Електронски цигари

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од ARMac, 12 Јуни 2014.

1. dim na struja

dim na struja Wax on, wax off

131
    102
    23 Март 2016
    Машко
    Ај и јас да си кажам.

Денес ги грабнат во рака Vpark и Yosta Livepor160 и искрено "Впаркот" според тоа што се зборуваше вчера околу брзината је брз ама не толку дури мислам елеаф Иповер 80в е побз, незнам може сум јанлаш, се друго петка многу лесно практично модче за користење.
    Јостата пак материјал шкљмнрк, некоја чудна пластико-гума без батерии полесен и од атомизерот, но менито поготово за температурно многу прецизен со опцијата за контрола на температура.

[​IMG][​IMG]

Sent from my Z520 using Tapatalk

На DennyMK, Chicco69, Astraion и уште 2 други им се допаѓа ова.
  2. Metuzalem

Metuzalem Sensei

3,926
    6,479
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    @Astraion Споредба со Пико:

Единствена маана му е што е малку поширочок, па за малку не лежи добро во рака, иако не лежи ни ептен лошо. :hay: Но сепак, кога не би ми било за сквонкање, попрво би одбрал некој друг ДНА 75 (делумно и затоа што не би сакал залудно потрошен простор за шишето што не би го користел).

Тоа што викаат дека магнетите се слаби врска нема, можеби запињаат како сивоњи. :hay: Добро, и оваа заменска врата е малку полесна од психоделичната со која што дојде, но сепак.

Друго нема што, си работи со Escribe.

На Tomme, krema, Gajche-X и уште 2 други им се допаѓа ова.
  3. dim na struja

131
    102
    23 Март 2016
    Машко
    Абе што ќе даваме пари еве по едно ќумбе вакво и бркај работа...

View: https://youtu.be/Ekc60kXpSX8

На DennyMK му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Metuzalem

Metuzalem Sensei

3,926
    6,479
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    ^ Ако не успее да го убие струјата, тука е лепакот да го отруе.

Често наидувам на вакви видеа, но не ги ставам за да не му текне на некој да посака да заштеди 5 долари.

На dim na struja и Ace Lud им се допаѓа ова.
  5. dim na struja

131
    102
    23 Март 2016
    Машко
    Хаха ни у лудило не би го направил ова чисто да се насмееме...

6. krema

krema Professor

4,095
    3,393
    24 Јуни 2009
    Машко
    Дилдо :D

На DennyMK и dim na struja им се допаѓа ова.
  7. ksimon

ksimon Гик

266
    144
    29 Април 2011
    Дечки, 2 прашања. Од април користам електронска, (Endura T18 и кратко IJust2). Ми одговара Endura T18, пошто е со усно влечење, или како више се вика, не е дробно нели. Е сеа. Има ли од тие дебелите advanced цигари (не баратам со терминологија па ќе ме извините, ама знаете на што мислам), кои се со усно влечење, или сите се дробно? И второ прашање, знам дека еден од бенефитите на електронска е тоа што ќе ми се врати сетилото за мирис, што кај мене не е случај, и након 3 пуни месеци само на електронска. Размислувајќи зошто не е така, ми текна дека уствари никотинот е виновникот за слабеење на сетило за мирис, а ние во електронскиве го имаме. (никотинот). Па објаснување на таа тема? Дали евентуално треба да зимам течности со помалку никотин, за да се врати сетило за мирис? Фала, убав ден.

8. Gajche-X

Gajche-X Sensei

2,854
    4,759
    22 Август 2014
    SS 316L(28AWG)
    +400 Mesh
    0.7.ома
    Добитна комбинација :)
    (Челик на Челик, многу помалку Хот-спотс, речиси воопшто и нема Хот-спотс при сетирање на Мрежичка/меш+грејач)

Вкусот е речиси идентичен како со Кантал што ми е чудно знаејќи дека кај SS316+памук ми смета вкусот на челик.

Едит:
    TC/Temperature Control
    316L+Mesh
    работи и на DNA и на Joyetech/eLeaf електроника... Интересно, ме изненади искрено.

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

На Tomme, OldSchoolPvP, krema и уште 2 други им се допаѓа ова.
  9. Gajche-X

Gajche-X Sensei

2,854
    4,759
    22 Август 2014
    Кај мене лично ,
    сетилото за Мирис се врати после 48.часа.
    После 72.часа дури и вкусот на некои јадења/храна ми стана далеку поинтензивен.

После речиси 2.години парење,
    ептен интензивно и јако ми работат рецепторите за мирис и вкус.

Од старт до ден денес парам 6.мг Никотин, парам усно/mouth to lung/m2l исто како кога пушев цигари.

90% од времето парам Десерти и Овошни течности, чат пат Тутунски
    (Scamel-Inawera
    Gold Ducat - Inawera
    RY4-TPA и FlavourArt + Ф'стак/Pistachio итн итн)

Е сега, не мислам дека Јачината на никотин игра улога во мутирање на сетилото за мирис/вкус,
    Мада можеш да пробаш и да намалиш никотин па да видиш како ќе биде.

Доколку паралелно париш и пушиш, можно е тоа да не дозволува да се врати сетилото(колку што сфаќам, не си запалил аналогна 3.месеца)

А можда и најбоља варијанта е Кајфун атомизер, па сам да си моткаш, таќа ќе знаеш дека жицата /памукот се 100% константно исти и чисти и се надевам ти помогне при побрзо враќање на мирис/вкус.

(рецњпторите на Јазикот играаат над 70% улога при осеќање на мирис иако јазик ко јазик мислиме дека е сетило за вкус, ама ептен поврзан е со носот)

ksimon, Chicco69 и на Metuzalem им се допаѓа ова.
  10. Chaeld10_8

Chaeld10_8 Гик

304
    103
    29 Март 2011
  11. Chicco69

Chicco69 Гик

202
    463
    21 Април 2016
    Машко
    Нова чистка во колибата:
    Capture.PNG
    Electronic Cigarette, E-Cigarette, E-Liquid, Mod, Box, Flavor - HealthCabin

Можно да е викенд понуда (завршува сабајле во 7), но дел од овие производи сум ги среќавал со истите цени и порано.
    Првите два кита се особено интерсни за почетници, но и кангерот вреди да се погледне... Комплетен мод со една 18650 батерија, вграден атомајзер (10 мл капацитет !), користи стандардни SSOCC греачи.

На овие цени имате уште 20% попуст (10% автоматски за прва нарачка + 10% со купонот "summer".

На Sharlovski и Metuzalem им се допаѓа ова.
  12. Metuzalem

Metuzalem Sensei

3,926
    6,479
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    @ksimon Можеби тоа се случило, но на поинаков начин одошто си очекувал (или само ти е на пр. затнат носот во деновите кога „проверуваш“). Или не се случило, нели, секој човек е различен, а и не постои волшебно стапче за се`. Ако се сомневаш дека имаш некои проблеми, оди на лекар. Никотинот, барем во течна состојба каков што е во електронскиве цигари, не би требало да има никакво влијание (или ако има, да има ептен мало) на мирисот. <- Тоа го пренесувам од што сум читал, но сепак не сум лекар, а и повторно, секој човек е различен.

Знаејќи го твојот начин на користење, не препорачувам засега Кајфун, мое мислење е да си останеш на Ендура штом ти одговара. Ендура си е напредна за тоа што е (усно), во последно време производителите „напредуваат“ само со тоа што прават модели за поголеми вати и со повеќе воздух (што значи поголема потрошувачка на течност), многу ретко има вистински иновации, се` е веќе измислено. А на пример пола Србија се` уште е на Протанк 2 (модел од 2013).

Батерија можеш да обновиш, на пример некоја од овие (особено последните три). И со неа или уште една Ендура или на пример Наутилус (и од двете постојат понови генерации, но користат други глави, па тоа ти е дупли трошок за евентуално 10% подобрување (дали и толку)). А за поновите генерации важи истото, поотворени се за воздух, повеќе трошат и „доживувањето“ помалку личи на цигара.

Мој финален предлог: ова + ова (и да си насобереш уште глави) (оваа Призма ги користи истите како твојата, само е подебела и збира повеќе течност). Може и без некоја од овие работи или без ниедна. :)

Последна промена: 16 Јули 2017 at 12:58
    krema, ksimon и на Chicco69 им се допаѓа ова.
  13. MikickoHC

MikickoHC Активен гик

1,021
    643
    26 Февруари 2016
    Машко
    Дегустатор на Е-Течности
    Гуру,и јас бев затечен,незнаев што да одговорам кога ми кажаа протанк. Мислев на новиот Protank 4, а тоа да било тој што го кажа ти Protank 2 што и у нашава амбрела со 3 греачи е 400 ден. Не искоментирав ништо,дури и помалку смешно ми беше,зошто се фалат со понапредна опрема и се понапред од нас,ама не го даваат Protank 2. Да се издадам и јас имам еден мини автентичен,нов кој ми стои како колекција нешто. И јас се враќам назад,барав дискретно нешто, и еве го [​IMG]

Sent from my C6603 using Tapatalk

На krema и Metuzalem им се допаѓа ова.
  14. ksimon

ksimon Гик

266
    144
    29 Април 2011
    Не сум запалил аналогна 3 месеци, да. Кајфун атомизер можам да ставам на Endura T18? АКо лупам глупости, извинете . Уосталом уште не ни знам што е атомизер. Мојава користи греачи, кои ги менувам на 2, 3 недели...и мислам дека уопште нема памук, жици...Затоа и прашав за тие дебелите цигари, со дисплејче некакво, голема батерија и голем танк за течност...ама само усно пушење, како обична цигара, пошто од таа IJust2 не прекинав да кашлам, при секое вовлекување.

На Gajche-X му/ѝ се допаѓа ова.
  15. MikickoHC

MikickoHC Активен гик

1,021
    643
    26 Февруари 2016
    Машко
    Дегустатор на Е-Течности
    Сигурно iJust имала 0,5-0,3ома греач и те иритирало,затоа си кашлал

Sent from my C6603 using Tapatalk

16. ksimon

ksimon Гик

266
    144
    29 Април 2011
    iJust 2 е со дробно влечење колку што знам, мислам дека тоа е главната причина. И еден пријател кому му дадов да ја користи неколку дена, истото ми го рече. Јас го запнав да не се откажува, му дадов да проба од Endurata, одма вика ова е скроз друг муабет, скоро како аналогна да пушиш.

На Gajche-X му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Metuzalem

Metuzalem Sensei

3,926
    6,479
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    @ksimon Тоа е проклетството кога почнуваш со најдоброто (добро, се` е субјективно, но Ендура е една од најдобрите за усно) и после немаш на што да преминеш а да биде „понапредно“. :hay: Не не` гледај нас што секој ден земаме нешто ново, манијаци сме. :hay::hay::hay:

Најчесто луѓето и не ги менуваа (аналогните) цигари секој ден. Но можеш да менуваш течности, на пример, а и пожелно е, да не се заситат рецепторите.

За тебе знам дека немаш време поради работата да моташ и да се за*баваш со тоа дали протекло или не, дали има спој или не... секој ден, или пак да ти откаже на пат, па затоа не ти препорачувам Кајфун засега, иако е подобар (или може да биде, ако го направиш таков).

Инаку, и во Ендура има жица и памук (во главата се).

Последна промена: 16 Јули 2017 at 16:59
    Gajche-X, Astraion, Chicco69 и на уште 1 им се допаѓа ова.
  18. Astraion

Astraion Активен гик

1,037
    1,358
    24 ноември 2012
    Машко
    Ps • Ai • Id • Ae • Pr
    Ако немаш во главата ќе имаш во џебот јбг. :p

За iJust 2 убаво кажав дека појака манџа од 3-4 никотин е самоутепајство, оти нели е Д2Л.
    Кој нема пробано нергеле поарно ич да не пробува Д2Л. :)

На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
  19. ksimon

ksimon Гик

266
    144
    29 Април 2011
    Метузалем, огромна вистина има во сентенцата "проклетството кога почнуваш со најдоброто". За многу работи. Цела философија е тоа. Во моментов сум во дилема каков мобилен да ѝ купам на ќерка ми, копјата се кршат највише ради тој момент. АКо ѝ земам Самсунг или што знам..ете некој добар бренд, што ќе ѝ биде интересно после? Ама ти ми ја препорача Ендурата, сега мора да ги трпиш последиците :))))) Метузалем, 1000 пати фала, за све поврзано со електронскиве цигари. Неверојатен енузијазам! Неверојатен!

На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
  20. ksimon

ksimon Гик

266
    144
    29 Април 2011
    Искрен да бидам, не оти сум прочитал. За iJust2 баш искочи решавање у 5 минути. Требаше да ја земам за мене, а на жена ми Ендурата, да ја наканам да почне со електронска. Ја купив од човек тука во Скопје. Не ни памтам дали ја пробав, веројатно да, ама сум мислел дека е нормално и дека за 2 саати ќе ја навикнам, ко Ендурата кога је пробав прв пат. Ама............

21. Gajche-X

Gajche-X Sensei

2,854
    4,759
    22 Август 2014
    @ksimon

Да пријател, на ендура "стапчето" /батеријата можеш да застрафиш на пример Кајфун а и секој друг атомизер(па и од ептен дебелите/најновите )

Малце ќе штрчи друг атомизер заштрафен на ендура али ќе работи, поготово ако е со слична омажа ко грејач од ендура ќе работи ептен солидно.

Јас го спомнувам Кајфун, пошто бар кај него можеш да подесиш ептен затнат "ЦУГ", плус нативно е атомизер за усно и нема кашлање :)

Е сеа, ако ептен се нема време и не ти се мотка,
    се согласувам со советот на Метузалем, да си набавиш повеќе глави/грејачи за ендура а Богами може и новата ендура T20
    Да ја пробаш, нејзе исто ја фалат дека е добар.
    Цугот и е за усно и е ептен сличен со Ендура т18 а и грејачите викаат дека траат.

Еве фул кит

$24.10 Free Shipping Authentic Innokin Endura T20 1500mAh Mod + Prism T20 Tank Starter Kit (Endura T20, 1500mAh, w/ Prism T20, Black) at m.FastTech.com

Еве грејачи

$9.79 Free Shipping Authentic Innokin Prism T20 Replacement Coil Head (5-Pack) (Prism T20 Coil Head, 1.5ohm, 5-Pack) at m.FastTech.com

Еве само атомизер што може да се заштрафи на Т18(малку ќе штрчи, по 1.5 мм од страните ако не се лажам)

$9.80 Free Shipping Authentic Innokin Prism T20 Tank Clearomizer (Prism T20, 2ml, 1.5ohm, Silver) at m.FastTech.com

И ко што пишал колега Метузалем, во сите грејачи има памук и жица(отпор)

На ksimon му/ѝ се допаѓа ова.
  22. ksimon

ksimon Гик

266
    144
    29 Април 2011
    Гајче, фала ти на советот пријателе и на времето! Ќе ги спојам советите, ќе направам некој сублимат и ќе си додадам опрема :)

23. Metuzalem

Metuzalem Sensei

3,926
    6,479
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Брза револуција слепи кучиња раѓа? Нееее.... :hay:

Лево е овој, десно овој...

(сликано само за споредба)

Gajche-X, krema, Chicco69 и на уште 1 им се допаѓа ова.
  24. Gajche-X

Gajche-X Sensei

2,854
    4,759
    22 Август 2014
    Многу ми се допаѓа дизајнов на Speed Revolution, баш класика.

Е сега, прашање е каква арома вадат?

Со оглед на тоа дека се флејвор м2л сквонк атомизери, ваљда вадат топ арома ако се билднати ко што треба.

25. Gajche-X

Gajche-X Sensei

2,854
    4,759
    22 Август 2014
    Последна промена: 17 Јули 2017 at 16:22
    JovanKrstevski1, MikickoHC и на krema им се допаѓа ова.

Сподели