• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

матична

 1. NikacXMKD

  Gigabyte B450 Aorus Elite

  Матична B450 Aorus Elite земена од DDstore, септември 2019. Доаѓа со гаранција која трае уште околу 2 години, самата кутија и се што беше оригинално во неа. Матичната е користена стриктно за гејминг и е комплетно исправна. Ја сменив за понова од мерак. Цена: 5000 мкд
 2. B

  Продадено Матична H81M-DS2, CPU I3-4170 и 8GB RAM

  Ве молам за проценка на деловиве: 1. Матична плоча Gigabyte H81M-DS2 2. CPU Intel I3-4170 3. 8GB (една плочка) Silicon-Power RAM 1600Mhz Деловите немаат гаранција.
 3. KjEBE

  Дали 3200mHz RAM меморија ќе работи на h110 chipset?

  Ме интересираат искуства дали сте имале со ставање на пример 3200mhz рам меморија на плоча со чипсет h110. Ме интересираат искуства бидејќи сакам да сменам рам а сакам да земам побрзи мемории пошо во брза иднина ќе склапам АМД конфигурација па да можам да ги искористам. Лонг стори шорт шо би...
 4. Roxas

  Прв пат склопувам компјутер

  Се решив да склопам компјутер чисто од хоби оти долго време ги следам тек каналите на јутуб и добив желба да се обидам и јас. CPU: Ryzan 5 2600 со основниот кулер RAM: HyperX Predator 3200MHz CL15 2x8 Gigs MВ: ASRock b450 fatal1ty gaming K4 PSU: Cooler Master Vanguard V1000 80+gold (ми го...
 5. RagingDemon

  Матична Gigabyte GA-H77M-D3H LGA 1155 + CPU Intel Core i5 2300, 8GB DDR3 1600 Corsair Vengeance RAM

  Продавам: Матична плоча Gigabyte GA-H77M-D3H Rev 1.1 LGA 1155 + процесор Intel Core i5 2300 + Генеричкиот 115Х кулер - 4999 ден РАМ меморија 8GB (2x4) Corsair Vengeance DDR3 1600MHz CL9 - 2999 ден Деловите се со истечена гаранција (за рамот не сум сигурен, али секако е купен во америките така...
 6. B

  Xeon (771) на 775 плоча.

  Некој искуство со таа операција? Добра идеа или не баш? Предложете кој xeon би бил ок. Плоча: g31m3 v2
 7. rippermkd

  матична + напојување проблем

  Вака сега. кај еден пријател вчера менував кулер, додадов SSD и уште 2 вентилатори од кои едниот поврзан на PSU-to. напојувањето е deepcool DN400. има две линии ide-molex конектори, и досегашните 2 хардови работеа на едната линија. проблемот е сега кога ги ставив SSD-тo и вентилаторот на другата...
 8. Zabegann

  Матична плоча, дали вреди да се чува???

  Ми се наоѓа една матична плоча MAXIMUS FORMULA II еве линк до неа https://www.asus.com/Motherboards/MAXIMUS_II_FORMULA/overview/ Прашањето ми е дали ваква матична вреди да се чува бидејќи веќе имаме понови процесори и матични, а ова е веќе застарена матична. Морам да напоменам дека досега не...
На врв Дно