• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Неодамнешна содржина од AndrejGagale

 1. AndrejGagale

  DIY NAS Решенија

  Со Remote Desktop нема да завршиш работа? Јас барав за мои потреби но ништо не најдов, пример дома имам компјутер кој работи 24/7, дали е возможно податоци од тој компјутер пример /D:folder1 да биде шернат и да имам пристап надвор од локалнава мрежа, значи само тој фолдер или партиција D нека...
 2. AndrejGagale

  Новата платформа за учење на далечина

  Порачан ми е од Anhoch ама еве го заборавиле вчера да го пратат за Прилеп. Па ќе чекам до среда да го пратат и да си го земам. Ќе ти кажам да го земам дали функционира и дали ќе си ја брка работата.
 3. AndrejGagale

  Новата платформа за учење на далечина

  Нема на лагер колку што знам од ова. Го порачав тоа јас што го објавив па ќе видиме како ќе се покажи.
 4. AndrejGagale

  Новата платформа за учење на далечина

  Прашањево можеби не е за овде но е поврзано со учењево на далечина. Се работи конкретно за предмет математика, и се знае колку е возможно тоа учење преку компјутер. Имам намера да земам Pen Tablet - да служи како табла на која ќе се објаснуваат задачи. Дефинитивно мислам дека ќе биди полесно и...
 5. AndrejGagale

  Помош за мобилни - прашања - совети -генерална - дискусија

  Некој дали е запознаен или има некоја информација за декодирање (Unlock) на ZTE MF102 HSDPA USB модем? Земен е од Шведска најверојатно стар е прилично но ако може да се декодира зошто да не го искористам? (нормално да не вреди декодирањето колку самиот стик нов)
 6. AndrejGagale

  Решение за интернет во викендица

  Знам и јас чекам, мислам дека се тргнати пратките полека се враќаат во нормала. Сепак за цената е добро во спорефба со обдешниве рутери или рутер со усб.
 7. AndrejGagale

  Решение за интернет во викендица

  Вакво нешто дали ќе функционира? Кма некој порачано? https://a.aliexpress.com/_dYx9raN
 8. AndrejGagale

  Решение за интернет во викендица

  Дали ќе можам да поврзам 3G / 4G усб модем на D - Link DIR 657? Го имам рутерот но ми треба за 4G интернет. Доколку не која е најдобра поевтина варијанта на рутер со усб?
 9. AndrejGagale

  Samsung паметни телефони - генерална дискусија

  Дефинитивно камерата (сите) се подобри на п30, посебно на ноќно сликање. Е сега во Нептун е 6гб модел нема од 8гб додека с10 лите е со 8гб рам. Незнам дали менува нешто многу. ( во ледиком го има 8гб моделот ;)) Исто така во тој ценоврн ранк и с10 е, можеби малце поскап но не е подобар од п30.
 10. AndrejGagale

  Samsung паметни телефони - генерална дискусија

  Се двоумам помеѓу P30 Pro и Samsung S10 Lite. Има некој да сподели мислење за Lite? Буквално се исти, но сепак мислам со камерата P30 е подобар? Или не :annoyed:
 11. AndrejGagale

  Предлог Предлог за нова конфигурација

  Најдобро е да почекам да донесат нешто ново. Незнам немам информација колку би било во време тоа.
 12. AndrejGagale

  Предлог Предлог за нова конфигурација

  Во ред е сето тоа но ја немаат на залиха никаде неможам да најдам. Единствена замена што ја има е оваа СЕТЕК ,или да ја земам оваа поевтина па понатаму може да се менува. Исто така се двоумам дали оваа или оваа графичка. Дали вреди да се доплати некој денар за АСУСОТ?
 13. AndrejGagale

  Предлог Предлог за нова конфигурација

  Матичната плоча која ми ја посочуваш ја нема на залиха моментално во Анхоч. Нешто што составив е: Ryzen 1600 af 650W Riotoro RAM DDR4 16GB (2x8GB) 3200MHz G.SKILL SNIPER X Плус Вака иди околу 48000 без ссд, што не е лошо сепак. Дали мислиш дека е подобро вака? Иако е ставена 5700 во горниот...
 14. AndrejGagale

  Предлог Предлог за нова конфигурација

  Уште сега јас и готово хах. Ми се поднамали буџетот, па склопив нешто кое што во иднина би можел да сменам подобра графичка. Слободно доколку нешто не е во ред со цена-перформанси ве молам да ме посоветувате. Напојувањето си останува 600W и рамот од Нексио.
 15. AndrejGagale

  Предлог Предлог за нова конфигурација

  Да потполно си во право, но ги гледам производиве што се на залиха конкретно за матични плочи нема ништо добро за поефтина цена. Искрено МБ ми е непотребно скапа.
На врв Дно