• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Електронски цигари

Статус
Затворена за нови мислења.

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,934
2,464
Момци, не купувајте посебно стаклени шишенца со пипета земете си од овие $5.75 LIQUA Mix E-liquid for Electronic Cigarettes (30ml) - frosty raspberry flavor / 6mg/ml nicotine at FastTech - Worldwide Free Shipping со течност. На попуст по 5 долари се со затемнето стакло. Конкретно оваа е со вкус на ментол и цреша и топло ја препорачувам.
 

GoCe_

Gaining Experience
18 ноември 2007
283
293
Тој сетап го терам подолго време, но во последно време често осеќам тежина на долниот дел на градите. Претпоставуавм дека е поради жештината и......
Мал апдејт, почнав да се лимитирам самиот себе, над 2 полнења на тенкот т.е кајфун 5 прекинувам, дури последниве 3-4 дена често ми се случува и вториот воопшто и да не го потерам. Тоа ќе му дојде некаде 5-8 мл у денот. И се осеќам топ.
 

Ace Lud

Unstoppable
7 април 2012
1,127
2,066
Skopje
Ace Lud's setup  
Processor & Cooler
R7 3700x + NZXT Kraken x62
Motherboard
ASUS Crosshair VII HERO
Storage
nvme1TB + 1TB samsung SSD
PSU
V750 Cooler Master
RAM
2x16 3200mhz GSKILL neo
Video card
MSI 2080ti
Case
Lian Li 011 Dinamic
Mouse
g.skill
Keyboard
g.skill
Monitor
LG 27''
OS
Windows 10 pro
Дали ви се случило ова досега? Модот не е пипнат сам од себе си направи ротација


Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,708
11,117
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Дали ви се случило ова досега? Модот не е пипнат сам од себе си направи ротација


Sent from my Mi A1 using Tapatalk
Switch display mode: keep pressing “+” end and “-” end simultaneously for two seconds when the device is powered off, the screen display will rotate 180 degrees. You can view the screen from two different angles through this operation.

User Manual For Eleaf iKonn 220

Види нешто вакво да не има и кај тебе t.e. да не важи и за инвоук.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,708
11,117
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Ај нека се угоде.

doggy_gokica.jpg

Двата спида дојдоа со полн штраф што е одлично. Догито е вистинска лепотица.

Сега миење, сушење и тестирање. Првични импресии наскоро штом стигнам.
 

Ace Lud

Unstoppable
7 април 2012
1,127
2,066
Skopje
Ace Lud's setup  
Processor & Cooler
R7 3700x + NZXT Kraken x62
Motherboard
ASUS Crosshair VII HERO
Storage
nvme1TB + 1TB samsung SSD
PSU
V750 Cooler Master
RAM
2x16 3200mhz GSKILL neo
Video card
MSI 2080ti
Case
Lian Li 011 Dinamic
Mouse
g.skill
Keyboard
g.skill
Monitor
LG 27''
OS
Windows 10 pro
Switch display mode: keep pressing “+” end and “-” end simultaneously for two seconds when the device is powered off, the screen display will rotate 180 degrees. You can view the screen from two different angles through this operation.

User Manual For Eleaf iKonn 220

Види нешто вакво да не има и кај тебе t.e. да не важи и за инвоук.
Да важи ги вратив во нормала само чудното е што собајле кога го користев си беше ок после тоа стоеше не пипнат и сега гледам обратен (се попедер...л)
Инаку со среќа новите играчки
Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

fis1976

On your way to fame
15 март 2016
504
971
Скопје
Ај нека се угоде.
Двата спида дојдоа со полн штраф што е одлично. Догито е вистинска лепотица.

Сега миење, сушење и тестирање. Првични импресии наскоро штом стигнам.
Со среќа нека е :) . Догито стварно е убав тенк, се надевам нема да ти биде проблем билдањето а и нема да те нервира полнењето
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,708
11,117
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
doggy vs speed 2.jpg

Ух, ај почетни импресии кои може да се изменат со тек на време. Ми треба најмалку една недела за да легнат впечатоците, пред се зашто ме мрзи да ги ре-викувам сирената и конфучие т.е. кајфун прајм.

Течност: Lemon Cheese Cake со 4.5 ник. Намотки 2.5 мм 28AWG кантал 1.2 оми.

Прво за Doggystyle или по нашки доги :)

Аромата е најаката страна според мене. Ако кај сирената имаше некоја подива нота а конфучие беше многу софистициран, догито е на средина. Или јас би рекол го земал најдоброто од двата светови. Викувањето е лесно, сецкањето на жица не е главоболие зашто има место да се свитка до кај сакаш во декот. Ботом филот мене и не ми е никаков проблем зашто бев навикнал со конфучие да го вадам од мод, превртувам па отварам џус флоу.

Едноставно чадот е медовина. Троут хитот конечно перфектен.

Но... има едно но. После поинтензивен вејп, дриптипот станува жежок. Нема да те изгори но едоставно не е пријатен. Бидејќи е низок т.е блиску до хоризонталниот плафон на стаклото кој исто знаеме грее, чувството е уште пожешко. Дури и после лежерен и краток чејнвејп како да дава аларм дека е време да се попретане. Што не е и така лошо нели, ама мене ми е греда сега за сега. Но водете сметка дека мене една така да речам цигара ми трае и 5 минути т.е. си уживам во ароми подолго отколку со една цигара порано.

Наместо дупчиња воздухот се регулира порудиментарно со затворање на еден голем отвор со прстен. Но тој отвор нуди доволно слобода па дури и повеќе нијанси на отвореност што ми се допаѓа.

Едит: не знам дали лимоновиот колач може да го нагризе стаклото на доги, ама ќе го терам и ич не му ја мислам.

Спид револушн:

Луѓе морам да кажам дека секогаш свеж вејп е благослов. Едноставно секоја нова капка директно на грејачот го враќа во игра како првиот пат :) Иако блиску, многу блиску, сепак мислам дека за арома не може да се носи со доги и сирената. Плус не знам дали е локацијата на дупчето за воздух во прашање но бар во овие неколку обиди ми бара повеќе ватажа за да блесне.

Се мести широчината на половите во декот што е голем плус. Вадење и ставање назад на горното капаче е релативно лесно откако оринговите ќе се наводенат. Немам искуство па цело време се плашам од драј хит и често отворам да проверам колку има течност. Но верувам дека човек лесно се учи на ова. Исто така обемот на воздух сеуште ми е мистерија. Но бар ми се погоди онака како што јас сакам од прва.

Можеби нареден мод ќе ми биде Pico Squeeze 2 но сепак не сум решил сеуште.

Најголема негатвивна страна која за жал ги прати и двата мои нови танкови (кај спидот е двојно поизразено) - дрип типот и воопшто танкот загреваат брзо и многу интензивно. Овој дрипер за жал после десетина вејпа во побрз интервал веќе е жежок. И тоа овој пат т.е. кај спидот се аплицира и на вејпот па сега и тој саиот станува пожежок од што треба.

Не знам можеби јас вејпам многу набрзо, но едноставно на конфучие, а посебно на сирената со високиот дрип тип може вода да и носат.

Сега за сега толку. Ако воопшто треба да ги рангирам од аспект на интензитет на арома најверојатно конфучие ќе остане под сирената и догито со единствениот плус, џус флоу, па и поладен дрип тип т.е. горна страна.

Како и да е рано е. Мора да им дадам шанса уште некое време па ќе видиме.
 

Chicco69

Unstoppable
21 април 2016
611
2,803
Гокица, секоја чест. :)
Кога ќе ми текне како почна со АЈО, па незадоволен им се враќаше на цигарите... Види се сега! Пишуваш издржани рецензии за различни атомајзери, им влегуваш во срж на работите... Уште еднаш, браво!

Секој ати што има високо поставен греач 'може да зажеже', ама затоа е измислена температурната контрола и SS жицата. Така ќе можеш да ја контролираш темературата на излез. Дрип типот на кутрето е доста тесен и влијае na топлината. Да пробаш со поширок/подолг дрипац ако ептен ти пречи, или да оставиш малку време за акомодација?

~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Последниов период МТЛ варијантите некако се сведоа на Кајфун Прајм, Сирена 2 и ете 'кутрето' што благодарејќи на Гуру Метузалем не излегува од мода. :hay:
Овие се одлични атомајзери и секако заслужуваат внимание, но жалосно е ако новата МТЛ фела застане тука.

Факт е дека катадневно излегуваат стотици ДТЛ атомајзери и имаат примат во севкупната понудата. МТЛ понудата не дака ја нема, ама сепак е сиромашна. Јас пак би апелирал до сите тазе МТЛ-џии да фрлат уште едно око кон Скајлајн и Хусар.
3.jpg
Скајлајнот не е само стриктно МТЛ, туку мачка со девет животи. :)
Може да се прилагодува од 'заушки' варијанта, до рестриктивен ДТЛ - благодарејќи на влошките:
vloski.JPG
Мене ми е во топ 3 атомајзери од моментот кога го земав (за малку една година). Изработката е врв, единствено некоја гумичка треба да се смени, ама тоа е стандардна болка кај сите 'кинези'. Базата е мала, но и лесна за работа. Еве еден мој обид (SS316L / AWG 28 / 2.5 mm):
1.jpg
Хусарот доаѓа со 2.5 мм цевче за воздух, но и резервно од 2.0 мм. Има и 1.5 мм опција. Предност на Хусар (за мене) е што собира цели 5 мл течност. Единствена причина што не сум го пуцнал до сега е мојата аверзија од кинеска пластика. Има и метален тенк, ама некако ми е чудна таа варијанта (да не си ја гледам манџата). :(

И двата не се прони на протекување, може да се носат во џеб, торбиче, фрлени некаде во ранче... Целиот свет се уште им се воодушевува, штета што кај нас не се толку застапени. А заслужуваат. Скајлајнот не дека го нема меѓу нас, ама ете за хусарот баш ми е криво...

@Gajche-X друже, за тебе не прашувам, гарант си добар, ама како се држи Хусар после литро манџа? :hay:
 

OldSchoolPvP

Practice makes perfect
13 февруари 2014
742
1,176
Shutter Island
Последниов период МТЛ варијантите некако се сведоа на Кајфун Прајм, Сирена 2 и ете 'кутрето' што благодарејќи на Гуру Метузалем не излегува од мода. :hay:
Овие се одлични атомајзери и секако заслужуваат внимание, но жалосно е ако новата МТЛ фела застане тука.
Има и други MTL тенкчиња кој што фиктивно мислам дека се доста солидни и може да се носат со горе споменативе само нема луѓе на форумов што ги имаат купено па да кажат инфо од прва рака. Доста фалени се и Berserker , Hastur mini ( што го викаат наводно доги киллер дека е исти дизајнот ). Па и Aspire Nautalisot што беше со готови греачи дури мислам и го имаше некој тука како низ магла да го имам видено. Али нели стандардните гореспоменати се пробани па може да се препорачуваат се додека некој не земе на ризик малку различно па да проба да сподели дали ги бива.
 

Chaeld10_8

On your way to fame
29 март 2011
948
779
Има и други MTL тенкчиња кој што фиктивно мислам дека се доста солидни и може да се носат со горе споменативе само нема луѓе на форумов што ги имаат купено па да кажат инфо од прва рака. Доста фалени се и Berserker , Hastur mini ( што го викаат наводно доги киллер дека е исти дизајнот ). Па и Aspire Nautalisot што беше со готови греачи дури мислам и го имаше некој тука како низ магла да го имам видено. Али нели стандардните гореспоменати се пробани па може да се препорачуваат се додека некој не земе на ризик малку различно па да проба да сподели дали ги бива.
Restricted DL (MTL) ClaptonQ Користи Греачи од Melo 3/4 и Има Ecr Head шо е Најбитно :) 20180627_102350.jpeg

Испратено од SM-J330FN преку IT.mk форум апликација
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,708
11,117
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Гокица, секоја чест. :)
Кога ќе ми текне како почна со АЈО, па незадоволен им се враќаше на цигарите... Види се сега! Пишуваш издржани рецензии за различни атомајзери, им влегуваш во срж на работите... Уште еднаш, браво!

Секој ати што има високо поставен греач 'може да зажеже', ама затоа е измислена температурната контрола и SS жицата. Така ќе можеш да ја контролираш темературата на излез. Дрип типот на кутрето е доста тесен и влијае na топлината. Да пробаш со поширок/подолг дрипац ако ептен ти пречи, или да оставиш малку време за акомодација?

~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Последниов период МТЛ варијантите некако се сведоа на Кајфун Прајм, Сирена 2 и ете 'кутрето' што благодарејќи на Гуру Метузалем не излегува од мода. :hay:
Овие се одлични атомајзери и секако заслужуваат внимание, но жалосно е ако новата МТЛ фела застане тука.

Факт е дека катадневно излегуваат стотици ДТЛ атомајзери и имаат примат во севкупната понудата. МТЛ понудата не дака ја нема, ама сепак е сиромашна. Јас пак би апелирал до сите тазе МТЛ-џии да фрлат уште едно око кон Скајлајн и Хусар.
Погледнете го атачментот 65282
Скајлајнот не е само стриктно МТЛ, туку мачка со девет животи. :)
Може да се прилагодува од 'заушки' варијанта, до рестриктивен ДТЛ - благодарејќи на влошките:
Погледнете го атачментот 65283
Мене ми е во топ 3 атомајзери од моментот кога го земав (за малку една година). Изработката е врв, единствено некоја гумичка треба да се смени, ама тоа е стандардна болка кај сите 'кинези'. Базата е мала, но и лесна за работа. Еве еден мој обид (SS316L / AWG 28 / 2.5 mm):
Погледнете го атачментот 65284
Хусарот доаѓа со 2.5 мм цевче за воздух, но и резервно од 2.0 мм. Има и 1.5 мм опција. Предност на Хусар (за мене) е што собира цели 5 мл течност. Единствена причина што не сум го пуцнал до сега е мојата аверзија од кинеска пластика. Има и метален тенк, ама некако ми е чудна таа варијанта (да не си ја гледам манџата). :(

И двата не се прони на протекување, може да се носат во џеб, торбиче, фрлени некаде во ранче... Целиот свет се уште им се воодушевува, штета што кај нас не се толку застапени. А заслужуваат. Скајлајнот не дека го нема меѓу нас, ама ете за хусарот баш ми е криво...

@Gajche-X друже, за тебе не прашувам, гарант си добар, ама како се држи Хусар после литро манџа? :hay:
Ти благодарам. Се што научив за ециг е од форумов. Немам време за повеќе но и тоа беше доволно за да ги оставам цигарите.

Скајлајнот уште откако ми го спомена мене ми е во кошничка заедно со берзеркерот. Уште од поодамна. Само што ништо немам нарачано заради асоцијација со недомаќинлук. Догито и спидот ги нарача другар. Иначе и тие ќе чекаа. Хусар и хастур ги имам гледано на нет и веројатно би биле наредни. И во суштина тука завршува современата МТЛ понуда која вреди да се разгледа. Иако малку на број сепак мислам дека е доволно и може да ги задоволат и најпребирливите МТЛ-џии.

Да наредно е да се експериментира со друг дрип тип и со температурна контрола. Мислам дека пластичен наместо метален тип би направил разлика. Како тоа ќе се рефлектира на аромата ќе видиме.
 

Tom Ford

Gaining Experience
20 декември 2017
157
386
Како секојдневен посетител и член на повеќе слични форуми и дискусиони групи ширум интернетов, посебно посветувајќи внимание на мтл и рестриктед дл темите, следново сведоштво ми остави впечаток:

„Ja sam se nakon: Kayfun v2 lite plus, Kayfun v4, Kayfun v3 mini, Kayfun v5, Berserkera, Siren v2 MTL i Doggya zaljubio u Kayfun Prime.
Aroma Kayfun v3 minija s airflow kontrolom Kayfun v5 je meni nenadjebiva.“

А факт е дека љубителите на мтл се многу оштетени со сиромашната понуда, гледано во однос на дл, нели.
 

dim na struja

Gaining Experience
23 март 2016
275
289
Ај и јас да се умешам малку у МТЛ муабетов, одамна не сум пишал нешто ама незначи дека не си ја прочитувам дневната лекција.
Му се навртев на "берзеркеров" ама денес гледам копервејп напраиле клон на "спица про"
кој иначе го чекав одамна некој да го пушти, и ете сега сум во дилема што ли да рснам...
А иначе и да пријавам четири ипол годишнина.... хахаха

$24,89 Coppervape Spica Pro Styled MTL RTA Rebuildable Tank Atomzier - 316 SS, Silver, Full Kit (Coppervape) (free shipping) - FastTech.com

$24.89 Coppervape Spica Pro Styled MTL RTA Rebuildable Tank Atomzier - 3/4ml / 316 stainless steel / 22mm diameter at FastTech - Worldwide Free Shipping

Sent from my A7 using Tapatalk
 

fis1976

On your way to fame
15 март 2016
504
971
Скопје
Од кога навлегов посериозно во вејпреските води (кога ќе речам посериозно мислам недела дена од кога почнав со вејпање со Ендурата и кога сватив дека нема да се вратам на аналогните) почнав и многу повеќе да читам, гледам ревјуа итн. Поради немање на финансиски средства да земам опрема што би ја зеле да речеме повеќето од кога сватиле дека не се враќаат назад сакав да земам нешто што ќе ми одговара финансиски а пак од друга страна и да вреди односно да го користам и да не ме врати назад. Затоа прво што зедов беше и Прајмот (логично нели?), клон е да, но и покрај тоа одлично функционира и е прав МТЛ (до сега реков неколку пати МТЛ сум и не се гледам во ДТЛ).
Зошто како втор атомајзер Сирена 2? После гледање и читање на скоро сите ревјуа за МТЛ атомајзери (а сите знаеме колку ги има) и одземање и додавање на позитивните и негативните страни (вкус, начин на билдање, викување итн.) на истите изборот падна на Сирената 2. Kако наредни на wish листа (по приоритет :) ) се VapeFly Galaxies RTA, Berserker mini и Cthulhu Hastur RTA Mini, на листава ќе видите и 2 кои не се толку споменувани овде:). Е сега болката е уште еден мод ама тоа е друга приказна, како ќе бидам финансиски спремен така ќе се зголемува колекцијата со надеж дека ќе застанам на овие 3 :) .
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,708
12,120
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
За мод, еве го гледаш горе Cuboid Mini. Не знам зошто е толку поскап на Фастек.
 

cacko1

Gaining Experience
18 март 2015
338
419
Фис незнам дали сирената е 24-25мм дијаметар. Ако е таква да ти понудам јас пико25 го има на огласите силвер верзија (веројатно си видел), само ќе ти треба и 18650 или две.
Ако си заинтересиран пиши пп ќе се договориме.

Поздрав

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 

bicikle

On your way to fame
3 март 2018
1,923
943
Брат ми на х модот ја дува :)
Мада и пико не е лошо решение а и може да се најде и да други амортизери за разлика од модчиња до 20-30W.
И менувањето батерии си има свој бчагодет т.е. инстант чарџ :)
Е сега ако запнеме и на истекотќе му мениме ама....
 

Canibalot

Gaining Experience
29 јуни 2016
76
95
Здраво и поздрав до сите, посебно до @Metuzalem кој ме насочи како почетник да си земам ендура која ја користев 2-3 месеци и @Sharlovski од кого се снабдувам со течности. После кратко вејпање на самиот почеток ми се појави воспаление и крварење на непцата, кои никогаш сум ги немал. Претпоставив дека е можно да е од вејпањето, по кратко истражување на веб видов дека и кај други не често доаѓа до иста или слична појава. Веќе една недела не вејпам и немам крварење и воспаление. Па би сакал да знам дали некој од вас имал слично искуство и каков совет би ми дал. Дали е причината (vg/pg, никотинот) бидејќи би сакал да продолжам со вејпање немам запалено аналогна цигара скоро 3 месеци и се чуствувам многу подобро.
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,708
12,120
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
@Canibalot

1. Оди на забар

2. Најчесто се вели дека никотинот (од аналогните) ги стега (собира) крвните садови во непцата и ги маскира симптомите на заболувањата/проблемите во устата. Никотинот од вејпањето не дејствува толку брзо (или треба да биде количински ептен многу) за да има слично дејство. Но сепак може да има влијание.

3. Може да биде од недостиг на витамин Ц, дехидрација (пиј многу вода), тесен дрип тип/жешка пареа, иритација од некоја компонента (менувај ги, на пример намали ПГ, смени/намали арома или намали/исфрли никотин некое време).

4. Оди на забар

5. Општо за вејпањето и здравјето на устата/забите; има и негативна студија, но нејзината методологија/извори се сомнителни, а и мислам дека апсолутно не важи за овој случај, краткотрајно користење.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,101
Мислења
838,583
Членови
29,018
Најнов член
dimitar.spiroski
На врв Дно