• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Chia/HDD фармање, генерална дискусија, забелешки, типс!

Cika

V.I.P
8 декември 2009
2,667
1,421
Moра плотовите да се хостираат на истата машина на која се плотира?
ОК пошто гледам дека се продаваат изработени плотови, веројатно не - но како иде потоа хостирањето/фармањето? Читам нешто на послаби машини може да се хостира, наводно дури и рапсбери пај (NAS?), какви се хардверските побарувања за тоа? Какви побарување има за bandwidth на интернет конекцијата? Препорака за некој фино скоцкан guide или нешто слично?
Не мора да се хостираат на истата машина. Може да се користи било што, дури и raspberry pi.

Според мои мерења, користи 1-3 Mbps, ама генерално е подобро да имаш помала латенција, доколку си соло, ако не, никакви хардверски побарувања нема. 1 гига рам и чао.
Мислењето е автоматски споено:

Имам 2 вакви 8TB seagate iron wolf nas st8000vn004. Дали се за фарминг и дали вреди воопшто да ги мачам? :)
За фарминг се и тоа како, дисковите не ги мачиш уопште освен иницијалното запишување на плотовите, после стојат idle.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,896
3,264
При фармингот се врши пребарување на плотовите за решението кое се бара. Барање пристигнува на отприлика секои дваесет секунди. Доколку плотовите не поминат прв филтер, нема воопшто ни да се пребаруваат. Со оглед дека се индексирани и сортирани пребарувањето е многу брзо и покрај тоа што се огромни. Не побарува ниту брзи дискови, ниту брз компјутер, на скоро што било може да се фарма. И екстерен диск на усб 2 е повеќе од доволен.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,224
16,749
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
4. Ако имаш 2 ССДа за плотирање, во чекор 3 каде бираш Temporary Directory, има под него Show Advanced Options, избери го вториот ссд диск таму, ќе ја зголимиш брзината на плотирање за 10 до 20% теоретски.
* Користење на оваа опција со обичен спор хдд, нема да добиете ништо.
Ако имате второ ССД како независен драјв тогаш два пати ќе го пуштите плотерот. Еднаш со кеш на едното ССД, втор пат со кеш на второто ССД. Така ќе добиете практично 90-100% поголема брзина на плотирање.
Најдобро е ако имате два исти дравјови да ги ставите во RAID 0. На тој начин ќе имате простор колку двете ССД-а заедно со што ќе го минимизирате неискористениот простор на ССД-ата. Практично на едно ССД од 1ТB (931GB во реалност) можете да плотирате 3x K32 плотови кои ќе заземат 717GB од 931GB, односно 6 x K32 плотови со 2x1TB ССД-а на различни логички драјвови. Со 2x1TB во RAID 0 ќе можете да плотирате 7x K32 плотови кои ќе заземат 1434GB од вкупните 1862GB.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,750
11,226
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10

Canibalot

Gaining Experience
29 јуни 2016
87
99
Пуштив за тест 25 плота на Hpool, бројките се точни од овој калкулатор http://hpoolchiacalculator.com , многу лоша работа е што го споделуваш приватниот клуч, добра страна кај hpool e што можеш да ги искористиш веке направените плотови(што нема да можеш кога ќе бидат пуштени официјалните пулови, ќе треба да си плоташ нови плотови за пул), само немој паралелно истите плотови да ги фармаш на чиа гуи и на хпоол ќе те банираат, ако сака некој подетално ќе му објаснам.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,711
11,032
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,648
1,007

Cika

V.I.P
8 декември 2009
2,667
1,421
За тие пари се купуваа 16-18ТБ дискови пред еден месец.
Јас за 500 евра успеав да земам 30TB seagate екстерни дискови пред 2 недели, сосе шипинг и данок тука. У таа пратка и A2000 што го платив помалце од 80 евра за 1TB, со 700 и кусур TBW, таман да рикне за 320-350 плота.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,711
11,032
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Јас за 500 евра успеав да земам 30TB seagate екстерни дискови пред 2 недели, сосе шипинг и данок тука. У таа пратка и A2000 што го платив помалце од 80 евра за 1TB, со 700 и кусур TBW, таман да рикне за 320-350 плота.
Какви 30 терабајти екстерни дискови бебате, да не биле тие USB 3.0? :ROFLMAO: :ROFLMAO:

edit: Ааааа, ти си мислел на 5 х 6Tb NAS хахахаха, бе збуни да си ибеш :LOL:
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,896
3,264
многу лоша работа е што го споделуваш приватниот клуч,
Нели не се споделува приватниот клуч, туку хешот или што и да е? Ако се споделува приватниот, како си сигурен дека фармаш за себе а не за некој друг или дека подоцна нема да ти ги присвојат добивките?
 

Canibalot

Gaining Experience
29 јуни 2016
87
99
Нели не се споделува приватниот клуч, туку хешот или што и да е? Ако се споделува приватниот, како си сигурен дека фармаш за себе а не за некој друг или дека подоцна нема да ти ги присвојат добивките?
Точно, затоа е сомнителен хпоол и никој не ти гарантира, ова ми беше направено со тест валет.
 

Cika

V.I.P
8 декември 2009
2,667
1,421
Какви 30 терабајти екстерни дискови бебате, да не биле тие USB 3.0? :ROFLMAO: :ROFLMAO:

edit: Ааааа, ти си мислел на 5 х 6Tb NAS хахахаха, бе збуни да си ибеш :LOL:
Поточно 6x5TB, не ни знаев дека таков капацитет постои воопшто, а очигледно и другите штом имаше бааги на залиха. Само што ги купив, за 10 минути од 77 станаа 120 евра и out of stock.
 

Rick00

Intern
11 април 2021
4
1
Ако имате второ ССД како независен драјв тогаш два пати ќе го пуштите плотерот. Еднаш со кеш на едното ССД, втор пат со кеш на второто ССД. Така ќе добиете практично 90-100% поголема брзина на плотирање.
Најдобро е ако имате два исти дравјови да ги ставите во RAID 0. На тој начин ќе имате простор колку двете ССД-а заедно со што ќе го минимизирате неискористениот простор на ССД-ата. Практично на едно ССД од 1ТB (931GB во реалност) можете да плотирате 3x K32 плотови кои ќе заземат 717GB од 931GB, односно 6 x K32 плотови со 2x1TB ССД-а на различни логички драјвови. Со 2x1TB во RAID 0 ќе можете да плотирате 7x K32 плотови кои ќе заземат 1434GB од вкупните 1862GB.
Ги ставив во раид 0, добив скоро 8 ГБ и пуштив вчера 10 паралелни плота. Времето на 1 плот е околу 10 саати копање.. 11400 МиБ по плот, со сите 32 лог. јадра. Врв на тоа, стаив 240 мин дилеј(1+2 фаза), пошо така викаат "големците". Мислам дека би требало многу повеќе плота да праам дневно, со оглед на тоа дека не е баш слаба машина. Ако има некој совет или искуство, слободно нека сподели.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,224
16,749
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Пуштив за тест 25 плота на Hpool, бројките се точни од овој калкулатор http://hpoolchiacalculator.com , многу лоша работа е што го споделуваш приватниот клуч, добра страна кај hpool e што можеш да ги искористиш веке направените плотови(што нема да можеш кога ќе бидат пуштени официјалните пулови, ќе треба да си плоташ нови плотови за пул), само немој паралелно истите плотови да ги фармаш на чиа гуи и на хпоол ќе те банираат, ако сака некој подетално ќе му објаснам.
Сакаш да кажеш дека плотовите за соло фарминг можам да ги префрлам на hpool?
 

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
1,053
1,834
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,224
16,749
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
И после тоа?
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,711
11,032
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Поточно 6x5TB, не ни знаев дека таков капацитет постои воопшто, а очигледно и другите штом имаше бааги на залиха. Само што ги купив, за 10 минути од 77 станаа 120 евра и out of stock.
Боооооооо, човече.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
1,053
1,834
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,143
1,830
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
1,053
1,834
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit

Deksa

On your way to fame
9 февруари 2012
735
545
Како ги тргна? мене автоматски ми ги додава после извесно време
Izbrisi go directory-to na chia aplikacijata do plotovite I restart, taka go gasis solo miningot I si safe za na hpool, a plotovite si ostanuvaat bezbedni I funkcionalni na hdd.
Paralelno ke si plotas I ke ti raboti minerot na hpool.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

Deksa

On your way to fame
9 февруари 2012
735
545
Точно, затоа е сомнителен хпоол и никој не ти гарантира, ова ми беше направено со тест валет.
Nisto rizicno, ke si napravite vtor key na chia walletot I stom dobiete reward od hpool (na toj key toj sto ste go spodelile I mislite deka e rizicno ostanuva prazen) koinite se prefrleni obezbedeni I privatni na noviot key, i se taka so sekoja sledna nagrada za miren son.

Cel svet majna na hpool, nikoj ne bil ukraden :)

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

Deksa

On your way to fame
9 февруари 2012
735
545
Ги ставив во раид 0, добив скоро 8 ГБ и пуштив вчера 10 паралелни плота. Времето на 1 плот е околу 10 саати копање.. 11400 МиБ по плот, со сите 32 лог. јадра. Врв на тоа, стаив 240 мин дилеј(1+2 фаза), пошо така викаат "големците". Мислам дека би требало многу повеќе плота да праам дневно, со оглед на тоа дека не е баш слаба машина. Ако има некој совет или искуство, слободно нека сподели.
Delay ne se stava po preporaka na internet, sekoj delay za paralel plotting zavisi od konkretno tvojot setup, t.e. prosek od vremeto za koe sto zavrsuvas faza broj 1 vo plotiranjeto za 3 plota, taa statistika stoi vo sekoj sistem I e odredena vo sekundi, pretvoras vo minuti I pisuvas delay za tvojata unikatna masina.
Sekoe ssd e razlicno, razlicna ploca, temperatura na ssd, mal milion faktori vlijaat na delay za paralel plotting.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,034
Мислења
854,869
Членови
29,642
Најнов член
cut011983
На врв Дно