• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Дали 3200mHz RAM меморија ќе работи на h110 chipset?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

KjEBE

Gaining Experience
6 декември 2016
110
234
Ме интересираат искуства дали сте имале со ставање на пример 3200mhz рам меморија на плоча со чипсет h110. Ме интересираат искуства бидејќи сакам да сменам рам а сакам да земам побрзи мемории пошо во брза иднина ќе склапам АМД конфигурација па да можам да ги искористам.

Лонг стори шорт шо би рекле: како ќе ме тераат и дали воопшто ќе ми ги прочита 3200 mhz мемории на плоча h110? Искуства и сугестии?
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,852
9,283
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Не. Ќе работи 2400Mhz
 

dzunko

Gaining Experience
26 септември 2007
348
249
Битола
Ќе работат на 2400 Мhz( поверојатно на 2133 Mhz), ама провери прво дали плочата која ја имаш е DDR3 или DDR4 .Имаше плочи со H110 chipset различни. Требаше во првиот пост горе да го напишиш точниот модел на MB и ЦПУ кој ги имаш.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

KjEBE

Gaining Experience
6 декември 2016
110
234
Ќе работат на 2400 Мhz( поверојатно на 2133 Mhz), ама провери прво дали плочата која ја имаш е DDR3 или DDR4 .Имаше плочи со H110 chipset различни. Требаше во првиот пост горе да го напишиш точниот модел на MB и ЦПУ кој ги имаш.
Да моја грешка: h110m pro vd на МСИ е плочата, ја терам три ипол години со две 4ки (8гб вкупно) ддр4 си е и мислам дека макс и е 2133мхз затоа ме интересираше...
 

xhktw

Practice makes perfect
2 август 2009
1,295
1,566
xhktw's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF / Maelstrom 120T Liquid Cooler
Motherboard
Gigabyte B450M-H
Storage
256GB SSD & 500 GB, 1TB HDD
PSU
Cooler Master B600
RAM
HyperX Fury Black 2x8GB 3200MHz CL15
Video card
GTX 970 WindForce 3X OC
Case
CM Chassic K280
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Redragon Kumara K552W
Audio
Creative SoundBlaster Live
Monitor
Asus VG249Q TUF 144Hz / BenQ RL2455
OS
Windows 10
Можеш да ги ставиш, али на 2133MHz ќе ти работат.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

KjEBE

Gaining Experience
6 декември 2016
110
234
Можеш да ги ставиш, али на 2133MHz ќе ти работат.
Абе сега за сега да ме тераат битно ми е, не ми мења многу херцажата, а не бива со 8гб веќе... и гледам да извадам ситуација и волкот сит и овците на број :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,550
Мислења
859,189
Членови
29,946
Најнов член
kuzeto
На врв Дно