1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

матична + напојување проблем

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од rippermkd, 17 Јули 2016.

1. rippermkd

rippermkd
    Gaining Experience

448
    257
    11 Јануари 2016
    Машко
    Akter
    Вака сега. кај еден пријател вчера менував кулер, додадов SSD и уште 2 вентилатори од кои едниот поврзан на PSU-to. напојувањето е deepcool DN400. има две линии ide-molex конектори, и досегашните 2 хардови работеа на едната линија. проблемот е сега кога ги ставив SSD-тo и вентилаторот на другата линија, вентилаторот сеуште работеше кога го исклучив PC-то (најверојатно и SSD-to). можни решенија? купено од ДДстор, и има гаранција, но претпочитам да не го влечкам до СК (од БТ сум). Дали проблемот е во напојувањето, или матичната (asrock 870 icafe) иако јас претходно ја користев и немав такви проблеми, но за секој случај да си прашам :)

Последна промена: 17 Јули 2016
  2. igor_igor

igor_igor
    Unstoppable

2,095
    3,235
    2 Септември 2012
    Машко
    Извади го vga, dvi или hdmi што и да имаш од компјутерот.
    Значи уклучи го компјутерот без монитор па изгаси го, или исклучи го мониторот од струја и пиши дали сеуште врти кулерот.
    пс. дали vga кабелот ти е директно приклучен во мониторот или преку некое уред-че.

Последна промена: 17 Јули 2016
  3. rippermkd

rippermkd
    Gaining Experience

448
    257
    11 Јануари 2016
    Машко
    Akter
  4. igor_igor

igor_igor
    Unstoppable

2,095
    3,235
    2 Септември 2012
    Машко
    У јбт, имав сличен случај каде што еден од двата монитори ми беа приклучени преку свич па некоја повратна и кога ќе го изгасев компјутерот продолжување да врти кулерот на графичката.
    Додека директно во монитор немаше проблем. :)

5. rippermkd

rippermkd
    Gaining Experience

448
    257
    11 Јануари 2016
    Машко
    Akter
    не е проблемот на вентилаторот од графичката, од напојувањето е. јас па идиотот не проверив вчера кај него да ја исклучам матичната од напојувањето и така да проверам дали е од самата матична или од напојувањето проблемот. а тој не е толку спретен (везе нема)

6. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,647
    13,005
    2 Август 2012
    Машко
    Многувсличен проблем знае да направи Intel RST драјвер. После гасење, вентилаторите да работат.

7. rippermkd

rippermkd
    Gaining Experience

448
    257
    11 Јануари 2016
    Машко
    Akter
    AMD e mashinata

8. DarkDeFnx

DarkDeFnx
    Gaining Experience

66
    104
    20 Јули 2016
    Машко
    Колку време по исклучувањето продолжува да работи? Некои модели на напојувања имаат Off Delay функција и продолжуваат да работат секунди по исклучувањето, со причина да доциркулирал заостанат воздух од греењто/ладењето што значело подолг век на компонентите (мене причината не ми е најјасна, ама така кажуваат производителите).

Друго, да се исклучи доводот на струја од штекер до напојување во период кога не се работи (на пример преку ноќ), доколку има некој заостанат електрицитет во елементите на напојувањето, да се испразнат. Дали каталошки напојувањето има доволно вати за сите елементи, нели си придодал плус диск и два вентилатори? Ако напоните го држи стабилни, за повеќе вати може да влече повеќе струја и тоа би бил тој плус електрицитет.
    Трето, ако не е ништо од претходното, да се проба со друго напојување да не има дефектен елемент во напојувањето (лично не верувам во ова со оглед на тоа што компјутерот работи без проблем).

Четврто, не врувам дека има некаков физички проблем со матичната плоча, евентуално да се извади и пак стави батеријата или пак софтверска надградба со понова верзија софтвер за биос-от.

9. rippermkd

rippermkd
    Gaining Experience

448
    257
    11 Јануари 2016
    Машко
    Akter
    Se sredi rabotata, zaboraviv da napisam, problemot bese vo ostanat visok elektricitet najverojatno

Sent from my Lenovo A889 using Tapatalk

На DarkDeFnx му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...