1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Intel vs AMD

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од tomi, 19 Април 2012.

Кога би купиле процесор, би зеле

Анкета затворена (на) 26 Февруари 2018.
 1. Intel

  38.4%
 2. AMD

  50.7%
 3. Intel само ради игрите

  9.4%
 4. AMD само ради игрите

  1.4%
 1. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,788
  5,543
  21 Јануари 2009
  Пуу хејтериште. И ја да фатам да го хејтам што користи Еџ и што му стои уште вклучен бескорисниот срч долу лево што зафаќа 30% од таскбарот за џабе.
   
  На Astro и farkizz им се допаѓа ова.
 2. Serko

  Serko
  Gaining Experience

  73
  109
  30 Август 2018
  Машко
  Смешно ми е како Интел нема со што да се одбранат па прават фејк маркетинг трикови.
  Интел плиз, прекинете со тоа и смислете си асално име за новата серија, доста е со езерата.
   
  RoninMK, Rukfash и на CBB_6 им се допаѓа ова.
 3. Martin1992

  Martin1992
  Intern

  52
  30
  30 Јуни 2019
  Машко
  Рајзен 5ка 2600 е 8500 у Анхоч а Рајзен 5ка 3600 е 13500... Има огромна разлика у цена.
  Рамот е доста ефтин.. Имаш Кингстон 3000мхз за околу 3к што и не се некои пари а разликата со 2666мхз е некои 200-300-500денари.
  Се на се.. Рајзенот испаѓа многу по буџет варијанта од Интелот, не можеш да очекуваш за без пари да го склопиш али 30-40% поефтин може да те фати.

  Испратено од SNE-LX1 преку IT.mk форум апликација
   
 4. Martin1992

  Martin1992
  Intern

  52
  30
  30 Јуни 2019
  Машко
  Тоа со цените шо ги лупаат нашиве тука е сосема друга приказна.. Мислат дале 40к за компјутер па кога ќе го продаваат можат за 39к да го дадат...
  Еден дечко имаше стаено оглас дека продава Рајзен конф за 40к... Тачно, кога ќе собереш цени толку му доаѓа и му пишав да видам дали стварно толку го дава. Ми вика ама не е користен ич, околу година дена е стар, џабе што не е користен кога деловите чим излезат од продавница се више половни и одма кинат 20-30% од цена а он му симнал некои 1-2к од цената која ја платил

  Испратено од SNE-LX1 преку IT.mk форум апликација
   
 5. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,988
  12,342
  23 Јануари 2008
  Манга
  Сериозно?
   
  На igor_xxxx, GGTT1, MasteR_#0 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 6. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,170
  25,491
  4 Септември 2008
  Сем кога ти би ги продавал, тогаш автоматски таа формула ќе ја снема.
   
  На igor_xxxx, gocetan, Astro и уште 7 други им се допаѓа ова.
 7. Martin1992

  Martin1992
  Intern

  52
  30
  30 Јуни 2019
  Машко
  Да да :) Така си е, све паметњаковичи да га ебу.
   
  На itstheigyg и Avid им се допаѓа ова.
 8. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,170
  25,491
  4 Септември 2008
  Hh
   
 9. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,305
  798
  28 ноември 2015
  Машко
 10. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  336
  272
  1 Февруари 2017
  Машко
 11. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,112
  4,177
  18 Септември 2013
  Машко
  За иста цена (MSRP) по која можеш 12 јадра да добиеш со 3900X? Мислам дека е јасно шо е подобро. За гејминг ако е и i7 9700 ќе крева 5 гигахерци без проблем, за пола и помалце од тие пари.
   
 12. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,305
  798
  28 ноември 2015
  Машко
  Ама кутрите гејмери ќе добијат 10 фпс повеќе, нема да доживеат full Gaming experience.
  Meanwhile he has a 1050ti and 9900k and calls a great gaming experience
   
  На Grimriper, itstheigyg, Astro и уште 3 други им се допаѓа ова.
 13. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  248
  197
  21 Мај 2017
  Епа голема е разликата измеѓу 283 и 293 фпс, им влијае на гејмплејот
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,788
  5,543
  21 Јануари 2009
  На MasteR_#0 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,305
  798
  28 ноември 2015
  Машко
  Да голема е 300€ разлика.
  Ryzen 3600 е 200€, 9900к е 500€ за тие триста евра купи си боље графичка.во моментов интел ти е во лоша позиција, зашто разликата е минимална а во парите голема.
   
  На psyside и steelseries им се допаѓа ова.
 16. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  248
  197
  21 Мај 2017
  Саркастичен бев малце, 1080p 60hz монитор ама рајзенот вадел 10 фпс помалце при игри од 300 фпс
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 17. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,305
  798
  28 ноември 2015
  Машко
 18. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,305
  798
  28 ноември 2015
  Машко
 19. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  336
  272
  1 Февруари 2017
  Машко
 20. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,305
  798
  28 ноември 2015
  Машко
 21. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  781
  1,273
  12 Септември 2013
  Машко
  Clickbait е цел сајт.
   
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 22. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,112
  4,177
  18 Септември 2013
  Машко
  4 интелови по 13 илјади долари е послабо од 2 АМД по 7 илјади долари. Плус далеку помала потрошувачка...

  Има ли некој шо работи со сервери шо се уште ќе иде со интел апгрејдс?
   
 23. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  248
  197
  21 Мај 2017
  Сеа ќе дојде некој "Ама на сингл кор интел подобар е"
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Serko

  Serko
  Gaining Experience

  73
  109
  30 Август 2018
  Машко
  Мислите дека некогаш интел ќе ги намали цените ако бидат ептен форсирани?
   
  Последна промена: 12 Септември 2019
 25. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,170
  25,491
  4 Септември 2008

Сподели

Вчитување...