1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Intel vs AMD

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од tomi, 19 Април 2012.

Кога би купиле процесор, би зеле

Анкета затворена (на) 26 Февруари 2018.
 1. Intel

  38.4%
 2. AMD

  50.7%
 3. Intel само ради игрите

  9.4%
 4. AMD само ради игрите

  1.4%
 1. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,308
  797
  28 ноември 2015
  Машко
  Ад хоминем напад, типично македонски.
  Факти не трпат расизам...
   
  На incontempt му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,796
  5,568
  21 Јануари 2009
  Хомо што?
  Еднаш го дискредитирав со факти Бог-знае-што по етникум типацов, сега што сакам ќе правам со него.
   
  Последна промена: 24 Август 2019
 3. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,308
  797
  28 ноември 2015
  Машко
  Ad hominem (ад хоминем, од лат.: „кон/против човекот“ или „кон/против личноста“[1]), кратко за argumentum ad hominem (аргумент кон човекот) е грешка во логиката, реториката и критичното мислење во која аргументот е одбиен врз основа на некои ирелевантни факти во врска со лицето кое го презентира аргументот.[2] Вообичаено се класифицира како неформална логичка грешка[3][4][5] и попрецизно - како ирелевантност,[6] која го завртува вниманието на противникот и публиката од темата на спорот, и ги насочува кон личните квалитети на противникот.
  Ad hominem — Википедија
   
  На gdamjan му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,796
  5,568
  21 Јануари 2009
  @Fatal1ty_ дај апгрејднетe го ксенфорово ко на кајгана шо направија да можам да стаам хаха sad react и слично.
   
  Rukfash, farkizz и на Krk198 им се допаѓа ова.
 5. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,389
  25,021
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Се крчка, до крај година ќе биде
   
  На Avid и farkizz им се допаѓа ова.
 6. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,000
  12,362
  23 Јануари 2008
  Манга
  Хомофоб!
   
  На toplel и Avid им се допаѓа ова.
 7. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,000
  12,362
  23 Јануари 2008
  Манга
  На Rukfash и MasteR_#0 им се допаѓа ова.
 8. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  337
  272
  1 Февруари 2017
  Машко
 9. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,000
  12,362
  23 Јануари 2008
  Манга
  Не е репер тоа USER Benchmark. Сепак горе-доле се тука во перформанси тие процесори, но за гејминг Intel-от е посекако подобра варијанта.
  Не брзај, ќе улетаат 8700-ки по добра цена па ќе направиме замена со доплата за твоите i5 8500.
   
  На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,193
  25,518
  4 Септември 2008
  https://tpucdn.com/review/amd-ryzen-5-3600/images/relative-performance-games-1920-1080.png

  Иако мислам дека графиве се бескорисни, јас не гледам никаква причина да се земе интел за нормална буџет конфа, знаејќи дека тестовите се со RTX 2080 Ti.
   
 11. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,796
  5,568
  21 Јануари 2009
 12. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,193
  25,518
  4 Септември 2008
  Па не баш, првите разјени во игри губеа доста, а тука на форумов има многу гејмери како што знаеш.
   
 13. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,000
  12,362
  23 Јануари 2008
  Манга
  зависи колкав е буџетот...
  Ако е за буџетна гејминг конфигурација јас не гледам никаква причина да се земе AMD.

  Те поздравија:
  Anhoch PC Market Online - CPU Intel Core i3-9100F Coffee Lake Quad 3.6GHz LGA 1151 6MB BOX w/o Graphics
  Anhoch PC Market Online - CPU Intel Core i5-9400F Coffee Lake Six Core 2.9GHz LGA 1151 9MB BOX w/o Graphics

  Со матичнава:
  Anhoch PC Market Online - MB MSI H310M PRO-VD LGA1151 DDR4 2666MHz SATA3 USB3.1 GBit LAN VGA/DVI

  и меморииве:
  Anhoch PC Market Online - DIMM 8GB DDR4 2666MHz Kingston HyperX Fury Black CL16 HX426C16FB3/8

  Со i3 9100F комбото излегува 14k (5800+3200+5000= 14000)
  Со i5 9400F комбото излегува 17.7k (9500+3200+5000=17700)


  Најефтино комбо со Ryzen 3600 излегува 23.4k (13400+3800+6200=23400)
  Anhoch PC Market Online - CPU AMD Ryzen 5 3600 Six-Core 3.6GHz AM4 BOX w/Wraith Stealth Cooler
  Anhoch PC Market Online - MB Gigabyte B450M-S2H AM4 DDR4 3200MHz OC SATA3 M.2 USB3.1 HDMI/DVI/VGA
  Anhoch PC Market Online - DIMM 8GB DDR4 3200MHz Kingston HyperX XMP Predator CL16 HX432C16PB3/8

  Комбото со 9400F за гејминг има перформанси во просек исти како кобото со Ryzen, но е за 5.7K денари поефтино. Таа разлика во пари јас би ја инвестирал во подобра графичка картичка со што во секој случај ќе добијам подобра гејминг конфигурација од онаа со рајзен. На пример би купил RX 5700XT наместо RX 5700...


  Ако се оди на мид-рејнџ гејминг конфигурација тогаш Ryzen 5 3600 влегува во игра. Со него очекувам графичка картичка со перформанси на 2070 Super или помоќна.

  За хај-енд исто така не би одел со ниеден Ryzen туку со i7 9700K со 2080Ti.
   
  Последна промена: 1 Септември 2019
  На Multipass, Ulrezaj, Tenny и уште 2 други им се допаѓа ова.
 14. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,193
  25,518
  4 Септември 2008
  За цени на комбоа може кога ќе се споредуваат иста класа процесори, овие горе се DOA.
   
 15. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,000
  12,362
  23 Јануари 2008
  Манга
  Не ти ја разбирам филозофијава....
  Можеш да наведеш еден пример на DOA Intel процесор?
   
 16. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,796
  5,568
  21 Јануари 2009
  Така е, ми се допаѓа што спомнуваш „буџет конфа“ а сега ги уфрлаш гејмерите у муабет.
  Пошо кога е за гејмање се праи буџет конфа, за гејмериве тука, како што знаеш.
   
 17. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,705
  2,296
  14 Декември 2010
  Машко
  Далеку од DOA, но најверојатно во блиска иднина кај 6 јадрените i5 без HT зачестено ќе се јавуваат пониски мин. FPS, статер, повисок frame time итн - односно работи што не се гледаат од прости бенчмарци што прикажуваат само просечен FPS.
  Можеби 9600K на 5Ghz+ ќе се извлече некое време ама тој за разлика од 9400F кошта 15.4к + добра Z390 матична + добар кулер... сосема друг муабет.

  Со тоа што (освен ако Intel се луди) треба да видиме 6c/12t i5 варијанти со Comet Lake, бидејќи сеуште ќе се базирани на Skylake и без промени во микроархитектурата, не гледам друг начин да одржат конкуренција додека не извадат нешто навистина ново.
   
 18. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,308
  797
  28 ноември 2015
  Машко
  Плус секоја нова архитектура нова матична, плус ако сакаш појак процесор како к серија, ќе ти треба појака матична. Интел сега во моментов е во стенд бај и паника.
  Кој гледа Moore law is dead знае што зборам
   
  На CBB_6 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,000
  12,362
  23 Јануари 2008
  Манга
  Во блиска иднина малку потешко. Во подалечна да, кога ќе излезат нови енџини за игри кои ќе бидат покомплицирани. Ама тогаш процесориве за кои збориме секако ќе бидат outdated. На пример како денес Sandy Bridge.
   
 20. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,705
  2,296
  14 Декември 2010
  Машко
  Зависи и од игрите, јас да земам сега платформа + графичка би избрал R5 3600 дури и ако треба да земам пр. обична 5700 vs XT бидејќи во главно игрите што ги играм или би ги играл се повеќе CPU захтевни, BF на пример. Нема полошо од висок avg и рандом сецкања и паѓања на fps кога ќе згусти, ептен руши филм :)
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 21. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,000
  12,362
  23 Јануари 2008
  Манга
  Се слагам, ама ова кое го говориш мислам дека е нереализирана претпоставка. Можеш ли да ми посочиш сценарио каде со процесорите на Intel се дешава ова кое го зборуваш? Јас не успеав да забележам никакво сецкање во ниту една игра со 8600K, 9600K, 8700K, 9700K и 9900К клокнати на 5GHz со една и со две(во SLI) клокнати 1080TI. Но затоа забележав спајкови со Ryzen 2600 клокнат на 4.05GHz со една клокната 1080TI.
   
  На MasteR_#0 и GGTT1 им се допаѓа ова.
 22. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,705
  2,296
  14 Декември 2010
  Машко
  Мислам дека имав пишано некаде, GN во ривјуто на 9600K имаа приметено во игри како Far Cry 5 проблеми со frame time:

  ...во ривјуто на R5 3600 на TechSpot (Hardware Unboxed) на неколку бенчмарци се гледа дека i5 вадат пониски минимуми во однос на 6 јадрени со SMT/8 јадрени итн:

  Значи моментално разликата не е нешто што е приметливо и ќе руши гејмплеј, плус оверклок кај K моделите ќе ги ублажи работите, но imo врз база на овие бројки кај CPU захтевни игри, наредниве 1-2-3 години тие разлики ќе станат позначителни и приметливи, а голем дел од корисниците што купуваат mainstream - mid range конф. не ги менуваат подолго време, барем платформата, па не е лошо да се инвестира во 3600 - добар IPC за сегашни игри, има SMT за во иднина.

  Околу муабетот погоре дека сегашниве процесори ќе бидат outdated - exactly, пишав во друга тема пред некое време баш за ова, уствари поубаво ја имам доловено поентата таму за целиов муабет :D

  Околу спајковите со 2600 + 1080 Ti, не ме чуди, 2600 колку и да е феноменален за цената сепак за игри не е на ниво на останатите процесори кои ги спомна поготово со висок оверклок, плус во комбинација со таква карта.
   
  gOJDO, toshex, borcep и на уште 1 им се допаѓа ова.
 23. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,000
  12,362
  23 Јануари 2008
  Манга
  K процесор има поента да се купи само ако се оверклокува, па така тие споредби со stock K процесор за мене се малку релевантни. Процесори од 8-ма и 9-та генерација со К се кадарни да работат на 5GHz стабилни, па така за мене меродавна е споредба на 9600К клокнат на 5GHz, т.е. клокнат за +12% на сите јадра во однос на stock.

  Како и да е, 9400F за сегашните енџини, а тоа се енџините кои ќе се користат во игрите кои ќе излезат наредниве 1-2-3 години, имаат одлични перформанси кои се на ниво на оние на Ryzen 5 3600. Едноставно, многу повеќе може да се добие ако разликата во цена се инвестира во помоќна графичка картичка отколку што некад ќе може да се добие под претпоставка дека ќе излезе поефикасен енџин кој ќе ползува многу тридови и игри кои се процесорски позахтевни. Со купувањето на помоќна графичка картичка се добиваат загарантирано подобри гејминг перформанси и тоа веднаш, а не по претпоставка некад.
   
  Последна промена: 2 Септември 2019
  На GGTT1 и MasteR_#0 им се допаѓа ова.
 24. Astro

  Astro
  Guru

  6,091
  8,391
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
   
  На toshex и gOJDO им се допаѓа ова.
 25. farkizz

  farkizz
  Gaining Experience

  36
  53
  14 Април 2016
  Машко

Сподели

Вчитување...