1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Електронски цигари втор дел

Дискусија во форумот 'Електронски цигари' започната од Metuzalem, 9 Април 2019.

1. krema

krema
    Professor

8,727
    8,460
    24 Јуни 2009
    Машко
    Првични мои согледувања за Eleaf iPower 80W.
    Претпоставувам дека повеќето од вас го имате, но ете и јас да си кажам нешто. :)

Ергономски е добар, дисплејот онака како уште првите ајстиковци, неговиот фирмвер просечен, изработката солидна и не е премногу тежок за носење.
    Како сабом корисник (дробџија) и мое умерено вејпање можам да поминам солидно цел ден со едно полнење, но искрено ја нема таа моќ како што ја има било кој мод со две солидни батерии.
    Првото полнење на батеријата траеше околу 7 саати и нешто, нарочно го уклучив и USB докторот за да видам каков резултат ќе ми даде (треба да напоменам дека не ми текна одма да го пуштам преку докторот па претходно се полнеше едно 10 минути без доктор).
    Резултатот излезе изненадувачки добар, 4829mAh и плус десетина минути без доктор се приближува до онаа рамка како што декларираат 5000mAh, ајде давам и некоја толерација за не толку прецизен доктор, но и да е 4500mAh пак е добро.
    Полнењето одеше со 0.9А (таков ми е полначот :( ) па затоа и толку долг период на полнење, сметајте дека последните 500 до 1000mAh ги полни со помала струја, така му кажува контролерот за полнење во самиот мод.

IMG_0134.JPG

За MTL вејп e одличен, така да имате моја препорака за оние кои сеуште го немат овој мод а и не е толку скап, мене ќе ми служи за бекап варијанта во недостаток на 18650 батерии.

Доколку нешто испуштив слободно прашајте. :)

И еве го со гаќи и Kylin кој ми легна како мелем на рана. :D

И без гаќи :)

Последна промена: 19 Јуни 2019
    На nikolaa96, gokica, bicikle и уште 8 други им се допаѓа ова.
  2. Tomica Jovevski

Tomica Jovevski
    Gaining Experience

167
    267
    3 Февруари 2019
    Машко
    Фала на исцрпното ривју,баш тоа ме интересираше споредено со кој било мод на две батерии.

На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
  3. bicikle

bicikle
    On your way to fame

1,532
    711
    3 Март 2018
    ^mtl си? Ако да, сосем доволно е, чак и кубоидот е задоволителен, ради димензиите.

4. gokica

gokica
    Модератор

8,345
    10,050
    13 Јуни 2009
    Tomica го јаде црвот дали да купи мод и батерии засебно.

Што и да ти кажеме 90% сум сигурен дека ќе купиш. А после тоа ќе увидиш дека за твојот стил на вејп нема ама баш никаква разлика.

На bicikle, Tomica Jovevski, Ace Lud и уште 2 други им се допаѓа ова.
  5. Chaeld10_8

Chaeld10_8
    On your way to fame

752
    545
    29 Март 2011
    На Metuzalem и gokica им се допаѓа ова.
  6. Tomica Jovevski

Tomica Jovevski
    Gaining Experience

167
    267
    3 Февруари 2019
    Машко
    Хахаха,@gokica, баш црвот ме јадеше во однос на тоа прашање. Ама од друга страна, ама баш никакво оправдување немам за да купам нов мод со екстерни батерии сега за сега.. :) сосема сум задоволен во тој поглед од тоа што го имам,два ајповера и два кубоида мини. Ама црвот тука е,се мота,досаѓа,го игнорирам,и пак досаѓа..
    @bicikle да опуштен мтл,од 9 до 12w максимум. Нека помине летово па ке видам за понатака.

На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
  7. krema

krema
    Professor

8,727
    8,460
    24 Јуни 2009
    Машко
    Исто како „шилото“, ќе буши цело време и еден ден ќе излезе. :D

На Tomica Jovevski му/ѝ се допаѓа ова.
  8. bicikle

bicikle
    On your way to fame

1,532
    711
    3 Март 2018
    Чим е таква работата пукни еден паранормал и хајт xD со поефтиниве ќе се лажиш ваков-таков, а рогот пак во дна ќе ти биде, од искуство xD

9. Tomica Jovevski

Tomica Jovevski
    Gaining Experience

167
    267
    3 Февруари 2019
    Машко
    Кој е тој хајт хd?

10. bicikle

bicikle
    On your way to fame

1,532
    711
    3 Март 2018
  11. bicikle

bicikle
    On your way to fame

1,532
    711
    3 Март 2018
    Колку што се сеќавам тие liqua беа добри, ако не ти се скапи, сепак едно шишенце не е страшно да пробаш, ама не очекувај демек "фабрички" па да ги надмине нашиве кувари.

12. comakot

comakot
    Gaining Experience

144
    55
    23 Февруари 2017
    Машко
    Имам земено 3 течности "премиум" линијата на умрела досега арни се ама не се нешто посебни а за liqua не ми се допаѓа вкусот бар јагодата, остана уште овие американски или фабрички течности да пробам и за мене бар ќе имам се пробано :)

13. bicikle

bicikle
    On your way to fame

1,532
    711
    3 Март 2018
    Зависи и од стилот на вејпање, на пример некој си вејпа лагано, на ниски вати, тогаш оди со помалце вода и повеќе арома, јас земам сила од петици и атомизерот на работ на неговите можности ( максимум вати), ако нема вода т.е. ако е по вискозна течноста ќе загори... Исто на пример некој не трга често, ама трга 5-6 пати последователно, и пак мора да е поретка течноста, некој трга со паузи, па има време памукот убаво да се натопи, и да е по густа течноста нема проблем.
    Е сега јаготка дали ќе ти се допадне или не, тоа е индивидуално, али по објективно би било еден ист вкус од повеќе фирми да го пробаш, може едноставно јаготката да не ти е убава, може и ликва не ти одговара.
    Толку од моето скромно искуство :)

14. comakot

comakot
    Gaining Experience

144
    55
    23 Февруари 2017
    Машко
    Се откажав да пробувам течности со вкусови од јагоди повеќето што ги имам пробано сите имаа вкус на оние бонбончињата што нашите баби ни ги даваа и сеуште магинчно излегваат од нивните џебови

15. DennyMK

DennyMK
    On your way to fame

644
    980
    5 Февруари 2009
    Машко
    Малку освежување со готови продукти после долго време DIY...
    Cookie Twist (Strawberry, Honey & Graham) е милина за вејпање. Имаат уште најмалку 2 различни комбинации кои се исто така добри.
    The One (Strawberry, Cereal, Doughnut & Milk) е повеќе кремаста, сочна арома, абе слаткарница, и тоа добра!
    Поздрав од преку барата :)

На Ace Lud, bicikle, gokica и уште 4 други им се допаѓа ова.
  16. Saso Trpenoski

Saso Trpenoski
    Intern

34
    15
    21 Мај 2019
    Машко
    Пробај unicorn milk од кај шарло, и јас пробав јагода од умрела абе крш

Sent from my iPhone using Tapatalk

На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
  17. gokica

gokica
    Модератор

8,345
    10,050
    13 Јуни 2009
    Lemon Tart Remixed 30ml - Divine Oneshots

Убав и сладок лемон тарт. Се меша 12% но може да се помине и со 10% т.е. 30мл шише е доволно за некои 300мл течност. Вкусот е изразен но има значајна доза на засладувач.

Yo Ho Ho! 30ml - MIXT

Пофалена многу. Јас мучкав вчера. Можда треба време да отстои но вака на прв поглед не е ништо посебно. Некој смирен но помалку вештачки благуњав вкус. Многу ми е неодреден за да го поврзам со било која арома. Можеби како бајадера торта ама во многу благ интензитет. Ќе видиме како ќе биде за некој ден.

На fis1976 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. bicikle

bicikle
    On your way to fame

1,532
    711
    3 Март 2018
    Жолтот пластично за што се коридти оф ултронот?
    Благодарност до Шарло за несебичниот совет, Господ убајни да му дава.

19. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,087
    11,022
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    За подобрување на вкусот: да ја смали комората, да ја концентира пареата и да не и` дозволи да оди каде што не треба (лево-десно околу постовите).

Може и без него, ама демек подобар вкус давал со него.

Овој, како што читам, е добар клон, другите имале погрешно избушени дупки и тенки такви пластичиња што се кршеле (а и посомнителна пластика да ја дишеш).

На сите им се паднати цените сега.

20. bicikle

bicikle
    On your way to fame

1,532
    711
    3 Март 2018
    колку е паднат? на фт не најдов аутентик...

21. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,087
    11,022
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Сите се клонови. Кога се појавија беа поскапи.

22. Tomica Jovevski

Tomica Jovevski
    Gaining Experience

167
    267
    3 Февруари 2019
    Машко
    Дечки тој уникорн милк каква течност е? Каква арома има? Гледам доста сте го пробале или користите.

23. Saso Trpenoski

Saso Trpenoski
    Intern

34
    15
    21 Мај 2019
    Машко
    Нешто како кремаст пудинг од јагода, ова е на ендура 22 пробај го немат да згрешиш

Sent from my iPhone using Tapatalk

24. krema

krema
    Professor

8,727
    8,460
    24 Јуни 2009
    Машко
    Уникорн милк = млеко од еднорог :)

На DennyMK и Saso Trpenoski им се допаѓа ова.
  25. bicikle

bicikle
    On your way to fame

1,532
    711
    3 Март 2018
    Помош:
    За ова ја добив следнава порака:
    hello.sorry to say that .i check your order.your package do not pass the customs.do you want us to resend you a new package?
    Освен дијазапам со рефаунд има друго решење ?
    Фала

Сподели

Вчитување...