• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,342
1,481
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Не е директно поврзано со телефонот, но е со Самсунг.

Пред месец/два памтите дека имаа некоја промоција за купен Галакси, гратис часовник (Galaxy Active 2). Дали има некој од тука што ја искористил оваа промоција, а го нарачал/купил телефонот преку Телеком?

На маил ми стига порака од некоја македонска агенција со наслов „Изјава за согласнот за обработка на лични податоци“ со атачиран документ, каде ми бараат пополнување на лични податоци и ЕМБГ како доказ дека ја сум тој(?) и со тоа да се исплателе трошоци за персонален данок.

Ми нема поента ова, ако се потребни вакви информации Телеком веќе ги има во база како корисник. Башка матичен на меил...

А самиот Телеком ми вратија еден така дебилен одговор: „Почитувани, за дополнителни информации ве молиме контактирајте ги ********“.
На истава страна погоре го прашав истото. Малку чудно и несериозно од страна на фирмата. Јас се мислам дали да праќам. И онака ништо не ми можат иако останува непријатното чувство што спомнуваат данок дека они ќе платат а ја не им праќам податоци. Тоа е нивна работа што требале да ја средат пред да почне оваа промоција. Направиле некоја грешка или не знам...
 

coNNectMKD

Gaining Experience
13 март 2017
499
406
Skopje
На истава страна погоре го прашав истото. Малку чудно и несериозно од страна на фирмата. Јас се мислам дали да праќам. И онака ништо не ми можат иако останува непријатното чувство што спомнуваат данок дека они ќе платат а ја не им праќам податоци. Тоа е нивна работа што требале да ја средат пред да почне оваа промоција. Направиле некоја грешка или не знам...
My bad, не скролнав да видам дали има други.

И тебе ти стигна маил од доточен Д.Ш? Искрено, не е дека сум параноичен, ама нема бе поента да давам матичен, на маил, на агенција за која прв пат слушам. Да ми потврдија Телеком дека е ова така, и дека таа и таа агенција ја води наградната игра и поради тие причини треба да се плати данок бла бла бла, ќе им пратев. Нема потврда од нив а на 2риот маил немам ни одговор (не ми враќаат). Ако е реално, многу непрофесионално. Ако не е, тогаш од кај *** знаат дека сум добил промоција, кој им дал инфо со мој меил.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,342
1,481
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
My bad, не скролнав да видам дали има други.

И тебе ти стигна маил од доточен Д.Ш? Искрено, не е дека сум параноичен, ама нема бе поента да давам матичен, на маил, на агенција за која прв пат слушам. Да ми потврдија Телеком дека е ова така, и дека таа и таа агенција ја води наградната игра и поради тие причини треба да се плати данок бла бла бла, ќе им пратев. Нема потврда од нив а на 2риот маил немам ни одговор (не ми враќаат). Ако е реално, многу непрофесионално. Ако не е, тогаш од кај *** знаат дека сум добил промоција, кој им дал инфо со мој меил.
Да, лицето Д.Ш. Мислам дека имаат некоја утка направено кога ја составувале промоцијата меѓу нив и Телеком, ама тоа не е мој проблем.
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,533
701
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
Мој совет, распнете ме, осудете ме, ова го кажувам од лично искуство, за камера, посебно за детаљи на лице, Google Pixel 4Xl е мајка, професор, доктор на науки за сите телефони.
Ноте 20 ултра, домашни услови, растур е направен од Пиксел 4.
За надворешни услови, за dynamic range, за детаљи на дрва, цвеќе, планина можеби е подобар, ама за лица, портрети во домашни услови во домашно осветлување лапа прашина.

Лично искуство

П. С батерија на Note 20 Ultra ексинос, лоша. Дури можеби и полоша за 15 проценти од пискелот.
За видео Самсунг да после ајфон се втори. За слика по мене е зад Хуавеи/Ајфон/Пиксел.

Немам користено S21U/mi11U, ама по тоа дека има лаг кај едниот а другиот троши 20 минити фул батерија за снимање кажува нешто. Ако многу пиксели го кочат процесорот толку, тогаш многу пиксели имаат повеќе недостатоци него предности во тој случај.

Кај Самсунг од One UI shutter speed е осетно полош. Мораш да сликаш со сингл шот да има корисна слика. Нешто длабоко е промашено од прв ден.Испратено од SM-G975F преку IT.mk форум апликација
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,075
29,080
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
За видео Самсунг да после ајфон се втори. За слика по мене е зад Хуавеи/Ајфон/Пиксел.

Немам користено S21U/mi11U, ама по тоа дека има лаг кај едниот а другиот троши 20 минити фул батерија за снимање кажува нешто. Ако многу пиксели го кочат процесорот толку, тогаш многу пиксели имаат повеќе недостатоци него предности во тој случај.

Кај Самсунг од One UI shutter speed е осетно полош. Мораш да сликаш со сингл шот да има корисна слика. Нешто длабоко е промашено од прв ден.Испратено од SM-G975F преку IT.mk форум апликација
Ништо од ова не е точно, shutter speed е супер, само ако сликаш над 2 слики инстантно (како burst) има мааалце успорување, едно 50ms, видеата горе се од стар фирмвер, тестирав детално откако зборев со mdeni.
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,812
1,339
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v20H2
Земав денес S20 FE со батерија 0% out of the box.
Нормално е?
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,812
1,339
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v20H2
Јас го земав од А1. Чудна работа.
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,812
1,339
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v20H2
Ниеден телефон не бил со 0 досега. Обичено се 30-60%.
Се јавив сеа, ми кажаа дека од салонот кај што го земале бил отваран да го покажат, и најверојатно го вклучиле и заборавиле да го изгасат.
Нејсе, ми изгледа се во ред сеа за сеа.
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,812
1,339
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v20H2
Се разочарав, Exynos е не е Снапдрагон :(
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,812
1,339
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v20H2
Изглеа ледиком и мобеликс имаат SD само. Ништо, ќе се помирам со греењето.
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,812
1,339
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v20H2

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,812
1,339
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v20H2
За 3 ипол саати стигна батеријата до 35%
5 софтверски апдејти и 65 апдејти во Galaxy Store, плус инсталирање ова она.
Се надевам кога ќе "научи" батеријата како трошат апликациите, ќе троши помалку.
Вака, ич не е добро.
 

bobson

Gaining Experience
29 јануари 2009
808
441
Orgrimmar
bobson's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X | BeQuiet! DRP4
Motherboard
ASUS Prime X470 Pro
Storage
970 Evo Plus 500Gb, 850 Pro 256Gb, WD5000AAVS, WD10EZEX
PSU
Antec HCG850M
RAM
G.Skill Ripjaws V 2x8Gb @ 3600 Mhz
Video card
Gigabyte GeForce® GTX 1070 8GB G1
Case
Deepcool Tesseract White
Mouse
Logitech G502 | QCK+
Keyboard
Ripjaws KM570 RGB MX Brown
Audio
Realtek® S1220A | Sennheiser GSP300
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro
Да, лицето Д.Ш. Мислам дека имаат некоја утка направено кога ја составувале промоцијата меѓу нив и Телеком, ама тоа не е мој проблем.
Истово и мене мо го бараа за слушалките кои ги даваа гратис со преднарачката, но секој контакт беше од Самсунг Македонија.

Секако не им пратив ништо бидејќи никаде во правилата за учество не го имаа наведено ова дека ќе им треба дополнителни информации, ме замараа 2-3 пати и се откажаа.

Sent from my SM-G991B using Tapatalk
 

Sharlovski

Unstoppable
28 јануари 2017
1,308
2,976
Ресен
За 3 ипол саати стигна батеријата до 35%
5 софтверски апдејти и 65 апдејти во Galaxy Store, плус инсталирање ова она.
Се надевам кога ќе "научи" батеријата како трошат апликациите, ќе троши помалку.
Вака, ич не е добро.
Не му замерви на батеријата првата недела, после то ќе се дотера.
 

Krk198

Gaining Experience
14 септември 2016
233
228
Krk198's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 - Wraith Stealth Cooler
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE AM4
Storage
Gigabyte SSD 256GB / WD HDD 2TB
PSU
550W Deepcool DN550 80Plus Black
RAM
8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black x 2
Video card
XFX GTS XXX Edition RX 580 4GB OC+

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,755
2,289
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit

Here we go again :) btw и Qualcomm ќе почнат со нивни кастом јадра но не верувам дека било кој ќе успее тоа да го извади наредната година (се надевам дека барем ќе видиме нешто од АМД GPU).
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,728
Мислења
856,129
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно