1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Хард дискови - тестови и искуства

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од gokica, 8 Мај 2010.

 1. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,206
  1,850
  13 Јануари 2014
  Машко
  Ако е моделот со CD-ROM, можеш наместо него да ставиш caddy, и HDD во него.

  Побарај caddy во Премиум Компјутери (мислам), позади Буњаковец, ефтини се. Има и 9.7mm и 12.5mm.
   
 2. Скоти

  Скоти
  On your way to fame

  293
  636
  15 oктомври 2013
  Машко
  Моделот е без CD-ROM
   
 3. Скоти

  Скоти
  On your way to fame

  293
  636
  15 oктомври 2013
  Машко
  И ако може препорака за екстерен HDD 1TB. Гледам во анхоч има повеќе модели, по постовите на темава, нема да згрешам со Тошиба?
   
 4. zirkach

  zirkach
  Gaining Experience

  185
  145
  12 Февруари 2015
  Машко
  слободно земи toshiba
   
  На Скоти му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Скоти

  Скоти
  On your way to fame

  293
  636
  15 oктомври 2013
  Машко
  Препорака за 1ТB HDD external? Тошиба скоро никаде нема, можеби WD my Passport?
   
 6. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,781
  1,905
  8 Мај 2007
  Машко
  Тошиба диск посебно, кутија за дискот посебно. Мирна глава.
   
  На Скоти му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  529
  312
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Не најдов тема за ССД, па затоа тука ќе пишам. Пред два дена правев апгрејд од G4500 на G4560 и од
  GTX 750Ti 2GB на GTX 1060 3GB така да сега системот е малце повеке оптеретен со струја.
  Имам Deep Cool De 530 од 400 вати ( пише max 530 wats, ама rated power 400 wats).
  При гejминг приметив дека температурата на SSD-to (Samsung evo 850 120 GB) се дигна на некои 50-52 C.
  Ај тоа при гејмање. Али пред малце приметив па беше 52 C, ама без гејмање. Еден саат пред тоа инсталирав игра од 60 GB, па можеби тоа малце го загреало ССД-то, ама после саат време пак покажуваше толку.
  Е сега у мегувреме додека пижам глеам падна температурата на 36 (у зелено). Иначе на 52 покажуваше црвено HARD DISK SENTINEL. Дали програмо малце со закаснување ја покажа намалената температура?
  Па прашање ми е до колку степени ССД-њата можат на трпат без да е опасно за нив?
   
  На PC_GAMER и filipkir им се допаѓа ова.
 8. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,247
  24 Март 2009
  Машко
  Не се замарај со температурата на ссд.
   
 9. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,541
  12,798
  2 Август 2012
  Машко
  Не се страшни вредности (може да работи на 70 степени без проблем)
  Ама види што ти пријавува Samsung Magician во SMART

  Да не ти е во близина на графичка ставено или извор на топлина?
   
 10. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  854
  1,415
  12 Септември 2013
  Машко
  M.2 или Сата?
   
 11. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,247
  24 Март 2009
  Машко
  Ево 850 е Сата
   
  На borcep му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  529
  312
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Далеко е ССД-то од графицката и од извор на топлина. На предната страна на кутијата е и има ногу слободен простор околу него. Еве сега еден саат гејмав на која графиќката работе со 50 % и температурата е на 42 степена у зелено. Изгледа преска приликом инсталацијата на игра која траеше више од саат време се загреал малце системо па HD Sentinel со закаснување покажа дека е изладен. Smart Magician исто покажува се ОК.
  Фала на одговорите дечки. А има ли програм да симнам кој покажува колку струја м'кне напојувањето во моментот?
   
 13. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  529
  312
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Сата 3.
   
 14. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,631
  3,647
  12 Јануари 2016
  Машко
  Порано некаде линкав видео каде коментираа обратно, дека ССД-ата (флеш чиповите поточно) имаат помал работен век ако прават пишување на релативно пониски температури. Наводно тие хај-енд моделите што имаат хитсинкови, имале проблем со тоа, некои ликови иделе до таму да ставале изолација меѓу хитсинковите и флеш чиповите, хитсинкот се остава за да го лади контролерот. Не знам колку е ова точно, и колку е ефикасно (пошто флеш чиповите и контролерот се на ист РСВ кој делумно функционира како хитсинк).

  Еве го муабетот ако те интересира, тебе или било кого.

  Практично според JEDEC идеална температура би требало да биде окулу ~40с. Колку е опасно 52с за флеш чиповите не знам... Но знам дека тоа ти е индикација за прегревање во куќиштето.

  Наместо да размислуваш да го ладиш ССД-то, можеби е подобро да зголемиш вентилација во куќиштето, пар 80-ки (или 120-ки) вентилатори, еден за внес друг за исфрлање воздух. Идеално вентилаторот за исфрлање да се намести некаде погоре, а за внес - некаде подолу.
   
  На PC_GAMER му/ѝ се допаѓа ова.
 15. filipkir

  filipkir
  Practice makes perfect

  1,060
  1,361
  17 Јуни 2009
  Машко
  Малце е висока температурата за тоа ССД. Јас го имам истото само што моето е 250GB и температурата стално ми е од 32-37 степени. Моето ССД е одма до вентилаторот за вовлекување на ладен воздух па можеби и затоа температурите ми се волку ниски.
   
 16. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  351
  293
  21 Мај 2017
  Машко
  Напојувањето е 350w на 12v, но сепак е доволно, отприлика 220 - 250 max ќе ти е оптеретувањето.
  За ssd темпертатурата е нормална, се додека е под 70 при read/write океј е.
   
 17. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  529
  312
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Па имам по еден вентилатор и напред и назад ама ги исклучив пошто многу зујат. Ќе треба да ги уклучам сега.
   
 18. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  784
  668
  27 Јуни 2012
  Мислев нешто ќе видам повеќе мислњеа за тврди дискови како и тестови како што е насловот. Пола од мислњеава се офтипик за ССД, кулери и лаптопи. Ги замолувам модераторите да е надгледуваат темава.
   
  Speedster, NecrotoX и на Enigma им се допаѓа ова.
 19. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  529
  312
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Проглем солвед со загревање на ССД. Коа последнио пат само после рестарт дигна 50 степена ми текна да зирнаму кутијата одблиско и осетиб дека е топла. Ја отварам и оно кутијата од графичката како рерна станала (не баш као рерна де, али така да се каже) :) Отварам капако и проглем солвед :)
   
 20. Valsorim

  Valsorim
  Intern

  13
  10
  6 Декември 2016
  Машко
  Sakam da spodelim pozitivno iskustvo so kabelov od aliexpress shto uchitua hdd podatoci preku usb porta ( pritoa mora da imash povrzano adapter od min 2A struja ) a u edno mozhe da se povrze i so ssd bez potreba od adapter. Izmisleno e za hard diskovi sho fakjaat prashina i ne mozhe da se staat vnatre vo konfiguracijata

  US $4.34 6%OFF | High quality SATA To USB 3.0 Fast Transmission Easy To Use Hard Disk Convert Cable Portable
  US $4.34 6% OFF|High quality SATA To USB 3.0 Fast Transmission Easy To Use Hard Disk Convert Cable Portable-in Computer Cables & Connectors from Computer & Office on Aliexpress.com | Alibaba Group

  Испратено од SM-G950F преку IT.mk форум апликација
   
 21. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  529
  312
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Пошо неможам да најдам тема за ССД пак ке пишам тука. Изгледа ке испадне у право Linus Tech Tips батката, пошо еве скрин шот. Земав уште едно ССД само за да имам кај да инсталирам уште игри, ама нешто ....ензнам шо е работа. Ја инсталирам GTA V. До сега ке се инсталираше на хард диско. На Intel SSD 545S божем побрзо да биде, арно ама!
  New Picture.jpg
   
 22. DareDevil

  DareDevil
  Gaining Experience

  249
  235
  25 Април 2011
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  529
  312
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Нека го преместат посто у темата за SSD
   
 24. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,114
  3,782
  5 Декември 2009
  Машко
  Ми треба диск за ма братот пц то. Се мислам меѓу : Toshiba P300 1tb и Seagate ST1000DM010 QTB.
  Цената е иста, околу 2500.

  Не ги знам овие модели на Тошиба, ама имам еден дома и прилично сум задоволен. WD сум користел 10 тина години уназад (плави и зелени).

  Sent from my Huawei P20 Lite using Tapatalk
   
 25. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,116
  2,376
  19 Јули 2013
  Од искуство, сигејт одамна ги заобиколувам ко пазарски контејнер сред лето. Така да Тошиба.
   
  На Rukfash и StalkeR им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...