• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Паметни часовници

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,246
1,344
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Би било идеално да имавме eSim картици кај нас ама нема. Тогаш повеќето работи што ги има на Samsung Galaxy Watch Active 2 би можеле да ги користиме и без да го носиме мобилниот со нас.
 

Juve_fanatic

Gaining Experience
4 март 2018
144
120
Од Garmin Vivoactive 4, па на Huawei GT2 Pro, па на Galaxy Watch Active 2 и сега сум на Galaxy Watch 46mm постариот модел.
Го користам за јавување и зборење, бидејќи цело време сум на велосипед и не можам да вадам телефон секогаш, GPSот е перфектен, дури нема разлика со прецизноста на Garmin.
Huawei GT2 Pro е мислам перфекција од часовник во однос на квалитет и на изглед, но во однос на функционалност за мене е катастрофа од причини што:
- не можеш да вратиш на било која порака
- за да синхронизираш со Strava треба ептен да се помачиш и да чекаш со денови
Јас би ти препорачал да го погледнеш Tic Watch 3 GPS.
Дефинитивно ГТ2 и ГТ2 Про се направени повеќе за изглед одколку за функционалност. Направени се да имаат феноменален изглед, да се осеќаш убаво кога го носиш, и да имаш колку толку смар часовник на тебе. Затоа е битно на кој што му треба и што очекува од часовникот. Јас сега да сум, бидејќи моите желби и вкусови се такви какви што се, би купил ГТ2 или ГТ2 Про. Јас лично го обожавам ГТ2 часовников, не сакам ништо друго да носам на мене. Ама да, помалку смарт часовник од другиве часовници што ги набројуваме сега. ГТ2 Про му купи сестра ми на дечко и, саатот е ненормално добар на изглед.
 

mmarko

Gaining Experience
1 март 2013
155
105
mmarko's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-4770K
Motherboard
Asus Gryphon Z87
Storage
Samsung 840 Pro 256GB, Samsung 860 Evo 500GB
PSU
Seasonic M12II Bronze 750W
RAM
Kingston HyperX Beast 2x8GB 1600MHz
Video card
Asus Dual GTX 1060 3GB OC
Case
SilverStone TJ08-E
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
X-Bows Ranger w/ Zealios v2 67g
Audio
Sennheiser HD 6XX, HD 569
Monitor
Dell UltraSharp U2518D + Dell UltraSharp U2412M
OS
Windows 10
За спортување може и овој да е интересен, како поевтина опција од Garmin, само не знам дали го има некаде во МК. На официјалниот сајт може да се одбере Македонија при checkout, само како испорачуваат и колку се плаќа не знам (плус царина/ддв, може и нема да испадне толку евтин).
 

acikaaa

Gaining Experience
22 октомври 2018
123
74
Новите Garmin Venu Sq се одлични и во тој ценовен ранг ко што бараш
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,246
1,344
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Google го купи Fitbit денес. Конечно може да се очекува подобра синхронизација и повеќе опции на андроид уредите со овој smartwatch/smartband во иднина :)
 

Zippo

On your way to fame
22 октомври 2014
877
721
Zippo's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-3930K CM Hyper D92
Motherboard
ASUS SABERTOOTH X79
Storage
Samsung 750 EVO 500GB
PSU
CM V 650
RAM
32GB DDR3 1333
Video card
Onboard
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Gembird Bluetooth
OS
Windows 10, Windows Server 2016
Го нема по продавниците и јас го барав.
 

Zippo

On your way to fame
22 октомври 2014
877
721
Zippo's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-3930K CM Hyper D92
Motherboard
ASUS SABERTOOTH X79
Storage
Samsung 750 EVO 500GB
PSU
CM V 650
RAM
32GB DDR3 1333
Video card
Onboard
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Gembird Bluetooth
OS
Windows 10, Windows Server 2016
Немаа информација
 

rubik

Gaining Experience
20 јули 2018
37
57
Дечки се мислам помеѓу huawei gt2 и samsung gear s3 frontier. Дали може да ми кажете кој е поисплатлив според или па некој друг модел да препорачате до 12.000 13.000 ден.
Ако ти е за фитнес, нотификации и не ти треба да бираш или се јавуваш преку него, земи си Huawei GT 2e. Го порачав од али пред 1 месец за 6000, сега може и поевтино ќе те фати. Вреди за сите пари.
 

Baraban

Intern
31 октомври 2012
38
5
Ако ти е за фитнес, нотификации и не ти треба да бираш или се јавуваш преку него, земи си Huawei GT 2e. Го порачав од али пред 1 месец за 6000, сега може и поевтино ќе те фати. Вреди за сите пари.
Царина нешто плати, јас сакам xiaomi gtr 2 да го нарачам ама незнам со царината како иде 150 евра е
 

rubik

Gaining Experience
20 јули 2018
37
57
Царина нешто плати, јас сакам xiaomi gtr 2 да го нарачам ама незнам со царината како иде 150 евра е
јок, ни ми отвориле пратката ни ништо. Продавачот имаше пишано помала вредност и дека ми праќа Mobile accesories
 

cyberbaze

Gaining Experience
20 јуни 2009
244
215
Вие кои користите паметни часовници, освен за нотификации и следење на вежби, за што друго ги користите?
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,246
1,344
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Вие кои користите паметни часовници, освен за нотификации и следење на вежби, за што друго ги користите?
Аларм (нежни вибрации на раката од сабајле, за убаво будење ).
 

G4M3R

On your way to fame
26 јуни 2012
730
787
Вие кои користите паметни часовници, освен за нотификации и следење на вежби, за што друго ги користите?
За следење пулс. А видам се покачува и ме фаќа нерва, одма ракијата ја дрмам, по корисно здравје :)).
Jokes aside, исто и што набројаа погоре. Углавном за нотификации највеќе, не мора да брцам у џеб да вадам телефон па да отклучувам и проверам. Вака на саат ми е уште полесно и побрзо, дури и за враќање можеш со premade текст да одговориш.
Изиграваш џејмс бонд и збориш директ преку саат.
Ако се пентариш по брда и планини, имаш алтиметар, компас, и други спортски тракатанци.

Кога спијам никогаш не го носам саатот, убитачно нешто ми е тоа. Но преку целиот ден си е со мене.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,477
4,066
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Му пишав на @Oktar заебантски во другата тема, ама би ми значело неговото (и ваше) мислење.

Веќе подолго време се размислувам да земам Apple Watch (6ка сега), односно пред 6-7 месеци бев скоро одлучен, но се премислив целосно и ја баталив идејата мислејќи дека немам потреба.

Сега пак ми се појави оваа идеја, па неколку детали:
 • Љубител сум на механички часовници, особено во мојот Tissot PRS 516.
 • Имам iPhone 12 Pro max, Airpods и MacBook Pro. Презадоволен од сите нив
 • Никогаш не сум користел паметен часовник, имам пробано на ден/два Apple Watch 3 и не ми фатил око премногу
 • Прашав тројца со Apple Watch, сите ми рекоа да го купам веднаш, нема да зажалам...

Највеќе ме интересира тие што користите подолго време паметни часовници, дали имате позитивна промена во животот откако сте ги земале или се повеќе како играчка? Дали и овде има Apple ефект, односно ако се купи ќе доведе до тоа да пробувам/правам нови работи со него? Да ме мотивира повеќе за фитнес?

Она што ме одвлекува е следно:
 • Ако го купам и не ми направи мерак, џабе ќе фрлам пари
 • Ако го купам и ми прави мерак, ќе треба после на 2-3 години да фрлам пари до крај на живот
 

TouchIT

On your way to fame
9 јули 2018
656
570
Bitola
Му пишав на @Oktar заебантски во другата тема, ама би ми значело неговото (и ваше) мислење.

Веќе подолго време се размислувам да земам Apple Watch (6ка сега), односно пред 6-7 месеци бев скоро одлучен, но се премислив целосно и ја баталив идејата мислејќи дека немам потреба.

Сега пак ми се појави оваа идеја, па неколку детали:
 • Љубител сум на механички часовници, особено во мојот Tissot PRS 516.
 • Имам iPhone 12 Pro max, Airpods и MacBook Pro. Презадоволен од сите нив
 • Никогаш не сум користел паметен часовник, имам пробано на ден/два Apple Watch 3 и не ми фатил око премногу
 • Прашав тројца со Apple Watch, сите ми рекоа да го купам веднаш, нема да зажалам...

Највеќе ме интересира тие што користите подолго време паметни часовници, дали имате позитивна промена во животот откако сте ги земале или се повеќе како играчка? Дали и овде има Apple ефект, односно ако се купи ќе доведе до тоа да пробувам/правам нови работи со него? Да ме мотивира повеќе за фитнес?

Она што ме одвлекува е следно:
 • Ако го купам и не ми направи мерак, џабе ќе фрлам пари
 • Ако го купам и ми прави мерак, ќе треба после на 2-3 години да фрлам пари до крај на живот
Еве јас веќе 3 дена го имам 6ката и премногу задоволен сум сега ќе ти објаснам..прв apple watch па сеуште повеќе работи и не знам

Некои придобивки:

-Штом го отвориш macbook-от ќе ти се отклучи без потреба да внесуваш пасворд или тач ид
-Сите нотификации ти стигаат на него,можеш дури и Reply
-Повици,можеш да зборуваш преку него
-Слободно можеш да префрлиш музика и да си ги конектираш Airpods на него и да трчаш без потреба од телефон
-Контрола можиш на Now Playing на телефонот,пример гледаш видео на јутјуб и можеш скип или да го стопираш..
-Hand Washing
-Sleep tracking-го носам и за спиење и си следи пулс колку време спиеше..плус и алармот ти ѕвони на него
- Имаш различни. watchfaces и имаш опции за customization
-Activity rings - те тера да се движиш да вежбаш и да стоиш барем 1 минута во 12 часа ова по дефаулт е вака ,и ти стигаат нотификации пример ако детектира дека не си станал во последните 50 минути ќе ти речи time for stand up for a minute
-кога правиш workout цело време пулсот ти го следи
-Emergency SOS
-Fall Detection
-Weather
-Calendar & Reminders
-Photos
-Breathe App- корисна апликација ти помага да се релаксираш
-Siri
-Blood Oxygen
-Camera Remote
-Mail
-Messages
-Noise
-Си има и App store можеш да си ставаш и други апликации пример motivation и во watchface да си го додаш како complication и цело време ќе ти излегува quote,water reminder,spotify,некоја апп за броење калории..etc
-Батеријата сеуште ја немам тестирано баш,јас си го приполнувам преку денот и супер тераИнаку 44mm е супер големина да знаеш и ECG кај нас е Not Supported... јас ти препорачувам да си земиш,јас пак планирам Airpods да земам доколку можеш кажими дали си задоволен и кој да ги земам?
 
Последна промена:

Sharlovski

Unstoppable
28 јануари 2017
1,261
2,857
Ресен
Му пишав на @Oktar заебантски во другата тема, ама би ми значело неговото (и ваше) мислење.

Веќе подолго време се размислувам да земам Apple Watch (6ка сега), односно пред 6-7 месеци бев скоро одлучен, но се премислив целосно и ја баталив идејата мислејќи дека немам потреба.

Сега пак ми се појави оваа идеја, па неколку детали:
 • Љубител сум на механички часовници, особено во мојот Tissot PRS 516.
 • Имам iPhone 12 Pro max, Airpods и MacBook Pro. Презадоволен од сите нив
 • Никогаш не сум користел паметен часовник, имам пробано на ден/два Apple Watch 3 и не ми фатил око премногу
 • Прашав тројца со Apple Watch, сите ми рекоа да го купам веднаш, нема да зажалам...

Највеќе ме интересира тие што користите подолго време паметни часовници, дали имате позитивна промена во животот откако сте ги земале или се повеќе како играчка? Дали и овде има Apple ефект, односно ако се купи ќе доведе до тоа да пробувам/правам нови работи со него? Да ме мотивира повеќе за фитнес?

Она што ме одвлекува е следно:
 • Ако го купам и не ми направи мерак, џабе ќе фрлам пари
 • Ако го купам и ми прави мерак, ќе треба после на 2-3 години да фрлам пари до крај на живот
Одкако купив евтино Xiaomi бендче како за повици и нотификации, после навиката нема враќање назад, сега сум на Гармин кој кошта горе долу колку Appple.

Бидејќи никогаш немаш користено, да ти кажам од мое искуство кои се придобивките.
- Нотификации, повици, нема да трчаш по телефонот да гледаш кој ти пиши/бара. (корисно за време на спортска активност)
- Одбивање повици без да вадиш телефон или кратко враќање на порака и сл (корисно за време на спортска активност)
- Контрола на музика
- Фитнес (спортски активности, ГПС, пулс, спиење итн)
- Аларм, тајмер, подсетник (кога ќе се навикниш ќе ги користиш често)

Ова е моментално што ми текна за што го користам мојот.
Мене лично ме одвлекува Apple заради батеријата, мораш секојдневно да го полниш или ако имаш подолга физикча активност, нема шанси да издржи цел ден за разлика од Гарминов, еднаш на 10 дена ама пак затоа изгледа ко шпиљаре.

Едит: во случај да те интересира повеќе за батеријата
 
Последна промена:

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,739
3,108
Му пишав на @Oktar заебантски во другата тема, ама би ми значело неговото (и ваше) мислење.

Веќе подолго време се размислувам да земам Apple Watch (6ка сега), односно пред 6-7 месеци бев скоро одлучен, но се премислив целосно и ја баталив идејата мислејќи дека немам потреба.

Сега пак ми се појави оваа идеја, па неколку детали:
 • Љубител сум на механички часовници, особено во мојот Tissot PRS 516.
 • Имам iPhone 12 Pro max, Airpods и MacBook Pro. Презадоволен од сите нив
 • Никогаш не сум користел паметен часовник, имам пробано на ден/два Apple Watch 3 и не ми фатил око премногу
 • Прашав тројца со Apple Watch, сите ми рекоа да го купам веднаш, нема да зажалам...

Највеќе ме интересира тие што користите подолго време паметни часовници, дали имате позитивна промена во животот откако сте ги земале или се повеќе како играчка? Дали и овде има Apple ефект, односно ако се купи ќе доведе до тоа да пробувам/правам нови работи со него? Да ме мотивира повеќе за фитнес?

Она што ме одвлекува е следно:
 • Ако го купам и не ми направи мерак, џабе ќе фрлам пари
 • Ако го купам и ми прави мерак, ќе треба после на 2-3 години да фрлам пари до крај на живот
Гледам те чеша џебот :), така што купи си го, иако и сам кажуваш дека немаш потреба.

Но штом си во дилема, можеби подобро почни со некоја нараквица што добро функционира со ајфон, голем дел од функционалностите се исти. Чисто за проба дали ќе се навлечеш на вакво нешто. А со оглед дека овие работи не прават помрзливи, лесно се навлекуваме.

Најголем минус на часовниците во однос на нараквиците е времетрањето на батеријата. Часовникот треба да се полни секој ден, а кога најмногу ќе ти треба ќе остане без батерија. Ќе речеш ќе се полни преку ноќ додека спиеш, но така ги губиш сите функционалности поврзани со следење на спиењето и аларми. А беззвучниот аларм заедно со „паметното“ будење е една од најполезните работи на овие уреди.

Нема да мотивира за фитнес, тоа е до тебе, не е до уредот. Евентуално ако на сред гледање филм ти рече, многу седиш стани прошетај, па земеш го послушаш :). Луѓе си вежбаа уште пред да ги измислат сите овие џиџиња. Сепак, фини додатоци се броењето на чекори, пулс, поминат пат, штоперици и сродни работи.

Она што е добро е што можеш да видиш кој ти ѕвони кога телефонот не тие во видно поле и според тоа да знаеш дали треба да посегнеш по него или да си продолжиш со тоа што го правиш. Исто и за сите известувања од телефонот.
Но, со тек на време ќе установиш дека премногу те реметат сите овие известувања. Затоа што кога си фокусиран на нешто важно, последно што ти треба е да те стресе часовникот за да ти каже дека некој некаде постирал некое глупаво меме или дека некаде почнала некоја викенд акција што не смее да се испушти. Така што полека ќе ги намалуваш известувањата за овие известувања додека сите не ги исклучиш.

Згодно е што можеш да си го најдеш телефонот низ дома ако некаде се заметкал, а нема кој да ти ѕвони. Можеш да смениш песна напред назад, но тоа може и со огромен број на слушалки, како жични така и безжични. Секако не и со тие од епл, затоа е часовникот :)
Има уште по некоја ситница тук и таму, најчесто се користат дека ги има, не дека се нужни.

За евентуалните впечатоци врз околината, тоа зависи од тебе колку ти се важни.

Ај, па чекаме првични имресии.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,059
12,472
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
tl;dr Купи си Гармин Феникс 6, ама да не биде дека јас сум ти кажал па после ја крив ако не ти фаќа око, а-у... Биди маж и пресечи сам! Или па купи си ајвоч, шо го ебааш, еднаш се живее, после него купи Гармин, нема да бидеш прв (не бев ни јас) :D :D :D
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,477
4,066
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
За ова со звонење на телефон, имам наместено гласовно да ми чита, така да уште одма знам дали вреди да посветам внимание или не...не знам зашто сите не го правите тоа :D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,123
Мислења
838,826
Членови
29,033
Најнов член
Newlearner
На врв Дно