• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Како изгледа внатрешноста на вашето куќиште

uwemi

Unbeatable
20 февруари 2011
4,761
4,243
Skopje
2b.com.mk
uwemi's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 3450s
Motherboard
Gigabyte GA-z68xpUD3
Storage
Samsung EVO 840 / 320GB + 1TB HDD.
PSU
CM SilentPro 700W
RAM
2x4GB Kingston - 1333mhz
Video card
Sapphire R9 280x Vapor-X
Case
CoolerMaster K-350
Mouse
Logitech MX-518
Keyboard
A4Tech B120 Red BackLight
Audio
Creative Inspire P380 2.1
Monitor
BenQ RL27" + SyncMaster 24"
OS
Windows 7 / 64Bit
Do krajot na ovoj mesec vo plan sum i jas da zemam novo kukiste...go merkam Istoto Commander MS-I standart znaci Black edition.
Belo kukiste nesto ne mi po merak...a + Black + Blue LED light TOP kombinacia moze da bide :)

p.s

Super izgleda kukistevo i celata konfiguracia i cable menagment
 

Phenomen

Баниран/a
6 декември 2011
898
411
Кисела Вода
hardwarehazard.com
Do krajot na ovoj mesec vo plan sum i jas da zemam novo kukiste...go merkam Istoto Commander MS-I standart znaci Black edition.
Belo kukiste nesto ne mi po merak...a + Black + Blue LED light TOP kombinacia moze da bide :)

p.s

Super izgleda kukistevo i celata konfiguracia i cable menagment
и јас прво мислев да го земам black-от, но црно-бело-плавата комбинација ми делуваше уште по јако, па и не се каам, знаеш како е, секој по свој вкус..
Во кој поглед белото е подобро од црното:
Има internal USB 3.0, што значи конекторот си го приклучуваш директно на плоча, додека кај црното има кабел кој го приклучуваш од задниот дел (rear IO) на плочата.
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,235
4,451
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
Do krajot na ovoj mesec vo plan sum i jas da zemam novo kukiste...go merkam Istoto Commander MS-I standart znaci Black edition.
Belo kukiste nesto ne mi po merak...a + Black + Blue LED light TOP kombinacia moze da bide :)
Се сложувам. Дури се мислам на моето да му ја направам предната маска во carbon, ама уште не сум нашол каде би можело да го изведам зафатот. Не сакам сам да пробувам, сакам посаглам да испадне.
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,235
4,451
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
Има internal USB 3.0, што значи конекторот си го приклучуваш директно на плоча, додека кај црното има кабел кој го приклучуваш од задниот дел (rear IO) на плочата.
Не те следам... Моето има напред означено USB 3.0, кое е поврзано на плочата, едно позади директно на i/o панелот...
 

Phenomen

Баниран/a
6 декември 2011
898
411
Кисела Вода
hardwarehazard.com
Не те следам... Моето има напред означено USB 3.0, кое е поврзано на плочата, едно позади директно на i/o панелот...
Ти не добиваш екстра usb 3.0 порт на твојот компјутер, жртвуваш едно usb 3.0 одзади за да добиеш едно од напред (т.е. го пренесуваш)
Конекторот од Snow Edition е поинаков, т.е. внатрешен, така што добивам +1 USB 3.0 конектор, (2 одзади, 1 од напред)

http://images.tweaktown.com/pr/4/6/4656_8.jpg // вака изгледа мојот конектор

http://dl.maximumpc.com/galleries/usb3/usb3_02_full.jpg // вака изгледа твојот конектор

не е нешто битно, ретко кој приклучува повеќе од 1 USB 3.0 уред на компјутерот.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,264
28,563
kalco.ru
Се сложувам. Дури се мислам на моето да му ја направам предната маска во carbon, ама уште не сум нашол каде би можело да го изведам зафатот. Не сакам сам да пробувам, сакам посаглам да испадне.
Јас имам лепено можеме ако сакаш да пиеме по едно пиво и да лепиме. Профи изглед загаантиран. ;)
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,235
4,451
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
Јас имам лепено можеме ако сакаш да пиеме по едно пиво и да лепиме. Профи изглед загаантиран. ;)
Добра понуда;) Да се поослободам на работа па да се организирам.
 

Shutter

Gaining Experience
29 декември 2010
349
120
Скопје
Значи, на сите алал да ви е за изгледот на внатрешноста. Дури и мене ме фаќа мерак цело да го префарбам и да го средам...но пуста мрза. :D
 

Bozter

Баниран/a
24 октомври 2011
1,399
669
треба да купам неонки за мојот командер дефинитивно :D
 

Ceco

Gaining Experience
29 септември 2010
621
177
Ceco's setup  
Processor & Cooler
intel i5 2500 stock
Motherboard
Asus p8h61-m
Storage
Seagate 1Tb
PSU
Cooler Master 500w
RAM
Kingston 2x2Gb 1333Mhz
Video card
Gigabyte 1050ti
Case
Cooler Master Elite 371
Mouse
Gigabyte gm m6880
Keyboard
A4tech Kl-7Mu
Audio
Logitech X-530 5.1
Monitor
Lg E2240
OS
Windows 7 64bit
и ја го меркав Commander-от ама од бугарија да го донесам незнаев дека го има и кај нас ако може кажете кај го има да ѕирнам баш
 

uwemi

Unbeatable
20 февруари 2011
4,761
4,243
Skopje
2b.com.mk
uwemi's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 3450s
Motherboard
Gigabyte GA-z68xpUD3
Storage
Samsung EVO 840 / 320GB + 1TB HDD.
PSU
CM SilentPro 700W
RAM
2x4GB Kingston - 1333mhz
Video card
Sapphire R9 280x Vapor-X
Case
CoolerMaster K-350
Mouse
Logitech MX-518
Keyboard
A4Tech B120 Red BackLight
Audio
Creative Inspire P380 2.1
Monitor
BenQ RL27" + SyncMaster 24"
OS
Windows 7 / 64Bit
^ ^ ^

Go ima vo Niko trgovski centar po cena od 2.699 denari
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ceco

ImTheDude

On your way to fame
31 октомври 2011
593
675
ImTheDude's setup  
Processor & Cooler
i7 4790k Neptwin V2
Motherboard
Asus Maximus VII Ranger
Storage
Samsung 850 EVO 256 GB + 4TB HDD
PSU
CM V750 80+ Gold
RAM
2x8GB Fury Red @ 1860 MHz
Video card
Gigabyte GTX 980ti G1
Case
Thermaltake A41 Snow Ed.
Mouse
Steelseries Rival 3
Keyboard
Gigabyte K83, Logitech F710, XBox 360
Audio
Focusrite Scarlett 2i2 2nd
Monitor
AOC AG241QX @ 144Hz & Asus VS247H 24" @ 60Hz
OS
Win 10
Update со Asus 6970 од shifty. :)
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,454
8,736
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Која е причината што некои луѓе ги монтираат кулерите со вентилаторот надоле? Не го собира обратно или?

Некако ми нема логика вентилаторот да го вшмукува топлиот воздух од графичката и да го тера во хладњакот од процесорот. Додека ако е напред зима воздух од предниот intake.
 

RagingDemon

Unbeatable
24 март 2009
6,344
5,265
Која е причината што некои луѓе ги монтираат кулерите со вентилаторот надоле? Не го собира обратно или?

Некако ми нема логика вентилаторот да го вшмукува топлиот воздух од графичката и да го тера во хладњакот од процесорот. Додека ако е напред зима воздух од предниот intake.
Кај некои мора така да се намести бидејки лежиштето на кулерот е такво (TT Contac), а кај некои само тие знаат зошто така го ставиле :)
 

toti

Intern
17 декември 2010
24
12
Еве и од мене 2-3 слики, треба да исчистам внатре.... :D
Браво за сликиве @defiler
Еве добар пример до сите како треба да ги сликаат куќиштата значи од сите страни а не само од страната на матичната,
на пример некој го има истото куќиште а нема идеја како да си ги среди каблите ке види од тука и тн.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,023
29,022
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
@ Defiler, што матична е тоа можеш да ми кажеш? гледам дека е ROG, ама кој модел?

Нема везе, Formula II e :)
 

Todor91

On your way to fame
8 јануари 2008
807
693
Todor91's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8750H CPU @ 2.20GHz
Motherboard
Asus P8B75-M LX
Storage
ssd m2 KINGSTON SA1000M8240G| Hard Drive: Western Digital WDC WD10SPZX-17Z10T1
RAM
Kingston 24 GB (DDR4-2662)
Video card
NVIDIA GeForce GTX 1050 4096 MB GDDR5
Mouse
Bloody V7
Monitor
MSI
OS
Microsoft Windows 10 (10.0) Professional 64-bit
еве го моето али не е средено малце со каблите али ќе го средам деновиве и последната слика лоша резолуција има али ќе ви пратам нови слики кога ќе ги ставам и неонките :) IMG_2738.JPG IMG_2741.JPG IMG_2743.JPG
 

tomi

Guru
16 април 2007
9,832
9,003
Скопје
А да го издуваш на компресор конфњуктерот и да сликаш после не ќе е на лошо. BTW со праиме со Delux напајањеот. Одлепи ја барем налепницата од напајањето да не боди очи :)
 

shifty

Модератор
5 септември 2009
1,034
1,357
shifty's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 5900X & NZXT Kraken X73 RGB
Motherboard
ASUS ROG Strix X570-F Gaming
Storage
Samsung 980 Pro Samsung 1TB, 970 EVO Plus 512GB, 950 Pro 512GB...
PSU
Cooler Master V850
RAM
soon
Video card
EVGA GTX 1070 8GB ACX 3.0
Case
NZXT H710i
Mouse
Microsoft Classic Intellimouse
Keyboard
Microsoft Reclusa/CM QuickFire Rapid CHERRY MX Red
Audio
Creative X-Fi Titanium HD, Adam A7x, JVC RX-900
Monitor
HP Z38c
OS
Windows 10 Professional x64
Знам дека темава е "внатрешноста", но сеедно еве да додадам некоја фотка :)

Picture.jpeg

Update од "внатрешноста" наскоро :)
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,454
8,736
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Кај ги дувате на компресор? На некоја бензинска или на вулканизер.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,696
Мислења
848,905
Членови
29,431
Најнов член
XFXRX580
На врв Дно