• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Дали Некој до сега успеал да си ги врати крипто валутите?

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.649
1.575
Скопје
Како мислиш дека од ништо се прават пари? Тие мајнери (асици и графички) што копаат сигурно не копаат на воздух така? Луѓето плаќаат пари за струја а и самите мајнери коштаат пари како и графичките.
Ова го разбирам како да вие ете струја плаќате и купувате голем процент на графички - па затоа ве наградуваат со коин или пари. Незнам што е корисното што го правите па да добиете награда.
Ај ќе прочитам.
Само едно прашање - нели Биткоин беше успешен - и сега е најјак. После почна ЕТХ , па Доџкоин па незнам што. Дали овие коини се нешто поразлични и по-потребни од Биткоин и колку уште ќе излезат ? Откајзнам јас еве ако сакам да плаќам со крипто и да ги прескокнам провизиите на банките - кој коин да го купам ?
 

Speedy

Gaining Experience
21 август 2010
611
195
Не е сменето ништо, биткоинот сеуште е најјак, и е помалку волатилен.
Coinmarketcap.com

Нејќам да навлезам појќе, ама ама ајде. @Nikola100 не се што свети е злато. Гледај на поединечните коини како фирми кои имаат издадено акции за продажба и луѓето можат да купат и да бираат.

Зошто баш фирма? Бидејќи има луѓе што работат на таа фирма за нивниот токен да стане средство за финансии, апликации итн. Не секоја фирма е транспарентна и не треба во секоја да се вложува. Посебно не во Doge и Meme коини кои немаат никаква цел. Освен ако сакаш да ризикуваш.
 
Последна промена:

1bube2

Intern
12 јануари 2022
30
29
Солидни проекти ама ете Биткоин колку е солиден - никој не го копа овде. Повеќето мислам на ЕТХ идат. Е сега од утре и тоа нема да ви чини - ќе дојде некој нов коин и вие трчи по него. Буквално од „ништо„ се прават пари. На сметка на 100 што ќе заработат - 10 000 ќе се изгорат. И пак вие сте за „иднината е во криптото„
Како сакаш кажи - тоа е „пирамида„ . Без 10 000 да влезат и вложат во проектот - тие 100 неможат да ќарат !

А за уновчување - се знае како е. „Чувај ги - повеќе ке вредат„ - И ќе ги чуваш додека не паднат па да се изгориш. Па вие секој ден ако копаното ако го уновчувате - тој коин сигурно нема нагоре да оди.
Само тој коин што го чувате оди нагоре - само ветувањето се брка - а тоа се поголемо и поголемо. Затоа прашав дали има случаи каде си го уновчуваш коинот и да си во плус..
Менувачниците и поединците што работат со крипто мора да купат крипто за да може да продадат што значи дека се продава.Според нивни кажувања сите се поврзани со менувачници од запад бидејќи кај нас повеќе се продава од што се купува а кај нив обратно.
Пред 6-7 месеци ги продавав риговите бидејќи купив нови асици,од купувачите немаше ни еден почетник сите веќе имаа по 2-3 рига.Во ниту еден бизнис ако не вадиш пари нема да го зголемуваш влогот.
Мислењето е автоматски споено:

Ова го разбирам како да вие ете струја плаќате и купувате голем процент на графички - па затоа ве наградуваат со коин или пари. Незнам што е корисното што го правите па да добиете награда.
Ај ќе прочитам.
Само едно прашање - нели Биткоин беше успешен - и сега е најјак. После почна ЕТХ , па Доџкоин па незнам што. Дали овие коини се нешто поразлични и по-потребни од Биткоин и колку уште ќе излезат ? Откајзнам јас еве ако сакам да плаќам со крипто и да ги прескокнам провизиите на банките - кој коин да го купам ?
Ако сакаш само да плаќаш купи си USDT,USDC или BUSD тие секогаш се 1 долар
https://coinmarketcap.com/currencies/tether/
 
Последна промена:

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.649
1.575
Скопје
ако јас незнам што е злато, па одам истото да го купувам во тополница за челик и ме преварат и ми дадат олово, незначи дека златото е scam и нема вредност.
- И обратно. Само затоа што ќе следиш Се и ќе бидеш запознаен со флуктуации на крипто - незначи дека ќе заработиш - вредностa е толку "volatile" и нејасна што може за еден ден да изгубиш Се (а секако и да заработиш - само тешко е да најдеш „хинт„ на тој пазар). По тоа колку сум упатен ( а не сум многу баш) - мислам дека е еднакво на „коцка„ - значи крајно ризично.
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
5.660
5.187
Ethermine
www.facebook.com
По тоа колку сум упатен ( а не сум многу баш) - мислам дека е еднакво на „коцка„ - значи крајно ризично.
Ништо не е ризично ако си упорен и пред да вложеш прво да се едуцираш и научеш нешто.
 

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.649
1.575
Скопје
Ништо не е ризично ако си упорен и пред да вложеш прво да се едуцираш и научеш нешто.
Точно - ама правам споредба со купување крипто и купување акции во некоја фирма.(пример еве Анхоч) - Акциите на фирмата можеш лесно да видиш накаде ќе одат по тоа како работи и функционира фирмата. Значи гледаш луѓе купуваат во продажните салони - Се средено тип-топ - производи со конкурентни цени - па и ќе се распрашаш некој од вработените како плата - фунционира ли Се добро - така да ќе знаеш дека таа фирма заработува - отвараат нови салони и Се повеќе вреди.
За крипто по што ќе знам , на пример ако купам Hedera , Polkadot , Cardano - Се што ќе можам да видам е графиконот како иде нагоре или надоле и да слушам разни гласини по интернет (кому да верувам) . Кај имам јас можност да следам вистински што се случува и да предвидам дали ќе оди нагоре или надолу ?
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
5.660
5.187
Ethermine
www.facebook.com
За крипто по што ќе знам , на пример ако купам Hedera , Polkadot , Cardano - Се што ќе можам да видам е графиконот како иде нагоре или надоле и да слушам разни гласини . Кај имам јас можност да следам вистински што се случува и да предвидам дали ќе оди нагоре или надолу ?
Ке прочиташ whitepaper на коинот, ке разгуглаш за што намена е, која му е примарната цел. Еве на пример сега има игрици базирани на етериум мрежата, купуваш карактери и играш и собираш ситни пари. А воедно можеш и на аукција да си ги продаваш карактерите односно како ги билдаш така му расте цената.
Ако не сакаш да се замараш со све тоа тогаш вложуваш одредена сума на токени и си правеш Stacking на нив, односно на дневно ниво или месечно ниво имаш камата од нив зависно од сумата. Пример на 2000е имаш 5е дневна камата одприлика.
Не е само копањето на крипто како порано. Сега е цела гранка со разни дејности и разни намени.
 

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.649
1.575
Скопје
вложуваш одредена сума на токени и си правеш Stacking на нив, односно на дневно ниво или месечно ниво имаш камата од нив зависно од сумата. Пример на 2000е имаш 5е дневна камата одприлика.
Ако ова постои и навистина заработуваш 5е на ден од 2000е - тогаш јас да ставам 10 000е и секој ден 25е да ми стигаат јас сум на коњ.
Само да не испаднам „коњ„ па да си ги изгубам евентуално вложените 10 000е ? Обично Се што звучи премногу добро да биде вистина - не е вистина. Каква гаранција имам јас дека тоа ќе фунционира и во случај нешто да тргне наопаку барем 9 000е да си вратам назад во секој момент ?
 

DarthJe5us

Unstoppable
2 јануари 2012
2.570
2.006

toshex

the fool
18 септември 2013
5.798
6.818
Мелмак
Што пишува во вајтпеперот освен троши струја за магични интернет пари да добиеш?
View: https://youtu.be/h9dTaAENRao


Во кратки црти предлог и технички нацрт за систем од пеер ту пеер префрлање и генерирање на виртуелни пари со лог на трансакции базиран на крипто блокчејн.

Со други зборови вајтпејпрот е објаснување за како работи во суштина биткоин од технички аспект и кои се предностите на тој систем (во главно дека се избегнуваат дупли трошоци за префрлање пари).

Ко и секој вајтпејпр презентира идеја во технички детали, која после треба да е анализирана и разглабана од експерти.

Односно овој вајтпејпр ко шо и се случува е разглабан и има критики и све тоа милијарда.

Плус се шо се дешава во пракса може да се анализира до бескрај.
Мислењето е автоматски споено:

или да баш ко шо кажа @DarthJe5us на кратко
 

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.649
1.575
Скопје
На мене ко ме родиле не ми дале гаранција никаква дека би имал подобар живот а не па тебе јас :D
Џабе го правеме овој муабет кога погоре ти пишав.
И јас на исто акцентирам цело време. Друго е да подржиш фирма - вложиш пари време и труд во неа - а друго да „плеснеш„ пари на некое нејасно крипто „ветување„ врз кое немаш ни преглед што се случува ни кај ни што и слепо да веруваш дека ќе успее и ќе заработиш.
Тоа е веќе „Хазардерство„ и бара јаки познавачи на „Хазардерството„ ;)
 

stefan_off

Gaining Experience
29 октомври 2009
499
400
Радовиш
stefan_off's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 7700K
Motherboard
Eurocom Torando F5
Storage
Samsung 960 Evo 256Gb m.2; Intel 660P 1Tb m.2; Seagate 2Tb 2,5inc 5400RPM
PSU
230W brick
RAM
16Gb DDR4 2x8Gb Kingston @2400mhz
Video card
MXM nVidia GTX 1070 8gb
Mouse
Logitech MX Master 2S
Keyboard
Logitech K520
Monitor
Benq BL3200PT 32`
OS
Win 10 64bit
Друштво некој ако има искусто со враќање на открадено крипто? Нека пише пп. Фала
 

1bube2

Intern
12 јануари 2022
30
29
Друштво некој ако има искусто со враќање на открадено крипто? Нека пише пп. Фала
За жал сум слушал само за лоши искуства.Во Европа и Америка ако не е сума во многу милиони никој не превзема ништо може да замислиш кај нас.Незнам на кој начин ти се откраднати но најчесто луѓето викаат ме хакирале а всушност сами го дале кључот од новчаникот.Не доброволно туку на превара.Скоро секој ден добивам пораки на меил,дискорд или телеграм дека сум добил некаква награда во крипто и за да ми ја исплатат треба да ги внесам зборовите од новчаникот исто така често пристигаат предупредувања дека некој новчаник треба да го ажурирам ако не ќе биде затворен.Ми испраќаат и за новчаници кои не ги имам.
 

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.649
1.575
Скопје
Tether, 70 percent by volume. By comparison, only 8 percent of trade volume is conducted in real dollars, with the remainder being other crypto-to-crypto pairs.

If cryptocurrency markets cannot keep luring in enough new money to cover the growing costs of mining, the scheme will become unworkable and financially insolvent.

The cryptocurrency market’s oft-touted $2 trillion market cap, calculated by multiplying existing coins by the latest spot price, is a meaningless figure. Nowhere near that much has actually been invested into cryptocurrencies, and nowhere near that much will ever come out of them.

Much of the money put into cryptocurrency, even if courts could trace back tangled webs of semi-anonymous cryptocurrency transactions, can never be recuperated.

Cryptocurrencies have virtually no legal use case. They’re great for facilitating ransomware, laundering money, distributing narcotics and child porn,:eek: running Ponzi schemes, and… not much else.

Карбон футпринт и потрошени природни ресурси и да не спомнуваме !

„Куда будало куда ?„
„Било куда Крипто свуда !„ :ROFLMAO:
 
Последна промена:

1bube2

Intern
12 јануари 2022
30
29
Tether, 70 percent by volume. By comparison, only 8 percent of trade volume is conducted in real dollars, with the remainder being other crypto-to-crypto pairs.

If cryptocurrency markets cannot keep luring in enough new money to cover the growing costs of mining, the scheme will become unworkable and financially insolvent.

The cryptocurrency market’s oft-touted $2 trillion market cap, calculated by multiplying existing coins by the latest spot price, is a meaningless figure. Nowhere near that much has actually been invested into cryptocurrencies, and nowhere near that much will ever come out of them.

Much of the money put into cryptocurrency, even if courts could trace back tangled webs of semi-anonymous cryptocurrency transactions, can never be recuperated.

Cryptocurrencies have virtually no legal use case. They’re great for facilitating ransomware, laundering money, distributing narcotics and child porn,:eek: running Ponzi schemes, and… not much else.

Карбон футпринт и потрошени природни ресурси и да не спомнуваме !

„Куда будало куда ?„
„Било куда Крипто свуда !„ :ROFLMAO:
Што е по различно со акциите.Вредноста на секоја фирма што е на берза е број на акции по цена на акции.
Полуанонимни трансакции не постојат сите се јавни и достапни за секого.
Перењето пари е специјалност на банките а трговијата со дрога сеуште во најголем дел е со долари.
 

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.649
1.575
Скопје
Што е по различно со акциите.Вредноста на секоја фирма што е на берза е број на акции по цена на акции.
Полуанонимни трансакции не постојат сите се јавни и достапни за секого.
Перењето пари е специјалност на банките а трговијата со дрога сеуште во најголем дел е со долари.
Аспирин и Хероин слично е нели ?
Пробај...
Joj разлике ? Драстичне ! :eek:
 

AfterMaxify

Gaining Experience
18 септември 2012
184
95
DON-T-HATE-WHAT-YOU-DON-T-UNDERSTAND
 

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.649
1.575
Скопје
Абе јас прв ќе копав и ќе вложував во крипто (пошто сум без работа) ама колку треба да се чита тоа - само измислувате нови глупости а со аргументи тешко ви иде - саде слики и мимиња сте ? Да запаѓам во води каде што се вршат трансакции во најмала рака речено „од сомнителен тип„ - значи еве еден член пред тебе како што наведе „трговијата со дрога сеуште во најголем дел е со долари„ - што е чиста глупост - 90% набавка на дрога преку картели итн иде преку крипто - доказ ? Повели видео

View: https://youtu.be/lwP9H9qTuUY


Ама од некој што поддржува систем или мрежа на сомнителни трансакции (од кои една е и ЧаилдПорн)
заради личен профит - друг одговор не ни очекував.
Туку работата е што веќе СИТЕ предобро разбираме што се случува и што е криптото а пошто 50% и повеќе овде се со Високо образование - а не се нафатиле да копаат! - немој да мислите дека сте попаметни и поначитани од нив .;)
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4.792
5.645
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Ама од некој што поддржува систем или мрежа на сомнителни трансакции (од кои една е и ЧаилдПорн)
заради личен профит - друг одговор не ни очекував.
Тоа ти е исто ко да кажеш дека ако користиш Телеграм на пример, поддржуваш чаилдпорн. Секоја технологија може да се злоупотреби. Сите овие видеа и статии ја обработуваат само негативната страна, јас можам сега да постирам исто толку позитивни видеа за крипто и пак ќе дојдеме на нула. Вистината е негде на средина.
А криптото постои околу 10 години, не знам како очекувате нешто да се развие и усоврши за толку краток период ако никој не го користи и сите се откажат од старт? Дали ќе опстои во сегашната или во некоја поинаква форма ќе видиме, ама блокчејнот и крипто валутите се тука и ќе останат засекогаш.

Башка ова се офтопик муабети, не знам зашто упорно дискутирате во темава која е за повраток на изгубени крипто средства.
 

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.649
1.575
Скопје
Тоа ти е исто ко да кажеш дека ако користиш Телеграм на пример, поддржуваш чаилдпорн. Секоја технологија може да се злоупотреби. Сите овие видеа и статии ја обработуваат само негативната страна, јас можам сега да постирам исто толку позитивни видеа за крипто и пак ќе дојдеме на нула. Вистината е негде на средина.
А криптото постои околу 10 години, не знам како очекувате нешто да се развие и усоврши за толку краток период ако никој не го користи и сите се откажат од старт? Дали ќе опстои во сегашната или во некоја поинаква форма ќе видиме, ама блокчејнот и крипто валутите се тука и ќе останат засекогаш.

Башка ова се офтопик муабети, не знам зашто упорно дискутирате во темава која е за повраток на изгубени крипто средства.

Затоа што

Much of the money put into cryptocurrency, even if courts could trace back tangled webs of semi-anonymous cryptocurrency transactions, can never be recuperated.

Cryptocurrencies have virtually no legal use case.

Така да само нагласувам дека не очекувајте поврат на крипто средства .
 

Speedy

Gaining Experience
21 август 2010
611
195
Не се чита само жута штампа. Треба СЕ да се чита за почиста перспектива на работите.
 

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.649
1.575
Скопје
Не се чита само жута штампа. Треба СЕ да се чита за почиста перспектива на работите.
Па Се и читам (а нешто ако е од жута штампа незначи автоматски дека е неточно) И вашите коментари и одговори и совети. А знам повеќето од крипто мајнери овде се изгореле за по некое динарче. Законски ве штити некој ? На суд (ако воопшто се потера постапка за поврат на ваши изгубени средства ) мислите Вештаци ќе ви ангажираат да откријат каде исчезнале вашите крипто средства ?
 

Speedy

Gaining Experience
21 август 2010
611
195
Па Се и читам (а нешто ако е од жута штампа незначи автоматски дека е неточно) И вашите коментари и одговори и совети. А знам повеќето од крипто мајнери овде се изгореле за по некое динарче. Законски ве штити некој ? На суд (ако воопшто се потера постапка за поврат на ваши изгубени средства ) мислите Вештаци ќе ви ангажираат да откријат каде исчезнале вашите крипто средства ?
Не читаш доволно очигледно :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.664
Мислења
889.243
Членови
31.504
Огласи
35
Најнов член
formula-1
На врв Дно