• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Нексио - негативно искуство

Статус
Затворена за нови мислења.

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
1,020
2,520
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
MSI 3070 Gaming Trio X
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 10 Pro
Луд на квадрат :D j/k
Ако професијата ти ги вади парите дадени за мишките тогаш е тотално оправдано. :)
Никогаш никој не употребил по грозен збор за хардвер од "мишки".
Да сум фактор на форумов автоматски би го цензурирал!

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 

Goran27

Gaining Experience
5 јануари 2014
365
409
Goran27's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900X / 4.8GHz @ NH-D15 chromax.black
Motherboard
MSI MAG B550 TOMAHAWK
Storage
Samsung SSD 980 PRO 500GB,Seagate BarraCuda 2TB,WD Red NAS Hard Drive 4TB,Samsung PRO 850 256GB SSD,WD 1TB Blue,Samsung 860 Evo 500GB
PSU
Antec High Current Gamer Modular 750 W
RAM
G.SKILL Flare X 16GB (4x8GB) DDR4 3200MHz (amd ryzen) F4-3200C14D-16GFX
Video card
Red Devil AMD Radeon™ RX 6900 XT Ultimate 16GB GDDR6
Case
HAF XM Transparent Side Window Panel
Mouse
Razer Viper Ultimate Hyperspeed Lightest Wireless Gaming Mouse & RGB Charging Dock: Fastest Gaming Mouse
Keyboard
Razer BlackWidow V3 - Green Switch - US - Black
Audio
Genius SP-HF 1250B
Monitor
ASUS ROG SWIFT PG279Q 27"
OS
windows 10 Pro x64
Tray чим нема кутија и кулер. Таквите процесори како дошле до нексио само они си знаат.
Јас го купив овај процесор од anhoch CPU AMD Ryzen 9 5900X 12-Core 3.7GHz AM4 70MB Tray
Ми го дадоа пакован во стиропор на коцки фатен со лепак книжен , јбг битно тестиран на се си работи супер

sry малце офф
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,860
11,134
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Јас го купив овај процесор од anhoch CPU AMD Ryzen 9 5900X 12-Core 3.7GHz AM4 70MB Tray
Ми го дадоа пакован во стиропор на коцки фатен со лепак книжен , јбг битно тестиран на се си работи супер

sry малце офф
И му се јави на Анхоч му објасни на менаџерите дека не требит така?
 

Goran27

Gaining Experience
5 јануари 2014
365
409
Goran27's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900X / 4.8GHz @ NH-D15 chromax.black
Motherboard
MSI MAG B550 TOMAHAWK
Storage
Samsung SSD 980 PRO 500GB,Seagate BarraCuda 2TB,WD Red NAS Hard Drive 4TB,Samsung PRO 850 256GB SSD,WD 1TB Blue,Samsung 860 Evo 500GB
PSU
Antec High Current Gamer Modular 750 W
RAM
G.SKILL Flare X 16GB (4x8GB) DDR4 3200MHz (amd ryzen) F4-3200C14D-16GFX
Video card
Red Devil AMD Radeon™ RX 6900 XT Ultimate 16GB GDDR6
Case
HAF XM Transparent Side Window Panel
Mouse
Razer Viper Ultimate Hyperspeed Lightest Wireless Gaming Mouse & RGB Charging Dock: Fastest Gaming Mouse
Keyboard
Razer BlackWidow V3 - Green Switch - US - Black
Audio
Genius SP-HF 1250B
Monitor
ASUS ROG SWIFT PG279Q 27"
OS
windows 10 Pro x64
И му се јави на Анхоч му објасни на менаџерите дека не требит така?
ako se dupis koj te e , inace se javiv da , kaj ivica super muabet si napravivme , bidejki non stop kupuvam od tamu odsega ke si imam i popust.
za cpu to rece ako sakas vratigo ama ist e potoplno samo kutijata ja plakas
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,296
16,242
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Никогаш никој не употребил по грозен збор за хардвер од "мишки".
Да сум фактор на форумов автоматски би го цензурирал!
Мишки и клавијатури од „братска“ Б'лгарија
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,860
11,134
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

Ile bocev

Gaining Experience
15 ноември 2015
295
238
Koректни се дечкиве. Имам купувано многу пати до сега. Носат роба што обично ретко се наоѓа кај нас.

Џабе плука членот што ја отворил темава. Дадено му е тоа што е пишано.
За цената нема да коментирам. Требал членот да знае колку вреди.
 

alexi

Intern
14 февруари 2009
79
39
Јас од Нексио сум земал преку 100 артикли за конфигурации и други работи ниту еден дел досега во ~ 3 години од луѓето кај што ги предадов деловите или компјутерите не ми рекле ова нечини или откажа. Се како што има во ценовникот така било дали било треј, дали бокс или оем паковање така ги земав.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #59

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
5,128
4,452
Ethermine
www.facebook.com
Отворете си нова тема вие за нексио позитивни искуства, прочитајте го текстот на темава. И БАРЕМ ЕДНАШ ТЕРАЈТЕ ДИСКУСИЈА СПРЕМА НАСЛОВОТ НА ТЕМАТА.
Јас пак 500 пати сум купувал од Сетек и Анхоч а не ви пишувам у вашите теми за негативни искуства дека сум имал позитивни искуства со нив.
Кулери и процесори имам купувано над 100 парчиња и TRAY и BOX и драпајсимадето. И знам за што сум плаќал.
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
591
726
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
Погоре ти го дискредитираат аргументот, а ти ништо кредибилно не враќаш на тие аргументи.
И доколку немаш факти тогаш темава е клевета, а не негативно искуство. (ти можиш да го перцепираш како сакаш, но да ги согледаме фактите)

Ти моеш да правиш какви сакаш малверзации, финти и стопанисување. Фактот е никој не те излажал, нити ти увалил нешто, нити па било како те оштетил, а ти ги напаѓаш како да ти опцуле мајка! Чуму, не ми е јасно.
Нексио ништо лошо не ти направиле. Ти продавале треј процесор, треј процесор си добил за цената што е во ценовник. Ако имало во анхоч бокс за 3700, требало од таму да си го земиш, не ти е Нексио криво што не си проверил.
Немам ништо против тебе @Pane24 , меѓутоа неможи да се прајме на будали и да не коментираме на форум, а тоа е и поентата на форумот - да дајме свое мислење.
Макар и грешно да е.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,198
4,459
SK
Излитена фраза, ама стварно нема цена ќефот. Мислам дека голем дел од тукаприсутните имаат фрлено неоправдлива сума за некое парче што реално не им треба.
Ја пример, не идам по одмори и кафани, не возам луксузна кола иако можам да си приуштам, ама затоа на вакви клупости фрлам.
На страна што добра периферија - ако се погоди - може да се користи со години и години. Може неколку конфигурации да се сменат, а добрата тастатура/маус да останат. Можеби и монитори влегуваат во ваквото размислување... Само следејќи те на форумов, ти веројатно и одлична периферија менуваш - кога ќе посакаш нешто ново. :)

/offtopic mode off
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,713
4,567
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Фали уште само да се појави некој со приказна од другар и таман иста како темите за СЕТ и Анхоч ќе биде.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,330
3,044
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

Psycore

On your way to fame
12 ноември 2013
629
651
Скопје
Ајде и јас еден лош и некоректен однос да споделам. Пријател требаше да склопува конфигурација, со повисок буџет и сакаше поинтересни фирми. Според сите муабети што ги имав прочитано тука за Нексио, му ги утепав од фалење колку се кул дечките и дека носат "егзотични" делови. Ова се случување лани ова време. И одиме со пријателот во Нексио (Со по 2хN95 на нас) да склопиме 1-2-3 варијанти, влагаме, и кога почнаа да ни се дерат "НЕ ВЛАГАЈТЕ", "KAKO MOЖЕ ДА ВЛАГАТЕ, ПАНДЕМИЈА Е???!!" (Анхоч, Сетек си работеа регуларно со маски внатре овој период). Културно ги замоливме 2 пати ако може и надвор пред фирма да седнеме да ни кажат што имаат/немаат. "AБЕ РАЗБИРАТЕ ВИЕ ПАНДЕМИЈА ДЕКА Е?? ИНСПЕКЦИЈА СЕГА АКО НИ УЛЕТА СИТЕ ЌЕ НЕ УАПСИ." :D:D:D:D:D и на крај следеше само "Пратете ни листа на делови на email што ви треба ќе ви кажеме дали имаме на залиха." И си отиде приајтелот од Анхоч зема цела конфигурација, друго што фалеше од Сетек/Аитоникс.

Не е некое страшно негативо искуство, можеби беа испаничени од вирусов и целата ситуација во тој перод, ги разбирам, ама можеа малце на поклутурен и фин начин да го кажат ова. А, и сам си извлеков лекција дека не треба да фалам некој без сам да имам позитивно искуство со него. Цело мислење ми беше базирано од форумов.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,860
11,134
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Не е некое страшно негативо искуство, можеби беа испаничени од вирусов и целата ситуација во тој перод, ги разбирам, ама можеа малце на поклутурен и фин начин да го кажат ова. А, и сам си извлеков лекција дека не треба да фалам некој без сам да имам позитивно искуство со него. Цело мислење ми беше базирано од форумов.
Врска нема, и јас бев таму во сред пандемија, влегував внатре до обележаното, купував све и свашта никогаш не ми рекоа да не влегувам и тоа на повеќе пати.
Тоа некој имал напад на нервоза и не знаел како да ја исконтролира, така не се разговара со клиенти, мора да научат тоа да си го хендлаат.
 

Trtka

Gaining Experience
11 април 2018
203
232
Еве јас да споделам позитивно искуство со нексио. Пишуваш да не има некој најнов ценовник на форумов и, воооп џоа вуду, некој рамдом лик пушта ценовник. По позитивно искуство амин.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,864
9,306
Скопје
А, и сам си извлеков лекција дека не треба да фалам некој без сам да имам позитивно искуство со него. Цело мислење ми беше базирано од форумов.
Не го разбирам баш овој начин на размислување.
Испадна форумов те заебал? Форумов не предвидил дека они ќе испаничат за време на пандемија?
Лажат сите позитивни искуства?
И ти ќе си имал позитивно искуство да си отидел вон пандемија.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,296
16,242
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Ајде и јас еден лош и некоректен однос да споделам. Пријател требаше да склопува конфигурација, со повисок буџет и сакаше поинтересни фирми. Според сите муабети што ги имав прочитано тука за Нексио, му ги утепав од фалење колку се кул дечките и дека носат "егзотични" делови. Ова се случување лани ова време. И одиме со пријателот во Нексио (Со по 2хN95 на нас) да склопиме 1-2-3 варијанти, влагаме, и кога почнаа да ни се дерат "НЕ ВЛАГАЈТЕ", "KAKO MOЖЕ ДА ВЛАГАТЕ, ПАНДЕМИЈА Е???!!" (Анхоч, Сетек си работеа регуларно со маски внатре овој период). Културно ги замоливме 2 пати ако може и надвор пред фирма да седнеме да ни кажат што имаат/немаат. "AБЕ РАЗБИРАТЕ ВИЕ ПАНДЕМИЈА ДЕКА Е?? ИНСПЕКЦИЈА СЕГА АКО НИ УЛЕТА СИТЕ ЌЕ НЕ УАПСИ." :D:D:D:D:D и на крај следеше само "Пратете ни листа на делови на email што ви треба ќе ви кажеме дали имаме на залиха." И си отиде приајтелот од Анхоч зема цела конфигурација, друго што фалеше од Сетек/Аитоникс.

Не е некое страшно негативо искуство, можеби беа испаничени од вирусов и целата ситуација во тој перод, ги разбирам, ама можеа малце на поклутурен и фин начин да го кажат ова. А, и сам си извлеков лекција дека не треба да фалам некој без сам да имам позитивно искуство со него. Цело мислење ми беше базирано од форумов.
Мене последен пат кога во Нексио ме ми рекоа да излезам ме носеа на чорба (и ракии) во локалната меана (Скара бар).
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,504
1,435
Drachevo
Секогаш кога ја отворам темава, мислам дека ќе прочитам некоја нова информација во врска со ебачицата.
Разочаран.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,713
4,567
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Мене последен пат кога во Нексио ме ми рекоа да излезам ме носеа на чорба (и ракии) во локалната меана (Скара бар).
И гратис 5-6 плејстешјн петки ти дадоа, заедно со најновата 3090 знаеме веќе...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,534
Мислења
858,872
Членови
29,936
Најнов член
toonin111
На врв Дно