• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Playstation 5

zoco1987

Intern
12 ноември 2015
38
36
@zoco1987 а зелен картон :)

Шала на страна распрашај се на граница како е, дали е дозволен влез барем 2 дена пред да тргнеш. Стално се мењаат работите (не само за во Грција).

Ако не си вакциниран, рачунај негативен ПЦР тест да си носиш. Не постар од 24 или 48 часа. Сертификат ако си вакциниран нормално.
Плус отштампан пополнет ПЛФ формулар.

Разгледај на реклама5 комбиња што одат до солун. Може да те фати поефтино.
Вакциниран сум и имам зелен картон, плус ќе ги споделам трошоците со уште двајца другари кои сакаат да идат за Солун. Него да не ја шириме многу, реално 469 е за пс5 со два контролера е топ понуда што не би ја пропуштил.
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,460
2,312
Плин до Солун и назад 50е

Е гледаш, ја не возам на плин, затоа ќе ми е поскапо.

па играм само Fifa и WZ

Добро види, само за фифа и WZ искрено и повеќе би ти се исплатело Xbox Series S. Но, нели не е мое да се мешам :)
 

zoco1987

Intern
12 ноември 2015
38
36
Е гледаш, ја не возам на плин, затоа ќе ми е поскапо.Добро види, само за фифа и WZ искрено и повеќе би ти се исплатело Xbox Series S. Но, нели не е мое да се мешам :)
Не бе зашто помешај се, не е проблем. Никогаш не сум бил фан на Хбох и плус не ми се фрлаат 200 игри што имам во лајбрари. Така да ќе ја продолжам традицијата и ќе земам плејка.
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,460
2,312
Не бе зашто помешај се, не е проблем. Никогаш не сум бил фан на Хбох и плус не ми се фрлаат 200 игри што имам во лајбрари. Така да ќе ја продолжам традицијата и ќе земам плејка.

Епа супер бе. Па за тие неколку игри, сега за сега и не ти треба баш PS5. Horizon Forbidden West ќе искаќа и на PS4, не се брзај. :)
 

Psycore

On your way to fame
12 ноември 2013
677
717
Скопје
Copy paste од HTPC темата:

Јас сум непријатно изненаден како може Playstation 5 толку тешко да се справува со медиа фајлови. 60% од библиотеката на Plex 1080п/4К не може да ги пушти. Серверот ми е наместен на never transcode. Таман сакав да купам Media Remote за PS5 и да го заменам Android Box-от. Oбичен Xiaomi Mi Box 4 oд 3000 денари, без проблем си ја врши работата на 95% од филмовите. Навигацијата низ мени и Plex е драстично побрза на Playstation 5, но џабе кога не ми отвара ништо.

Исто така приметив дека 4К контент на Netflix е далеку подобар кога го пуштам преку Аndroid Box, одколку Playstation 5.


Не знам како си дозволуваат да продаваат Media Remote кога ништо не им работи како што треба, на толку моќен хардвер.
 

Vrgood

Gaining Experience
20 јуни 2017
179
78
Мислењето е автоматски споено:

IMG_20211104_195554.jpg

UPS ме бричеа на суво, ама го личи :)
Мислењето е автоматски споено:

Copy paste од HTPC темата:

Јас сум непријатно изненаден како може Playstation 5 толку тешко да се справува со медиа фајлови. 60% од библиотеката на Plex 1080п/4К не може да ги пушти. Серверот ми е наместен на never transcode. Таман сакав да купам Media Remote за PS5 и да го заменам Android Box-от. Oбичен Xiaomi Mi Box 4 oд 3000 денари, без проблем си ја врши работата на 95% од филмовите. Навигацијата низ мени и Plex е драстично побрза на Playstation 5, но џабе кога не ми отвара ништо.

Исто така приметив дека 4К контент на Netflix е далеку подобар кога го пуштам преку Аndroid Box, одколку Playstation 5.


Не знам како си дозволуваат да продаваат Media Remote кога ништо не им работи како што треба, на толку моќен хардвер.
Што ќе ти Media Remote, вклучи HDMI-CEC си работи тој од ТВ.
 
Последна промена:

zoco1987

Intern
12 ноември 2015
38
36
Дечки
Јас го начекав на медиамаркт.гр , се регистрирав на страната со мое име и презиме, а адреса и телефонски број изгуглав од хотел во Солун. Направив резервација за ПС5 дигитал со два контролера за 469 евра. Истиот ден ми стигна пошта на емаил од МедиаМаркт дека производот ми е резервиран и треба да потврдам дека ке го земам и на кој начин ќе платам и како да ми го достават. Одбрав дека ќе го подигнам од една од продавниците во Солун (три продавници имаат во Солун) и ќе го платам на лице место и ми испратија фактура на емаил. Вчера најдов човек што збори Грчки да се јави да провери дали е све во ред, ме најдоа по број на нарачка во систем и ми рекоа дека во текот на наредната недела конзолата ќе ја добијат од магацин во нивната продавница и ќе ме известат преку емаил да ја подигнам. Само да знаете многу тешко да резервирате навреме, ја ги пратев сите грчки групи што се на ФБ и некако успеав за кратко време да резервирам. Максимум еден саат беа достапни за резервација. Ќе видиме што ќе испадне, ќе пишам ако завршам работа.
Конечно се се заврши како што треба, ПС5 го зедов од медиамаркт за цена од 459 е со два контролери и такс фри ми исплатија 47.50е. На нашата граница пројдов без проблем, пријавив дека сум купил ПС5 не ми наплатија ништо. Иначе презадоволен сум од машинава и ептен и се радувам, брзо работи, флуидно, нема кочење во сторот и мениата на игрите, фифа 22 изгледа прекрасно на next gen . На кратко тоа е тоа, ако има некој нешто да праша поконкретно му стојам на располагање.
 

Атачменти

 • IMG_20211106_192436__01.jpg
  IMG_20211106_192436__01.jpg
  2 MB · Прегледи: 66
 • IMG_20211107_010031.jpg
  IMG_20211107_010031.jpg
  3.8 MB · Прегледи: 66
Последна промена:

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,215
5,873
хаха а на основ на што се надеваш дека е ок? ако немаш право да огласуваш :D

Ем нема право, ем не го отвори по прописи со цена.

@zoco1987 имаш опција да платиш 1500 денари за членство за огласи. Иначе бан, па ќе се занимаваш со PS5 повеќе таман :D
 

Томислав

On your way to fame
7 февруари 2013
888
980
Дечки

Конечно се се заврши како што треба, ПС5 го зедов од медиамаркт за цена од 459 е со два контролери и такс фри ми исплатија 47.50е. На нашата граница пројдов без проблем, пријавив дека сум купил ПС5 не ми наплатија ништо. Иначе презадоволен сум од машинава и ептен и се радувам, брзо работи, флуидно, нема кочење во сторот и мениата на игрите, фифа 22 изгледа прекрасно на next gen . На кратко тоа е тоа, ако има некој нешто да праша поконкретно му стојам на располагање.
Како дозна кога е слободен ПС5 во медиамаркт? :) ајде ако може повеќе инфо пошто сакам истава постапка да ја направам
 

zoco1987

Intern
12 ноември 2015
38
36
Како дозна кога е слободен ПС5 во медиамаркт? :) ајде ако може повеќе инфо пошто сакам истава постапка да ја направам
Дознав преку PS5 Greece групите на ФБ, редовно информираат во кои продавници низ Грција ги има на лагер. За целата постапка како го резервирав имам пишано врати се страна две наназад.
 

Gilfoyle

Practice makes perfect
10 септември 2009
486
1,644
View: https://twitter.com/theflow0/status/1457362920501829636

Една опција е дека ќе продолжи на development/release преку 3rd channel или ќе си отвори bounty и Sony ќе го искешира како и во минатото (реф. HackerOne profile - theflow0)

Моментална исплата на hackerone од Sony за PS5 почнува од $50.000 па нагоре за critical bug.
 

Vrgood

Gaining Experience
20 јуни 2017
179
78
Дознав преку PS5 Greece групите на ФБ, редовно информираат во кои продавници низ Грција ги има на лагер. За целата постапка како го резервирав имам пишано врати се страна две наназад.
Да не знаеш некоја за xbox? Пробав да најдам ама слабо.
 

zoco1987

Intern
12 ноември 2015
38
36
Да не знаеш некоја за xbox? Пробав да најдам ама слабо.
Го имаш новиот хбох на публик гр моментално на лагер 576е со НБА 22. Иначе проверувај во пласио, техномаркт, котсоволос гр, генерално тие им се најголемите продавници.
 

Vrgood

Gaining Experience
20 јуни 2017
179
78
Го имаш новиот хбох на публик гр моментално на лагер 576е со НБА 22. Иначе проверувај во пласио, техномаркт, котсоволос гр, генерално тие им се најголемите продавници.
Ха, баш проверував и сега има. :) Ок фала.
 

Psycore

On your way to fame
12 ноември 2013
677
717
Скопје
FPS и Hz на телевизор се 2 различни работи? Овие телевизори што се рекламирани 600-800Hz нема да може да пуштат PS5 игра со 120 fps?
 

eX3v1l

On your way to fame
2 мај 2011
1,201
934
eX3v1l's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 5600X
Motherboard
ASRock Fatal1ty X470 Gaming K4
Storage
Samsung 970 EVO 500GB
PSU
Cooler Master MWE 750w
RAM
32GB 3200MHz G.Skill Trident Z
Video card
RTX 3070 EAGLE
Case
Cooler Master K380
Mouse
G502
Keyboard
RIPJAWS KM570 MX-Brown
Monitor
Dell S2721DGF
OS
Windows 10
Начекавте ли некаде добри попусти или тие стандард што ги има цело време за игри од 2013 ? Споделете некој сајт кај има убави попусти.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,493
1,635
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Playstation Store? Денес ја земав Far Cry 6 со 33% попуст.
 

eX3v1l

On your way to fame
2 мај 2011
1,201
934
eX3v1l's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 5600X
Motherboard
ASRock Fatal1ty X470 Gaming K4
Storage
Samsung 970 EVO 500GB
PSU
Cooler Master MWE 750w
RAM
32GB 3200MHz G.Skill Trident Z
Video card
RTX 3070 EAGLE
Case
Cooler Master K380
Mouse
G502
Keyboard
RIPJAWS KM570 MX-Brown
Monitor
Dell S2721DGF
OS
Windows 10
Ми стигна денеска MC1 кулер за ссд од Нексио. Јас го порачав пред некоје месец, незнам дали имат уште на залиха кој бара нека си провери. Сега уште едно 980 ПРО да пуштаат по 1337 цена. :D
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,493
1,635
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
:)
 

Атачменти

 • 20211203_193652.jpg
  20211203_193652.jpg
  2.3 MB · Прегледи: 118

chroot

Gaining Experience
12 ноември 2021
66
75
Зошто нема playstation 5 кај нас да се купи? Лани нели искочи секаде.
Затоа што има глобален недостаток на конзолата, пус на тоа додади дека сме неприоритетен пазар (барем по мое мислење), плус скалпери кои ги откупуваат преку привателски врски и после ги продаваат по 200,300 евра поскапи.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,156
Мислења
879,177
Членови
30,785
Најнов член
Ridvan Ademi
На врв Дно