• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Windows 11

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,337
10,218
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,473
1,908
Мислев 1600AF не е компатибилен со 11?

tRIicXw.png
 

Dajman

On your way to fame
19 септември 2020
347
583
Мрзен Ораовец
Значи на 1600 да не пробувам а ? И така и така ништо не добиваш со Њиндоус 11 .. Само главоболка плус ....
Којзнае, може има workaround. Мада секако нема да го оптимизираат за зен 1, да сум на твое место би чекал ам5 за 11ка.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,895
1,533
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

Dajman

On your way to fame
19 септември 2020
347
583
Мрзен Ораовец

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
1,110
1,664
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: Kingston A400 120GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
A4Tech OP-530NU
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
AOC 22" e2243Fw2
OS
Windows 10
Стигло је али ќе почека.... Windowsot ми е со клуч на матична Ако симнам некад за година-две iso за clean install да направам ќе си трае лиценцата?

Win11.jpg
 

[email protected]

Gaining Experience
21 мај 2016
623
493
Стигло је али ќе почека.... Windowsot ми е со клуч на матична Ако симнам некад за година-две iso за clean install да направам ќе си трае лиценцата?

Погледнете го атачментот 105564
Исто ти е како windows 10 ке ти беде врзана за матичната,само мора прво апгрејт да направиш

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
 

Multipass

Gaining Experience
1 ноември 2015
194
328
Ако симнам некад за година-две iso за clean install да направам ќе си трае лиценцата?

Мислам дека и со account можеш да ја врзеш лиценцата, каков користиш локален или на Microsoft?

Иначе јас ја пробав 3 недели и ми се допадна најмногу заради надградениот WSL, ептен е добро интегрирано сето тоа во најновата верзија. И интерфејсот ми се свиѓа, не е лош.

Единствена замерка ми е што никако не можев да го исклучам од корен Windows Defender-от. Ниту gpedit.msc не работеше, ниту модификации на регистри, пробав со модификација на офлајн регистрарот преку WRE метода, направив некоја утка ми се зафркна цела инсталација. :D

Ќе пробам деновиве пак кога ќе имам време.
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
2,129
1,595
Неготино
Исто ти е како windows 10 ке ти беде врзана за матичната,само мора прво апгрејт да направиш

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
Нема врска. Форматирав наново со 11ка и ми ја прифати лиценцата.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,337
10,218
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Мислам дека и со account можеш да ја врзеш лиценцата, каков користиш локален или на Microsoft?

Иначе јас ја пробав 3 недели и ми се допадна најмногу заради надградениот WSL, ептен е добро интегрирано сето тоа во најновата верзија. И интерфејсот ми се свиѓа, не е лош.

Единствена замерка ми е што никако не можев да го исклучам од корен Windows Defender-от. Ниту gpedit.msc не работеше, ниту модификации на регистри, пробав со модификација на офлајн регистрарот преку WRE метода, направив некоја утка ми се зафркна цела инсталација. :D

Ќе пробам деновиве пак кога ќе имам време.

Нема шанси со акаунт да биде. ОЕМ како ќе продаваат. Башка јас мојот акаунт секаде го користам на едно 4-5 компјутери пошто има family members додадено. Сите се засебно активирани.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,337
10,218
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

Фраер си нема што.

It is essential that you link your Microsoft account to the Windows 11 license on your device. Linking your Microsoft account with your digital license enables you to reactivate Windows using the Activation troubleshooter whenever you make a significant hardware change.

Само како бекап злато. Сеуште хардверот е врзан за лиценцата. Што значи џабе имаш акаунт со лиценца, нема да работи на друг нелиценциран хардвер.

Поздрав и до тебе.


1635367985512.png
 

Multipass

Gaining Experience
1 ноември 2015
194
328
Фраер си нема што.

Нема потреба со ваков однос, не мислев ништо лошо.

It is essential that you link your Microsoft account to the Windows 11 license on your device. Linking your Microsoft account with your digital license enables you to reactivate Windows using the Activation troubleshooter whenever you make a significant hardware change.

Само како бекап злато. Сеуште хардверот е врзан за лиценцата. Што значи џабе имаш акаунт со лиценца, нема да работи на друг нелиценциран хардвер.

Па зар тоа не важи како значителна промена на хардвер?

Не зборам на памет, еве како беше во моја ситуација. Искористив digital license тогаш кога даваа бесплатен upgrade од Windows 7 кон Windows 10, беше на почеток врзан така со Windows is activated with a digital license за после откако го врзав со account да ми даде Windows is activated with a digital license linked to your Microsoft account. Тоа беше со минатата матична плоча, купив после друга со Z390 чипсет истото ми го даваше. Немаше никакви watermark-ови.

Кога направив upgrade на Windows 11 не приметив исто никаков watermark после 3 часа како што е обичај да го јавува кај неактивирани системи. Пишав на претходниот пост дека ја зафркнав инсталацијата со модификација на регистри, сега пак сум вратен на arch.

Викендов или наредниот баш поново ќе реинсталирам 11-ка и ќе ви пријавам како стои.

Не мора натпревар кој е во право ова да претвориш, само споделувам свое искуство со ситуацијата. Но ако имаш искуство и пробувано со повеќе системи, многу е веројатно и да си во право, само чудно ми е како кај мене не ми побара нова лиценца.

Не дека се нешто скапи по 10 евра има дубиозни кључеви на eBay кои работат, кои и те како вредат за да не те замара watermark-от

Поздрав и до тебе.

Поздрав уште еднаш. :D
 

[email protected]

Gaining Experience
21 мај 2016
623
493
дигиталната лицена е врзана за матичната, а акаунтот е ако нешто дојде до случајна дективација да го активираш без проблем така да џабе ти е акаунт ако смениш нова матична плоча
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,070
Мислења
877,134
Членови
30,682
Најнов член
hreppy1
На врв Дно