1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

софтвер за тестирање на софтвер

Дискусија во форумот 'Останати' започната од crcic, 24 Април 2018.

 1. crcic

  crcic
  Gaining Experience

  392
  203
  2 Април 2014
  дали знае некој да ми каже софтвер на кој што ке можам да му зададам различни сценарија и при тоа да ги изврши доколу е се во ред. на пр. стартува chrome, оди на мојата web логин форма, внесува user и password кој што јас сум му ги задал па клика на login копчето за да се логира, па понатаму што знам, оди на прикажи фактура па клика на дугме за фактурата да се плати итн... после тоа сето ова го прави али преку firefox да решее итн... значи у кратко софтвер на кој што ке му зададам различни сценарија нешто како макро и тие сценарија ке ми ги изврши. ако е opensource уште подобро.

  фала
   
 2. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,903
  3,359
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Selenium. Посложена алатка е малку, ама имаш вебдрајвер инстанца за хром, фајрфокс итн.

  Sahi - клик по клик, а можеш и да испрограмираш, поедноставна.

  Во моментов не ми текнува друго , со овие две сум работел, многу повеќе со селениум отколку сахи заради можностите. Можеш со селениум и во јава да пишуваш тест кејсови.
   
  Oktar, crcic и на JensenInterceptor им се допаѓа ова.
 3. JensenInterceptor

  JensenInterceptor
  Gaining Experience

  576
  220
  28 ноември 2015
  Машко
  Хмм. Селениум може да се користи и за распределено(дистрибуирано) тестирање.
  Иначе можеш и да снимаш тестови со кликање, и истите после да ги извршиш врз твојата веб апликација.

  Инсталираш како додаток(ад-он) на Фајрфокс. Ти се појавува Селениум во менијата. Кликаш таму, и ти се отвара прозорче во кое имаш play, stop, record tests. Автоматски ти ги снима дејствијата во некој свој формат што ги правиш врз твојата веб апликација.
  Иначе правен е во Јава.

  Selenium - Web Browser Automation
  Selenium Documentation — Selenium Documentation

  Од послoжени TestComplete. Ама ова се плаќа и има далеку повеќе можности од Селениум.
  Мислам дека Селениум ќе ти заврши работа.
   
  На crcic му/ѝ се допаѓа ова.
 4. crcic

  crcic
  Gaining Experience

  392
  203
  2 Април 2014
  не ми е битно дали е бесплатно или не, битно ми е да има напредни функции. на пр. имам еден pop up кој што се појавува, го има 5 секунди и потоа го снемува, на пр. сакам едно сценарио да го кликне во 3-та секунда, друго во 4-та, наредно во 6-та секунда (нормално нема 6-те секунда бидејки таре 5 секунди) ама ме интересира што ке се случи после тоа итн...
   
 5. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,903
  3,359
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Selenium.
   
  На crcic му/ѝ се допаѓа ова.
 6. hebocig

  hebocig
  Gaining Experience

  653
  139
  7 Јануари 2010
  Машко
  Popup ќе автоматизираш со Selenium?
   
 7. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,903
  3,359
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  да
   
 8. hebocig

  hebocig
  Gaining Experience

  653
  139
  7 Јануари 2010
  Машко
  Javascript не се тестира со Selenium.
   
 9. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,903
  3,359
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  грешиш. ко ќе пишуваш тест во јава имаш едно handy dandy executeScript шо извршува јѕ команди.

  edit: ако згуглаш малку, ќе наидеш на:

  https://stackoverflow.com/a/11439939
   
  На hebocig и JensenInterceptor им се допаѓа ова.
 10. crcic

  crcic
  Gaining Experience

  392
  203
  2 Април 2014
  нема да автоматизирам, ке терстирам дали работи како што треба. значи еден од сценаријата е pop up каде што треба да внесеш email адреса, ми треба селениумот да ја внесе емаил адресата и да кликне submit итн....

   
 11. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,903
  3,359
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  За селениум имаш мал милион туторијали за тоа шо ти треба. Сепак мислам дека е најкомплетна алатка за тоа шо ти треба
   
 12. crcic

  crcic
  Gaining Experience

  392
  203
  2 Април 2014
  да да, селениум е тоа што ми треба. фала на сите!
   
 13. kstojanovski

  kstojanovski
  Intern

  10
  5
  5 ноември 2016
  Машко
  За тестирање на JavaScript логика (не GUI) тестирај го Jasmine (Jasmine Documentation).
   

Сподели

Вчитување...