• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Прв пат склопувам компјутер

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Roxas

Intern
27 февруари 2019
53
9
Skopje
Се решив да склопам компјутер чисто од хоби оти долго време ги следам тек каналите на јутуб и добив желба да се обидам и јас.

CPU: Ryzan 5 2600 со основниот кулер
RAM: HyperX Predator 3200MHz CL15 2x8 Gigs
MВ: ASRock b450 fatal1ty gaming K4
PSU: Cooler Master Vanguard V1000 80+gold (ми го предложија тоа и мислам дека намерно, не се разбирам многу во тоа, но читам)

Ми остана уште графичка и куќиште да купам, во план имам да ги надградам со водно ладење и процесорот и графичката, па затоа го гледав NZXT h500 или h500i како добри опции за куќиште и дизајнот ми се свиѓа.

Графичка разгледувам и не ми одговараат цените низ продавнициве ама баш воопшто и се мислам онлајн да порачам од newegg, али тоа би било во ранк на rx590 или rtx2060 (која во моментов за 4-4,500 се разликува во нашите продавници во споредба со newegg)

Мислење и совет и доколку некој има нзхт куќиште може да се договориме бидејки ги нема на залиха а нема ни да ги имаат веќе анхоч.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,457
14,412
Се решив да склопам компјутер чисто од хоби оти долго време ги следам тек каналите на јутуб и добив желба да се обидам и јас.

CPU: Ryzan 5 2600 со основниот кулер
RAM: HyperX Predator 3200MHz CL15 2x8 Gigs
MВ: ASRock b450 fatal1ty gaming K4
PSU: Cooler Master Vanguard V1000 80+gold (ми го предложија тоа и мислам дека намерно, не се разбирам многу во тоа, но читам)

Ми остана уште графичка и куќиште да купам, во план имам да ги надградам со водно ладење и процесорот и графичката, па затоа го гледав NZXT h500 или h500i како добри опции за куќиште и дизајнот ми се свиѓа.

Графичка разгледувам и не ми одговараат цените низ продавнициве ама баш воопшто и се мислам онлајн да порачам од newegg, али тоа би било во ранк на rx590 или rtx2060 (која во моментов за 4-4,500 се разликува во нашите продавници во споредба со newegg)

Мислење и совет и доколку некој има нзхт куќиште може да се договориме бидејки ги нема на залиха а нема ни да ги имаат веќе анхоч.
@omegaRED продава прекрасно напојување ама сеуште нема оформено цена.
Cooler Master M2 850W
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,271
2,882
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
1. V1000 ти е убероверкил. Земи си 500W солидно напајање. (Во нексио има NZXT 500W Seasonic, многу се врв, исто supernova g3). Ни 500 не ти требаат ама ај нејсе.

2. Доплати си за 2600x ако можеш. Заштеди некој денар на куќиштето, 3к нецели е разликата а е подобар за гејмање и за заебанции.

3. newegg? Не си во мк? Ако си во земјите blessed with newegg, се купувај од таму! Ако си во МК, не глеај да нарачуваш ништо. Поскапо ќе те фати ако најдеш да нарачаш од некаде, продавниците тука имаат супер цени.

4. h500i е h500 со смарт контролер. Не давај 4000 денари екстра за тоа, џабе пари фрлени

5. 2060 е побрза од 590, поладна, поефикасна. Ако имаш толку пари и ти се купува нова, 2060. Ако не, зирни што има @gOJDO на лаѓер.

6. Нит 2060 нит 2600x им треба водено ладење генерално, моеш да поминеш поефтино со гамакси ако сакаш афтермаркет кулер. То ќе ти дојде као на Suzuki Swift да му стаиш KN филтри.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

Roxas

Intern
27 февруари 2019
53
9
Skopje
1. V1000 ти е убероверкил. Земи си 500W солидно напајање. (Во нексио има NZXT 500W Seasonic, многу се врв, исто supernova g3). Ни 500 не ти требаат ама ај нејсе.

2. Доплати си за 2600x ако можеш. Заштеди некој денар на куќиштето, 3к нецели е разликата а е подобар за гејмање и за заебанции.

3. newegg? Не си во мк? Ако си во земјите blessed with newegg, се купувај од таму! Ако си во МК, не глеај да нарачуваш ништо. Поскапо ќе те фати ако најдеш да нарачаш од некаде, продавниците тука имаат супер цени.

4. h500i е h500 со смарт контролер. Не давај 4000 денари екстра за тоа, џабе пари фрлени

5. 2060 е побрза од 590, поладна, поефикасна. Ако имаш толку пари и ти се купува нова, 2060. Ако не, зирни што има @gOJDO на лаѓер.

6. Нит 2060 нит 2600x им треба водено ладење генерално, моеш да поминеш поефтино со гамакси ако сакаш афтермаркет кулер. То ќе ти дојде као на Suzuki Swift да му стаиш KN филтри.

Kupeno e napojuvanjeto, ne mozam da go vratam, ne sakav da stedam voopsto na toa pari, a pc-to sto go sklopuvam e cisto od hobi i sakam ubavo da izgleda.

Cisto za casual gaming go sklopuvam, da mozam igri kako witcher i far cry na high/ultra da gi igram koga imam vreme i da ne mu se zamaram mnogu.

Kukisteto ne sakam da bide so tie zastareni dizajni kaj sto ima drzaci za ODD ili flopi ili 10 drzaci za HDD/SSD zatoa go imav na um h500 ali ako ima nekoja poeftina varijanta openminded sum da ja razgledam.


Sakam da izgleda ubavo i da raboti ubavo ako se najde nekoja graficka za nekoj denar poeftino od 12k za rx580/590 pulse okej :D
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,271
2,882
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
H500 е супер куќиште, мислев не го земај h500i.

А 580 имаш со лопата да ги збираш по форумов за џабе пари.
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,956
2,528
За куќиште види го Genesis Titan 800 во анхоч, не е h500 ама е дупло поефтино.

За Witcher и Far cry на ultra, RX 580 8gb од форумов ти е најдобра зделка во моментот. А понатаму со Ryzen 5 2600 лесно можеш да направиш надоградба со новите Navi што треба да излезат
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,715
11,034
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Го купив пред 2 месеци напојувањето, сега ако треба да земам знам дека 700-850 е доволно. Ама тогаш не знаев баш доста за тие
Да не ти пукнале 1000w напојување од копачиве? За таа конфигурација 400w ти е доволно.
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: b.a

dangthe

Practice makes perfect
5 септември 2008
1,185
1,497
Скопје
Колку пари ќе те кошта плочата? Има плочи со подобар аудио чип и подобра мрежна картичка, ама битно е колку пари ќе те чини оваа
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,271
2,882
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Колку пари ќе те кошта плочата? Има плочи со подобар аудио чип и подобра мрежна картичка, ама битно е колку пари ќе те чини оваа
Плочата е бомбонче. 5000ки е, топ врм има, саундбластер, сега ја работев неа со 2700ка, џам е за парите.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #14

Roxas

Intern
27 февруари 2019
53
9
Skopje
за тие пари, пакувај :)
VRM-ot ne e bas najdobar za nejzina klasa mislam deka pisuva deja e 6+3 a od site review sto gi gledav kazuvaat deka e 3+3 ali nemaa vo momentot tomahawk vo anhoch i ja zemav ovaa plus tomahawkot bese so 350 chipset i bez m.2, no ne sum siguren za memorijava
 
Последна промена:

dangthe

Practice makes perfect
5 септември 2008
1,185
1,497
Скопје
VRM-ot ne e bas najdobar za nejzina klasa mislam deka pisuva deja e 6+3 a od site review sto gi gledav kazuvaat deka e 3+3 ali nemaa vo momentot tomahawk vo anhoch i ja zemav ovaa plus tomahawkot bese so 350 chipset i bez m.2, no ne sum siguren za memorijava
за 5к мислам дека е повеќе од солидна плоча :)
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,271
2,882
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
VRM-ot ne e bas najdobar za nejzina klasa mislam deka pisuva deja e 6+3 a od site review sto gi gledav kazuvaat deka e 3+3 ali nemaa vo momentot tomahawk vo anhoch i ja zemav ovaa plus tomahawkot bese so 350 chipset i bez m.2, no ne sum siguren za memorijava
Vrmот е таман за процесорот. 3+3 нема потреба, SOC от и со една фаза топ работи. 3+1 е таман дури и за 2700x ако не се користи PBO. За со PBO, само добро ладење да има, а оваа плоча го има. Баш ја тестирав со 2700, камен ладен беше VRM-от. Плочата е боља од X470 Master SLI што е 3к поскапа.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #17

Roxas

Intern
27 февруари 2019
53
9
Skopje
Dali ova kukiste e dobro i dali se isplati za cenata ili drugo da baram ?
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Canty III Gaming White
Predlog nekoj
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,715
11,034
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Dali ova kukiste e dobro i dali se isplati za cenata ili drugo da baram ?
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Canty III Gaming White
Predlog nekoj
Кучевиште ти е субјективна ствар. Види само дали има доволно простор внатре и добар кејб'л менаџмент.
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
996
1,387
XIGMATEC имаат доста добри куќишта. Ги имаат во Нексио со прилично добри цени. Сепак, ко шо кажа Астро - субјективна природа.
 

PeGi998

Gaining Experience
3 октомври 2018
86
132
Dali ova kukiste e dobro i dali se isplati za cenata ili drugo da baram ?
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Canty III Gaming White
Predlog nekoj
За тие пари куќиштето е одлично. Ме изнервира тоа што немаше простор горе за кабелот за напојување за матична па морав преку рамот и кулерот да одам. Сепак ги завршува сите работи и има доволно простор за кабли. Рачунај дека нема ниту еден вентилатор, а без вентилатори гори куќиштето после неколку часа играње.

Испратено од MI 8 преку IT.mk форум апликација
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,245
1,231
Скопје
За тие пари куќиштето е одлично. Ме изнервира тоа што немаше простор горе за кабелот за напојување за матична па морав преку рамот и кулерот да одам. Сепак ги завршува сите работи и има доволно простор за кабли. Рачунај дека нема ниту еден вентилатор, а без вентилатори гори куќиштето после неколку часа играње.

Испратено од MI 8 преку IT.mk форум апликација
пошо викаш го имаш .. ме интересира од кај е усис за ваздух? од доле влече само? или на слики не глеам нешто
 

PeGi998

Gaining Experience
3 октомври 2018
86
132
пошо викаш го имаш .. ме интересира од кај е усис за ваздух? од доле влече само? или на слики не глеам нешто
За другар склопував компјутер во него па не ми е истестирано како што треба. Има и од напред усис но ептен малце. Ги ставив моите вентилатори сегде каде што имаше простор на куќиштето и со напред вентилаторите како усис добив само околку 2 степени помалце. Сепак максимум рајзен 5 1600 и 1050 ти достигаа макс околу 80 степени што беше тоа што може да се очекува за цената.

Испратено од MI 8 преку IT.mk форум апликација
 

steelseries

On your way to fame
20 декември 2015
899
565
Skopje
steelseries's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 w/Stock Cooler (Wraith Spire RGB)
Motherboard
Asus x370 Prime PRO
Storage
WD10EZEX Blue
PSU
Cooler Master Vanguard 750+ Gold
RAM
HyperX Predator 2x8GB // 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1060 6GB
Mouse
SteelSeries Rival 310
Keyboard
Gigabyte K85 Mechanical RGB
Monitor
Benq RL2455HM
OS
Windows 10 Pro
Anhoch PC Market Online - ATX Midi Tower Case SAMA Yuhui Vision III Gaming Black w/o PSU

Ако влегува во буџет.

За мене си е лично а најважно има одличен проток на воздух, стави 2 вентилатори напред 1 назад и таманка си, а можеш и 3 горе да ставиш.

За cable management e перфектно. Имаше некој член што го понуди и незнам дали можеш нешто подобро за овие пари да најдиш.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #24

Roxas

Intern
27 февруари 2019
53
9
Skopje
Nema da go sobere napojuvanketo vo ova kukiste, kupeno i probano :D

Predolgo e napojuvanjeto za 2-3cm ne gi sobira kablite, full tower najverojatno
 

Aowek

Gaining Experience
14 април 2012
675
373
На другар склопував пц земавме Сама куќиште,дали лош модел ама airflow немаше никако,не би ги препорачал.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,042
Мислења
855,139
Членови
29,647
Најнов член
Анинени
На врв Дно