1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Царинска тарифа

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од krale, 23 Декември 2010.

 1. krema

  krema
  Professor

  10,717
  10,285
  24 Јуни 2009
  Машко
  Плаќање во пошта, но со картичка не можеш кај нив да платиш.
   
  На единица му/ѝ се допаѓа ова.
 2. единица

  единица
  Баниран/a

  21
  21
  5 Април 2018
  Ти благодарам. Ќе пополнувам ПП обрасци со пенкало ко у 1940, нема друго чаре.
   
  На Psycore му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  508
  281
  18 oктомври 2019
  Машко
  Дечки праќаат ли задолжително писмен документ од царина доколку пратката ја задржат за проверка?
  Прашувам за препорачана пратка за која на тракинг има грешка "ScanningError" уште во Кина поради оштетен бар код. Нема веќе никаков апдејт. SmartSelect_20200316-140505_17TRACK.jpeg
   
 4. единица

  единица
  Баниран/a

  21
  21
  5 Април 2018
  Ја зедов пратката од bike-discount.de денеска во 17:00.

  Вака вели на фактурата што ја добив по емаил:
  Вака вели на фактурата што они ја ставиле во пакетот:
  Данок не ми наплатија, само си го подигнав пакетот и толку беше.

  Screen Shot 2020-03-16 at 12.08.05.png
   
  На TheMarshal и Oktar им се допаѓа ова.
 5. krema

  krema
  Professor

  10,717
  10,285
  24 Јуни 2009
  Машко
  Интересно е тоа што дојчландерите не го внеле шипингот во фактурата, обично они се цепидлаки и си се држат според пропишаните правила за продажба.
  Како и да е добро си поминал. :)
   
 6. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,257
  2,491
  19 Јули 2013
  Нормално дека праќаат.

  Него ако е оштетен баркодот и не може да се скенира, како препознале дека се работа за таа пратка?
   
  На Excalibur му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  508
  281
  18 oктомври 2019
  Машко
  Тоа и ја се прашувам со денови...
  И зошто не доделиле нов број?
   
 8. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  654
  1,005
  3 Јануари 2019
  Машко
  Треба да купам звучна карта од Aliexpress. Ама искрено некако не ми се чека многу, па се размислувам да доплатам $20 за да ја испратат со DHL (1-week delivery time). Го контактриав продавачот, ми рекоа дека ќе декларираат вредност од $50. Прашањето ми е, дали вреди да доплатам за DHL или голема е веројатноста за оваа пратка да си платам реално колку што треба царина и остали давачки?

  Претходно сум имал неколку искуства со DHL... на поголеми нарачки од Англија и Германија, но никад од Кина. Искрено, не знам колку ќе успее форава ако пратката се прати преку DHL (јер не пијат нафта и цариниците, ќе знаат дека сигурно само DHL кошта најмалку $20-40). :) Is the risk worth it?
   
 9. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,186
  2,706
  21 Јануари 2011
  Машко
  Ако има голема разлика во цена, вреди "ризикот".
   
 10. JezuzNoChil

  JezuzNoChil
  Intern

  23
  10
  9 Јануари 2019
  Ми стигна 60 фунти пратка пратена по ТНТ и ми се јавија за царинење. Мора преку нив да оди со нивните шпедитерски услуги или може сам да си ја царинам?
   
 11. nikola_bb

  nikola_bb
  Gaining Experience

  303
  69
  14 Август 2009
  Мора шпедитер, дали они или друг...
   
 12. Stojmano

  Stojmano
  Intern

  2
  0
  26 oктомври 2019
  Машко
  Здраво друштво би сакал да прашам за совет не сум многу упатен во овие работи сакам да нарачам радио за во кола од али експрес радиото чини 222€ i 40€ преку DHL достава дали би ми наплатиле царина и дали би знаеле колку или како да пресметам
   

  Прикачени датотеки:

 13. JezuzNoChil

  JezuzNoChil
  Intern

  23
  10
  9 Јануари 2019
  Заборавив да пишам ама ми пратија фактура од 1500 денари за шпедитерски услуги и им реков да го вратат пакетот и спуштија на 500 денари.

  Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
   
  На Маша му/ѝ се допаѓа ова.
 14. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  654
  1,005
  3 Јануари 2019
  Машко
  Чекај, зар фунционира таква фора? Опа бато!
   
  На DrMTR и goranzoran им се допаѓа ова.
 15. krema

  krema
  Professor

  10,717
  10,285
  24 Јуни 2009
  Машко
  Живи ајдуци DHL.
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,520
  1,180
  8 Декември 2009
  350 евриќи у крпче, а штом е дхл, 400 и нешо фазла.

  Испратено од Redmi Note 8 Pro преку IT.mk форум апликација
   
 17. Audiofil

  Audiofil
  Gaining Experience

  867
  336
  28 oктомври 2007
  Би ве замолил за една информација.Купив две кутии пробиотици од американски сајт за 38.22 долари плус 10.79 долари поштарина вкупно 49.01 долари.Сега на сајтот пишува испорачано преку DHL Packet Plus International (14-21 Business Days) а бројот на пратката е GM295352282102960082 и веќе си го има на сајтовите за следење.Дали пакетчево ќе оди преку лоповскиот DHL каде ќе бараат шпедитерски услуги или ќе оди директно во пошта 2 каде го имам адресирано за да знам дали после празниците да одам во DHL и да им кажам да го вратат назад пакетот бидејки немам намера никаква услуга да им плаќам и парите да си ги барам назад од продавачот.Однапред благодарам.
   
 18. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,257
  2,491
  19 Јули 2013
  Ова до Германија ќе оди со ДХЛ, навака со редовна пошта. Ако е пакет во пакетско, ако проаѓа како плик во достава.
  п.с. Еве под овој број ќе го следиш навака RX147414294DE
   
  На Audiofil му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,520
  1,180
  8 Декември 2009
  Ако не е преку dhl express, а не е, немаат ништо нашиве со таа пратка.
  Така би требало да биде, сѐ е можно.
   
  На Audiofil му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Audiofil

  Audiofil
  Gaining Experience

  867
  336
  28 oктомври 2007
  Го видов овој тракинг број и помислив дека може да оди преку Германија и стандардната нивна пошта бидејки последните 2 букви завршуваат на DE бидејки доста пратки имам од Германија купувано со ваков број и досега не сум имал проблеми.Во секој случај фала ти.
   
 21. krema

  krema
  Professor

  10,717
  10,285
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ќе си дојде со редовна регистрирана пошта, без паника.
   
 22. NullException

  NullException
  Intern

  3
  0
  26 Мај 2019
  Женско
  Здраво на сите, се мислам да порачам паметна правосмукалка од gear best, не се имам точно одлучена каква ама цената би била измеѓу 300 и 450 евра, не можам да најдап на царина точно колку би ме коштало затоа што не знам дали gear best се рачуна како физичко или правно лице, плус паметна правосмукалка не знам во која категорија би спаѓала - ако е 15% + 18% не фала. А иначе би била пратена од Германија не од Кина.

  Исто така втора опција ми е да ја порачам од Германија во Австрија, па некако да ми ја донесат лично после коронава, за таму мислам дека не би требало да платам ниту царина ниту ддв.

  Има некој некоја информација за случаиве? Фала.
   
 23. Audiofil

  Audiofil
  Gaining Experience

  867
  336
  28 oктомври 2007
  Нема царина за било која држава што е во ЕУ без разлика на износот.Јас имам купувано роба од Англија,Германија, Чешка и Австрија но во Словенија на тамошна адреса и никакви дополнителни давачки не сум платил.
   
 24. NullException

  NullException
  Intern

  3
  0
  26 Мај 2019
  Женско
  Супер! Фала многу Audiofil, и јас порачав неколку работи ама бидејќи ова беше поскапо сакав да препрашам. Значи за Австрија да го пратам, ништо од Македонија со давачкиве, уште да ни ги отворат границиве па да можат да ми го пуштат пакетот некако.
   
 25. Audiofil

  Audiofil
  Gaining Experience

  867
  336
  28 oктомври 2007
  Најдобра варијанта ти е да го пратиш пакетот во Австрија па ти лично ако одиш да си го донесеш наваму или некој друг да ти го донесе додека не ти препорачувам по пошта да го препраќаш бидејки сам знаеш како функционираат работите во Македонија.Јас пред да одам кај сестра ми во Словенија си купувам од тука што ми треба и додека сум таму за недела дена од денот на купување пратката ќе ми стигне и после со автобус си ја носам дома.
   

Сподели

Вчитување...