1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Каков монитор користите? (колку херци)

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од psyside, 18 oктомври 2017.

60 hz или повеќе?

Анкета затворена (на) 17 ноември 2017.
 1. 60Hz

  83.7%
 2. 120/120Hz+

  3.3%
 3. 120/120Hz + (ќе наведам колку) Gsync/Freesync

  5.9%
 4. 75Hz (оверклок или што и да е)

  11.8%
Дозволени се повеќе гласови.
 1. ayahuasca

  ayahuasca
  Gaining Experience

  62
  62
  14 Април 2013
  Машко
  Dell S2719H клокнат на 66Hz и асус VW193D-B @75Hz шо магично се рестартира секој пат кога ќе уклучам нвидиа GeForceExp/нвидиа контрол панел или апликација со Full screen mode.
   
  На dimi3ja му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Molec

  Molec
  Unstoppable

  1,361
  2,171
  18 Мај 2011
  Машко
  Све ме занима
  gokica, dimi3ja, omegaRED и на уште 1 им се допаѓа ова.
 3. causevd

  causevd
  Gaining Experience

  421
  352
  4 oктомври 2011
  Машко
  Моментално го имам следново:

  Benq DL2215 (60hz)
  IIyama G-master GB2488HSU-B3 (144Hz) - Солиден монитор, иако имаше доста добар фидбек, разочаран сум. После 2 годишно користење почнаа да се појавуваат мртви пиксели, на горен дел од монитор почнаа да се појавуваат зелени линии.

  Но планирам да земам за месец дена
  x3 XL2546 BenQ Zowie
   
  На dimi3ja му/ѝ се допаѓа ова.
 4. dimi3ja

  dimi3ja
  Intern

  8
  6
  12 Април 2019
  Машко
  Моментално Dell U2515H 60hz, ама кога ќе го продадам, следен ми е Alienware AW2518HF 240hz :)
   
 5. comakot

  comakot
  Gaining Experience

  278
  162
  23 Февруари 2017
  Машко
  BenQ XL2411P (144hz) ponatamu mozi i 240hz
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,099
  1,365
  26 Март 2016
  Даскал
  Зошто да не и 360?
   
  На Викса му/ѝ се допаѓа ова.
 7. comakot

  comakot
  Gaining Experience

  278
  162
  23 Февруари 2017
  Машко
  Ke cekam 420

  Испратено преку фиксен
   
  На Викса му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,099
  1,365
  26 Март 2016
  Даскал
  Поентата ми беше. си има use case scenario секој вид на монитор. Ти треба брз монитор за професионален гејминг каде играта вади фрејма НАД 144 HZ, FPS како кантер, итн. итн.? Тестови што имам гледано со професионални гејмери, само 10 посто забележуваат мала разлика во скок од 144 до 240 и нивните перформанси се 8 посто подобри од оние што гејмаат на 144, т.е. само ако сакаш најдоброто од себе да го извадиш во фпс игри. Ама можеби сакаш да играш најнови AAA игри на ultra high? Со среќа вадење фрејма над 144 (освен ако немаш кеш кеш па да ставиш 2x2080ti во SLI. Oва земам предвид дека гејмaш на 1440п БАРЕМ, бидејќи се разбира нови AAA игри на ултра хај ако ги играш на 1080 е исто како нивната мајнкрафт верзија да ја играш. Помина ерата на 1080, во тетрис добата замина.

  P.S. Јас сум на 1440p, Freesync, IPS 100%(sRGB), 144hz, 27", 4ms и барам да го продадам бидејќи ќе земам 34" UWQHD IPS со HDR и сето друго од горе.
   
  Последна промена: 9 Јануари 2020
 9. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,099
  1,365
  26 Март 2016
  Даскал

  View: https://www.youtube.com/watch?v=Pf_k8Lg4dmo


  Не се заебавав за 360хз. Ги извадија ама појма немам на кој ќе му се најдат. Counter-Strike pro player шо вади над 240 фрејма? Не вервам да му смени нешто. 144 хз е оптимално. 240 е премногу се уште.
   
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
 10. shooter

  shooter
  Gaining Experience

  555
  362
  2 Март 2010
  Машко
  Шо модел?
   
 11. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  661
  1,025
  3 Јануари 2019
  Машко
  Што подразбираш под budget? Ако е до 500€, имаш две опции.

  1) Asus TUF VG27AQ (144hz, G-Sync Compatible, QHD, IPS) во сетек, околу 30.000-31.000 зависи дали е на акција или не.

  2) LG 27GL850-B - во Нексио.

  Го имам асусот и планирам да напишам детална рецензија деновиве.
   
  smole, dejan_str и на TATA_MATA им се допаѓа ова.
 12. Goran995

  Goran995
  On your way to fame

  338
  524
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Буџет - <15000 денари.
   
 13. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,154
  4,865
  8 Април 2011
  Машко
  Асусот ти е лудило за гејминг ако е тој со 0.4мс респонс тајм тој е екстра
   
 14. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  661
  1,025
  3 Јануари 2019
  Машко
  Да да, лудило е за гејминг. Перфекција ми е за racing sims и fps.
  TUF Gaming VG27AQ | Monitors | ASUS Global

  Единствена маана му е што налик има два мртви пискела (сериски дефект е). Но, како што читав на редит и гледав неколу рецензии, уствари мониторот во горниот лев агол, ги дуплира пикселите од долниот десен агол. Претпоставувам дека е некоја софтверска грешка што Асус ќе ја среди.

  Еве повеќе инфо за дефектот на редит:
  Dead Pixels on the VG27AQ - Is this Common? : Monitors

  Ќе постирам и слика за подобро да го доловам проблемов.

  Плус, има повеќе од стандарден IPS bleed.

  Зашто гледам доста се прашува за IPS гејминг монитори на форумов, стварно ќе одвојам време да напишам една рецензија плус лично мислење. Како што видов во една тема @Tehnologiva го има LG-то, па би било добро да направиме една компарација, што би им корситела на сите форумџии што се "загреани" за монитор со овие спецификации.

  Едит: @dejan_str изгледа тој со 0.4мс response time е варијантата со TN панел.
   
  Последна промена: 9 Јануари 2020
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
 15. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,111
  991
  4 Февруари 2014
  Машко
  На муабетов, имате некој предлог за квалитетен DisplayPort - DisplayPort кабел?
   
 16. dimi3ja

  dimi3ja
  Intern

  8
  6
  12 Април 2019
  Машко
  Што монитор кориостиш сега (тој што ти е за продавање)?
   
 17. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,099
  1,365
  26 Март 2016
  Даскал
 18. Ace Lud

  Ace Lud
  Practice makes perfect

  1,117
  1,966
  7 Април 2012
  Машко
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  740
  1,076
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
 20. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,099
  1,365
  26 Март 2016
  Даскал

  View: https://www.youtube.com/watch?v=Xy7dxD30U0s


  Инаку овој го чекам, ќе излези во продажба за некој месец, тргнати ми се средствата настрана.

  до 160hz
  Nano IPS, 1ms refresh
  G-Sync
  34 UWQHD curved 4k
  DisplayHDR 600

  Update: Ќе излези Јуни заедно со 3080ката. Таман да го исчистам бубрегот за продажба.
   
  Последна промена: 11 Јануари 2020
  На AleksandarCaki му/ѝ се допаѓа ова.
 21. krema

  krema
  Professor

  10,773
  10,329
  24 Јуни 2009
  Машко
  Kолку е тоа во наши парички?
   
 22. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,099
  1,365
  26 Март 2016
  Даскал
  Сегашниот модел којшто ќе биде заменет од овој е 70к + за да го донесат. Странство го има на попусти на разни страни ДУРИ И ДО 400 долари попуст. Што е преголем попуст ама не живееме на запад, во вукојебина живееме за технологија. Се на понуда е стара роба со оригинални цени.

  P.S. Јас порачувам од германски страни и ги земам од Грција. Ќе видиме дали мониторот ќе се најде така бидејќи наши луѓе тука да го донесат премногу плус земаат.
   
 23. krema

  krema
  Professor

  10,773
  10,329
  24 Јуни 2009
  Машко
  Го нема ли кај нашиот јужен сосед?
   
 24. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,099
  1,365
  26 Март 2016
  Даскал
  Koj?
   
 25. krema

  krema
  Professor

  10,773
  10,329
  24 Јуни 2009
  Машко

Сподели

Вчитување...