• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Chia/HDD фармање, генерална дискусија, забелешки, типс!

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,226
5,819
Мелмак
Влагаш во програмчето за плотирање, лево имаш Wallets и подолу Receive Address.
Ахааа значи прво мора да инсталираш програмче и да креираш wallet... ме зафркнаа пошо ја сум од тие шо неќат да инсталираат вишок програми. Ќе се размислам :D

Тенкс на инфото сепак <3
 
И

Избришан член 18474

Гостин
Биткоин убијци или етериум убијци гледаме дека не успеваат. Убаво да се проба но подобро купи токен него да го копаш комплицирано чудо...
 

GreenRoot

On your way to fame
1 октомври 2011
941
884
Охрид
GreenRoot's setup  
Processor & Cooler
i5 4200U
Storage
Samsung Evo 850 240gb
RAM
8GB
Video card
AMD 8670m
Monitor
15,4''
OS
Windows 7 Home Premium
Мене на 2 пати програмата ми блокира при syncs. Прво на околу 10 посто после на околу 70 посто и се откажав.

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
 

mrmarko4fun

Gaining Experience
26 јули 2017
151
123
Куманово
Мене на 2 пати програмата ми блокира при syncs. Прво на околу 10 посто после на околу 70 посто и се откажав.

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
Мене за wallet ми блокираше направив port forward na 8444 и избришав фајлови и почна процесот на sync од 0.

За mainnet: C:\Users\Username\.chia\mainnet\db
За wallet: C:\Users\Username\.chia\mainnet\wallet\db

Ова нема никаков ефект на плотирање и може да се плота без sync.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #55

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,370
1,456
127.0.0.1
petrov.mk
Мене на 2 пати програмата ми блокира при syncs. Прво на околу 10 посто после на околу 70 посто и се откажав.

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
Можеш да плотираш дур се синхронизира истовремено, нема потреба да се чека.
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
5,012
4,491
Ethermine
www.facebook.com
Не фрлајте пари на скапи ССД и без потреба да ви рикаат. Времето измеѓу ССД и обичен ХДД со 64мб кеш ви е околу 2 часа разлика.
Ставете си директ да ви плотираат Хардовите :)
Screenshot_3.png
на сликава долното е ССД а горното е ХДД плотирање.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,405
4,904
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Не фрлајте пари на скапи ССД и без потреба да ви рикаат. Времето измеѓу ССД и обичен ХДД со 64мб кеш ви е околу 2 часа разлика.
Ставете си директ да ви плотираат Хардовите :)
Погледнете го атачментот 100952
на сликава долното е ССД а горното е ХДД плотирање.
+1
И кај мене е иста ситуацијата.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #58

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,370
1,456
127.0.0.1
petrov.mk
+1 да, исто и кај мене, 2часа разлика.
предноста кај ссдто е паралелното плотирање.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,217
16,738
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Последна промена:

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
1,048
1,823
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit
Кој ви се сетинзите за paralel plotting, колку plots, RAM и treads, за машина со 1 TB NMVE и CPU 6/12 и 16 RAM.
Кoлку имате ставено одложен старт од еден плот до друг, и како пресметавте.
 

vlatko175

Gaining Experience
15 јули 2008
283
119
Vo proces na plotiranje, ako nekoj od plotovite ima poveke od 0% progres i probash da go izbrishesh = se restartira GUI blockchain ( go jadesh, tashak da ne recham Ku. tashak )
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,217
16,738
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Кој ви се сетинзите за paralel plotting, колку plots, RAM и treads, за машина со 1 TB NMVE и CPU 6/12 и 16 RAM.
Кoлку имате ставено одложен старт од еден плот до друг, и како пресметавте.
Со 16GB RAM можеш 3 плота (теоретски 4, ама нема да ти остане ништо РАМ за оперативниот систем). Со 1TB (реални) можеш 4 плота, ама претежно капациетот на ссд-ата е 1000000000B што реално не е 1ТB туку 931GB (1TB = 1073741824 Bytes). Значи си ограничен на 3 плота паралелно. Со 2x1TB SSD во RAID 0 и 32GB RAM можеш 7 плота паралелно, со 2x2TB SSD во RAID 0 и 64GB RAM можеш 15 плота паралелно.
Со 2x2TB NVMe PCI-e 4.0 во RAID 0, 64GB RAM и 16 јадрен процесор се плотира околу 30 пати побрзо отколку со HDD( и се друго исто).
 
  • Ја почнал/а темата
  • #63

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,370
1,456
127.0.0.1
petrov.mk
ваљда не плотираш еден по еден плот???
не еден по еден, туку на останатите дискови што ми стојат неактивни дур се плотира ссд->диск, имам пуштено 1 по 1 на нив, имам разграничено 10 логички процесори за паралелно плотирање, и останатите 6 (3 диска х 2) за неактивните дискови да ги ставам во функција.
Вака сдд->диск паралелно терам 4, и + 3 сингл за неактивните дискови дур го наполнам првиот.
Вкупно 7 :)
 
Последна промена:

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,387
4,549
Чисто едно кратко само прашање, иако не сум баш за влегување во овој проект.

Вреди да се купи и холда дел од чиакоин или? Со оглед на тоа што дискови нема за лек и ако се најде цените идат како оние за графичките, како за по еден бубрег.
Правиме муабет за ситни пари, 300/400 евра, не голема инвестиција. Нормално, мислам на лонг терм.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #65

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,370
1,456
127.0.0.1
petrov.mk
Чисто едно кратко само прашање, иако не сум баш за влегување во овој проект.

Вреди да се купи и холда дел од чиакоин или? Со оглед на тоа што дискови нема за лек и ако се најде цените идат како оние за графичките, како за по еден бубрег.
Правиме муабет за ситни пари, 300/400 евра, не голема инвестиција. Нормално, мислам на лонг терм.
На лонг терм, секако да, но моменталната цена од 1500$ е плафон.
Јас сакав да купам 2-3 XCH кога беше 600$, неможев на крај да излезам со метамаск и бајнанс, никако не ми проаѓаше и баталив.
Жив се јадам сега но тоа е крипто, јбг :D
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,141
1,825
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Чисто едно кратко само прашање, иако не сум баш за влегување во овој проект.

Вреди да се купи и холда дел од чиакоин или? Со оглед на тоа што дискови нема за лек и ако се најде цените идат како оние за графичките, како за по еден бубрег.
Правиме муабет за ситни пари, 300/400 евра, не голема инвестиција. Нормално, мислам на лонг терм.
Не, не верувам дека некој огромен скок од тука ќе направи за да ти ги зголеми тие 300 евра на нешто сериозно. За разлика од гпу мајнинг, Тука цената ќе стагнира а тежината секојдневно ќе се накачува додека не се балансира Еден диск РОИ за година ден.
 

Smexor

Intern
13 декември 2010
10
0
Значи подобро е да имаш 5 хдд од 6тб отколку 3 хдд од 10тб?
 

damil

On your way to fame
2 јануари 2015
857
940
Не фрлајте пари на скапи ССД и без потреба да ви рикаат. Времето измеѓу ССД и обичен ХДД со 64мб кеш ви е околу 2 часа разлика.
Ставете си директ да ви плотираат Хардовите :)
Погледнете го атачментот 100952
на сликава долното е ССД а горното е ХДД плотирање.
Лоша е споредбата.
На 4 плота пуштени на ССД и 2 на ХДД, сите во исто време, на ССД се завршени, на ХДД се на 21%. Да беше 1 плот на ХДД ќе тераше можеби побрзо,ама кој плота по 1?

Така да не држи вода муабетот. Уште и како совет....

Едноставно хардот на може ни да запошува толку брзо за да го оптерети процесорот повеќе од 20%. Прочитав, пробав кај мене, тоа е резултатот.

Секако дека зависи од конфигурацијата, јас зборам за на 5800Х, 2ТB Samsung 980PRO i 64GB RAM.
 

mkdev

Intern
1 декември 2007
110
4
k32-6h do 8h
k33-16h-24 uste testiram
hdd ne ssd
0.0000045 XCH do sega za nekoj den, ke vidi me slednive denovi dali ima nekoj benifit :oops:
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,141
1,825
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Со 2х 3700х и 32 рам, со по 6 дискови, без ссд, по 15 плота на ден просек од машина или 30 вкупно на двата. Best bang for buck испаѓа.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,605
8,957
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
На лонг терм, секако да, но моменталната цена од 1500$ е плафон.
Јас сакав да купам 2-3 XCH кога беше 600$, неможев на крај да излезам со метамаск и бајнанс, никако не ми проаѓаше и баталив.
Жив се јадам сега но тоа е крипто, јбг :D
Бинанце не може да исплати во долари/евра. Треба на Gateio да се претворат во друга криптовалута, па таа на бинанце.

ТАКА МИ КАЖА „МАЈСТОР КОПАЧ“. Не фрлајте по мене камења ако не е точно :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,976
Мислења
854,078
Членови
29,622
Најнов член
eyeris
На врв Дно