1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Филтер за воздух

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од JasSum, 15 Декември 2015.

 1. игор.мк

  игор.мк
  Intern

  15
  1
  9 Декември 2018
  Машко
  значи се е тешка превара кај нас
   
 2. nikola_bb

  nikola_bb
  Intern

  242
  41
  14 Август 2009
  Jas go zemav Zero od tehnomarket,mi izleze 16 000 so popust. Mislam deka e top cenata, garancijata e standardnata od winix od uvoznikot i e 2 godini

  Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
   
  На dunster му/ѝ се допаѓа ова.
 3. игор.мк

  игор.мк
  Intern

  15
  1
  9 Декември 2018
  Машко
  на акција го начекав за 12000ден.
  philips ac 1215/50
  вака делува ОК па ќе видиме ;)
   
  На stefan_off му/ѝ се допаѓа ова.
 4. игор.мк

  игор.мк
  Intern

  15
  1
  9 Декември 2018
  Машко
  за колку квадрати е ?
   
 5. imperial

  imperial
  V.I.P

  1,401
  2,000
  12 Август 2009
  Машко
  Кога гледате квадрати, секогаш гледајте и колку пати се прочистува воздухот за 1 саат.
  Ако е 20квадрати ама 5 пати за еден саат... тој истиот може да се рекламира и како 100квадрати, само што нема да напишат за колку саати и колку пати се прочистува воздухот.
  Некој стандард од ЕУ вика дека треба 5 пати да се прочисти за 1 час. Е сега.. кој како сака.
  Од друга страна пак тие параметри се сигурно при максимална брзина, што значи голема бука.
  Ефект секако дека има од сите видови.. само не е логично да се очекува од прцул вентилаторче да помине големо количество на воздух, пуштен на споро за да не бучи, и да е нај евтин од сите.
  Во главно, гледајте го протокот на воздух а не квадратите, и имајте на ум дека тоа е при максимална брзина.
   
  На игор.мк и JasSum им се допаѓа ова.
 6. nikola_bb

  nikola_bb
  Intern

  242
  41
  14 Август 2009
  Зеро-то мислам дека е за 30кв 5 пати да го помине
   
 7. игор.мк

  игор.мк
  Intern

  15
  1
  9 Декември 2018
  Машко
  за две соби е таман
   
 8. Forumec

  Forumec
  Intern

  12
  4
  7 Декември 2018
  Машко
  Јас мислам дека прочистувачите My Air се едни од подобрите затоа што меѓу другото се произведени од специјализирана фирма за прочистувачи,иако од Кина. Станува збор за фирмата Olansi. Јас не сретнав друг прочистувач што има UV лампа.
   
 9. marv

  marv
  Practice makes perfect

  1,999
  1,236
  5 oктомври 2007
  Машко
  УВ ламбата што ја има внатре која е декларирана на 345nm е бескорисна во гермицидна смисла. Додатно циркулацијата на воздуџот е толку брза низ пречистувачите да уште еднаш ја прави неефективна.
  File:UVC LED germicidal effectivness curve.png - Wikimedia Commons
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 10. smole

  smole
  Unstoppable

  2,953
  3,292
  18 Април 2007
  Јас мислам дека штом прв пост е хвалоспевка за некоја компанија ова е увозникот, или некој негов близок.
   
  sas_klar, JasSum и на marv им се допаѓа ова.
 11. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,730
  1,806
  8 Мај 2007
  Машко
  До сега се беше квантифицирано. Бројки, цена, сертификати...
  Одеднаш прв пост со мислење. Искуство некое бар да имаше?
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 12. smole

  smole
  Unstoppable

  2,953
  3,292
  18 Април 2007
  On topic:

  Решен сум за Виникс, што да земам - Zero или Zero+ и зошто?
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Forumec

  Forumec
  Intern

  12
  4
  7 Декември 2018
  Машко
  Za cenata i sertifikatite moze da se informirate na nivnata web strana https://myair.mk,kako i dopolnitelno https://www.olansi.net. Mislam deka se prilicno so prifatlivi ceni,so ogled na karakteristikite i spekifikaciite.Za brojkite za nekoe vreme ke dadam podatoci, bidejki naracav merac na PM.Ke vidime sto ke se pokaze. Inaku ne sum nikako povrzan so niv,tuku imam kupeno niven proizvod.
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,366
  3,240
  12 Јануари 2016
  Машко
  Да, ама уредот ИМА УВ ЛАМПА ЧОВЕЧЕ, РАЗБИРАШ??

  Извини ми се заглави капс локот. :)
  Неколку пати кажав дека лупаат непотребни и често бескорисни функции во филтер уредиве. Прво јонизирање, сега УВ зрачење. Ништо чудно да почнат и да воведуваат и „сертификација“ на УВ лампите во тоа AHAM здружението на злосторници производители.
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 15. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,730
  1,806
  8 Мај 2007
  Машко
  пм2.5 отстранува со 93 или 99% или во превод, слабо. Цената е соодветна за секој нонејм уред што денес го има утре го нема а тоа се однесува и на сервис и филтри. Дополнително колку се безбедни за користење кажува само едно. Во која "западна" држава се продава?
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Forumec

  Forumec
  Intern

  12
  4
  7 Декември 2018
  Машко
  Ekspertite sto se znaat se neumorni. Pouceni ste od site kvalifikuvani lugje sto rabotat vo firmite na razvoj na problematikata na procistuvanje na vozduhot i podobruvanje na negoviot kvalitet. I sertifikatite sto gi ima ovoj procistuvac nisto ne znacat(za Vas sekako ne).Mrcatori! Jas samo dadov opcija plus sto mislam deka vredi da se razgleda. Nikomu ne nametnuvam nisto.
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 17. smole

  smole
  Unstoppable

  2,953
  3,292
  18 Април 2007
  Ужасно однесување - прв пат доаѓа, не ги чита правилата (не се претставува каде треба) и одма влага со клизач како е он најпаметен, а ние овде глупи.

  Епа овде такви како тебе си одат побрзо отколку што дошле бидејќи такви фаци за разлика од улица тука не просперираат и не ги играме.

  Не не, читај си ги претходните 2 постови:

   
  На marv и nikola_bb им се допаѓа ова.
 18. Forumec

  Forumec
  Intern

  12
  4
  7 Декември 2018
  Машко
  I sto ima tuka sporno? Samo iskazuvam mislenje vrz osnova na moi informacii i razmisluvanja.Nisto poveke od toa. Verojatno forumite se za toa.
   
 19. smole

  smole
  Unstoppable

  2,953
  3,292
  18 Април 2007
  Од прв пост рекламираш, искажување мислење е еднаш да спомнеш а не во 50% од постовите да форсираш ист бренд.
   
 20. Forumec

  Forumec
  Intern

  12
  4
  7 Декември 2018
  Машко
  Nisto ne forsiram.Samo davam opcija plus za razmisluvanje. Opcijata sto jas sum ja odbral i mislam deka e sosema OK. Sekoj koj saka ke se informira i sam ke si odluci sto ke si kupi.
   
 21. marv

  marv
  Practice makes perfect

  1,999
  1,236
  5 oктомври 2007
  Машко
  Нееее. Затоа на првите критики што на производот што на начинот на рекламирање (упссс начинот на давање милење) одма со клизачи што вика смоле. Абе ко трета македонска лига да гледам.
  Но ајде еве сепак прошетав по ВТОР пат и на едниот и на другиот сајт. Глупости и мамбо џамбо работи колку сакаш. Ниту еден меѓународен сертификат. Се што видов е кинески сертифукати. Најважно јасно и гласно си се декларираат како ОЕМ производители. 100комада и што сакаш ќе ти пишеме. За парите и не се нешто посебно ефтини, бидејки за истите се зимаат пореномирани, познати и испробани брендови.
  Значи со овие куршуми овде не.

  п.с. пробај кирилица, и прочитај форѕмски правила.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  Speedster, JasSum, nikola_bb и на уште 1 им се допаѓа ова.
 22. crash

  crash
  Gaining Experience

  68
  118
  6 Декември 2013
  Машко
  Волку задоволен и упорит?! Многу убедливо, одам право во(кај рече дека ги има овие), да купам два-три, да ги турам на тераса, да се скинат од дување, сѐ да прочистат, и маалските мои чист "аир" да видат.
   
  На JasSum и smole им се допаѓа ова.
 23. Forumec

  Forumec
  Intern

  12
  4
  7 Декември 2018
  Машко
  За
  За кирилицата си во право и затоа веднаш менувам.Не можам да ти докажам дека не правам реклама,туку само давам опција,но тое е што е. Ако веруваш немам намера да се расправаме,но премногу остро настапувате и на прва,па подлегнав на притисокот. Не ми е проблем и да се извинам за лошите зборови што ги употребив. Она што го сакав е токму тоа што го направи-подетално да се информира некој и за тоа да даде дополнително мислење. Дали ќе се сложиме околу тоа е друга работа. Еве да речеме дека јас решив да бидам похрабар и да не следам брендиран производ, туку фирма што 10 години е специјализирана за прочистување на воздух и вода.Повторно ке кажам-иако Кинеска. А сертификатите не им се само кинески.
   
  На Speedster и Costigan_Jr им се допаѓа ова.
 24. marv

  marv
  Practice makes perfect

  1,999
  1,236
  5 oктомври 2007
  Машко
  Ајде дај да видиме не кинески. Дај европски, амерички да видам, да видам стандардизирани мерења. Да видам како со 350нм УВ светлина ќе утепуе например ешерихија или инфлуенца.
  Од друга страна, еве ако не си знаел дилеров е веќе скоро 2 години кај нас на пазар, и искрено не сум видел дека многу нешто се проширил низ потрошувачите. Сурфајки по слики се гледаат слични т.е. исти модели од овај само русија, украина, индија, кина нормално и ми излезе бразил. Значи ЕУ и УСА малце потешко. Има тука нешто.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 25. smole

  smole
  Unstoppable

  2,953
  3,292
  18 Април 2007
  Како си задоволен? Негативни ствари?
   

Сподели

Вчитување...