1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Intel vs AMD

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од tomi, 19 Април 2012.

Кога би купиле процесор, би зеле

Анкета затворена (на) 26 Февруари 2018.
 1. Intel

  38.4%
 2. AMD

  50.7%
 3. Intel само ради игрите

  9.4%
 4. AMD само ради игрите

  1.4%
 1. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  245
  145
  17 Јануари 2013
  Машко
  Со Zen3 ќе има IPC boost или само clock boost?

  Sent from my T10(E3C6) using Tapatalk
   
 2. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,426
  1,591
  25 Март 2013
  Машко
  Нема официјални информации. Официјално само кажаа дека готови се со дизајнот за Зен 3. Ќе излезат leaks за некој месец
   
 3. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,312
  799
  28 ноември 2015
  Машко
  Важно имате квалитетни и ефтини процесори кои секој може да ги купи и да има одлично искуство наредните 5 години.
  Зен1 и зен+ особено се добри зделки за луѓе кои немаат многу пари а сакаат добра зделка
   
  На The GameMAster94, Martin1992, Nomad и уште 4 други им се допаѓа ова.
 4. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,312
  799
  28 ноември 2015
  Машко
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  993
  529
  12 Април 2017
  Машко
  Овие новиве Epyc ќе ги банкротираат Интел...
  [​IMG]
   
 6. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  On your way to fame

  602
  837
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Прво, ретко кој продава зен1 и зен+, и тие цени што ги продаваат се скапи.
  1600 за 7500, 2600 за 8500, 1700 за 11к. Кога кај нас во продавнициве уште ги има 2700 за 13500, 2600 за 9.5к.
  Тоа се високи цени. Нова генерација има за 10-15% повеке пари.
  Второ рамот е сеуште скап. Интел можеш да тераш со 2100мхз, рајзен бара 3000+. Ради копачиве спор ддр4 рам има во изобилство.
  Матични половни нема, мораш нова да купиш. Најшкарт б450 е 4000+ денари.


  Единствено да си нарачаш од али, да се надеваш пиновите да се исправни и дека нема да ти зачукаат царина. 1600=70е 2600=90е 1700=130е 2700=180е.

  Убава буџет конфигурација е р5 1600 + б350 + 16гб 3000мхз. И тоа е пак 250-300еу.
   
  На igor_igor и Tenny им се допаѓа ова.
 7. pecko95

  pecko95
  Gaining Experience

  91
  66
  5 Април 2018
  Машко
  2666Mhz 8GB RAM плочка од HyperX = 2600 денари
  3200Mhz 8GB RАМ плчока од HyperX = 2850 денари

  И не е толку поскап рамот, или ја нешто бладам? :D

  Друго, што се однесува на тоа дека нова генерација Рајзен процесор е 10-15% повеќе пари. Не е. R5 2600 е 8,500 денари во Анхоч. Анхоч уште ги нема R5 3600. Ама за споредба, во Нексио R5 3600 е 14,780 денари. Тоа е околу ~70% поголема цена ( (8500 / 0.7) + 8500). Тоа дека полека ги снемува на залиха Зен1 и Зен+, да точно е, ама цените се овие. И како било да свртиш, Интел конфигурација пак ке ти испадне поскапа на крајот, за горе доле слични перформанси, да речеме:
  i5-9600k - 16,100
  Cooler (ете од поефтините) а сепак квалитетен - 2500
  Матична некоја поефтина до кај 4000
  Рам една плочка барем - 2600
  Вкупно: 25,200.

  Р5 2600х - 10,500
  Матична B450 Tomahawk - 6000
  Рам една плочка - 2850
  Вкупно: 19,350

  Има разлика во цена :)
   
  toplel, gOJDO и на Rukfash им се допаѓа ова.
 8. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,312
  799
  28 ноември 2015
  Машко
  А пред ryzen да излезе за тие пари имаше само pentium g4560 со 8 гб. Тоа беше зделката.
  Така што има 300% примена во перформанси за тие пари.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  On your way to fame

  602
  837
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Зборевме за зен и зен+ Таа меморија што ја шерна, не оди повеќе од 2666мхз на рајзен, затоа и постојат специјални китови. 3200мхз за рајзен 1000 кит од 16гб е од 9000 денари нагоре. Си бара cas latency od 14 + висока фрекфенција.
  На интел 8500k стави најглупа меморија од 2100мхз и клокни ја на 2400 и на раат си.
  Второ не зборам за цени на 2600 вс 3600. Зборам цена вс перформанси.
  Половен 1700 стар година две е 10-11к.
  Нов 2700 е 13.5к. Колку проценти е тоа.
  1700 се продаваа последните залихи нов околу 12к пред една година а сега половен е 11. За тие пари ке најдам и5 8500 што го јаде во секоја смисла.

  РАМ ЕДНА ПЛОЧКА кај рајзен не оди друже. Осакатува перформанси на цпу за 30тина проценти. Второ тој интел цпу 9600к е класа и пол подобар од 2600х во скоро се. Дури и 9400ф е подобар а се горе доле иста цена.
  Јас сум фан на рајзен, ама прва ген е катастрофа а втора е прескапа. Да Амд ги обори цените ама затоа има сега и интел цпу за ефтини пари.
   
  На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,312
  799
  28 ноември 2015
  Машко
  Па не е баш така даваат исти перфоманси, ама затоа ако правиш нешто друго освен гејминг ryzen 5 е подобра опција.
  Меморијата со втората серија се подобри за разлика од првата генерација.

  View: https://youtu.be/hmhBgLSIneQ
   
 11. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  255
  206
  21 Мај 2017
  8500k i 1700 се 100 долари разлика на али у цена, колку рам има за 5300 денари ?
   
 12. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  855
  904
  2 Март 2011
  Машко
 13. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,236
  514
  3 Април 2008
 14. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  855
  904
  2 Март 2011
  Машко
  zirkach, toshex и на ТАТА_МАТА им се допаѓа ова.
 15. dimsa

  dimsa
  Gaining Experience

  247
  276
  9 Јануари 2015
  "Бришење патос„ е усвоен термин кај пеливаните Амд и Интел.
   
  На toshex и DelphiUser им се допаѓа ова.
 16. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  855
  904
  2 Март 2011
  Машко
 17. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,150
  597
  9 Мај 2012
  Машко
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 18. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  855
  904
  2 Март 2011
  Машко
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 19. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  855
  904
  2 Март 2011
  Машко
  Да не нешто не е во ред со 3600 другари? Само што излезе а неколкумина веќе го продаваат, а еден има проблеми со нестабилноста иако не е утврдил сеуште што е проблемот.
   
  toshex, Pane-G и на Arkturus им се допаѓа ова.
 20. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,312
  799
  28 ноември 2015
  Машко
  Се жалат дека не буста заради тоа што сите ccx не се со ист квалитет.
   
 21. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  343
  276
  1 Февруари 2017
  Машко
 22. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  787
  1,287
  12 Септември 2013
  Машко
  106 vs 109 is not equal. I'm the king. ROFL.
   
  На StefAngel му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,593
  2,407
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Се двоумев пак деновиве дали да скокам од 6700к на 9700к ама после видеово мислам дека Интел ќе ги нема долго време со иновации.. со секоја нова бројка зачестија да се пукаат во нога. :suprised:

   
 24. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,804
  5,578
  21 Јануари 2009
  Мислам дека заклучивме дека овој миксираниов индиец не е релевантен.
   
 25. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,677
  3,055
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  6700k ти е како r7 1700 во перформанси. Скокнав од 1700 на 9700к клокнат на 5.1,со рам шо го клокнав од 2666 на 3700 и сум презадоволен. Во моментов не би се вратил на амд.

  Мој совет, ако можеш скокни на 9700к,мене ми треба само за игри, ќе се преродиш.
   
  gOJDO, architect, Ulrezaj и на уште 1 им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...