• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Неодамнешна содржина од bxxxn

 1. bxxxn

  Материјал од cd/dvd

  Оваа операција ти е лесно пресметлива Капацитет, дури и да се целосно полни дисковите 40 CD x 700 MB = 28000 MB 150 DVD x 4800 MB = 720000 MB Вкупно = ~ 0,75 TB, т.е. HD од 2 TB ти е доволен Време на копирање, доколку избереш песимистичи бројки, т.е. 5 мин за ЦД, 15 минути за ДВД (што би...
 2. bxxxn

  Remote desktop Win10 кон Win 7-Подесување рутер A1 Technicolor TC7200

  Ne znam dali bi rabotel Remote Desktop pozadi double NAT od A1. Od druga strana mozes na Teamviewer ili Anydesk da podesis unattended access so sto bi pristapuval so 1 klik bez password (koj e memoriran na klientot) ili slicno. Pisuvam od mobilen i nemam kirilica.
 3. bxxxn

  iPhone од "Ledikom"

  Секој нов iPhone откога ќе го активираш, почнува да му тече гарантниот период, за САД, МК и повеќето земји гаранцијата е 1 година, за ЕУ е 2 години (до некаде лимитирана). Според ова можеби не е лошо да провериш и мобилари што носеа од Грција. Според IMEI можеш да провериш до кога ти важи...
 4. bxxxn

  Официјална тема за Рам мемории

  Не знаев, ова чисто од теорија, инаку лаптопите ми се 1,35 V, т.е. 3L и со такви РАМ-ови ги надградив, работат по неколку години.
 5. bxxxn

  Официјална тема за Рам мемории

  Купи DDR3L работи и на 1,5V и 1,35V, не можеш да погрешиш.
 6. bxxxn

  ПРОБЛЕМ, монитор или графичка?

  До графичката дефинитивно не е, не би знаел за монитор, но ваков квар на HP 450 laptop се оправаше кога ќе се притиснеше рамката од екранот кај цртата, да претпоставам лаички флетот или како и да се вика соодветно.
 7. bxxxn

  Tablet Prestigio PMP 7100D - полнач

  Ти треба конектор 2.5mm x 0.8mm, 5V, 2А, провери на пазарче, некои Nokia телефони користат ваков DC конектор, евентуално ако не одговара VA, да се презалеми за друг соодветен адаптер.
 8. bxxxn

  Совет за принтер (етикети-налепниви)

  Примера не FX, ти треба од LX серијата, не би знаел само колку е цената на отпечатокот http://www.neocom.com.mk/catalog/pecatari/Primera/LX900e
 9. bxxxn

  Совет за принтер (етикети-налепниви)

  Последен пат кога се интересирав за ласер во боја имав понуда за еден Canon кој чинеше околу 400 евра, користеше 4 тонера во боја од кои секој чинеше по околу 100 евра. Така да CISS А4 е доста поисплатливо од ласер, додека сито печатење или што и да се користи во петачница е најисплатливо.
 10. bxxxn

  Совет за принтер (етикети-налепниви)

  Имаш и small form factor принтери, но мислам дека најефтино ќе поминеш со класичен А4 ink-jet принтер со CISS. Се продава хартија како за налепници во А4 формат. Правиш соодветен дизајн, го копираш во соодветен грид (пример табела во ворд) и добиваш на пример 20 налепници од еден А4.
 11. bxxxn

  Уред што прима и прикажува SMS пораки како нотификации на Windows 10

  Да, на пример Huawei Mobile Partner, прастара апликација за Huawei 3G USB модем прима SMS пораки, не се сеќавам дали можеше и да вратиш порака
 12. bxxxn

  Најдобар одговор Како да се подели баркод во C#

  Текст бокс 2 не добива текст после 7 карактер, туку ја копира вредноста сам од себе, која веројатно е празна, освен ако кодот не си мислел да го напишеш вака if (textBox1.Text.Length >= 8) { textBox2.Text = textBox1.Text; } или можеш да го расчлениш вака на пример if (textBox1.Text.length =...
 13. bxxxn

  Најдобар одговор Како да се подели баркод во C#

  Додади уште едно поле textBox3 if (textBox1.Text.Length >= 13){ textBox2.Text = left(textBox1.Text,7); textBox3.Text = right(textBox1.Text,6); } Или доколу left и right беа за vb if (textBox1.Text.length >= 13){ textBox2.Text = textBox1.Text.substring(0,7); textBox3.Text =...
 14. bxxxn

  Лични искуства со Тенда AC рутери

  Телеком оптика (100/100) и Тенда рутер снемува интернет за неколку минути и не се враќа до ресет на рутерот, на кабел стабилен и брз интернетот. Топло не препорачувам.
 15. bxxxn

  Проблеми со автоматско бришење на SSL и редирект до друга страна хостирана на ист shared хост

  @MartinPP на шега беше пишано, ако видиш погоре исто лајк ти имам ставено, искрено мислам дека е сосема легитимно да понудиш и свој хостинг ако со тоа го решаваш пробелемот. :)
На врв Дно