1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од the_maker, 18 Септември 2014.

 1. misko195

  misko195
  Intern

  5
  3
  30 Јули 2018
  Машко
  Jas sum zainteresiran za komparacija. Megjutoa ne za kamera, posto licno mene ne mi znaci mnogu kamerata. Ke go testirame mojot OP 7T Pro (EU verzija) so bilo koj drug android ured. Moze da gi testirame vo memorija, brzina, fluidnost, vreme na polnenje baterija, ekran i ostanati BITNI raboti. Vsusnost vo se ona sto go pravi telefonot podobar ili polos. A ne vo toa koj ured ima podobar fokus, OIS ili drugi besmislenosti.
  Generalno, site denesni flagship telefoni imaat pristojna kamera so edvaj ili skoro voopsto neprimetna razlika vo kvalitet. I sega ti ke probas da me ubedis deka toa e nesto sto bi trebalo da presudi koj telefon ke bide kupen?
  Inaku pred ovoj ured imav Huawei P20 pro, Samsung note 8, Huawei P9, Samsung S7 edge.
  Samo bi imal edno baranje. I poradi ova baranje ne ti prakam PP, tuku pisuvam komentar. A toa e da ima prisutno i treto lice od forumov za podocna da nema "e ne bese taka, vaka bese".
   
 2. misko195

  misko195
  Intern

  5
  3
  30 Јули 2018
  Машко
  Razlika edinstveno ke ima dokolku igras igra vo 120 frejmovi, sto zasega ne znam deka postoi. Vo sprotivno, toa e tolku ne primetno da ne znam zosto tolku galama se kreva okolu Hz.
   
 3. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,261
  1,709
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Не приметуваш ниту кога скролаш или ефекти во менија?
  Немам искуство со таков екран па затоа прашувам малце ми е чудно зошто буквално сите ривјуери викаат откако ќе пробаш нејќеш да се вратиш на 60Hz !
   
 4. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,959
  26,646
  4 Септември 2008
  1. Цела дискусија на последниве 10-на страни е за камери

  2. Нема што да споредувам работи кои знам дека се точни, никој не оспорува дека OP има,

  a) Побрзо полнење од Samsung/Apple
  b) Пофлуидно искуство заради 90hz
  c) Супер брз софтвер

  3. Дискусијата беше негирањето на бенефитите и разликите во квалитет на слики/видеа, ако нешто погрешно си разбрал тоа си е твое, јас нити сум негирал нешто од работите кои ги наброја/подредив горе нити ќе негирам, тоа си е се така.

  5. Не е точно, има голема разлика во квалитет на камери, поготово Xiaomi vs Samsung/Apple, преку ден оваа разлика е помала, навечер е огромна, исто и вс OP има разлика, но не е толку голема, проблемот е што OP7p е иста (беше и повисока) цена со S10/S10plus.
   
 5. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,034
  1,056
  2 Март 2011
  Машко
  Нема да ме чуди ништо да не гледаат, само да повтараат како папагали, ко и мнозинството. Немам ни јас искуство со таков екран иначе.
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 6. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,959
  26,646
  4 Септември 2008
  Поентата на дискусијата задни 5 страни е да се бранат уредите кои ги купиле по секоја цена, и да се иде контра, вистината и објективноста, не.
   
  На Gecas12 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,057
  2,300
  19 Јули 2013
  Не знам што треба да подразбира тој „gotcha момент“, но забелешката ми беше само добронамерна констатација.

  Од ситуација пред извесно време кога се подбиваше со искажано сомневање кон кредибилитет на некое јутуб видео, дојде до ситуација кога самиот велиш дека јутуб видеата се пристрасни, што фактички ги прави некредибилни. Јас тоа го препознав како напредок и го пофалив. Сега, читајќи ги реакциите, страв ми е да не згрешив?!
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Avid

  Avid
  Guru

  4,153
  6,185
  21 Јануари 2009
  Се решив да напраам апдејт на Redmi Note 5 со MIUI 11 овој сеа што стигна деновиве, па стиснав download, у меѓувреме реков дај да видам што има на Reddit и кога отворив десетиот thread да биде со ваков наслов
  upload_2019-11-21_18-17-49.png

  На 83% го прекинав download-от :D
  Иако во дополнителните информации се спомнива некоја посебна верзија на Redmi Note, па бил кинески со европски ром па не знам што и најверојатно нема да ме снајде мене тоа, сепак ќе одам на if it ain't broke don't fix it и не апдејтирам.
  Се додека не ме фати мини депресија и ми стане досадно и ќе си речам ај апдејт.
   
  Последна промена: 21 ноември 2019
 9. bandrej

  bandrej
  Gaining Experience

  145
  164
  9 Март 2016
  Машко
  На која верзија си моментално? Апдејтот ти стигна OTA?

  Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
   
 10. Avid

  Avid
  Guru

  4,153
  6,185
  21 Јануари 2009
  10.3.2.0, да, ОТА.
   
 11. bandrej

  bandrej
  Gaining Experience

  145
  164
  9 Март 2016
  Машко
  Јас сум на 9.6.27 Beta. Порано секој петок си стигаше неделен апдејт ама веќе подолго време нема ништо. Го чекам миуи11 ама џабе. Знам дека го има во stable ама не знам дали може да се префрлам од Beta директ на Stable.

  Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
   
 12. Avid

  Avid
  Guru

  4,153
  6,185
  21 Јануари 2009
  Ми се допаѓа што си се осмелил да експериментираш со бета верзии а не знаеш дали можеш да се префрлиш од бета директ на стејбл.
   
  Ребро, mnikolce и на bandrej им се допаѓа ова.
 13. Misko6000

  Misko6000
  On your way to fame

  763
  731
  5 Април 2015
  Машко

  Мора малце и ризик кога се дава некое мислење, али мислам дека нема да има последици,уживај

  Sent from my Mi using Tapatalk
   
 14. bandrej

  bandrej
  Gaining Experience

  145
  164
  9 Март 2016
  Машко
  Хахах абе на miui страната си имаше последен стабилен и последен бета за секој модел. И имаше објаснување како да ставиш бета без отклучување бутлоадер, само директ преку updater и пробав топ си беше си стигаа неделни OTA ама нема ништо одамна. А на стабилен пуштиле 11ка.

  Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
   
 15. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  1,040
  414
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Дупло побрз чипсет, камерата многу позитивни критики за цената (од повеќе ревјуа). Повисока резолуција, подобар Медиа телефон, со сд слот.

  Поддршка од G-Cam

  Јас би идел на покофон наместо A3.

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
  На gremlin и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 16. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  1,040
  414
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Да се разбереме една работа, сите слики што завршуваат на социјална Медиа се компресирани. На секој реаплоад на социјална мрежа изгледа се бетер и бетер.

  Единствено ке ти игра 1000евриќи телефон ако развиваш домашен албум при што ти треба и солиден принтер.



  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
 17. Goki Poki

  Goki Poki
  Intern

  48
  40
  14 Јули 2016
  Машко
  На gremlin, Tomekk, Ace Lud и уште 4 други им се допаѓа ова.
 18. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,186
  7,104
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  @Avid И со orange fox recovery си помина смоотх. Тој може имал Галичник телефон.

  [​IMG]
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Avid

  Avid
  Guru

  4,153
  6,185
  21 Јануари 2009
  Сеа ќе клаам, ако се зезне нешо те срамно глаголнав.
   
 20. nikola_bb

  nikola_bb
  Gaining Experience

  262
  51
  14 Август 2009
  Што е муабетов со Xiaomi во ледиком? За сопругата меркаме поодамна Note 8 pro, го гледам на нивната страна 13 500денари. Ценава е значајно пониска од сите други места...
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 21. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,807
  3,973
  1 Септември 2011
  Машко
  Вчера другар го зема,топ телефонче мора да признаам.Чекам деновиве убаво да расчепак,па да ми пушти слики од Камерата.Разликата е од каналите кој ги зимаат телефоните,затоа се по ефтини во Ледиком од секаде,затоа што кој знае од каде ги носат.
   
 22. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,249
  1,538
  5 oктомври 2007
  Машко
  Почнаа да носат и ЕУ верзија со ЕУ ром? Задње до пред месец дена беше глобал некој виетнам ли малезија ли, така нешто без бенд 20.
  Ако е ЕУ онда топ, одлична цена. Мада јас пак нема да купам од кај нив, но тоа е мој субјективен анимозитет кон Ледиком и Мобеликс.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
  Potop, DaVoRkNe и на Speedster им се допаѓа ова.
 23. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,573
  3,512
  11 Декември 2008
  Машко
  Толку е реална цена, во технополис бугарија е 14к а со поврат на данок околу 12.500
   
 24. Иванчо

  Иванчо
  Gaining Experience

  311
  398
  22 Мај 2013
  Машко
  Веб-администратор,
  зошто пишува линкот е избришан кога го отварам :/
   
 25. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,172
  828
  1 Јуни 2016
  Бидејќи е стварно избришан.
   

Сподели

Вчитување...