1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Дали 3200mHz RAM меморија ќе работи на h110 chipset?

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од KjEBE, 8 Април 2020.

1. KjEBE

KjEBE
    Intern

22
    24
    6 Декември 2016
    Машко
    Ме интересираат искуства дали сте имале со ставање на пример 3200mhz рам меморија на плоча со чипсет h110. Ме интересираат искуства бидејќи сакам да сменам рам а сакам да земам побрзи мемории пошо во брза иднина ќе склапам АМД конфигурација па да можам да ги искористам.

Лонг стори шорт шо би рекле: како ќе ме тераат и дали воопшто ќе ми ги прочита 3200 mhz мемории на плоча h110? Искуства и сугестии?

2. ARMac

ARMac
    Орган

6,458
    7,439
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Не. Ќе работи 2400Mhz

На KjEBE му/ѝ се допаѓа ова.
  3. KjEBE

KjEBE
    Intern

22
    24
    6 Декември 2016
    Машко
    Значи нема да имам мука ќе си тераат? тоа ми е битно сеа за сеа додека да земам амд комбо... фала ти на одговор

4. dzunko

dzunko
    Gaining Experience

328
    252
    26 Септември 2007
    Машко
    Ќе работат на 2400 Мhz( поверојатно на 2133 Mhz), ама провери прво дали плочата која ја имаш е DDR3 или DDR4 .Имаше плочи со H110 chipset различни. Требаше во првиот пост горе да го напишиш точниот модел на MB и ЦПУ кој ги имаш.

На KjEBE му/ѝ се допаѓа ова.
  5. KjEBE

KjEBE
    Intern

22
    24
    6 Декември 2016
    Машко
    Да моја грешка: h110m pro vd на МСИ е плочата, ја терам три ипол години со две 4ки (8гб вкупно) ддр4 си е и мислам дека макс и е 2133мхз затоа ме интересираше...

6. xhktw

xhktw
    Practice makes perfect

1,225
    1,272
    2 Август 2009
    Можеш да ги ставиш, али на 2133MHz ќе ти работат.

На HerMudo и KjEBE им се допаѓа ова.
  7. KjEBE

KjEBE
    Intern

22
    24
    6 Декември 2016
    Машко
    Абе сега за сега да ме тераат битно ми е, не ми мења многу херцажата, а не бива со 8гб веќе... и гледам да извадам ситуација и волкот сит и овците на број :)

Сподели

Вчитување...