• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Електронски цигари

Статус
Затворена за нови мислења.

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,708
12,120
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Истражувачите не спијат:

Електронските создаваат помалку зависност од аналогните. (иако е анкета, резултатите ми одговараат, па нема да се бунам :hay:).

Е-цигарите имаат потенцијал да ја оштетат ДНК-та исто колку аналогните (направиле свој 3-Д принтан уред што го полнат со хемикалии/човечки клетки/ензими и „испитуваат“). :rolleyes: Многу го фалат уредот, изгледа планираат да го продаваат? Тврдат дека во е-цигарите има стотици хемикалии, а и да е така, одбрале само неколку на кои ќе тестираат. Влечеле автоматски (на копче/со шприц, 10 секунди), што најверојатно значи драј хит. Собраното во памукче, и подоцна го тестирале. Истражувањето го објавиле во списание за сензори. :rolleyes: Повеќе аргументи за катастрофалноста на ова истражување (не кажуваат што опрема/манџа е користено, третирано е со реактивни материјали, погрешна методологија...).

Нивото на нитрозамини (многу карциногени супстанции) во канадските цигари (аналогни) значително зголемено од 2007. Веројатно е така и во другите земји...
 
Последна промена:

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,258
8,516
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

krema

Professor
24 јуни 2009
12,076
11,457
youtu.be
Zloty (полска валута),
можеш да сменеш во евро.

едит:
изгледа сум грешка, не може да се смени во евро :D
Како и да е нема никаков проблем да се пазари во злоти:)
 
Последна промена:

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,258
8,516
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Може да
1 Polish Zloty equals
0.24 Euro
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,708
12,120
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Користел некој Tobacco Absolute? Но не овие што ги шиткаат за вејпање, туку за парфеми. Тоа бил екстракт/есенција (не ја знам разликата) од тутун (но не е NET (дестилиран тутун или како да го крстиме по нашки?) - двете се спротивни, ако едното е екстракт, друго е есенција (а не знам кое е кое). Ова е појако, една капка се раствора во 10 милилитри ПГ и тоа ти е аромата после. :eek: Но е вистинска арома на тутун и викаат дека тоа е таа нишката во многу тутунски ароми што ги купуваме. Тоа, ако е точно, малку ми ја разјасни дилемата зошто од еден производител има толку многу “тутунски ароми“ со додадени лешници, бадеми, суви сливи, медови, цреши и слично... Повторувам, АКО е точно.

Ме потсетивте со Инаверава и една арома со чудно име, знам дека се спомнуваше како вистински тутун, ја пребарував (како Garota, Gareta, па со две t...) и одвај ја најдов и видов дека е tobacco absolute (а во меѓувреме го имав читано првиот линк). Знам и дека скоро сите производители на ароми имаат tobacco absolute, но досега не обрнував внимание, мислев дека е само маркетиншко име. И сум користел такви најнормално, но како што реков, сите тие се разредени.

Човек да се замисли дали можеби сево ова е само една голема превара и во суштина вејпаме бугарски парфем. :hay:

(а овоштарите/слаткарите којзнае што друго :hay:)

Барем е природен (или со природно потекло), а ако забранат и ароми, ќе се снабдуваме во парфимерии. :hay:

Всушност, може уште од сега членовите што имаат блгарски врски да ги пратат во извидница по парфимерии. :hay:
 
Последна промена:

krema

Professor
24 јуни 2009
12,076
11,457
youtu.be
Есенција е појако од екстракт :)
Инаку во целата оваа приказна е битно што му избегавме на тешкото зло „цигара“ :)
Крај краева ако треба и само чист глицерин ќе маваме :D
Puff:cool:
 

Chicco69

Unstoppable
21 април 2016
611
2,803
Користел некој Tobacco Absolute? Но не овие што ги шиткаат за вејпање, туку за парфеми. Тоа бил екстракт/есенција (не ја знам разликата) од тутун (но не е NET (дестилиран тутун или како да го крстиме по нашки?) - двете се спротивни, ако едното е екстракт, друго е есенција (а не знам кое е кое). Ова е појако, една капка се раствора во 10 милилитри ПГ и тоа ти е аромата после. :eek: Но е вистинска арома на тутун и викаат дека тоа е таа нишката во многу тутунски ароми што ги купуваме. Тоа, ако е точно, малку ми ја разјасни дилемата зошто од еден производител има толку многу “тутунски ароми“ со додадени лешници, бадеми, суви сливи, медови, цреши и слично... Повторувам, АКО е точно.

Ме потсетивте со Инаверава и една арома со чудно име, знам дека се спомнуваше како вистински тутун, ја пребарував (како Garota, Gareta, па со две t...) и одвај ја најдов и видов дека е tobacco absolute (а во меѓувреме го имав читано првиот линк). Знам и дека скоро сите производители на ароми имаат tobacco absolute, но досега не обрнував внимание, мислев дека е само маркетиншко име. И сум користел такви најнормално, но како што реков, сите тие се разредени.

Човек да се замисли дали можеби сево ова е само една голема превара и во суштина вејпаме бугарски парфем. :hay:

(а овоштарите/слаткарите којзнае што друго :hay:)

Барем е природен (или со природно потекло), а ако забранат и ароми, ќе се снабдуваме во парфимерии. :hay:

Всушност, може уште од сега членовите што имаат блгарски врски да ги пратат во извидница по парфимерии. :hay:
Колега, на добар траг си. Прочепкај колку можеш повеќе.
Ако се докопаме до основата (изворот), што ќе ни се нашминкани ароми со мал милион хемии внатре?

@krema
Не сум ја пробал "Dark for pipe", ама затоа сум се разочарал со многу ароми од Инавера. Всушност и не е апла разочарување, туку повеќе "очекуваното не соодветствува со понуденото".
Кога го читав описот за "Black Jack Tobacco", си велам тоа е тоа и бапнав 3 комада. Што добив? Фантастична арома со мирис на ... полско цвеќе. :D
Истото се случи и со "Taboo".
Највеќе ме прелажаа со "Tuscan Garden". Уште обесиле низи со тутун на сликата:
tuscan-komp_2.jpg
Тоа што се добива е арома на прегорени лешници во 6 дена не сменето масло од некој сендвичара во која се пржеле компирчиња 24 часа дневно. И тоа со 2% во 75% ВГ.
Овошните ароми се ОК од тоа што пробав до сега.

Да си најдеме ние чиста есенција, па ако сме за тутунска, да добиеме тутунска. Како што е редот.

Ќе ја заборавев оваа "Smoke &Prunes", демек тутунска со примеси на суви сливи. Во реалност, фантастична цветна арома (ливадско и шумско цвеќе, да нема карање) и малку мед. Каков тутун, какви сливи... А кога ја дозираш копа на забарска ординација, среќа тоа го снемува со зреење. Крај...
 

DennyMK

On your way to fame
5 февруари 2009
640
995
тaму
www.twitch.tv
DennyMK's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5950X/ Noctua NH-D15 chromax.black
Motherboard
Gigabyte X570 Aorus Ultra
Storage
Samsung 970 Evo Plus 1TB + 3TB HP HDD SATA 3 (128MB cache)
PSU
EVGA SuperNOVA 850 P2 80+ PLATINUM 850W
RAM
2 x 32GB G.Skill TridentZ Neo 3200 CL16-18-18-38 @1.35v
Video card
Gigabyte GTX980Ti XTREME
Case
Cooler Master HAF XB II Evo
Mouse
Steel Series Rival 600
Keyboard
Razer Black Widow Ultimate 2016 Edition
Audio
Microphone: Samson C01U Pro USB Studio Condenser Microphone/Audio Card: On-Board/Speakers: Rosewill SP-7260
Monitor
Dell SE2717Hx, Dell P2311HB, Dell P2212H
OS
Windows 10 Pro x64
Есенција е појако од екстракт :)
Инаку во целата оваа приказна е битно што му избегавме на тешкото зло „цигара“ :)
Крај краева ако треба и само чист глицерин ќе маваме :D
Puff:cool:
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,076
11,457
youtu.be
Морам да кажам дека секоја, ама буквално секоја арома, секој од нас ја доживува на различен начин. Исто така имам приметено лично кај мене. Ароми кои што ми биле одвратни пред 2 години, сега ми се супер, а тоа значи дека ни мутираат сетилата за доживување на ароми. Ова не значи дека истата таа арома ќе ми се допаѓа и по 3 месеца, можно е да се презаситат рецепторите и истата да ни стане одбивна.
Еве имаме пример овде (нека се јават сами, да не ги прозивам :) ), јуникорн милк - одлична рецепта, но ако се претера и нон-стоп си на неа, епа и таа ќе ви стане на моменти одвратна.
Според мене е препорачливо да се менуваат почесто аромите за поубаво и покристално доживување на истите.
Имам уште многу да пишувам за оваа проблематика, ама искрено ми се спие и морам да легнам :) + оставам простор и други да се произнесат на оваа тема :)
Puff:cool:
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,708
12,120
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Не била есенција, туку супер-екстракт. Како смола и за да се раствори во ПГ, треба да се загрее. Можело да се познае дали го има во манџа ако по долго стоење остава кругови на шишето до каде што била течноста. Затоа подобро се растварало во алкохол, инаку во ПГ (понекогаш) можело да ја замати течноста. Можеби оттаму се алкохолните ароми на Vaping Zone? Ecigexpress имале некој апсолут разреден до 50% (но не е тоа што мислев, бил „нормално разреден“ како другите разредени апсолути, па пак разреден на половина - значи се дозира дупло од разредените :rolleyes:).

Не се разбирам премногу во ароми, многу од вас знаат повеќе од мене, но ми беше интересно. Ако дознаам уште нешто, ќе јавам. :)

Еве пример. Цитирам: „Producing e-cigarettes? Our absolute is your material“. Не нарачувајте :hay:, ме буни тоа што повеќето парфимерии го означуваат како масло, а масло е многу штетно да се вдишува директно. Дали е само по инерција или...
 
Последна промена:

Chicco69

Unstoppable
21 април 2016
611
2,803
Кога ќе дојдат ситни саати, додека другите копаат Ethereum, Litecoin, Zcash ... јас, а сигурно и @Metuzalem копаме атрактивни попусти...

HealthCabin крие уште многу скриено богатство во себе. :)
За тие што заборавиле или не прочитале до сега:
10% попуст за прва нарачка
уште 10% со купонот "thanks8"
3 долари за учленување, но може да се користат на втора и сите следни нарачки
бесплатен шипинг над $29.99

Eleaf iStick Pico Mega 80W Simple Kit with Melo III Atomizer
Eleaf iStick Pico 75W Mod New Color Пико со новите бои
Eleaf iStick Pico 25 85W Mod kit with Ello Tank Atomizer
Kangertech K-Kiss Starter Kit 6300mAh 6300мАх па уште стартер кит ?
Eleaf iStick 200W Box Mod "коњакот" на @Metuzalem и легендарното "(ружен, ама 200 вати си се 200 вати :hay:)" :)
Joyetech eVic VTwo Mini 75W Mod легендата за само $24.30 испорачана на рака од вашиот чичко поштар.

Да ги споменам и малите нешта што живот значат, такозваните филери (ако сте кратки до $30) за бесплатен шипинг:
ThunderHead Creations Kanthal Wire 0.3mm/28ga (10m/Roll) нарачано
http://www.healthcabin.net/thunderhead-creations-kanthal-wire-035mm27ga-10mroll-p/11482.html нарачано
http://www.healthcabin.net/joyetech-ego-one-ct-2200mah-xl-battery-p/10067.html темпратурна контрола, пази богати
http://www.healthcabin.net/kumiho-acrylic-display-for-mod-ejuice-style-7-p/8627.html нарачано
http://www.healthcabin.net/kumiho-atomizer-stand-p/8616.html квалитетни, но се наоѓаат поевтини во ФТ
http://www.healthcabin.net/geekvape-koh-gen-do-organic-cotton-5pcbag-p/10536.html дупло херметик, за Армагедон варијанти

За жал, овие не се повеќе меѓу нас:
http://www.healthcabin.net/kangertech-kbox-mini-75w-tc-mod-p/10441.html
http://www.healthcabin.net/joyetech...a-vt-atomizer-ex-usb-wall-adapter-p/9890.html
http://www.healthcabin.net/joyetech-evic-vt-60w-5000mah-full-kit-p/9894.html

Да не биде после не си кажал ... Има сигурно уште многу ама треба да се копа...

@Metuzalem
Тоа што прочитав за бугарскиот примерок, станува збор за класичен екстракт од тутунско растение, а скоро сите растенија имаат во себе (етерични) масла. Нема логика тоа да биде штетно, но се бива...

Сепак ова повеќе влече на смола и затоа тешко се разредува.

Инаку многу е-течности и ароми во себе содржат алкохол баш поради тоа - полесно да се разредуваат.

Во почетокот сите е-течности содржеле алкохол, но со експанзијата на електронските цигари на светско ниво, многу фирми го замениле со други компоненти за да може да се користат меѓу муслиманската популација.
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,708
12,120
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Да пуцам? :hay::hay::hay:Не, нема шанси додека не проверам ова за маслото, но видов дека шипингот не е скап. Инаку сајтов е наследник на Блгарска роза, и сега го отвора во iframe оттаму. Значи добро сум го потрефил од првпат. :hay:

И на српскиот форум имаат малку зборено за тоа. И малку се оладив кога видов дека многу го валка грејачот и колку тешко се работи со него, а најчесто го користат за додавање (подобрување) во други течности, не сам, веројатно има причина за тоа.

Можеби ќе земам Гаруда или некоја друга ТА кога ќе нарачувам нормални ароми...
 

Chicco69

Unstoppable
21 април 2016
611
2,803
^ Тоа што го прави бербат греачот и не е толку страшно. 10 метра кантал е еден долар, а и памукот е бим бадијала.

Мене ме јаде друга јанза. Ако е ова екстракт од тутун, а е, а ако тутунот е радиоактивен, а е, што да бараме тука ние?

Многу од тие 7600 отрови што ги има во класичните цигари не се само од додавање хемија во нив. Некои потекнуваат изворно од тутунот.

Hard core пестициди и што уште не. Нека се најде генијалец што ќе екстрахира било што од листови тутун а да нема во тоа купишта отрови ... и радиоактвни компоненти згора на тоа.

Колега, кога ќе размислам подобро, мојот конечен одговор би бил: no thanks. :)
Едвај се спасив од аналогните, па да им се враќам преку екстракти од листови тутун ... поарно ќе го прифатам предлогот на @krema и ќе дувам чист глицерин. (?) А зошто да одам во такви крајности, мене добро ми е со сегашниве ароми.
Абе ќе си дувам Black Jack, полско цвеќе, круши и банани. :D
 

Gajche-X

Unbeatable
22 август 2014
3,081
5,387
Gulf Of Aden(Stargate Portal) via Скопје
^
немора само чисти круши, цреши и сливи и тутун :)
може и нешто искомбинирано :)
тркнете до e-liquud-recipes.com
или alltheflavors.com
и придружете ми се во "јадење колачиња, пити, тулумби, кастрди, баклави" и што уште не.

не ме оставајте сам :)
(далеку од тоа дека сум сам, ама мучкањево рецепти и бучкуруши е тешка зараза :)
плус ептен е вкусно.
помалку економично од мучкање со една арома, ама па доживљајот на добро искомбинирани ароми е скроз друг од соло арома.

се трошат малку повеќе пари на ароми али најбитно на анлогни нема враќање)


Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
 
Последна промена:

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,708
12,120
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Почнав да си правам филм дека стварно тоа е единствениот тутун што ни го бутаат во аромите, но после најдов дека има различни методи на екстракција или други постапки, а некои нели не се добиени од тутун (и веројатно тие личат на тутун само со многу фантазија). Идејата беше, ако е така, да не преплаќам разредување и да си земам едно шишенце на 5 години (плус демек почист вкус, но излезе дека тој не може секогаш да се постигне во домашни - нелабораториски услови).

Сепак не можеме да знаеме дали и колку од радиоактивноста има во аромата и преоѓа во телото и дали се собира (кумулативно) во него - барем додека не им текне на некои истражувачи да го истражуваат тоа. :hay: Исто и за отровите (алкалоидите), ако теоријата беше точна, ќе ги има(ше) и во купечките ароми.

Башка, и бананите се радиоактивни, но нема да се озрачиш ако се прејадеш. Е сега, за аромите од банана не гарантирам. :hay::hay::hay:

Сакам да кажам, за сите ароми може да важи тоа. Тек па за глицеринот (пред неколку страници се збореше за тоа) - замисли теткици со кутлачи неизмиени од 1945 како претураат во пластични шишиња (со бисфенол) од казан. :hay::hay::hay:

Ако тргнеме по тој пат, нема враќање.
 
Последна промена:

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,708
12,120
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Не можам да едитирам:Колку губат капацитет најпопуларните батерии при 50 циклуси на полнење и празнење (доста агресивни, во реален живот би било помалку).
 

MikickoHC

Practice makes perfect
26 февруари 2016
1,802
1,360
Скопје - Аеродром
^
немора само чисти круши, цреши и сливи и тутун :)
може и нешто искомбинирано :)
тркнете до e-liquud-recipes.com
или alltheflavors.com
и придружете ми се во "јадење колачиња, пити, тулумби, кастрди, баклави" и што уште не.

не ме оставајте сам :)
(далеку од тоа дека сум сам, ама мучкањево рецепти и бучкуруши е тешка зараза :)
плус ептен е вкусно.
помалку економично од мучкање со една арома, ама па доживљајот на добро искомбинирани ароми е скроз друг од соло арома.

се трошат малку повеќе пари на ароми али најбитно на анлогни нема враќање)


Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
Колега,биди сигурен дека не си сам.
Само една арома не сум парел од дамна,сум заборавил како изгледа тоа.

Sent from my C6603 using Tapatalk
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,076
11,457
youtu.be
btw и мене слаткарските ми се закон :) Летно време малку минт + ментол за разладување :D
 

cacko1

Gaining Experience
18 март 2015
338
419

Chicco69

Unstoppable
21 април 2016
611
2,803
Не можам да едитирам:Колку губат капацитет најпопуларните батерии при 50 циклуси на полнење и празнење (доста агресивни, во реален живот би било помалку).
Шубе ми беше дека после 50 - 100 циклуса 30Q ќе "издишат" многу повеќе во однос на VTC6. Сакав дури да ве замолам со @Gajche-X да направите некој тест на стари користени батерии, но очигледно нема потреба.
Инаку да, во нормални услови ќе губат помалку капацитет, но не гледам зошто би се менувал трендот.
Сега веќе немам оправдувања да направам пињаууу на пинковите звезди ... но исто така немам ни среќа:
30Q.PNG

@cacko1
Чекавте и дочекавте, браво. Фасттек во вистински момент го донеле, пред денот на таткото.

Јас незнам зошто бев убеден дека клонот ќе биде ист како оригиналот, т.е. 2 мл и го отпишав со образложение "неупотреблив за мене". Но, со капацитет од 4 мл е друга песна. :)
Всушност ќе можам и да го користам. :D

Уште една работа од поодамна ми боде очи. Coppervape го имаат драстично подигнато квалитетот во последно време. Беше приметно и со Хусар, а со Скајлајн уште повеќе. Не се више 2-ра лига...
 

Gajche-X

Unbeatable
22 август 2014
3,081
5,387
Gulf Of Aden(Stargate Portal) via Скопје
Поздрав до @Gajche-X
$22.54 Coppervape Skyline Styled RTA Rebuildable Tank Atomizer - 316 SS + Glass, Silver (free shipping) - FastTech.com

$22.54 Coppervape Skyline Styled RTA Rebuildable Tank Atomizer - 4ml / 316 stainless steel + glass at FastTech - Worldwide Free Shipping

Сеа да видиме само уште дали иде со сите дискови и да се ставаме на шопингSent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
Благодариме :)

јас одма го ставам у корпа :)

редуцирките на 2Fdeal
коштаат 7.6$
(веројатно веќе си ги нашол, али сепак да ги постнам за некој друг заинтересиран :) )

Coppervape Extra 8 Airdisks for Skyline Rebuildable Atomizer

edit:
@Chicco69

што се однесува до капацитетот на батериите.

имам 4 samsung 30Q од Gearbest
и 8 од nkon, сега за сега капацитетот им е горе-доле ист вез разлика што едните се од Gearbest а другите од Nkon.

Додека,
имам две LG HG2(чоколадни) од Fasttech
и 4 од Gearbest.
тие од Fasttech се постари/постара серија, веројатно едните се од една а другите од друга фабрика/погон,
а постариве од Fasttech малку подобро се држат од тие од Gearbest без разлика што имаат околу 4-5 циклуса повеќе.

За сега мислам дека најдобро ми се држат LG MJ1 а најслабо Sony VTC5.

Мислам дека сеуште Розевите и Кафеавите се најисплатлива варијанта за парите.
VTC 6 се солидни но ете тестот на Муч влева сомнежи.

едит 2:
Недодржа прстот и бидна - >пињаууу :)

Го пуцнав Skyline RTA, па ќе видиме што квалитет ќе биде ко ќе стаса
(за месец дена ваљда ќе биде)
наводно доаѓа со две редуцирки
една за м2л 3 дупчиња од по 1.мм,(нешто слично како кај Phenomenon, ако е кај него цугот со 3х1.мм, коска м2л ќе биде.
и еден д2л редуцир 1.8.мм висина на 4.мм ширина што за рестриктивен д2л би требало да биде тамаМ :) )

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
 
Последна промена:

Chicco69

Unstoppable
21 април 2016
611
2,803
Немав многу време, но сепак смогнав сили да го зачистам Мерлин и да сменам греач/памук. Всушност поважно ми беше да го вратам редуцирот назад (2.5 мм).
Смотав SS316L, 28 AWG, 2.5 mm пречник, 8.5 круга со LTQ памук.
Ептен на стемнување, брзав, не е баш идеално...
Merlin1.jpg
Разликата меѓу 2.5 мм проток на воздух со редуцир и 3.5 мм без е гоооолема. Со 3.5 мм делува безлично, капка во морето на многу обични атомајзери. Со редуцир пее сосема друга песна.
Merlin2.jpg
Да се разбереме, Мерлин не е и неможе во никој случај ни блиску да дојде до МТЛ, но со редуцир е сосема добар. Рестриктивен ДТЛ, убава густичка пареа, пристојна арома.

Се погоди баш да ставам иста течност како во бајката (и покрај тоа што таа е со кантал, друг сетап), може да се направи груба споредба. Бајката е приказна за себе ... права бајка. :)
Специфично за неа е што ги нагласува благите ноти од аромите (тука помага и тоа што течностите ми се 70+ ВГ).
Истото, можеби и во поголема мера го прави и Амит.

Мерлинот од друга страна е сосема различен, можеби и поизбалансиран. Но, секогаш има едно "но", изгледа србинот Бет е во право. Кај Мерлин се осеќа некој горчлива нота. Во прашање се нијанси, но сепак лесно се детектира. Можеби и некоја блага лутина (глупо звучи, ама се разбираме). :)
Во секој случај, интересно искуство.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,101
Мислења
838,559
Членови
29,018
Најнов член
dimitar.spiroski
На врв Дно