1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Царинска тарифа

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од krale, 23 Декември 2010.

 1. TheMarshal

  TheMarshal
  On your way to fame

  424
  599
  3 Јануари 2019
  Машко
  Пази се, Ким може да те шпионира преку тие телефони.

  [​IMG]
   
 2. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  294
  477
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  И јас тоа помислив.

  Да не му стигне - "Your message will self-destruct in 5 seconds".
   
  На Маша и TheMarshal им се допаѓа ова.
 3. krema

  krema
  Professor

  10,148
  9,757
  24 Јуни 2009
  Машко
  Кај најде баш од таму, ако е можно дај линк да видеме, инаку голема храброст имаш. :)
  И да, отворени се сите варијанти за да си пројдеш така или да си платиш све по протокол.
   
 4. Penthouse

  Penthouse
  Intern

  5
  1
  16 Јануари 2020
  Женско
  Луѓе ме изнасмеавте со коментарите инаку телефонот е од Јужна Кореја, а не од Северна, моја грешка. Еве линк
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 5. krema

  krema
  Professor

  10,148
  9,757
  24 Јуни 2009
  Машко
  600$ лупна за друга рука телефон?
  Имаш боолс како ниедно машко, браос. :)

  п.с. Како што реков пред малку, единица најголема за географија. :)
   
  На Penthouse му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  506
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  Изборот на Јужна Кореја е супер. Ама "excellent condition" од продавач со рејтинг од 95%???

  И за користен телефон би требало да има оригинална слика. Вака мачка во вреќа.
  Ќе треба дефинитивно повеќе молитви пред спиење....
   
  Последна промена: 30 Јануари 2020
 7. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  500
  187
  14 ноември 2016
  Машко
  На линкот каде го порача пишува

  ● Delivery :

  We use Fedex or DHL, TNT for shipping.

  Taxes may be levied on electronic devices in each country.

  Ако е пратен по DHL дефинитивно нема никакви шанси, проверуваат дури и обични пликоа. :D:D Можно е и да преплатиш уште половина телефон (кога ќе се насобери се тоа лежарини, документи и тн).

  Ако сеуште не ти е испратен/порачан подобро откажи за да не си кинеш нерви после тоа , мој совет.

  Најди го во соседна држава, купи си го нов од салон , поврати си го ДДВ-то и ќе ти испадни многу поефтино него ли втора рака телефон да купуваш.
   
  Последна промена: 30 Јануари 2020
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  506
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  Тешко дека ќе му го откажат...
   
 9. Tawe

  Tawe
  Gaining Experience

  498
  154
  12 Август 2011
  Машко
  ChipТuning
  Не сум баш запознаен со работиве, па да прашам ако некој може да ми објасни :)

  Пријавен сум на проектот за самовработување и заинтересиран сум за да се внесе еден дијагностички уред од странство во МК.

  Се работи за Autotuner уред (спакуван во куферче со неколку адаптери), на кој цената на сајтот е 2900€, и +110€ за испорака до МК.

  Е сега прашањата:
  1. Цената на уредот е 2900€ "без VAT" - како поточно е тоа, ако уредот се внесе во државава преку некоја фирма за увоз на роба (и ако имате да препорачате некоја)?

  2. Дали ќе подлежи, и колку отприлика би биле царинските давачки комплет?
   
 10. sinan

  sinan
  Intern

  16
  4
  18 Февруари 2018
  Машко
  Што значи ова ? фактура и испратив уште на 21феб
   

  Прикачени датотеки:

  • sdsds.png
   sdsds.png
   Големина:
   343 KB
   Прегледи:
   51
 11. krema

  krema
  Professor

  10,148
  9,757
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ќе ја добиеш за некој ден.
   
 12. sinan

  sinan
  Intern

  16
  4
  18 Февруари 2018
  Машко
  како иде сега дали ослободувањето од царина до 90е функционира? пратката ми е 80е(касио саат) дали и колку ке платам што мислиш
   
 13. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,384
  6,500
  27 Март 2014
  Можно е нешто да не платиш.
   
 14. krema

  krema
  Professor

  10,148
  9,757
  24 Јуни 2009
  Машко
  Евентуално данок + царински трошоци (отвори/затвори пакет).
   
  На sinan му/ѝ се допаѓа ова.
 15. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  672
  627
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  Иначе по најново, према DHL:

  "Напомена: Доколку вредноста на пратката е во рамките од 22,01 ЕУР до 90 ЕУР, се пресметува само ДДВ давачка, додека пак пратката се ослободува од плаќање на Царински давачки со поднесување на молба за ослободување од истите за што се наплаќаат дополнителни 350,00 мкд за административни такси со кој истата се таксира."

  Некој со другиве пошти има што платил само данок? му барале плус 350? или DHL пак си измишљаат ехтра што да си до наплатат?
   
 16. krema

  krema
  Professor

  10,148
  9,757
  24 Јуни 2009
  Машко
  Да, освен данок се наплаќа и други административни такси.
  Со еден збор, сите поштенски оператори си имаат свој тарифник, DHL се убедливо со "најдобар" тарифник.
   
 17. draganamon

  draganamon
  Gaining Experience

  345
  471
  24 Јануари 2016
  Машко
  Freelancer
  Стаса телефонот ?
  Плати царина ?
   
  На goranzoran му/ѝ се допаѓа ова.
 18. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  672
  627
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  ми беше дал со обична пошта на некој му ги наплатиле плус тие 350 мкд, пошто према напишаното демек царина ги побарува?

  DHL дека се на врв одамна познато, нел 1589 мкд за подготовка на "папири" за усна декларација до 800 еура :D или 1000 лежарина ако сам се фатиш на голгота да шеташ до илинден/петровец и назад ..

  по ново значи DHL бараат 1589 + 350 за да завршат работа за данок што е ~ 400-900 мкд
   
 19. krema

  krema
  Professor

  10,148
  9,757
  24 Јуни 2009
  Машко
  Доколку влезе во постапка за даночење или царинење има и кај нив административни давачки, дали се 350 мкд не би можел да кажам, како за пример поштариските цариници за царинска проверка (отвори/затвори пратка) си наплаќаат по 130 (можеби и повеќе ќе да беше) денари.
   
 20. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  294
  477
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Дали некој кој е максималниот рок за поврат на данок од Грција и дали воопшто постои таков рок?

  Имам купено хардвер на 27.01. Требаше да одам неделава по други работи и да си го земам повратот, но веројатно нема да можам. Станува збор за VisionStudio.
  Ова го најдов:

  Screenshot_2020-03-09-21-56-59-869_com.android.chrome.jpg
   
 21. TheMarshal

  TheMarshal
  On your way to fame

  424
  599
  3 Јануари 2019
  Машко
  @Rikimaru - Помогни му на Горана. Знам пред некој ден ти напиша за повратот на DDV од VisionStudio
   
  На Goran995 му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Rikimaru

  Rikimaru
  On your way to fame

  786
  703
  26 Март 2016
  Даскал
  @Goran995 3 месеци ти е рокот за земање на данок генерално, како што ти пишува во тоа што го најде. Имаш време.
   
  На Goran995 му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  294
  477
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Требаше да одам во петок на концерт, па го откажаа заради коронава, па откажував смештај, па сега на девојка ми е страв да оди воопшто. А имам порачка од Vision + треба да си земам поврат од претходниот пат + имам фактура на нејзино име за повратот... Ццц хаос
   
 24. единица

  единица
  Баниран/a

  21
  21
  5 Април 2018
  Уште ли мора за тоа да се плаќа на шалтер у банка и да се пополнуваат ПП обрасци со пенкало или може со дебитна ко човек и да си бркам работа? Нарачав од bike-discount.de и лупнав 20 евра за транспорт и очекувам да стигне пратката утре или задутре ако не бидне нешто со корона вирусов, па ќе треба да плаќам данок сигурно.
   
 25. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,476
  1,089
  8 Декември 2009
  У пошта се плаќа како што знам.
   

Сподели

Вчитување...