1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Избор на DSLR за почетник

Дискусија во форумот 'Дигитални апарати, камери и слично' започната од D3N1EL, 2 Април 2018.

 1. HardCorec

  HardCorec
  Unstoppable

  2,959
  3,983
  4 ноември 2013
  Машко
 2. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,144
  8,666
  23 oктомври 2012
  Машко
  Пушти бе некоја слика да видиме, не само фала фала... или пушти гајба пиво ако веќе не пушташ слика :D

  P.S. Јас би се воздржал од купување објектив, занимавај се малку, сликај малку, учи малку па после ке знаеш што ти треба во животот. Освен можеби 50ка. Тоа фиксно ти треба во животот, али не е хитно.
   
  На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
 3. HardCorec

  HardCorec
  Unstoppable

  2,959
  3,983
  4 ноември 2013
  Машко
  Абе чекај не ме форсирај, не биди геј :D, ке ви пратам некоја фотка обавезно... само да се стабилизирам малце со работава.
  Гајба пиво должиш... биди спремен, те барам и тебе и глумецон (@skullmonkey) и тоа за брзо :D (мезето е од мене).
   
 4. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,654
  2,782
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Незнам штп сте праеле муабет али друже само ти дој у Скопје. Жена ми е фотограф и има објективи боли глаа. Плус од Gg имаме Sony a7IIR така да, ец. :)
   
  На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
 5. HardCorec

  HardCorec
  Unstoppable

  2,959
  3,983
  4 ноември 2013
  Машко
  Падна договорот со тебе брат, те барам штом сум во Скопје.
  (викендов сум на свадба тамо па ако се најде време ке се видиме).
   
 6. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,654
  2,782
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Мојт :)
  Втри/пиши. Јас во Сабота водам нешто за Скопско па ќе комбинирам :)
   
  На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
 7. HardCorec

  HardCorec
  Unstoppable

  2,959
  3,983
  4 ноември 2013
  Машко
  Таман братко :)
   
 8. stefan_off

  stefan_off
  Gaining Experience

  290
  243
  29 oктомври 2009
  @HardCorec Nikon 18-140mm ќе ти врше работа за се, го имаше на ФБ по берзиве за 260 еур некој од Битола го продаваше ама и да пишеш оглас дека купуваш таков ќе се најде некој. Sigma 17-70мм ако е најновиот последен contemporary модел исто вреди за парите малку губиш со зум но добиваш повеќе светлина. Сепак слика на 70мм @ F4 за портрет изгледа добро.
   
  На HardCorec и Oktar им се допаѓа ова.
 9. megaton

  megaton
  Intern

  6
  3
  21 Февруари 2018
  Дали За почеток e добар Nikon d3500 со 50mm f / 1.8G?
   
 10. architect

  architect
  Unstoppable

  1,841
  2,124
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  Едукативно видео од Pix+ за апарат за почетник :
   
  megaton, PC_GAMER и на Oktar им се допаѓа ова.
 11. ntb91

  ntb91
  Gaining Experience

  79
  78
  27 Март 2018
  Машко
  Читај назад во темава и ќе си го склопиш одговорот во однос на твоите потреби.

  Ако си почетник, не оди со фиксен објектив. Ако си сигурен дека ќе фотографираш претежно портрети, може. Ако има и кит објектив со камерата (18-55мм) тогаш е солидно за почеток.

  Испратено од SM-G965F преку IT.mk форум апликација
   
  mdeni, megaton, PC_GAMER и на уште 1 им се допаѓа ова.
 12. megaton

  megaton
  Intern

  6
  3
  21 Февруари 2018
  Da se pofalam, si go kupiv nikon d3500, ama manuel fokusot e mnogu tesko da se opravuva dali e poradi 18-55mm lensot, nogu vreme treba da go fokusiram predmetot sto sakam da go fokusiram.
   
 13. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,144
  8,666
  23 oктомври 2012
  Машко
  Па користи го автофокусот, зошто ти треба мануелниот?
   
  На ntb91 и mdeni им се допаѓа ова.
 14. megaton

  megaton
  Intern

  6
  3
  21 Февруари 2018
  koga sum so autof ako nema dovolno svetlina ne saka da fotografira
   
 15. M.Pix

  M.Pix
  Practice makes perfect

  540
  1,875
  27 Јануари 2014
  Машко
  За апарат од тој ценовен ранг, и кит објектив толку е максимумот во темница. За подобро фокусирање ќе треба да земеш некој поскап објектив кој е многу побрз.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 16. megaton

  megaton
  Intern

  6
  3
  21 Февруари 2018
  Za slikanje portreti koj objektiv bi mi go preporacale za toj aparat, nikkor af-s 50mm f/1.8g dali ke vrsi rabota
   
 17. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  2,972
  2,698
  24 Септември 2012
  На megaton му/ѝ се допаѓа ова.
 18. M.Pix

  M.Pix
  Practice makes perfect

  540
  1,875
  27 Јануари 2014
  Машко
  50, 85, 105 се должините за портрет. Зависно од буџетот одбери кој можеш да го земеш. Членот што го спомна 105 погоре е одличен, ама има преголема цена за почетник.
   
  Boce!, Oktar и на megaton им се допаѓа ова.
 19. megaton

  megaton
  Intern

  6
  3
  21 Февруари 2018
  Еве некоја фотка од мене, и која категориа на слики се продаваат лесно онлајн. DSC_0409.jpg Picture 066.jpg
   
  Boce!, PC_GAMER и на DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 20. Boce!

  Boce!
  Gaining Experience

  112
  148
  4 Август 2017
  Никон 85мм 1.8G.
  Сум го имал, многу е добар.
  Го продадов бидејќи купив 105мм 2.8 макро, што ми се најдува и за макро и за портрети.

  Е сега, ако одиш во ценовни води на 105мм ф/1.4, размисли и за 135мм ф/2 со дефокус контрола.
  Мислам дека тој е as good as it gets за портрети.

  Проблем до портретниве објективи е што се најадуваат само за портрети, а помалку за други работи.
  Затоа се определив за 105 2.8 што е плус и макро.

  50мм ф/1.8 ќе ти заврши работа, ама резултатите ќе се различни (за портрери во негативна смисла).

  Прилачив фотка за да видиш како отприлика изгледа 85мм на 1.8 2018_1103_17303700.jpeg
   
  omegaRED, gokica и на yasho им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. djgoxy94
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,288
 2. MusicFreak
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,147
 3. petar.bt
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  878
 4. StOrMK
  Одговори:
  25
  Прегледи:
  5,297
 5. AsterKekov
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  751
Вчитување...

Сподели

Вчитување...