1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

PayPal - Ултимативна тема за совети, упатства и општа дискусија

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од FLEGMA, 18 Јуни 2014.

 1. Brmbarosh

  Brmbarosh
  Intern

  10
  0
  16 Јули 2016
  Машко
  A dobro sega koga sakam da napravam paypal deka e od slovenija mi bara slovenecki broj :/
   
 2. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,643
  1,428
  27 Јануари 2011
  Машко
  Дали некој отворил Бизнис акаунт на PayPal во МК. Значи со наша адреса, наша ВИЗА картичка. Само за палќање, нормано.
  Пробував и за држава ми дава само УС, не може да се смени.
  Или како опција да са направи нормален персонален акаунт на фирма. Само колку оваа ке биде во ред со УЈП.
   
 3. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,003
  2,545
  21 Јануари 2011
  Машко
  Бизнис се главно за примање пари, во случајов нема поента.
   
 4. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,643
  1,428
  27 Јануари 2011
  Машко
  Знам дека нема поента, не може да примаме пари на PayPal секако.
  Дали има форумџии што користат PayPal за службени плаќање на фирма?
   
 5. Brmbarosh

  Brmbarosh
  Intern

  10
  0
  16 Јули 2016
  Машко
  znae nekoj da mi odgovori kako da napravam paypal slovenija, koga nemam slovenecki broj na telefon ?
  ili doma da si odam :D
   
 6. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,469
  1,073
  8 Декември 2009
  УЈП
  [​IMG]
   
 7. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,643
  1,428
  27 Јануари 2011
  Машко
  Не работат сите на црно...некој работи на бело :)
   
 8. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,469
  1,073
  8 Декември 2009
  За легално и ми беше муабетот. За УЈП се шо не е у македонска банка уствари е нелегално и мислам дека нема начин да ги усогласиш двете.
   
 9. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,643
  1,428
  27 Јануари 2011
  Машко
  Па и за македонска сметка прашувам, со македонска адреса.
   
 10. goran_oh

  goran_oh
  Practice makes perfect

  1,334
  1,119
  26 Април 2013
  Машко
  Пиши 00386 7х хххххх ако ме разбираш и пишувај на кирилица.

  Sent from my LG-H815 using Tapatalk
   
 11. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,469
  1,073
  8 Декември 2009
  Преку пејпал не знам, но за скрил мислам дека би било изводливо под услов УЈП да имаат ставка во правилникот или како и да се вика што овозможува ваков тип на трансакции (уствари меѓународни) да можат со соодветна документација доставена до нив да бидат одобрени како домашни трансакции помеѓу купувач и продавач со посредник банка, е сега тука влегува во игра скрил, што е пак посредник помеѓу купувачот и продавачот и банката... не знам сето ова ми изгледа како да не ќе може да се имплементира без едно комбе документација.
   
 12. Brmbarosh

  Brmbarosh
  Intern

  10
  0
  16 Јули 2016
  Машко
  Da go napraviv toa, ne mi ja prifakja kartickata vika deka ne cinela, imam master od stopanska, taa mi raboteshe za mkd paypal
   
 13. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,368
  6,482
  27 Март 2014
  Master мислам дека не подржува онлајн плаќање. Или пак Стопанска има некаква заштита за онлајн плаќање. Појди до банка и распрашај се.
   
  На goran_oh му/ѝ се допаѓа ова.
 14. goran_oh

  goran_oh
  Practice makes perfect

  1,334
  1,119
  26 Април 2013
  Машко
  Истата картичка ја користеше за paypal со мкд акаунт предходно тоа сакаш да кажиш?и сега истата картичка и за преку словенија сакаш да ја користиш?!

  Sent from my LG-H815 using Tapatalk
   
 15. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,368
  6,482
  27 Март 2014
  Таа картица, ако претходно била регистрирана со МК пејпал, нема да ти помине под словенија, бидејки претходно ПП ја има зааведено дека се користела како македонски ПП. Земи си нова картичка.
   
  На goran_oh му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Brmbarosh

  Brmbarosh
  Intern

  10
  0
  16 Јули 2016
  Машко
  Od dr banka ili ? :)
   
 17. goran_oh

  goran_oh
  Practice makes perfect

  1,334
  1,119
  26 Април 2013
  Машко
  Ме читаш што сакав да кажам браво

  Sent from my LG-H815 using Tapatalk
   
 18. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,469
  1,073
  8 Декември 2009
  Од Џеват. Дај бе пишувајте како што доликува.
   
  На goran_oh му/ѝ се допаѓа ова.
 19. goran_oh

  goran_oh
  Practice makes perfect

  1,334
  1,119
  26 Април 2013
  Машко
  Со кирилица слабо некако стоиш или?да од друга банка од nlb извади.

  Sent from my LG-H815 using Tapatalk
   
 20. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,368
  6,482
  27 Март 2014
  Може и од истата само бројот на картицата мора да биде друг.
   
 21. Brmbarosh

  Brmbarosh
  Intern

  10
  0
  16 Јули 2016
  Машко
  Срз, нов сум, фала .:)
   
 22. xristijanGTI

  xristijanGTI
  Gaining Experience

  287
  304
  7 Март 2011
  Машко
  Студенат
  Дечки дали може преку бугарија да одам и да си извадам картичка од нивна банка и да го верификувам легално пејпалот? пошто имам бугарски па ме интересираше дали можам да го верификувам акаунтот како нормалните од америка да примам и да праќам пари.
   
 23. l1d0v1c

  l1d0v1c
  Practice makes perfect

  632
  1,325
  10 Март 2011
  Машко
  Divi Expert
  Да. Но можно е само ако имаш некоја сметка на располагање во pdf формат (струја, вода, интернет) и бугарско бројче. Доколку немаш некој познат во Бугарија, наоѓањето сметка ќе ти биде проблем. Но да речеме дека имаш, процедурата ќе ти биде следна:
  • Отвораш сметка во банка како нерезидент,
  • Сметката (PDF) ќе си ја едитираш за твои потреби, односно ќе ставиш твое име, ќе смениш бр. на фактура/сметка, износ, референтен број или што и да има таму, ќе ја смениш малце адресата за во случај на истата таа адреса да има веќе постоечки paypal акаунт. Пр. ул. Таа и Таа 45/1, ти стај 45/15 (доколку е зграда гледај да го нема тој стан). НАПОМЕНА: сметката мора да изгледа како оригиналната, пази на промена на фонтови при едитирање на PDF фајлот и слично.
  • Потоа ќе си направиш пејпал, како бугарин, со таа адреса што си ја сменил, со бугарско бројче, со бугарската трансакциска.
  • Потоа ќе си чекаш да ти поминат тие 2500 евра кои ти се дозволени од старт, за да направиш дупла/тродупла верификација и да ти го ослободат акаунтот да можеш над 2500 евра годишно.
  • Кога ќе стигне моментот за додатна верификација ќе си поднесеш барање и тука ќе го аплоадираш PDF фајлот со сметката и глеј да биде од прошлиот месец. Да го убрзаш процесот можеш додатно и да аплоадираш извештај за состојба од банка (но пази да не ти стои тука македонската адресата).
  • Бугарското бројче ќе мораш да го одржуваш во живот, бидејки живееш во Македонија и нонстоп ќе се логираш од Македонија, па повремено (некад знае и многу често) ќе ти бара двојна верификација при логирање со праќање на SMS на тоа бројче.
   
  На Cika и xristijanGTI им се допаѓа ова.
 24. xristijanGTI

  xristijanGTI
  Gaining Experience

  287
  304
  7 Март 2011
  Машко
  Студенат
  мхм епа супер фала многу а што ќе биде ако стаам моја адреса од лична карта јест да ќе даде у некое село на некој гробишта а за сметка не е проблем имам пријатели во бугарија ќе пратат или нека ми сликнат па ја ќе ја напраам сметката не е проблем тоа толку.Иначе фала многу на објаснувањево :D
   
 25. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,543
  25,653
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Ај една информација дечки... Дали постои начин (со бизнис акаунт или слично) да примам пари на Мкедонскиот пејпал?
  Или било каков начин легално и без ограничувања да примам пари на paypal.


  Захвалности....
   

Сподели

Вчитување...