу интересна, а друг дел дека била најтапа dirt игра до сеа.
Има аргументи и за тоа и за тоа, зависно со каков нарав и пристапиш. Лично за моите очекувања, задоволен сум ДОНЕКАДЕ. Знае да биде репетитивна на моменти со стазите (нема разноликост ГОЛЕМА). НО, за чиста забава и графика, играта е ВРВ. Екстремно забавана е. Звуците се веродостојни, графиката е можеби најдобра графика во тркачка игра досега (разни шејдери, Ray Tracing efekti итн.). Страна што треба да се поправи е разноликоста на евентите. Ја играм на тастатура инаку, немам волан.
 

TheDimiskov

Gaining Experience
26 февруари 2015
90
190
TheDimiskov's setup  
Processor & Cooler
R7 5800X/XIGMATEK aurora 240mm aio
Motherboard
Asrock Steel Legend B550
Storage
1tb ssd+250gb nvme
PSU
Antec HCG 850w
RAM
Hyper x fury 3200mhz 2x8
Video card
RTX 3070 X TRIO
Case
NZXT H510 Elite Black
Mouse
deathadder elite
Keyboard
blackwidow chroma v2
Audio
ss arctis 5
Monitor
BENQ 27'' 144HZ XL2720Z
OS
Windows 10
Има аргументи и за тоа и за тоа, зависно со каков нарав и пристапиш. Лично за моите очекувања, задоволен сум ДОНЕКАДЕ. Знае да биде репетитивна на моменти со стазите (нема разноликост ГОЛЕМА). НО, за чиста забава и графика, играта е ВРВ. Екстремно забавана е. Звуците се веродостојни, графиката е можеби најдобра графика во тркачка игра досега (разни шејдери, Ray Tracing efekti итн.). Страна што треба да се поправи е разноликоста на евентите. Ја играм на тастатура инаку, немам волан.
Графиката и звуците по тоа што иам глеано, ми личат на многу добри.
Штета што незнаев дека имало попуст на humble bundle,така да ќе си чекам да пуштат пак али не ми се веруе или на стеам сеа следен попуст.
Мене dirt 3 ми е една од најомилените игри,4 некако беше мех,ради реда некако беше напраена.
А за трките што се репетивни е мана на скоро секоја игра со трки искрено.
Исто и ја на тастатура играм, јес да 95% од игрите што ги играм се со трки,ипак играм со тастатура.Некако се имам навикнато и немам проблем.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,301
3,449
Битола
Ви ја споделувам мојата Dota 2 Dump колекција. Кога велам „МОЈА“ не мислам на тоа дека јас сум артистот, туку дека долго време ги прибирав илустрациите од репутабилни артисти.

Соддржи позадини и аватари концептуализирани во различни уметнички стилови.

View: https://imgur.com/gallery/UnSzfSx
 
Последна промена:

zak1711

Intern
19 март 2011
22
13
Скопје
zak1711's setup  
Processor & Cooler
i7 4790k
Motherboard
Asus Z87-K
Storage
SSD Samsung 256GB, HDD 2T WD Red, SSD Kingston 120GB за CUBASE
PSU
Corsair CX 600
RAM
Patriot 2x8GB 1866GHz
Video card
gtx 1070 oc 8GB
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Logitech MX 510
Keyboard
Dell
Audio
Focusrite 2i2
Monitor
Philips TV 37"
OS
Win 10
Истото ми го рекоа другари,дека последниве 3 АС игри немале врска со старите. Следна сакам да играм Black flag ми делуе на интересна
AC II, AC Brotherhood и AC Black Flag обавезно. Додека ги играв се исклучив од реалноста и социјализирање, враќање од работа-играње-спиење-работа-играње-спиење...........
 

Gappo

Gaining Experience
20 јануари 2016
119
146
За љубители на понеобични игри - две препораки:

Scanner Sombre

Многу уникатен концепт. Истражуваш огромна темна пештера без никаков извор на светло. Единствениот начин за „гледање“ е со т.н. LIDAR скенер кој ја мери и означува дистанцата на ѕидовите во пештерата со точки кои можеш да ги гледаш низ посебен визир. Целиот процес на „осветлување“ на пештерата точка по точка за да можеш да се движиш низ неа е многу мерачки, и во тек на играта наоѓаш надградби за скенерот шо праат да станува поинтересно.

Поради едноставниот визуелен стил те тера повеќе да ја користиш имагинацијата, а сепак има неколку воодушевувачки визуелни моменти поткрепени со добра музика.

Ептен едноставна и кратка, ама вреди да се искуси. Има и некој обид за хорор, и приказна шо нема баш некое значење, ама не одземаат од квалитетот.

9/10

DARQ

Платформер авантура низ луциден кошмар. Многу кул уметнички стил, морбиден а во исто време симпатичен со предобра анимација. Полна е со креативни, визуелно и функционално чудни загатки што не се ниту прелесни ниту претешки. Полна е со изненадувања кај што ти доаѓа да речеш „Кај им текнало ова!". Има добри хорор моменти иако не би рекол дека е страшна игра.

10/10
 
Последна промена:

G4M3R

On your way to fame
26 јуни 2012
765
898
The Sinking City интересна игрица е, од Frogwares што ги имаат правено Sherlock игрите. Детектив стил, депре мод, малкуцка хорор, не котира ептен високо ама мене ми фати око и интересна ми е за играње :).


 

The_Witch_Hunter

Practice makes perfect
23 мај 2012
855
1,823
The Sinking City интересна игрица е, од Frogwares што ги имаат правено Sherlock игрите. Детектив стил, депре мод, малкуцка хорор, не котира ептен високо ама мене ми фати око и интересна ми е за играње :).


Rip-off на Sinking Island? Постара, исто дететктив стил авантура на Benoît Sokal (Siberia).
 

bleys

Intern
23 август 2014
27
41
fd1f632099404d13bb4a9c2ce3f1284e92058e00078b28baf5e6858887e5c505_product_card_v2_mobile_slider...jpg

Неверојатно ниво на нескриптичност што доведува до луди слоеви на комплексност и стално уникатни сценарија. Не ни може помалце да се очекува од игра произлезена од Мајнкрафт модови.
Кога е во прашање early access сторени правилно, this is where it's at! Покрај ова, лани стварно изузетно успешни проекти проникнаа низ ea фаза, ко Hades,Risk of Rain 2,Deep Rock Galactic...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,128
1,603
Погледнете го атачментот 96443

Неверојатно ниво на нескриптичност што доведува до луди слоеви на комплексност и стално уникатни сценарија. Не ни може помалце да се очекува од игра произлезена од Мајнкрафт модови.
Кога е во прашање early access сторени правилно, this is where it's at! Покрај ова, лани стварно изузетно успешни проекти проникнаа низ ea фаза, ко Hades,Risk of Rain 2,Deep Rock Galactic...
И мене ми се свиѓа Факторио ама секој пат кога ја играм исто се одвива и истите ствари ги градам. Не ми е интересно PvE да играм и стално играм peaceful mode и можеби поради тоа ми делува секој пат исто.
 

bleys

Intern
23 август 2014
27
41
И мене ми се свиѓа Факторио ама секој пат кога ја играм исто се одвива и истите ствари ги градам. Не ми е интересно PvE да играм и стално играм peaceful mode и можеби поради тоа ми делува секој пат исто.
Па зависи колку ќе се посветиш на сценарио, и колку аутистичниот дел од мозокот ќе го впрегнеш да повторува и автоматизира задачи за да отклучуваш боље блупринтс и машини . Инаку да, ко и секоја игра има ограничени механички параметри кон што циркулира гејмплеј лупот, така и овде имаш неколку биоми, видови непријатели, природни ресурси и руда, и крафтинг компоненти. Фриплејот е кај што е правото доживување, плус модовите и пвп-то, што дава и малку ртс филинг.
 

TheDimiskov

Gaining Experience
26 февруари 2015
90
190
TheDimiskov's setup  
Processor & Cooler
R7 5800X/XIGMATEK aurora 240mm aio
Motherboard
Asrock Steel Legend B550
Storage
1tb ssd+250gb nvme
PSU
Antec HCG 850w
RAM
Hyper x fury 3200mhz 2x8
Video card
RTX 3070 X TRIO
Case
NZXT H510 Elite Black
Mouse
deathadder elite
Keyboard
blackwidow chroma v2
Audio
ss arctis 5
Monitor
BENQ 27'' 144HZ XL2720Z
OS
Windows 10
TheCrew 2, ja imam kupeno odamna na popust ali retko ja imav igrano. Bas interesna igra so povekje trkacki disciplini,i ogromna mapa.
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,128
1,603

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,379
8,665
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
1611656943377.pngПосле толку години се наканив и јас да ја купам. Ме нервираат девелоперите и луѓето што го бранат ставот дека никогаш не треба да биде на попуст.

25 евра е. Да заразна и интересна, споредбено со на пример терариа е многу помала игра и поскапа. Не е исполирана до крај некако. Нема кампања и мислам дека ќе стане репетитивна. Понекогаш едноставно треба да чекаш за да прогресираш, остави играта да работи и иди напи се кафе. Како на моб. игриците. Ќе видиме.

Според мене 15 евра или 1000 ден. би била фер цена, 25 е многу.
 

psyman

Gaining Experience
30 март 2018
93
144
Заборајв да спомнам, ја играм Hades последно време. Лудница!
Roguelike игриче базирано врз Грчка митологија, со многу исполиран гејмплеј, композиции, дијалог, и „најбитно од се“ шо би рекле енглезиве "Replay value".

Играш како Zagreus (ми се смееше девојка ми, пошо бил „за грев“), син на Hades (Ад по нашки) и пробвиш да избегаш од подземјето на татко ти :). Многу интересно смислена игра, со сув хумор и голем број на детали.

Без многу спојлери, еве една од композициите, впрочем и моја омилена:

View: https://www.youtube.com/watch?v=aTg6y2l4duk


Ко влегов прв пат во собата кај шо свиреше оваа, пола саат останав слушајќи само :)

20 евра на Steam. 10/10 - Me :geek:
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,128
1,603
Погледнете го атачментот 96549После толку години се наканив и јас да ја купам. Ме нервираат девелоперите и луѓето што го бранат ставот дека никогаш не треба да биде на попуст.

25 евра е. Да заразна и интересна, споредбено со на пример терариа е многу помала игра и поскапа. Не е исполирана до крај некако. Нема кампања и мислам дека ќе стане репетитивна. Понекогаш едноставно треба да чекаш за да прогресираш, остави играта да работи и иди напи се кафе. Како на моб. игриците. Ќе видиме.

Според мене 15 евра или 1000 ден. би била фер цена, 25 е многу.
Мене најголем проблем ми е што нема поента градењето на крај. Нема цел на крајот, пример некој бос да победиш или нешто такво.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,379
8,665
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Мене најголем проблем ми е што нема поента градењето на крај. Нема цел на крајот, пример некој бос да победиш или нешто такво.
Да, читам на discussions сега дека планирале нов end-game. Кога ќе биде којзнае.

Гледам луѓе со 2000 часа потрошени, па ќе потрошиш кога чекаш соларни панели да се направат 20 мин. :D
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,128
1,603
Да, читам на discussions сега дека планирале нов end-game. Кога ќе биде којзнае.

Гледам луѓе со 2000 часа потрошени, па ќе потрошиш кога чекаш соларни панели да се направат 20 мин. :D
Јас немам трпение толку, ја играв 2/3 пати со чекање. На крај сепак ќе се зафркне базата поради лошо планирање. Пуштам преку конзола команди да ми убрза крафтање и копање иначе ќе треба 1 година да ја играм додека да направам асална база :D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,531
Мислења
846,096
Членови
29,330
Најнов член
Leonard
На врв Дно