1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од the_maker, 18 Септември 2014.

 1. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,189
  1,591
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Screenshot_2019-09-20-09-04-03-373_com.android.settings.jpg
  Android 10 - Xiaomi.eu ROM 10.4.6

  Одлично работи, нема багови, доаѓа со гугл сервиси но само плејстор, извадени се сите кинески глупости, дефинитвно најдобриот ром за К20 иако не е официјален, базиран е на стабилниот кинески ром.

  За инсталација беше многу лесно (бидејќи веќе бев на официјален кинески стабилен рлм) направив анлок на бутлоадер (тоа бриши и дата!) и само инсталирав TWRP копирав ром во драјвот и инстал.
   
  DonFrozex, DaVoRkNe и на mnikolce им се допаѓа ова.
 2. mnikolce

  mnikolce
  Gaining Experience

  503
  447
  27 oктомври 2016
  Еве биг лајк, само префрли се на бета ништо помалку не е, напротив уште подобро, само симни го бета зип и инстал од апдејтер, ништо нема да избриши...

  Sent from my MI 4W using Tapatalk
   
  На gremlin му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Mario.Bog

  Mario.Bog
  Gaining Experience

  840
  413
  15 Декември 2013
  Машко
  Дечки сакам да земам Redmi Note 7 Pro но само во Ледиком го има, па ме интересира дали е со глобален ROM и искуство некој ако веќе има земено. За парите во тој сегмент е одличен, а и одлично држи батерија по тоа што гледав ревјуа. :)
   
  На highflyer му/ѝ се допаѓа ова.
 4. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,061
  1,310
  5 oктомври 2007
  Машко
  Не постои глобал официјален ром за него. Само индиски и Кинески.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На Mario.Bog му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Misko6000

  Misko6000
  On your way to fame

  727
  707
  5 Април 2015
  Машко
  Ја би фул вајп кога се преминува од стабилен на девелопер и обратно.
   
  На mnikolce му/ѝ се допаѓа ова.
 6. mnikolce

  mnikolce
  Gaining Experience

  503
  447
  27 oктомври 2016
  Од стабилен на девелопер нема гајле, ако е обратно да.

  Sent from my MI 4W using Tapatalk
   
  На Misko6000 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  148
  157
  9 Јули 2018
  Машко
  На ми9т про можи да се стави така?
   
 8. mnikolce

  mnikolce
  Gaining Experience

  503
  447
  27 oктомври 2016
  Секако дека можи, повели MIUI ROM Releases

  Sent from my MI 4W using Tapatalk
   
  На it_boy му/ѝ се допаѓа ова.
 9. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  148
  157
  9 Јули 2018
  Машко
  Да не изгубам модем 4г или нфц дека е ромот за к20 про? и која е последна верзија?
   
 10. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,189
  1,591
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  NFC можеш да изгубиш само ако инсталираш индиски ром. А за модемот нема да имаш проблем ромот е заеднички и за к20 и ми9т не ги прават посебни.
   
  На it_boy му/ѝ се допаѓа ова.
 11. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  148
  157
  9 Јули 2018
  Машко
  Супер ти благодарам,кое тврп го користиш?
   
 12. mnikolce

  mnikolce
  Gaining Experience

  503
  447
  27 oктомври 2016
  Јас досега од xiaomi.eu само придобивки сум видел, мислам дека и од кога ќе се отклучи бутлоадер, пак е во ред со плаќањето, нфц и слично...
  Убаво разгледај го форумот, темите и пријавените багови од членовите, детално проучи и твое е да одлучиш дали ќе тргниш во тој "поход" да инсталираш xiaomi.eu rom...
  [​IMG]

  Sent from my MI 4W using Tapatalk
   
  На it_boy и gremlin им се допаѓа ова.
 13. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,189
  1,591
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  На it_boy му/ѝ се допаѓа ова.
 14. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  148
  157
  9 Јули 2018
  Машко
 15. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,189
  1,591
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  окако ќе флешнеш рекавери направи рестарт од адб и одма дур се рестартира притисни volume + и power .
   
 16. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  148
  157
  9 Јули 2018
  Машко
  знам тоа иначе го ставив најновото тврп и проработи
   
  На mnikolce му/ѝ се допаѓа ова.
 17. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  148
  157
  9 Јули 2018
  Машко
  Флешнато 10.4.6 андроид 10 миуи еу на ми9т про значи топ е се брз,фингерпринтот е пребрз ставив и дуал спикер мод само има некои багови мали како што звукот е некако послаб од сток миуи али со дуапл спикер и випер се средува да е подобар исто така нлб треба да си ја средат нлб пеј (им пишав меил) на андроид 10 да им работи и ми смета вибрацијата за фингерпринтот друго се е супер
   
  Последна промена: 20 Септември 2019
  DonFrozex, gremlin, Tomekk и на уште 1 им се допаѓа ова.
 18. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,189
  1,591
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Дуал спикер мод? Ај прати линк ако имаш, Но јас не би го користел можеш да го оштетиш спикерот сепак не е наменет за таква работа инаку шаоми би го овозможиле ...
  Исто вибрациите се исклучуваат само треба да чачкаш по сетинзи ...
  Ај пушти еден geekbench 5.0 тест и постирај баш ме интересира пошто добив нешто послаб скор на 10-кава ~ 628 на сингл кор а на кинескиот беше 735!
   
 19. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  148
  157
  9 Јули 2018
  Машко
  [MAGISK][MOD][13/09][v4] Dual Speaker Mod For Redmi K20 Pro пробај и стави го и випер и тој фајлот плус ,голема разлика прави иначе дисплеј оверклокот е лагги на андроид 10
  иначе еве geekbench 5 Xiaomi Redmi K20 Pro - Geekbench Browser
   
  Последна промена: 20 Септември 2019
 20. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,189
  1,591
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Xiaomi Redmi K20 Pro - Geekbench Browser
  чудно ај ќе проверам подетално.

  Инаку ете прв баг кај мене, смс апликацијата почна да паѓа со јава ерор ниту рестарт не го решава проблемот :( ...
   
 21. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  148
  157
  9 Јули 2018
  Машко
  засега немам никаков проблем...иначе фингерпринтот ми делува многу побрз
   
 22. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  148
  157
  9 Јули 2018
  Машко
  Прејак Feature! 70420615_479684736212189_6380394078231592960_n.jpg
   
  blackelf, olikomerc, DaVoRkNe и на уште 1 им се допаѓа ова.
 23. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,189
  1,591
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Го средив проблемот, избришав дата и кеш на апликацијата и рестарт се среди.
  Средив и гикбенч, го додадов во гејм буст и сега вади уште подобри резултати, изгледа телефонот ми е преполн па затоа, еве нов резултат:
  Xiaomi Redmi K20 Pro - Geekbench Browser
   
  На Tunev и it_boy им се допаѓа ова.
 24. Astro

  Astro
  Guru

  6,172
  8,436
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Xiaomi Redmi Note 6, после последниот апдејт батеријата ми е падната на пола. CPU не се исклучува гледам цело време работи и троши.

  Чаре?
   
 25. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,681
  3,721
  1 Септември 2011
  Машко
  Фактори ресет пробај,и види како ке се понаша батеријата.
   

Сподели

Вчитување...