1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

HD 4870 - HDMI Audio problem

Дискусија во форумот 'Драјвери' започната од STRELA019, 23 Јануари 2015.

 1. STRELA019

  STRELA019
  Intern

  62
  3
  2 Август 2014
  Машко
  povrzav HDMI kabelot imam slika sve e vo red, ali nemam zvuk :S
  vo catalyst panelot nemozam da najdam kao da podesam da ima zvuk, a valjda od tamu ne ni moze, i kao so mislam mi trebaat drajveri ali nemozam da najdam :S
  http://prntscr.com/5w25j4

  aj ve molam pomoshhhh...
   
 2. tomi

  tomi
  Guru

  9,873
  9,114
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Графичката има HDMI или идеш со конвертор од DVI во HDMI ? Доколку ти е поврзано од DVI во HDMI неможе да добиеш звук.
   
  На Oktar и stevo15 им се допаѓа ова.
 3. STRELA019

  STRELA019
  Intern

  62
  3
  2 Август 2014
  Машко
 4. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,095
  631
  2 Мај 2011
  Тоа ти е DVI to HDMI. Инаку DVI нема звук.
   
  На vlavot му/ѝ се допаѓа ова.
 5. STRELA019

  STRELA019
  Intern

  62
  3
  2 Август 2014
  Машко
 6. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,299
  2,581
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  Посебен кабел за аудио. Пинови/чинч или 3.5mm "банана".
   
  На vlavot му/ѝ се допаѓа ова.
 7. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,827
  5,008
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Може да се добие звук DVI to HDMI , од искуство зборам, мислам дека одеше до 5.1 максимум. Во твојот случај можно е да е потребно да направиш clean uninstall и да инсталираш нови драјвери, ако користиш стари драјвери што иделе со графичката, можеби тука е проблемот. Искористи го овој програм http://www.guru3d.com/files-details/display-driver-uninstaller-download.html
   
 8. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,544
  3,455
  11 Декември 2008
  Машко
  Ако графичката има HDMI зошто го користиш "чудото"?
   
 9. bogoevski

  bogoevski
  Unstoppable

  1,685
  2,662
  29 ноември 2009
  Машко
  Сваштара
  И јас користам на пар места DVI-ХаМДИ адаптер, звукот ми тече без проблем.
  Ја подеси AMD High Definition Audio во Sound Options како Default Audio Device?
   
  На Mar tiN му/ѝ се допаѓа ова.
 10. yasho

  yasho
  On your way to fame

  439
  507
  11 Јануари 2014
  Машко
  А да пробаш со навистина стар каталист и драјвер? Јас имав EAH3650 asus и се до (мислам) 10.2 каталист си имаше звук на dvi to hdmi оригиналниот адаптер, а со поновите драјвери немаше... наводно со некои third party адаптери, портокалови ли беа, сиви ли беа, работело, со оригиналните не... ама не најдов чаре, дур возеше со старите драјвери, после ја баталив картичката
   
 11. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,095
  631
  2 Мај 2011
  Читав малку по нет и всушност е можно да се пренесува DVI to HDMI аудио кај одредени карти. Според информаци што ги најдов HD 4870 ја има оваа можност. Ти треба тоа "чудото" и Realtek ATI HD audio driver.
   
 12. bogoevski

  bogoevski
  Unstoppable

  1,685
  2,662
  29 ноември 2009
  Машко
  Сваштара
  Зелената штикла треба да ти биде на AMD High Definition Audio.
  upload_2015-1-23_22-2-23.png
   
 13. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,031
  3,341
  7 ноември 2014
  Машко
  Како што кажа bogoevski, треба да направиш default да биде ATI HDMI Audio во Playback. Ако го немаш, преинсталирај го драјверот.

  Оригиналниот DVI-HDMI адаптер пренесува и звук.
   
 14. DzoleGTI

  DzoleGTI
  Intern

  101
  34
  23 Јануари 2014
  Машко
  Јас порано ја имав истата графичка карта и имав звук преку тој конектор имаше проблеми некогаш треба да го исклучиш модот за звук на компјутерот за да ти префрли на другиот монитор.
   
Слични теми
 1. tomi
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  802
 2. aleksandar123
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  714
 3. techwar77
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  377
 4. sasemkd
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  1,346
Вчитување...

Сподели

Вчитување...