1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Избор на DSLR за почетник

Дискусија во форумот 'Дигитални апарати, камери и слично' започната од D3N1EL, 2 Април 2018.

 1. acekorg

  acekorg
  Gaining Experience

  66
  105
  5 oктомври 2010
  Мислам дека ќе помогнеш доста ако пишеш што точно би сакала да снимаш и какви очекувања имаш пошто вака доста варираат предлозите.

  Ако е за снимање спорт или влог можеби GoPro или некоја друга Action camera.
  Ако сакаш баш фотоапарат со добри способности за снимање тогаш буџетот не е преголем. Кога би земала DSLR/mirrorless можеби ќе се соочиш со некои проблеми
  1. Снимките ќе се доста нестабилни и евентуално ќе ти треба и трипод.
  2. Ако планираш снимање во послаба осветленост сметај дека kit lens е обично доста слаба леќа за таква намена па евентуално ќе мораш да докупиш осветлување (Евентуално објектив со f2.8 или помала бројка ама ова е уште поскапо).
   
  На acikaaa, PC_GAMER, Fatal1ty_ и уште 2 други им се допаѓа ова.
 2. ArsenalMK

  ArsenalMK
  Intern

  4
  0
  7 Септември 2016
  Машко
  Здраво другари. Бидејќи сум тотален лаик околку ова прашање ми треба помош/совет од вас. Кој од моделиве би бил најдобар избо? Ке служи чисто за рекреативно фотографирање. Да напоменам дека ке мора да биде на ново, зошто колку што знам ќе се купува на рати. Или дадете предлог во тој ценовен ранг.

  Дигитален SLR фотоапарат CANON EOS4000D EFS18-55, 18MP, 2.7"LCD, Wi-Fi

  Anhoch PC Market Online - Dig. Camera Nikon Coolpix B500 Black w/ Nikon CS-P08 Bag + SD Micro 16GB Card

  Anhoch PC Market Online - Dig. Camera Nikon Coolpix B600 Black
   
 3. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  765
  2,557
  27 Јануари 2014
  Машко
  Канонот. Има опција да менуваш објективи. Другиве немаат. Мислам дека е доволна причина :)
   
  На ArsenalMK, Маша, Oktar и уште 2 други им се допаѓа ова.
 4. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,464
  2,677
  9 Февруари 2011
  И тоа и големината сензорот. Кај другиве е 1/2.3 (6.17 х 4.55mm), а Канонот има 22.3 × 14.9mm.
   
  ArsenalMK, M.Pix и на Oktar им се допаѓа ова.
 5. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  765
  2,557
  27 Јануари 2014
  Машко
  Не ни гледав тоа, кога ги видов моделите и дека нема опција за други објективи. Секако канонот има еден куп предности.
   
  На ArsenalMK му/ѝ се допаѓа ова.
 6. ArsenalMK

  ArsenalMK
  Intern

  4
  0
  7 Септември 2016
  Машко
  Фала ви дечки. Дали канонот има опција да се снимаат видеа?

  Sent from my SM-A750FN using Tapatalk
   
Слични теми
 1. djgoxy94
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,383
 2. MusicFreak
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,262
 3. StOrMK
  Одговори:
  25
  Прегледи:
  6,543
 4. AsterKekov
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  962
 5. Garfield'
  Одговори:
  55
  Прегледи:
  2,409
Вчитување...

Сподели

Вчитување...