• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Електронски цигари

Статус
Затворена за нови мислења.

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,708
12,120
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Треба да биде 18+, но нема начин како да се провери, а и лесно може да се лаже. Тоа е проблем и во светски рамки.

Некои би рекле, подобро да се едуцираат децава него да се отрујат или запалат, но сепак со тоа ја преземаш одговорноста на себе...

Не знам како да продолжиме.
 

shitpost101

Gaining Experience
9 февруари 2018
406
293
Баш тоа е проблем на било која страна да отидеш нели...едноставно кликаш Yes im over 18/21 и крај, а што се тиче децава тешко верувам дека дома им викаат ако сине вејпај боље него да пушиш аналогни...:eek:h::eek:h::eek:h: уште 15 мода имал дечкото...
 

Acoo1984

Intern
9 јануари 2018
31
45
Само што го нарачав ова. Big sale! Original Joyetech Cuboid Mini Starter Kit with Lyche Full Kit 80W 2400mAh Builtin Battery Vape Electronic Cigarette-in Electronic Cigarette Kits from Consumer Electronics on Aliexpress.com | Alibaba Group
Кога ке стигне, ќе видиме за нов атомизер, гледав деновиве на каков атомизер би отишол, па мислам дека најдобра солуција би бил RDTA за мене. Некој препораки измеѓу Apocalypse, Avocado 24 и Limitless?
 

MikickoHC

Practice makes perfect
26 февруари 2016
1,802
1,360
Скопје - Аеродром
Само што го нарачав ова. Big sale! Original Joyetech Cuboid Mini Starter Kit with Lyche Full Kit 80W 2400mAh Builtin Battery Vape Electronic Cigarette-in Electronic Cigarette Kits from Consumer Electronics on Aliexpress.com | Alibaba Group
Кога ке стигне, ќе видиме за нов атомизер, гледав деновиве на каков атомизер би отишол, па мислам дека најдобра солуција би бил RDTA за мене. Некој препораки измеѓу Apocalypse, Avocado 24 и Limitless?
Слаб ќе е модот за тие ламји.

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
 

Vst94

Gaining Experience
27 јули 2017
85
85
Само што го нарачав ова. Big sale! Original Joyetech Cuboid Mini Starter Kit with Lyche Full Kit 80W 2400mAh Builtin Battery Vape Electronic Cigarette-in Electronic Cigarette Kits from Consumer Electronics on Aliexpress.com | Alibaba Group
Кога ке стигне, ќе видиме за нов атомизер, гледав деновиве на каков атомизер би отишол, па мислам дека најдобра солуција би бил RDTA за мене. Некој препораки измеѓу Apocalypse, Avocado 24 и Limitless?
Батеријата на модов нема да ти трае долго ако чејнвејпаш околу 40watt. Подобар е за ниски ватажи
 

rilly

Gaining Experience
8 јули 2015
301
252
www.facebook.com
Decki se obnoviv malku...
Za prv pat kupuvan alien clapton greaci
Ama izgleda ne se za mene...
Baraat jaka wattaza 2 greaci po. 0.28/0.14...
Nekje da cue 60w....nad...gree modot ne se drzi a i driperot ne se stava vo usta...
Ne ja bivaa vaka ke treba da smislam nesto....


Sent from my LG-G3 using Tapatalk
 

Sharlovski

Unstoppable
28 јануари 2017
1,258
2,833
Ресен
Модот ти грее велиш? Какви батерии користиш, Да не се со слаба ампеража па ги мачиш? Често така настануваат проблеми со мод и батерија.
 

rilly

Gaining Experience
8 јули 2015
301
252
www.facebook.com
Модот ти грее велиш? Какви батерии користиш, Да не се со слаба ампеража па ги мачиш? Често така настануваат проблеми со мод и батерија.
Vtc5A bateri...
Nisto driperot e kratok i gree ...ke treba nekoj nov da kupam za jaki watazi ....

Sent from my LG-G3 using Tapatalk
 

OldSchoolPvP

Practice makes perfect
13 февруари 2014
742
1,176
Shutter Island
Ке ти кажев да додадеш уште некој круг на намотките за да накачиш отпор колку толку ама како што гледам тесно место имаш во дриперот. Пробај додај прехеат на повисоко за да го загрева или пак дриперот користи го само со 1 греач. 0.3ohm би било добро 60-70watii ама ако одиш надоле со отпорноста ке треба да накачуваш. Исто влиае и тоа колку брзо влечеш и колку брзо го ладиш грачот. Ако влечеш пополека намали ватажа.
Ако сакаш поегзотични коили со ептен мал отпор гледај бар одворешните обвивки да НЕ им се кантал, никел или стаинлес за побрзо да загреваат.
 

bicikle

On your way to fame
3 март 2018
1,923
943
Кај мене на обс со алиен жица таман е 45-60W(0.25 оми), грее само во чеин вејп, инаку е нормална темп. Имаш друг мод за проба? Може лаењаче ќе ти збрка работа? Има ладњаци и за горе кај дриперот, ама го зезаат вкусот.
Него ми стигна ендурата денес (после неколку месеци натегање со ециганине), што сооднос турате?
Првично пре би аио него оваа. Се надевам силка е внатре.
П.с. Олдскул може лесно да го зголеми дијаметарот.
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,708
12,120
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
@rilly Имало некои две шрафчиња на вратичката на батеријата што требало да се застегнат (ВНИМАТЕЛНО).

Пробај и врати на обичен фирмвер ако сега си на Арктичка Лисица (само за проба).

Или е нормално за 60 вати (ќе се повторам, бутни сијалица од 60 вати у уста и пробај да не ти биде жешко :hay:).
 

rilly

Gaining Experience
8 јули 2015
301
252
www.facebook.com
Bateriete ne mi se zeski nego samo modot elektronikata se gree od greacite ...mnogu se golemi nema prostor vo driperot za struenje na vosduh i. Se gree ..sum go podigal i na 100w. So zica 22g ama ne se grese modot ...ovie alien greaci so dupla zica baarat snaga...i jako se great....
Sega nemam pc da go vratam standarniot firmware...
Ke si se vratam ja na 26g zica...
@rilly Имало некои две шрафчиња на вратичката на батеријата што требало да се застегнат (ВНИМАТЕЛНО).

Пробај и врати на обичен фирмвер ако сега си на Арктичка Лисица (само за проба).

Или е нормално за 60 вати (ќе се повторам, бутни сијалица од 60 вати у уста и пробај да не ти биде жешко :hay:).
Sent from my LG-G3 using Tapatalk
 

cacko1

Gaining Experience
18 март 2015
338
419
@rilly ако моташ со 26авг жица направи паралел микро коил 5-6 круга колку има место во дриперот. За алиенот да не ги фрлаш коилите пробај одмотај ја надворешната тенка жица внатре ако е сплескана жица со неа направи нов коил.

Поздрав

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 

Ace Lud

Unstoppable
7 април 2012
1,127
2,066
Skopje
Ace Lud's setup  
Processor & Cooler
R7 3700x + NZXT Kraken x62
Motherboard
ASUS Crosshair VII HERO
Storage
nvme1TB + 1TB samsung SSD
PSU
V750 Cooler Master
RAM
2x16 3200mhz GSKILL neo
Video card
MSI 2080ti
Case
Lian Li 011 Dinamic
Mouse
g.skill
Keyboard
g.skill
Monitor
LG 27''
OS
Windows 10 pro
@rily не се плаши што грее модот кај мене ако затерам на 90w качува 60степени исто vtc5a внатре бетериите се со нормална температура само модот грее.

Sent from my SM-T560 using Tapatalk
 

rilly

Gaining Experience
8 јули 2015
301
252
www.facebook.com
Ja nauciv fintata za pregrevanjeto....
Jas sum naucen da vlecam povekje dolgi dimovi...a ova bara kratki i pomalku dimovi i podolgi pauzi taka po sporo se gree...
Aili sepak nekoj driper 28ca ke bide podobro...


Sent from my LG-G3 using Tapatalk
 

GoCe_

Gaining Experience
18 ноември 2007
283
293
Invoke со 2 vtc6a при полнење почна премногу да грее, па можда има преку 70-80 степени, невозможно е да го држиш во рака додека се полни. Батериите и модот се стари од февруари, значи околу 4 месеци. Да го фрлам ли? Да напоменам дека само него го користам, го полнам преку еден ден у просек. Највеќе загрева кога се полни последната третина, последните 50ина минути одприлика.
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,708
12,120
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Истото за шрафчињата на капакот (ако постојат) или друго зацврстување на капакот.

Едит: Или да не ги полниш во него.
 

rilly

Gaining Experience
8 јули 2015
301
252
www.facebook.com
Invoke со 2 vtc6a при полнење почна премногу да грее, па можда има преку 70-80 степени, невозможно е да го држиш во рака додека се полни. Батериите и модот се стари од февруари, значи околу 4 месеци. Да го фрлам ли? Да напоменам дека само него го користам, го полнам преку еден ден у просек. Највеќе загрева кога се полни последната третина, последните 50ина минути одприлика.
Od moe iskustvo da gi polnis bateriite ektrerno polnjac za batteri. Ili so polnjac od 0.5A, 1A...

Sent from my LG-G3 using Tapatalk
 

MikickoHC

Practice makes perfect
26 февруари 2016
1,802
1,360
Скопје - Аеродром
Od moe iskustvo da gi polnis bateriite ektrerno polnjac za batteri. Ili so polnjac od 0.5A, 1A...

Sent from my LG-G3 using Tapatalk
Гуру,се сложувам со тебе. А за VTC6A прв пат слушам. Може сум утнал серија. Зошто од vtc4 до vtc6 ги имам сите. Така се потрефи да 90% соите батерии да ми се Sony.

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
 

rilly

Gaining Experience
8 јули 2015
301
252
www.facebook.com
Гуру,се сложувам со тебе. А за VTC6A прв пат слушам. Може сум утнал серија. Зошто од vtc4 до vtc6 ги имам сите. Така се потрефи да 90% соите батерии да ми се Sony.

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
Mozebi misli na A, vtc6tka, saka da kaze sestka

Sent from my LG-G3 using Tapatalk
 
Последна промена:

Vst94

Gaining Experience
27 јули 2017
85
85
Invoke со 2 vtc6a при полнење почна премногу да грее, па можда има преку 70-80 степени, невозможно е да го држиш во рака додека се полни. Батериите и модот се стари од февруари, значи околу 4 месеци. Да го фрлам ли? Да напоменам дека само него го користам, го полнам преку еден ден у просек. Највеќе загрева кога се полни последната третина, последните 50ина минути одприлика.
Кажи каде ќе го фрлиш, ако дојде до тоа
 

GoCe_

Gaining Experience
18 ноември 2007
283
293
VTC6 се. Моја грешка :)
Ќе нарачам нови, овој пат класика самсунг розови пошто мислев дека Sony се подобри ама се излажав, мене не ми пасуваат баш.
Инаку имам навика да ги менувам батериите на секој 3-4 месеца, а старите ги подарувам секогаш, па кога ќе стигнат ќе пишам во соодветната тема.
Доколку грее повторно, иде Invoke на продажба :)
 

Chaeld10_8

On your way to fame
29 март 2011
948
779
VTC6 се. Моја грешка :)
Ќе нарачам нови, овој пат класика самсунг розови пошто мислев дека Sony се подобри ама се излажав, мене не ми пасуваат баш.
Инаку имам навика да ги менувам батериите на секој 3-4 месеца, а старите ги подарувам секогаш, па кога ќе стигнат ќе пишам во соодветната тема.
Доколку грее повторно, иде Invoke на продажба :)
Ако не ти требат веќе подари ги на не некој што му треба на пример мене :) јас имам само 4х15амп :)

Испратено од SM-J330FN преку IT.mk форум апликација
 

Ace Lud

Unstoppable
7 април 2012
1,127
2,066
Skopje
Ace Lud's setup  
Processor & Cooler
R7 3700x + NZXT Kraken x62
Motherboard
ASUS Crosshair VII HERO
Storage
nvme1TB + 1TB samsung SSD
PSU
V750 Cooler Master
RAM
2x16 3200mhz GSKILL neo
Video card
MSI 2080ti
Case
Lian Li 011 Dinamic
Mouse
g.skill
Keyboard
g.skill
Monitor
LG 27''
OS
Windows 10 pro
VTC6 се. Моја грешка :)
Ќе нарачам нови, овој пат класика самсунг розови пошто мислев дека Sony се подобри ама се излажав, мене не ми пасуваат баш.
Инаку имам навика да ги менувам батериите на секој 3-4 месеца, а старите ги подарувам секогаш, па кога ќе стигнат ќе пишам во соодветната тема.
Доколку грее повторно, иде Invoke на продажба :)
Види п.п

Sent from my SM-T560 using Tapatalk
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,101
Мислења
838,582
Членови
29,018
Најнов член
dimitar.spiroski
На врв Дно