1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

 1. Balanar

  Balanar
  Баниран/a

  1,066
  1,156
  6 Декември 2016
  Машко
  ... рекол никој - никогаш.
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 2. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,291
  1,030
  2 Јануари 2012
  Машко
  Кажуваат дека е тешко за користење тие што немаат големи телефони. :D
   
  Последна промена: 20 Август 2019
 3. martinmax

  martinmax
  Gaining Experience

  89
  73
  1 Март 2013
  Машко
  Не е тачно, јас имам голем и си признавам дека е потежок за користење бар за луѓе со мали раце ко мене.
   
 4. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,149
  25,465
  4 Септември 2008


  Хејтери на апарати, еднаков со најбрзиот телефон, со 3x повеќе функции/процеси/тазе софтвер.
   
 5. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,446
  1,871
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  Сега ќе дојде некој ајфонџија од 2012 и ќе рече Самсунг кочи.
   
 6. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  884
  329
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Земал Samsung Galaxy J1 и инсталирал Мортал Комбат Х.
   
  На tupacan му/ѝ се допаѓа ова.
 7. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,060
  3,383
  7 ноември 2014
  Машко
  Катастрофа, Самсунгов кочи...
   
  На tupacan му/ѝ се допаѓа ова.
 8. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  542
  220
  9 Август 2018
  Машко
  Е сега друго прашање.
  Читав по интернет и викаат дека со Screen Protector за A50 скенерот под екран не работел.
  Дали ќе треба Whitestone Dome да се зима или?
  Нејќам да плаќам толку мноху за Screen Protector.
   
 9. cyberbaze

  cyberbaze
  Gaining Experience

  167
  130
  20 Јуни 2009
  не би сакал да оди во офтопик но:

  го знаеш тој што има пари и не прашува за перформасни па оди и го купува она што е најскапо?

  доколку го знаеш:
  каква кола вози? најскапата?
  во колку квадрати живее и на која локација?
  дали има (каде) викендица?
  колку летовања и зимовања направил?

  мислам дека ми ја разбираш поентата.

  за да го имаш најскапиот телефон треба барем во овие неколку категории да си барем над просекот :)

  лично за мене: користев ноте 3, во време на ноте 5 не го донесоа во европа па купив с6. сега прашањето е дали 3 пати поскап ноте 10+ е 3 пати подобар од А70. Се тоа со оглед по цена на квалитет на живот во останати сегменти :)
   
 10. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  996
  1,560
  13 Јануари 2014
  Машко
  August Security Patch на S10+

  [​IMG]

  Sent from my SM-G975F using Tapatalk
   
  mrmarko4fun, SpiritBond и на Majestic им се допаѓа ова.
 11. Majestic

  Majestic
  Gaining Experience

  126
  121
  25 Јули 2008
  Машко
  Прво прашање што треба да си го одговориш е, дали планираш да користиш некако case како заштита на телефонот.
  Ако да, јас мислам дека добра фолија како дополнителна заштита на екранот ќе биди доволно, и поефтино (наспроти цената + начинот на инсталација на Whitestone Dome, бидејќи спомна дека делот со цената ти е важен).

  Јас за Ноте 9 имав слична дилема, и се одлучив со case + фолија, што мислам дека претставува оптимална заштита во однос цена/перформанси.
   
  Tomislav96, DaVoRkNe и на The Geek Boy им се допаѓа ова.
 12. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,592
  4,491
  23 Јуни 2015
  Машко
  Секој си купува според потребите и буџетот. Мене ми се смачи од големи телефони, последниве 3 години сите ми се над 6 инчи со прилично големи рамки. Сега со 6 инчи екран можеш цел телефон да го ракуваш со една рака. Така да нареден телефон максимум 6 инчи или помал.
   
 13. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  542
  220
  9 Август 2018
  Машко
  Ќе ставам маска и фолија, а јас обично од пазарче или мегамобил зимам, и никад сум немал проблеми. Ама еве сега гледам викаат дека со ниедна друга фолија Fingerprint - от не работел, освен со Whitestone Dome (а за тоа пари не ми се дава).
  Точно ли е ова, или работи со сите фолии?
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 14. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,291
  1,030
  2 Јануари 2012
  Машко
  Што ќе ти е фолија, го чуваш екранот за следниот сопственик?
   
  На Tomislav96 и gremlin им се допаѓа ова.
 15. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,597
  3,735
  1 Септември 2011
  Машко
  Не кочи ништо на фолијата,пазарска 120 ден стаклена,и нема никаков проблем.
   
 16. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  542
  220
  9 Август 2018
  Машко
  Топ. Чим нема проблеми тогаш нема да се замарам.
  Мене ми беше да не не работи, пошто после дур да земам, па кој ке ја мести...

  Фолија сум корисел и на мојот прв Android телефон, и ќе продолжам да користам.
  Не дека ќе го давам на некој, туку пошто прво, еднаш во 3 години зимам телефон, и неможам нонстоп да мењавам што сакам. Па така да, затоа овој ќе гледам влакно да не му фали. Ако ми падне на пример (недајбоже), прво што ќе пукне ќе биде фолијата, или еве ако се изгребе некако прво ќе биде фолијата. Па така да ако се деси нешто само фолијата ќе ја сменам, а вака ако пукне екранот, ќе треба не само стакло, и тач и дисплеј а тоа ќе ме кошта поскапо.
  Еве моментално J7 2016 што го имам, како нов си е, е сега едно што малце е извиен, ама телефонот си работи, дисплеј, тач нема проблем (освен малце burn in од statusbar лентата).
   
 17. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,597
  3,735
  1 Септември 2011
  Машко
  Нема никаков проблем фолијата,фингерот на екран работи супер,сеа пред 2 дена доби плус нов абдејт,и камерата доби Night Mod.Телефончето е стварно супер,и на еден обичен корисник ке ги задоволи сите потреби.
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 18. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,291
  1,030
  2 Јануари 2012
  Машко
  Не сум видел видео или некој да истестирал и да докаже дека фолија заштитува од падови.

  ОТ: rip jack
  Samsung receives 1.3 million preorders for Galaxy Note10 — that's twice as many Note10 as Note9 - MSPoweruser
   
 19. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  720
  758
  9 Декември 2015
  Машко
  Не штити. Мене ми падна Самсунгот од метар висина на улица (еднаш во живот после користење 10 други мобилни) и се искрши заштитното стакло и покрај тоа што на него имаше т.н. панцир фолија. Го сменив стаклото и пак ставив фолија. Од навика :)
   
 20. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  542
  220
  9 Август 2018
  Машко
  Добро знам дека не штити, туку ако пукне нешто прво ќе биде фолијата. Заради тоа јас користам фолии, не за друго.
   
 21. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,291
  1,030
  2 Јануари 2012
  Машко
  Па фолијата пука прва затоа што е многу послаба од екранот, стварите од кои што пука фолијата нема да пукне екранот од нив.
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Rac58

  Rac58
  Gaining Experience

  242
  155
  5 Јануари 2017
  Машко
  слободни активности
  Денес пристигна јулскиот апдејт за А70. Сега го симнувам. Во описот пишува дека се подобрува камерата, како и додава night mode, како и други подобрувања. Ајде да видиме.

  Испратено од SM-A705FN преку IT.mk форум апликација
   
  DaVoRkNe, psyside и на Alucard им се допаѓа ова.
 23. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,149
  25,465
  4 Септември 2008
  Note 10
  Screenshot_20190822-181115_YouTube.jpg
   
  На The Geek Boy, DaVoRkNe, tupacan и уште 2 други им се допаѓа ова.
 24. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  838
  896
  2 Март 2011
  Машко
  farkizz, Krk198 и на The Geek Boy им се допаѓа ова.
 25. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  714
  517
  11 ноември 2015
  Машко
  Дали некој знае дали Note10+ ке има копче под екранот како што има Note8? И дали некој знае дали може да се отклучи телефонот со фингер додека екранот е исклучен?
   
  На Tomislav96 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...