• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Новите Магента пакети?

HoLfElDeR

Gaining Experience
13 октомври 2010
152
74
Непозната
Продолжен договор во Магента М и иста брзина на интернет како и претходно, никаква. Уште пуштаат 12мбпс.
Како можам да си побарам да пуштат 30 како што си е по договор?

Испратено од Redmi Note 9S преку IT.mk форум апликација
Ако има техничка можност треба да си бараш 30ка да ти пуштат, ако линијата не поддржува тогаш 12 ќе ти остане
 

bookoo

Intern
12 декември 2017
83
29
Провери прво дали си на Адсл или Вдсл
Ако си блиску до централа ќе те префрлат на Вдсл и ќе ја зголемат брзината, ако си далеку тогаш остануваш на тие брзини
Во салон денес прашав дали има можност за ВДСЛ, ама ништо од тоа. Сега ќе чекам одговор од барањето за оптика.
Стварно срамота е ова. Во 2021 уште да се толку назад, а зинати за пари се само. Лажење народ!
 

dashbog

Gaining Experience
24 јуни 2008
177
151
Во салон денес прашав дали има можност за ВДСЛ, ама ништо од тоа. Сега ќе чекам одговор од барањето за оптика.
Стварно срамота е ова. Во 2021 уште да се толку назад, а зинати за пари се само. Лажење народ!
И ти си за стап.
Си го продолжил договорот и сега една недела подоцна се распрашуваш дали има ВДСЛ или оптика.
Пред да продолжиш договор се распрашуваш што и како нудат, па другите оператори понуди што имаат и се што има на располагање и тогаш правиш договор.
 

bookoo

Intern
12 декември 2017
83
29
Od drugi operatori samo A1 e. Ama aj bidna
И ти си за стап.
Си го продолжил договорот и сега една недела подоцна се распрашуваш дали има ВДСЛ или оптика.
Пред да продолжиш договор се распрашуваш што и како нудат, па другите оператори понуди што имаат и се што има на располагање и тогаш правиш договор.
Испратено од Redmi Note 9S преку IT.mk форум апликација
 
  • Ја почнал/а темата
  • #755

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,131
5,638
Мелмак
Дали некој има бидувано на VDSL па потоа да имаат поставено оптика и го имаат префрлено?

Ме интересира како би идел тој процес и колку е едноставен/комплициран?
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,211
1,205
Скопје
Дали некој има бидувано на VDSL па потоа да имаат поставено оптика и го имаат префрлено?

Ме интересира како би идел тој процес и колку е едноставен/комплициран?
ваљда исто ко од ADSL на оптика .. се јавуваш, идат местат оптика и си го бетонираш приклучокот за бакар :D
Мислењето е автоматски споено:

Дали некој има бидувано на VDSL па потоа да имаат поставено оптика и го имаат префрлено?

Ме интересира како би идел тој процес и колку е едноставен/комплициран?
јас бев на оптика, па се преселив (со се пакетот), на бакар (ADSL), па по барање кога почна опцијата се префрлив на (VDSL), и не дочекав за оптиката која ја ветуваа две години на новата локација. Па си отидов на Неотел оптика.

Проблем немаше во никоја фаза, барање си правиш и чекаш екипа, да провери техничка можност, па да монтира ..
 
Последна промена:

dashbog

Gaining Experience
24 јуни 2008
177
151
Дали некој има бидувано на VDSL па потоа да имаат поставено оптика и го имаат префрлено?

Ме интересира како би идел тој процес и колку е едноставен/комплициран?
Многу веројатно е и еден ден да ти се појават на врата, ние дојдовме да ти смениме во оптика. Без барање без ништо. Само што ова е по веројатно кога си на АДСЛ отколку на ВДСЛ.
 

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
967
901
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
@toshex зависно ако си во куќа или стан дали ќе иде подземно кабелот па потоа се става дозна кај куќата па од таа дозна се носи оптиката до внатре кај што ти е постоечкиот рутер и потоа само ставаат оптички рутер прештекуваат и тоа е тоа.
Ако идат каблите по бандера од бандера директно на куќа горе некаде го закачуваат и по договор со тебе ако има каде да се протне кабелот го пуштаат исто то кај рутерот и тоа е тоа.
Целата работа е што или ќе се гледа кабелот и ќе мора во каналчиња да го ставиш или ќе ти испадне од кров горе па имаш сапа па да успеат да го пикнат надоле се си има свое.
Е сега многу многу бирање кај оптиката нема не смее да се превиткува и други работи и воедно тоа е добро за тебе барем знаеш дека е пуштено асално и нема да има проблеми со високо ниво.
Ако знаеш кој реон си и ако си од скопје можам точно да ти кажам како ќе ти иде оптиката.
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
694
566
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Ете знаев дека пак нешто ќе утнат со пресметките. Дојде првата фактура после обновувањето на договорот и 100 денари повисока е фактурата од тоа што требаше да е. Среќа си имам скриншот од конфигураторот, а и сеуште им стои истата цена на сајтот за мојот пакет па ваљда лесно ќе се среди проблемот. На телефон агентот прво почна да ме убедува дека сѐ е коректно, ама кога ѝ спомнав дека бројките не се совпаѓаат со тие од веб сајтот одма вика ќе направиме приговор.

Инаку разликата е што на 3 мобилни броја на Магента М не се исто пресметани претплатите. На 2 броја цената е 799, а на третиот е 899 (и овој треба да е 799).

Затоа ако неодамна имате измени во договорот, проверувајте си ги сметките. 100 денари разлика не е некоја голема сума, ама во 2 години тоа ти е 2400 денари разлика.
 

bookoo

Intern
12 декември 2017
83
29
Касно гледам ама и кај мене за малце ќе имаше повисока сметка, после 3-4 дена од продолжување договор за магента м, бев нешто до салон и ми викаат дека два пати бил активиран пакет за спортски канали, а тие нели се активираа уште пред Магента да искочи, па после си се префрлив и без проблем 4 години од тогаш ама којзнае што зезнал тој таму при продолжувањето
Ете знаев дека пак нешто ќе утнат со пресметките. Дојде првата фактура после обновувањето на договорот и 100 денари повисока е фактурата од тоа што требаше да е. Среќа си имам скриншот од конфигураторот, а и сеуште им стои истата цена на сајтот за мојот пакет па ваљда лесно ќе се среди проблемот. На телефон агентот прво почна да ме убедува дека сѐ е коректно, ама кога ѝ спомнав дека бројките не се совпаѓаат со тие од веб сајтот одма вика ќе направиме приговор.

Инаку разликата е што на 3 мобилни броја на Магента М не се исто пресметани претплатите. На 2 броја цената е 799, а на третиот е 899 (и овој треба да е 799).

Затоа ако неодамна имате измени во договорот, проверувајте си ги сметките. 100 денари разлика не е некоја голема сума, ама во 2 години тоа ти е 2400 денари разлика.
Испратено од Redmi Note 9S преку IT.mk форум апликација
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
694
566
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Ете, нова фактура, повторно истиот проблем. Иако ми го прифатија приговорот и минусираа 100 денари од прошлата фактура, повторно во новата фактура 100 денари екстра се ставени на мојот магента 1 м мобилен број, додека на другите два броја си е во ред. Ајде пак губење време со контакт центарот...
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,232
4,442
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
Не се замарај со контакт центар. Право во салон и побарај да поднесеш писмен приговор. Имав сличен проблем кај бабата, и наплаќаа приклучок за втор ресивер при промена на тарифа, а ресиверот си беше од претходно.
Со две фактури се случуваше истово како на тебе. Откако поднесов приговор, уште утредента се јавија и ја корегираа фактурата. Сметам дека сакаат да избегнат по секоја цена пишан траг за било каква грешка. Истото важи и за А1.
Ете, нова фактура, повторно истиот проблем. Иако ми го прифатија приговорот и минусираа 100 денари од прошлата фактура, повторно во новата фактура 100 денари екстра се ставени на мојот магента 1 м мобилен број, додека на другите два броја си е во ред. Ајде пак губење време со контакт центарот...
Испратено од Mi A1 преку IT.mk форум апликација
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
694
566
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Не се замарај со контакт центар. Право во салон и побарај да поднесеш писмен приговор. Имав сличен проблем кај бабата, и наплаќаа приклучок за втор ресивер при промена на тарифа, а ресиверот си беше од претходно.
Со две фактури се случуваше истово како на тебе. Откако поднесов приговор, уште утредента се јавија и ја корегираа фактурата. Сметам дека сакаат да избегнат по секоја цена пишан траг за било каква грешка. Истото важи и за А1.

Испратено од Mi A1 преку IT.mk форум апликација
Веќе пријавив на контакт центар и нагласив да запише во приговорот да се провери за следните месеци, да не се јавувам пак. инаку пуштија документ по пошта за првиот приговор дека е решен. Исто и за овој најверојатно ќе пуштат, така да дефинитивно има писмена документација дека нешто утнале. Ама ај ќе видиме ако следниот месец повторно има проблем, ќе мора во гужвите да се чека во салон. Луѓево уште не се научени дека може глупите сметки онлајн да ги плаќаат...
 

G4M3R

On your way to fame
26 јуни 2012
765
900
Обновив магента договор, се океј.. но сега крај на месец гледам ми стига порака со 10гб помалку мобилен интернет.
Дали има некој што исто му намалиле? Не знам дали е така „по договор“, грешка, или едноставно им текнало да смалат?
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,211
1,205
Скопје
Обновив магента договор, се океј.. но сега крај на месец гледам ми стига порака со 10гб помалку мобилен интернет.
Дали има некој што исто му намалиле? Не знам дали е така „по договор“, грешка, или едноставно им текнало да смалат?
неможе да ти смалат без промена на договор, провери си со нив да не нешто грешка ..
 

dashbog

Gaining Experience
24 јуни 2008
177
151
Обновив магента договор, се океј.. но сега крај на месец гледам ми стига порака со 10гб помалку мобилен интернет.
Дали има некој што исто му намалиле? Не знам дали е така „по договор“, грешка, или едноставно им текнало да смалат?
Провери дали имаш активна е-сметка.
Новогодишните промотивни понуди беа само со активна е-сметка.
 

G4M3R

On your way to fame
26 јуни 2012
765
900
неможе да ти смалат без промена на договор, провери си со нив да не нешто грешка ..
Првично колку што го прочитав договорот во салон а воедно и јасно нагласив дека само сакам екстензија без никаква промена во тарифите, немаше ништо што укажува дека ќе биде смален мобилниот интернет. Сепак ќе проверам уште еднаш, фала ти.
Провери дали имаш активна е-сметка.
Новогодишните промотивни понуди беа само со активна е-сметка.
Не беше тоа, никогаш немав активирано за е-сметка. Имав 16гб+16гб ми се префрлуваа секој месец, со години од иницијалниот договор. Сега приметив дека е скратено за 30% т.е имам вкупно 20гб.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,292
1,376
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Да не има некој врски во Телеком? :) Поради техничка грешка на нивната апликација не можам да порачам еден специфичен телефон. Ги контактирав преку апликацијата рекоа ќе видат ама поминаа 10 дена нема ништо (ги прашувам цело време). Се јавив и на телефон ми рекоа да одам во салон. Бев во салон ми викаат немаме врска ние со нив. Проверија дали го имаат телефонот кај нив го немаа. Е сега заборавив да прашам дали можат да проверат во другите салони. Последно што им пишав на овие од апликацијата ми рекоа дека било во тек ама во меѓувреме сум можел да пробам во салон да го земам телефонот. Како да проверам каде го има? Немаат салоните телефонски број за да ги прашам, само мејл. Кој е вака поснабден? Тој на плоштад?
 

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,589
978
Дали сеуште им стои таа промоцијата за 1ТБ плус интернет за оние кои имаат активирано есметка, односно 3ТБ за М и 6ТБ за Л пакетите? Проверив кај мене и гледам намалено е во апликацијата, а беше си во ред претходните месеци откако го зголемија.
 

Julian

Gaining Experience
20 август 2016
228
117
Дали сеуште им стои таа промоцијата за 1ТБ плус интернет за оние кои имаат активирано есметка, односно 3ТБ за М и 6ТБ за Л пакетите? Проверив кај мене и гледам намалено е во апликацијата, а беше си во ред претходните месеци откако го зголемија.
На почеток на месец гледам кај мене 5ТБ е, на крај 6ТБ се менува. Дали е некој баг не знам. Тоа го приметив последниве 2 месеци.
 

Kaurex

Intern
19 октомври 2017
47
11
Здраво дечки, месецов ми завршува договорот со А1 па размислувам дали да обновувам пак кај нив, или дали има подобра опција во Телеком. Моментално А1 при обнова ми нудат 3920ден. сметка во која има 4 броја М, домашен интернет 100/5 и некој основен пакет ТВ, со некој плус спортски пакет, како и 27к бонуси за уред. Дали во Телеком имаат подобра понуда за таа цена, гледам при правење на Магента пакет на нивниот сајт ми излага нешто слично цената, само со 24к бонус. Бидејќи сум од населба Драчево, дали им е добар интернетот доколку не е оптика? Како е со стабилноста и слично?
 

Dimson

Gaining Experience
14 ноември 2018
61
53
Скопје
Здраво дечки, месецов ми завршува договорот со А1 па размислувам дали да обновувам пак кај нив, или дали има подобра опција во Телеком. Моментално А1 при обнова ми нудат 3920ден. сметка во која има 4 броја М, домашен интернет 100/5 и некој основен пакет ТВ, со некој плус спортски пакет, како и 27к бонуси за уред. Дали во Телеком имаат подобра понуда за таа цена, гледам при правење на Магента пакет на нивниот сајт ми излага нешто слично цената, само со 24к бонус. Бидејќи сум од населба Драчево, дали им е добар интернетот доколку не е оптика? Како е со стабилноста и слично?
Ако нема оптика во твојата населба воопшто не се префрлај на Телеком.
 

Kaurex

Intern
19 октомври 2017
47
11
Ако нема оптика во твојата населба воопшто не се префрлај на Телеком.
Не сум сигурен за Телеком дали имаат, ама А1 кога ги прашав ми кажаа дека немаат за мојата адреса техничка можност. Дали имаат негде онлајн во кои населби имаат достапност или тоа мора директно да ги прашам по телефон или во салон?
 

Aowek

Gaining Experience
14 април 2012
671
367
Не сум сигурен за Телеком дали имаат, ама А1 кога ги прашав ми кажаа дека немаат за мојата адреса техничка можност. Дали имаат негде онлајн во кои населби имаат достапност или тоа мора директно да ги прашам по телефон или во салон?
Во која населба си пиши ако сакаш пп ќе провериме.
 

Kaurex

Intern
19 октомври 2017
47
11
Сега ги исконтактирав ми кажаа дека на мојата улица имало техничка можност за оптика. Дали се иплати повеќе да се префрлам на оптика?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,564
Мислења
846,623
Членови
29,351
Најнов член
Catcatcat
На врв Дно