• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Payoneer картичка

Nethervor

Gaining Experience
19 јули 2013
132
186
Потполно те разбирам ама тој аргумент не те вади од казна ако по некоја случајност те фатат органите на прогонот. :D
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,214
27,758
kalco.ru
Ти доаѓаш овде прашуваш што да праиш а од друга страна си имаш изградено став дека не треба да плаќаш.
Оф топик ама кога ќе почнат правилно да се користат парите од платениот данок - тогаш.
 

whiterabbit

Gaining Experience
20 мај 2020
165
133
Оф топик ама кога ќе почнат правилно да се користат парите од платениот данок - тогаш.
Верувам ниеден човек нејќе да плаќа данок, било во МК или надвор, ама е законска обврска. Никој не те тера да платиш, ти си знаеш, само првин информирај се дека затајување данок е кривично дело кое скапо се плаќа ако те фатат, и размисли си дали ти е попаметно да платиш 10% или 4% провизии на банкомат, да заштедиш 6% и да се мислиш што ако за година, две те фатат.
 

k3b

Gaining Experience
12 декември 2017
180
113
Штедете додека се пуштат граници па ура надвор од тука на вадење :)
 

lukaku

Intern
14 ноември 2019
2
2
Здраво на сите,

На крајот од 2019та креирав блог за американска публика, чисто од љубопитност дали можи да носи passive income. Отворив и Payoneer.

Оваа година од Јануари веќе почнаа да се прават пари од страната, еден дел од Amazon affiliate, друг дел од огласите на страната. На почетокот беше помала сумa но во последните месеци страната прави преку 600 долари месечно.

Пари апсолутно никогаш не сум извадил нити од банкомат нити пак сум префрлил во банка тука. Од Payoneer картичката плаќам онлајн за трошоците за страната само.

E сега прашањето ми е, како да ги пријавам парите од Payoneer во УЈП? Во моментот имам само 1500 долари на сметката.

Дали да ги префрлам овие 1500 и да си платам данок на нив ?

Ако направам така сметам дека не е во ред, бидеќи цела гоина имав повеќе од 4000 долари приход.

Или општо за во иднина да знам, како ги пријавуватге парите кои сте ги потрошиле од картичката дирекно без да ги префрлите во мк?
 

Nethervor

Gaining Experience
19 јули 2013
132
186
Има можност да се плати данок на цела сума што си ја заработил со прикажување на изводи од пејонир.

Сепак тоа ќе треба директ во УЈП за да ти објаснат детално, или евентуално некој активен член овде што има такво искуство.
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,347
3,697
Скопје
Здраво на сите,

На крајот од 2019та креирав блог за американска публика, чисто од љубопитност дали можи да носи passive income. Отворив и Payoneer.
...
Или општо за во иднина да знам, како ги пријавуватге парите кои сте ги потрошиле од картичката дирекно без да ги префрлите во мк?
Со среќа. Во последно време УЈП ти прави пресметка на данокот и ти ги постира на нивниот сајт, па ако имаш забелешки ти им праќаш корекции. Значи причекај да ја видиш нивната пресметка па после. Имаш ослободувања што ќе влијаат на крајниот данок, така што ја не би брзал туку би ја чекал пресметката. Или најди ја законската регулатива околу ова да се информираш подобро...
 

whiterabbit

Gaining Experience
20 мај 2020
165
133
Со среќа. Во последно време УЈП ти прави пресметка на данокот и ти ги постира на нивниот сајт, па ако имаш забелешки ти им праќаш корекции. Значи причекај да ја видиш нивната пресметка па после. Имаш ослободувања што ќе влијаат на крајниот данок, така што ја не би брзал туку би ја чекал пресметката. Или најди ја законската регулатива околу ова да се информираш подобро...

Еве класичен пример зошто не треба на форуми да се бара одговори за вакво нешто.

Ти сам си пријавуваш на страната на ујп, а ујп ја одобрува или одбива пресметката.

Во однос на Пејонир, можеш да ги пријавиш со извод од Пејонир. Не прават проблеми и да се задоцнети пријави.
 

Foldalot

Intern
19 март 2014
64
47
Дали е ист данокот ако си веќе вработен и плус земаш од Payoneer од личен фриленс?
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,467
1,086
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
Ги гаснат старите картички од Wirecard изгледа, и треба нови да се нарачаат.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,240
1,336
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Денес ми стигна мејл дека ми истекува (во март) и дека е добро уште од сега да порачам. Порачав чекам одобрување/верификација. Инаку пишува дека ќе ми функционира додека не дојде нова.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,565
3,725
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Јас сум моментално без картичка.
Како што веќе пишав во темава претходната картичка нарачана во октомври до ден денес не ми стигна па нарачав нова преку опцијата "Reorder". Сега за новава ми пишува дека треба да ми стигне до крај на месецов. Старата сега ми е со статус expired, но на неа ми останаа некои 11 долари. Знае некој како да ги искористам? Не се многу ама зошто да ми пропаднат. Барем дел од членарината ќе покријам со нив.
 

A12209

Intern
27 декември 2020
14
8
Vo vrska so danokot, registrirajte se na UJP i stavete izvod (statement) od smetkata na Payoneer, dali godisno ili posebno za sekoja transakcija toa e vas izbor. Sekako kje vi odobrat, se dodeka imate dokaz za prilivot na sredstvata. Stojam na raspolaganje dokolku nekomu mu e potrebna pomos.
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,467
1,086
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
[10:32:35 AM]Lane: Thank you for waiting, Since we are migrating our card issuer to Payoneer Europe Limited, your current card cannot be reopened. Your account will be expanded to have an EUR card after 24 hours.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,565
3,725
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Интересно, не знам дали има врска тоа што претходната картичка не ми стигна или ова ќе им биде пракса од сега натаму, ама само што ми пратија мејл со тракинг бројче за новонарачаната картичка. Ја пратиле со француска пошта.

sdasd.jpg
Screenshot 2021-01-03 191136.jpg
 

Blagojcebt

Intern
1 септември 2009
118
48
Vo vrska so danokot, registrirajte se na UJP i stavete izvod (statement) od smetkata na Payoneer, dali godisno ili posebno za sekoja transakcija toa e vas izbor. Sekako kje vi odobrat, se dodeka imate dokaz za prilivot na sredstvata. Stojam na raspolaganje dokolku nekomu mu e potrebna pomos.
Како ги рачунаат трансакциите "transfers between balances" бидеќи се во дојдовни трансакции но интерни,. Дали ги одбиваат или ?
 

A12209

Intern
27 декември 2020
14
8
Како ги рачунаат трансакциите "transfers between balances" бидеќи се во дојдовни трансакции но интерни,. Дали ги одбиваат или ?
Ako te sfativ dobro, transfers od payoneer account kon drug payoneer account se prijavuvaat na ist nacin. Samo stavi statement od transferot (screenshot/pdf). Nema da ja odbijat presmetkata se dodeka imas dokaz za prilivot.
 

Blagojcebt

Intern
1 септември 2009
118
48
Ako te sfativ dobro, transfers od payoneer account kon drug payoneer account se prijavuvaat na ist nacin. Samo stavi statement od transferot (screenshot/pdf). Nema da ja odbijat presmetkata se dodeka imas dokaz za prilivot.
не трансфер од usd во eu или други валути
Мислењето е автоматски споено:

не трансфер од usd во eu или други валути
И тие ги вади во приливи
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,045
Мислења
837,517
Членови
28,976
Најнов член
Horus
На врв Дно