• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Што последно сте надградиле на вашиот компјутер (компонети за компјутер ONLY!)

JellyfitzDMT

Gaining Experience
19 февруари 2020
80
71
Истиот монитор го имам, одличен е, со здравје користење :) симни си и инсталирај Dell Display Manager ќе ти олесни многу наместо на копчињана да кликаш
Користеше нешто за калибрација на боите или ги менуваш системските модови по потреба (standard, RPG, FPS etc.) ?

Ме копка дека треба да го калибрирам, иако феномално ми изгледа. :)
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,290
2,920
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Ме копка дека треба да го калибрирам, иако феномално ми изгледа. :)
Дисплејот има една голема маана, нема sRGB клампа и блештат боите пошто е wide gamut 130% sRGB.
Еве, ако го гледаш форумот, црвеното треба да е повеќе накај цигла боја, а на тој монитор изгледа бургунди и тоа многу јако.

Тука моеш да спуштиш еден профил за дисплејов. Пробај, види како ќе ти стои. Инаку мониторот е еден од најдобрите за парите. Уште клампата да му ја ставеа, ама Делл не попуштаат.
 

JellyfitzDMT

Gaining Experience
19 февруари 2020
80
71
Дисплејот има една голема маана, нема sRGB клампа и блештат боите пошто е wide gamut 130% sRGB.
Еве, ако го гледаш форумот, црвеното треба да е повеќе накај цигла боја, а на тој монитор изгледа бургунди и тоа многу јако.

Тука моеш да спуштиш еден профил за дисплејов. Пробај, види како ќе ти стои. Инаку мониторот е еден од најдобрите за парите. Уште клампата да му ја ставеа, ама Делл не попуштаат.
Го инсталирав профилот, иако не препорачуваат... Се смени нешто, подобро ли е, полошо ли е? Кој знае. Благослов ми е што не се разбирам во бои. :D
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,290
2,920
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

tupacan

Unstoppable
10 септември 2007
1,607
2,099
Razer Viper Ultimate со Dock, 86€.
Logitech G Pro Wireless, 72€.

Пред две недели ги начекав на попуст на германскиот амазон. G Pro за мене е далеку подобар маус, така што Razer-от ќе го вратам.

G Pro > Viper Ultimate:
 • генерално подобра изработка
 • подобро "лизга" на мауспадот
 • подобар формфактор (ова сепак е лична преференца)
 • слот за dongle-от во самиот маус, т.е. при патување, многу помали шанси да го изгубиш dongle-от
 • сите сетинзи можам да ги зачувам во меморијата на маусот, така што апликацијата не мора воопшто да е пуштена
Ова последново ме ептен изиритира кај Razer. Не може маус кој редовно се продава по $150 да нема опција да ги зачува сетинзите во самата меморија на маусот. Не знам дали маусот воопшто нема меморија (што нема логика) или Razer фураат некој филм за да собираат некакви податоци.

Како и да е, ова ми беше прв и најверојатно последен производ од Razer. Kudos за Logitech.

Еве и некоја слика.

zQuJ2F9.jpg IEJtInP.jpg dgJ2YT8.jpg
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,673
2,904
Не знам дали маусот воопшто нема меморија (што нема логика) или Razer фураат некој филм за да собираат некакви податоци.
Одамна имаат Razer глувчињата (па и некои од тастатурите) меморија, само што никој не им го сака Synapse на Razer па го форсираат - без него маусот ти е на default сетинзи. Мене од контакт ме вади што, на пример, мора да ми работи апликацијата за да ми е исклучено осветлувањето, што е глупо до немајкаде.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,293
1,257
Скопје
Одамна имаат Razer глувчињата (па и некои од тастатурите) меморија, само што никој не им го сака Synapse на Razer па го форсираат - без него маусот ти е на default сетинзи. Мене од контакт ме вади што, на пример, мора да ми работи апликацијата за да ми е исклучено осветлувањето, што е глупо до немајкаде.
има некоја делумна меморија, малце е селективна. Пример светлото си работи, еве сега на windows исклучено, си седи исклучено на linux. Исто и за моите custom кратентки. А имав проблем во стил ако користев кратенка предефинирана, close windows, неа неќеше да ја зачува во меморија (и си го покажува тоа во програмот). Ама пример замената, со кратенка ctrl+w, работи и си ја зачувува во меморија каде и да го прештекам глувчето.
 

Dajman

Gaining Experience
19 септември 2020
142
224
Razer Viper Ultimate со Dock, 86€.
Logitech G Pro Wireless, 72€.

Пред две недели ги начекав на попуст на германскиот амазон. G Pro за мене е далеку подобар маус, така што Razer-от ќе го вратам.

G Pro > Viper Ultimate:
 • генерално подобра изработка
 • подобро "лизга" на мауспадот
 • подобар формфактор (ова сепак е лична преференца)
 • слот за dongle-от во самиот маус, т.е. при патување, многу помали шанси да го изгубиш dongle-от
 • сите сетинзи можам да ги зачувам во меморијата на маусот, така што апликацијата не мора воопшто да е пуштена
Ова последново ме ептен изиритира кај Razer. Не може маус кој редовно се продава по $150 да нема опција да ги зачува сетинзите во самата меморија на маусот. Не знам дали маусот воопшто нема меморија (што нема логика) или Razer фураат некој филм за да собираат некакви податоци.

Како и да е, ова ми беше прв и најверојатно последен производ од Razer. Kudos за Logitech.

Еве и некоја слика.

Погледнете го атачментот 102260Погледнете го атачментот 102259Погледнете го атачментот 102258
Synapse e borderline malware, малце ми е матно ама памтам дека имаше скандал кај шо софтверот некогаш си мајнаше крипто во Idle сценариа. Толку е канцер што те ургира да инсталираш synapse уште на самиот Install screen на windows. Глувчињата им се океј, ама нацистичката политика на разер е неподнослива, криво ми е што не си купив G-Pro на времето.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,290
2,920
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Од друга страна, за Линукс корисниците, razer е топ
 

Dajman

Gaining Experience
19 септември 2020
142
224
Одамна имаат Razer глувчињата (па и некои од тастатурите) меморија, само што никој не им го сака Synapse на Razer па го форсираат - без него маусот ти е на default сетинзи. Мене од контакт ме вади што, на пример, мора да ми работи апликацијата за да ми е исклучено осветлувањето, што е глупо до немајкаде.
Пробај Оpen Rgb, ако ти е само за светло ќе ти ги реши проблемите.
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,673
2,904
Пробај Оpen Rgb, ако ти е само за светло ќе ти ги реши проблемите.
Не е само за светло, користам и Hypershift за дополнителни макроа и функции. Ако веќе треба да користам 2-3 апликации за да добијам се што имам вака, ексик, нека терат Synapse. Не ми е по мерак ама it is what it is.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,293
1,257
Скопје
На Viper-ов не работи ни светлото. Додека не се стартува апликацијата, врти RGB по дифолт.
може лошо се изразив, пак селективно ко за со дугмињата. Светло го памти ако го изгасиш :D а наместено светло не, тоа имав проблем јас на линукс, дури и со додатна апликација, светлото кај страницчните дугмиња не ми го гледа ko at all да го местам. (базилиск) .. значи скролот и логото ги дава ги мести, ама страничното кај дугмињата не го ни гледа воопшто и тоа ми возеше на дефаулт на најјако и рандом ргб скрол.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,243
16,524
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

Borsa

On your way to fame
10 октомври 2011
1,047
783
Скопје
Borsa's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 AM4
Motherboard
B450M-HDV R4.0
Storage
500MB HDD + 256GB M.2 SSD
PSU
Cooler master GX 550W
RAM
16GB DDR 4 3200Мhz
Video card
Radeon RX580 4GB
Case
XIGMATEK
Mouse
AULA NOMAD
Keyboard
AULA ASSAULT
Audio
SPEAKER DLS 2115
Monitor
Benq GW2470
OS
Windows 10

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,374
3,621
Битола
ROCCAT Kone Air Pro маус од Computer Universe. Околу 8600 ден. сѐ на сѐ. Купен за FPS competitive примарно, но и за работа вторично (затоа Dual Wireless). На ниво на најдобриот wireless Logitech.

20210715_181135.jpg
 
Последна промена:

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,706
1,186
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,706
1,186
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Aко не е проблем, можеш да споделиш колку батеријата држат?
сѐ уште не сум ги користел толку долго - генерално за мене има две нивоа на траење на батерија: ок и нервира :)
и тоа зависи колку често ти требаат, и дали кога ќе ти затребаат биле пуни и сл.
самото кутивче исто има батерија, кога ги враќаш во кутивчето, се пунат слушалките.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,711
Мислења
855,969
Членови
29,736
Најнов член
pavlo.maznevski
На врв Дно