1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Хард дискови - тестови и искуства

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од gokica, 8 Мај 2010.

1. fuzzjaw

fuzzjaw
    Practice makes perfect

1,039
    1,605
    13 Јануари 2014
    Машко
    Ако е моделот со CD-ROM, можеш наместо него да ставиш caddy, и HDD во него.

Побарај caddy во Премиум Компјутери (мислам), позади Буњаковец, ефтини се. Има и 9.7mm и 12.5mm.

2. Скоти

Скоти
    Gaining Experience

228
    396
    15 oктомври 2013
    Машко
    Моделот е без CD-ROM

3. Скоти

Скоти
    Gaining Experience

228
    396
    15 oктомври 2013
    Машко
    И ако може препорака за екстерен HDD 1TB. Гледам во анхоч има повеќе модели, по постовите на темава, нема да згрешам со Тошиба?

4. zirkach

zirkach
    Gaining Experience

177
    124
    12 Февруари 2015
    Машко
    слободно земи toshiba

На Скоти му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Скоти

Скоти
    Gaining Experience

228
    396
    15 oктомври 2013
    Машко
    Препорака за 1ТB HDD external? Тошиба скоро никаде нема, можеби WD my Passport?

6. JasSum

JasSum
    Practice makes perfect

1,774
    1,884
    8 Мај 2007
    Машко
    Тошиба диск посебно, кутија за дискот посебно. Мирна глава.

На Скоти му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Rukfash

Rukfash
    Gaining Experience

469
    280
    24 Јануари 2019
    Машко
    Не ме занима
    Не најдов тема за ССД, па затоа тука ќе пишам. Пред два дена правев апгрејд од G4500 на G4560 и од
    GTX 750Ti 2GB на GTX 1060 3GB така да сега системот е малце повеке оптеретен со струја.
    Имам Deep Cool De 530 од 400 вати ( пише max 530 wats, ама rated power 400 wats).
    При гejминг приметив дека температурата на SSD-to (Samsung evo 850 120 GB) се дигна на некои 50-52 C.
    Ај тоа при гејмање. Али пред малце приметив па беше 52 C, ама без гејмање. Еден саат пред тоа инсталирав игра од 60 GB, па можеби тоа малце го загреало ССД-то, ама после саат време пак покажуваше толку.
    Е сега у мегувреме додека пижам глеам падна температурата на 36 (у зелено). Иначе на 52 покажуваше црвено HARD DISK SENTINEL. Дали програмо малце со закаснување ја покажа намалената температура?
    Па прашање ми е до колку степени ССД-њата можат на трпат без да е опасно за нив?

На PC_GAMER и filipkir им се допаѓа ова.
  8. RagingDemon

RagingDemon
    Unbeatable

6,333
    5,249
    24 Март 2009
    Машко
    Не се замарај со температурата на ссд.

9. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,443
    12,617
    2 Август 2012
    Машко
    Не се страшни вредности (може да работи на 70 степени без проблем)
    Ама види што ти пријавува Samsung Magician во SMART

Да не ти е во близина на графичка ставено или извор на топлина?

10. borcep

borcep
    Practice makes perfect

802
    1,316
    12 Септември 2013
    Машко
    M.2 или Сата?

11. RagingDemon

RagingDemon
    Unbeatable

6,333
    5,249
    24 Март 2009
    Машко
    Ево 850 е Сата

На borcep му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Rukfash

Rukfash
    Gaining Experience

469
    280
    24 Јануари 2019
    Машко
    Не ме занима
    Далеко е ССД-то од графицката и од извор на топлина. На предната страна на кутијата е и има ногу слободен простор околу него. Еве сега еден саат гејмав на која графиќката работе со 50 % и температурата е на 42 степена у зелено. Изгледа преска приликом инсталацијата на игра која траеше више од саат време се загреал малце системо па HD Sentinel со закаснување покажа дека е изладен. Smart Magician исто покажува се ОК.
    Фала на одговорите дечки. А има ли програм да симнам кој покажува колку струја м'кне напојувањето во моментот?

13. Rukfash

Rukfash
    Gaining Experience

469
    280
    24 Јануари 2019
    Машко
    Не ме занима
    Сата 3.

14. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,494
    3,422
    12 Јануари 2016
    Машко
    Порано некаде линкав видео каде коментираа обратно, дека ССД-ата (флеш чиповите поточно) имаат помал работен век ако прават пишување на релативно пониски температури. Наводно тие хај-енд моделите што имаат хитсинкови, имале проблем со тоа, некои ликови иделе до таму да ставале изолација меѓу хитсинковите и флеш чиповите, хитсинкот се остава за да го лади контролерот. Не знам колку е ова точно, и колку е ефикасно (пошто флеш чиповите и контролерот се на ист РСВ кој делумно функционира како хитсинк).

Еве го муабетот ако те интересира, тебе или било кого.

Практично според JEDEC идеална температура би требало да биде окулу ~40с. Колку е опасно 52с за флеш чиповите не знам... Но знам дека тоа ти е индикација за прегревање во куќиштето.

Наместо да размислуваш да го ладиш ССД-то, можеби е подобро да зголемиш вентилација во куќиштето, пар 80-ки (или 120-ки) вентилатори, еден за внес друг за исфрлање воздух. Идеално вентилаторот за исфрлање да се намести некаде погоре, а за внес - некаде подолу.

На PC_GAMER му/ѝ се допаѓа ова.
  15. filipkir

filipkir
    Practice makes perfect

1,063
    1,340
    17 Јуни 2009
    Машко
    Малце е висока температурата за тоа ССД. Јас го имам истото само што моето е 250GB и температурата стално ми е од 32-37 степени. Моето ССД е одма до вентилаторот за вовлекување на ладен воздух па можеби и затоа температурите ми се волку ниски.

16. itstheigyg

itstheigyg
    Gaining Experience

286
    238
    21 Мај 2017
    Машко
    Напојувањето е 350w на 12v, но сепак е доволно, отприлика 220 - 250 max ќе ти е оптеретувањето.
    За ssd темпертатурата е нормална, се додека е под 70 при read/write океј е.

17. Rukfash

Rukfash
    Gaining Experience

469
    280
    24 Јануари 2019
    Машко
    Не ме занима
    Па имам по еден вентилатор и напред и назад ама ги исклучив пошто многу зујат. Ќе треба да ги уклучам сега.

18. wolverine

wolverine
    On your way to fame

779
    664
    27 Јуни 2012
    Мислев нешто ќе видам повеќе мислњеа за тврди дискови како и тестови како што е насловот. Пола од мислњеава се офтипик за ССД, кулери и лаптопи. Ги замолувам модераторите да е надгледуваат темава.

Speedster, NecrotoX и на Enigma им се допаѓа ова.
  19. Rukfash

Rukfash
    Gaining Experience

469
    280
    24 Јануари 2019
    Машко
    Не ме занима
    Проглем солвед со загревање на ССД. Коа последнио пат само после рестарт дигна 50 степена ми текна да зирнаму кутијата одблиско и осетиб дека е топла. Ја отварам и оно кутијата од графичката како рерна станала (не баш као рерна де, али така да се каже) :) Отварам капако и проглем солвед :)

20. Valsorim

Valsorim
    Intern

11
    7
    6 Декември 2016
    Машко
    Sakam da spodelim pozitivno iskustvo so kabelov od aliexpress shto uchitua hdd podatoci preku usb porta ( pritoa mora da imash povrzano adapter od min 2A struja ) a u edno mozhe da se povrze i so ssd bez potreba od adapter. Izmisleno e za hard diskovi sho fakjaat prashina i ne mozhe da se staat vnatre vo konfiguracijata

US $4.34 6%OFF | High quality SATA To USB 3.0 Fast Transmission Easy To Use Hard Disk Convert Cable Portable
    US $4.34 6% OFF|High quality SATA To USB 3.0 Fast Transmission Easy To Use Hard Disk Convert Cable Portable-in Computer Cables & Connectors from Computer & Office on Aliexpress.com | Alibaba Group

Испратено од SM-G950F преку IT.mk форум апликација

21. Rukfash

Rukfash
    Gaining Experience

469
    280
    24 Јануари 2019
    Машко
    Не ме занима
    Пошо неможам да најдам тема за ССД пак ке пишам тука. Изгледа ке испадне у право Linus Tech Tips батката, пошо еве скрин шот. Земав уште едно ССД само за да имам кај да инсталирам уште игри, ама нешто ....ензнам шо е работа. Ја инсталирам GTA V. До сега ке се инсталираше на хард диско. На Intel SSD 545S божем побрзо да биде, арно ама!
    New Picture.jpg

22. DareDevil

DareDevil
    Gaining Experience

240
    224
    25 Април 2011
    На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
  23. Rukfash

Rukfash
    Gaining Experience

469
    280
    24 Јануари 2019
    Машко
    Не ме занима
    Нека го преместат посто у темата за SSD

24. StalkeR

StalkeR
    Unstoppable

3,955
    3,572
    5 Декември 2009
    Машко
    Ми треба диск за ма братот пц то. Се мислам меѓу : Toshiba P300 1tb и Seagate ST1000DM010 QTB.
    Цената е иста, околу 2500.

Не ги знам овие модели на Тошиба, ама имам еден дома и прилично сум задоволен. WD сум користел 10 тина години уназад (плави и зелени).

Sent from my Huawei P20 Lite using Tapatalk

25. moongose

moongose
    Unstoppable

1,947
    2,185
    19 Јули 2013
    Од искуство, сигејт одамна ги заобиколувам ко пазарски контејнер сред лето. Така да Тошиба.

На Rukfash и StalkeR им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...