• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Гејмерски столици во мк?

artweb

On your way to fame
5 март 2012
1,424
692
Скопје
artweb's setup  
Processor & Cooler
I5 6500 3,2Ghz, 6mb cache
Motherboard
HP EliteDesk 800 G2 795970-001
Storage
Patriot Blast SSD 120gb
RAM
8 DDR4 2133mhz
Video card
Intel GPU on board
Case
HP EliteDesk 800 G2 Tower case
Mouse
Gigabyte AIRE M60
Keyboard
A4Tech
Monitor
LG 24MB56HQ-B
OS
Windows 10

Jordan223

Intern
26 октомври 2019
20
36
Здраво дечки, во потрага сум по столче.Ќе се користи по 5-6 саати дневно просек.Гледам ова го препорачувате.Има некој искуство long term со него? Фала ви од напред!
 

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
981
2,474
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
MSI 3070 Gaming Trio X
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 10 Pro
Здраво дечки, во потрага сум по столче.Ќе се користи по 5-6 саати дневно просек.Гледам ова го препорачувате.Има некој искуство long term со него? Фала ви од напред!
Супер е столчето,зимај.

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 

Jordan223

Intern
26 октомври 2019
20
36
Се чув сега.Давале 10% на лице место.Фала ти за препораката.Го земам дефинитивно.
 

Ivicakmk

Gaining Experience
20 јуни 2008
150
76
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Gammaxx 400 V2
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL17
Video card
MSI GeForce RTX 2060 VENTUS 6G
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro | Corsair Gaming H2100 Wireless Dolby® 7.1 Gaming Headset
Monitor
BenQ BL3201PT
OS
Winows 10 Pro

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,249
28,441
kalco.ru
Ја не би го купил, али ако ти е битно да е гејмерски а не ти е битна ергономија, зимај го.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,298
3,446
Битола
Дечки да препорачате ергономска столица којашто сакам да вклучува потпора за врат. Поздрав.
 

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
981
2,474
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
MSI 3070 Gaming Trio X
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 10 Pro
Неограничен бидејќи здравјето е во прашање. Битно да е висока и да има добра потпора за грб и врат.
Чим е неограничен буџет ова е тоа што ти треба - Herman Miller Aeron e моделот.


Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,249
28,441
kalco.ru
Мислењето е автоматски споено:

Разгледај ги ова како варијанта Gesture - Канцелариски столици - Delight Office Solution
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,205
1,181
Скопје
Чим е неограничен буџет ова е тоа што ти треба - Herman Miller Aeron e моделот.


Sent from my SM-G975U using Tapatalk
Herman Miller не ставаат потпирачи за глава како што знам, за аерон моделот има, ама aftermarket не од HM ако не се сменило нешто recently.

"According to the sales agent, the headrest is not manufactured for the chair because it's not ergonomic and “they don' t believe it's good for you.” According to her, Herman-Miller advises against using the headrest with the chair."
 

Jovan123

Intern
6 декември 2012
16
17
После една година карантинско седење на гејмерска столица, учење лекција на полошиот пат.
Don't go for the extras.

Перничиња и слични додатоци може се фини ствари ама според мене, седлото обавезно нормална големина. Не тросед димензии како што направив јас, пошо половина од денот сум се извлекол напред па наместо да се спушти грбот на потпирач, целиот сум вовлечен напред. Друго, неопходно е да има прилагодливи рачки, голем број од моделите се со милион прилагодувања, а потпирачите за раце - статични. Да може да стои во убава положба телото и да се квалитетни материјалите тоа е лекцијата. Се останато, перници и сето тоа, пак ќе речам фино е ама првенствено, столицата да овозможи да седнете во убава положба. Перници, спуштање на 180 степени и слично, има друг назив за таков мебел - кревет.
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
694
564
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Имал некој искуство со Sedus столици?
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,128
1,603
Каде би можел да го купам столчево? Се извинувам заборавив да додадам дека би сакал тука да најдам столица и да избегнам research И шипинг од странство.
Јас не би го купил овој модел, би купил нешто што е дизајнирано и пуштено во продажба овој век. Исто нешто што 90% од луѓето го зборат како неудобно поради тоа што не е мек никаде и има остри ивици околу рамката.

Пример Steelcase Gesture би гледал со неограниен буџет или Herman Miller Embody Logitech затоа што има подебел слој за седење и наводно му се решени проблемите со крцкање на потпората за грбот.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,205
1,181
Скопје
Јас не би го купил овој модел, би купил нешто што е дизајнирано и пуштено во продажба овој век. Исто нешто што 90% од луѓето го зборат како неудобно поради тоа што не е мек никаде и има остри ивици околу рамката.

Пример Steelcase Gesture би гледал со неограниен буџет или Herman Miller Embody Logitech затоа што има подебел слој за седење и наводно му се решени проблемите со крцкање на потпората за грбот.
Треба да се проба Аерон, не е за секој, башка е една од ретки што иде во три различни големини место да е прилагодлива (поради дизајнот со мрежа). Така да зависно од висина треба А, Б или Ц големина соодветно. Најубаво на лице место во салон и седење по столовите, Б2 имаат доста од моделите изложени или може да се договори и од магацин некој што нема. Embody Logitech незнам дали ги го земал јас лично пример, со самото тоа што е подебел слој се губи на дишење на столицата/ се добива нели пожежок стол во лето. Сепак и на основните модели (пред Logitech соработката) имаат подебели материјали како избор ако е за поголем комфорт.

Embody е супер, го користам јас еве веќе две години до сега. Ама ако се бара за со наслон за глава тогаш, или Steelcase Gesture/Leap (delightOffice) или Senator i-Workchair (b2solutions).
 
Последна промена:

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,128
1,603
Треба да се проба Аерон, не е за секој, башка е една од ретки што иде во три различни големини место да е прилагодлива (поради дизајнот со мрежа). Така да зависно од висина треба А, Б или Ц големина соодветно. Најубаво на лице место во салон и седење по столовите, Б2 имаат доста од моделите изложени или може да се договори и од магацин некој што нема. Embody Logitech незнам дали ги го земал јас лично пример, со самото тоа што е подебел слој се губи на дишење на столицата/ се добива нели пожежок стол во лето. Сепак и на основните модели (пред Logitech соработката) имаат подебели материјали како избор ако е за поголем комфорт.

Embody е супер, го користам јас еве веќе две години до сега. Ама ако се бара за со наслон за глава тогаш, или Steelcase Gesture/Leap (delightOffice) или Senator i-Workchair (b2solutions).
Милиметри се во прашање колку да не го бодат федерите/потпората одоздоле. Пак е материјал што пропушта многу воздух.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,205
1,181
Скопје
Милиметри се во прашање колку да не го бодат федерите/потпората одоздоле. Пак е материјал што пропушта многу воздух.
Со оригиналните материјали да, со Logitech веќе ставија сунѓер подебел. А основните подебелиот материјал е веќе доста поголема разлика од основниот најтенкиот пример. Не сум во тек со цени, ако не иде со премиум некој плус зашто е сега гејмерска со Logitech тогаш why not :) ама ако дигнале цена ради highlights во боја на рачка/механизам тогаш не би.
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,128
1,603
Со оригиналните материјали да, со Logitech веќе ставија сунѓер подебел. А основните подебелиот материјал е веќе доста поголема разлика од основниот најтенкиот пример. Не сум во тек со цени, ако не иде со премиум некој плус зашто е сега гејмерска со Logitech тогаш why not :) ама ако дигнале цена ради highlights во боја на рачка/механизам тогаш не би.
Мислам дека поевтина е Логитек верзијата, а е подобро склопена од оригиналнот и поинтересна црна боја барем за мене.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,205
1,181
Скопје
Мислам дека поевтина е Логитек верзијата, а е подобро склопена од оригиналнот и поинтересна црна боја барем за мене.
супер ако е поефтина :) по eye catchy со плавите акценти ... јас ја земав графит/црно хаха .. најдосадната опција.
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,524
Мислења
845,949
Членови
29,319
Најнов член
Busaco
На врв Дно