1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Електронски цигари втор дел

Дискусија во форумот 'Електронски цигари' започната од Metuzalem, 9 Април 2019.

1. Chaeld10_8

Chaeld10_8
    On your way to fame

727
    523
    29 Март 2011
    Најдобро е полнење на екстерен полнач Lii-402 во Комбинација со 2амп 5в Samsung по мое или за мод со вградени батерии над 1амп 5в

Испратено од DRA-L21 преку IT.mk форум апликација

На nikolaa96 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. nikolaa96

nikolaa96
    Intern

41
    49
    17 Март 2019
    Машко
    Овој не е fast charge, ок е да го користам или ? Сакам да знам и да бидам сигурен колку што се може, дека нема ништо да се деси. Или нека препорача некој адаптер 5А/2V за купување од кај нас или да си нарачам... 60937374_2326590060751349_453650710844669952_n.jpg

3. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,011
    10,866
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    НЕ со овој. Драгиша полни со 1,85 ампери, а и виде и во упатството дека бара 2 ампери. Подобро првиот.

Мислам дека fast charge нема да се активира, односно за да се активира треба преку УСБ кабел потрошувачот да му прати сигнал, што нема да го прати. Не пука директно на 9 волти. Си има претходниот адаптер 5 волти/2 ампера, таман си е, вториот ред од заокруженото од претходната слика.

На Sharlovski и nikolaa96 им се допаѓа ова.
  4. nikolaa96

nikolaa96
    Intern

41
    49
    17 Март 2019
    Машко
    Screenshot_20190524-014704_Gallery.jpg Значи си има регулатор...

5. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,011
    10,866
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Мора да има, затоа што е balanced charging (полни две батерии и ги балансира).

Општо, секогаш се зема појак извор од потрошувач, за овој можеш и на адаптер од 3 ампери и повеќе, потрошувачот си зема толку ампери колку што му требаат (освен во специјални случаи, но тогаш има специјални регулатори кои не се вакви).

Ако полначот/адаптерот работи на граница на своите можности, ќе се грее многу, особено затоа што се трудат да ги напикаат во што помало куќиште и немаат добро ладење. Потрошувачот и онака ќе се грее колку што се грее на тие на пример 2 ампера што ги влече, тука не можеш да смениш многу.

А најдобро е да си земеш надворешен полнач.

6. zdrnik

zdrnik
    Gaining Experience

48
    51
    31 oктомври 2016
    Машко
    Друштво, ме фаќа страв со батерииве. Имам pulse x мод и земав 2 аватар батерии од умбрела, привремено, дур не ми донесат други. Уште немам полнач и користам само една од батериите, ја пунам директно преку модот. Денес и вчера забележувам на периоди некој чуден звук како зуење кога стискам за влечење, страв и шубе ми е да вејпам. Извадив се, генералка му направив на модот, фабрички ресет и пак продолжува зуењето. Викам ај да ја сменам батеријава да видам дали и со другата ќе прави така, ја сменив, ја пуштив да се пуни пошто беше скоро празна и после некоја минута почна да прави некој звук како да дува, ја исклучив одма и модот беше претопол. Батеријата/модот ко да се спремаше за експлозија. Срцето у петици. Дали да ги фрлам батерииве, нејќам да останам без фаца. Втората батерија што го прегрева модот на пунење не ја пипам веќе, него што да правам со првата што ја користам веќе неколку дена и си е ок, освен за тоа зуењето кога влечам?

7. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,011
    10,866
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Овој вика дека иако Пулс Икс има добро коло (чипче) за полнење, многу се грее и благо ја надминува волтажата за полнење.

Не знам што да ти кажам, ако ти кажам дека мислам дека не е ништо, а потоа се запалиш, ќе бидам крив...

Обавезно барај други батерии, а за модот не знам дали го користиш. Зависи каков е звукот, може е звукот на PWM контролерот... Нешто како coil whine на графички карти.

Стави ладна батерија и ако по неколку влечења се загрее (но не на премногу вати, 30-40), не ја бива батеријата.

Уствари, аватарот може да се шит батерии, ништо чудно. Ги спомнуваат како добри, но кинески се.

А модот треба да се тестира со проверено добра батерија.

На Tomica Jovevski и zdrnik им се допаѓа ова.
  8. zdrnik

zdrnik
    Gaining Experience

48
    51
    31 oктомври 2016
    Машко
    Првата батеријата ми нема загреано до сега, а исто и модот дур се полни, и модот и батеријата беа ладни. Модот ми загреа само со таа втората батерија.
    Исто приметив и дур е уклучен екранот, батеријата прави многу тивок звук како на саатите, слично кога чукаат секундите, така некако. Не знам дали е тоа нормално. Како и да е, после ова не го користам модот дур не земам други батерии.

9. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,011
    10,866
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Никако не е нормално батеријата да прави звук, ако батеријата го прави звукот. :)

А еве, таму во коментарите и Муч вика дека не знае дали е безбедно да се полни во овој мод.

10. nikolaa96

nikolaa96
    Intern

41
    49
    17 Март 2019
    Машко
    Од каде би можел да си земам надворешен полнач, може од тука од кај нас или треба да си нарачам?

11. bicikle

bicikle
    On your way to fame

1,491
    702
    3 Март 2018
    На фастек литокала ли 500 побаеај, декако на латиница

12. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,011
    10,866
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Тука веројатно има, но не верувам да бидат толку поволни како од Кина.

На пример овој што ти го спомна @Chaeld10_8 е најосновен и најевтин, од ривјуто гледам дека ќе биде релативно бавен (само 1 слот полни со два ампера, 2 слота со по 1 ампер, 3 со 750 mA и 4 со по пола ампер). Тоа и не е толку важно (јас секогаш полнам со најмала струја што можам), но може некогаш ќе ти се брза, а и има други ситници (шум, спорост (лоша стратегија) при 2А полнење, power bank-от му е само со 1 батерија, недополнување на NiMH батерии). Со тие проблеми се живее, колку пари толку музика, би рекол дека е најевтин прифалив полнач со 4 слота. За чудо, на Фастек е поевтин одошто го најдов на Али, но не гледав шипинг.

Јас го користам тој што го спомна @bicikle и многу сум задоволен, но нема полнење над 1 ампер, иако амперите се независни за секој слот. Како што реков, користам само најбавно полнење. Имаме повеќе пати пишувано во темава за него, мери и капацитет на батериите, мене не ми треба ништо повеќе. На Фастек е овој, а на Али може да се најде поевтино, ова ми изгледа добро.

Понови не сум ни гледал, знам дека излегоа посовремени. А и поевтините (на пример со два слота) не знам кои се добри во денешно време, односно мислам дека сите се добри за вршење на основната работа - полнење на батериите. Само Nitecore не препорачувам, во последно време многу читав за проблеми со нив. Можеби затоа што се многу познати и имаат продадено многу модели, но сепак. А затоа што се популарни имаат и повисоки цени и постојат фалсификати (барем така читав).

13. krema

krema
    Professor

8,594
    8,324
    24 Јуни 2009
    Машко
    18 долари со адаптер од овде.
    Дефинитивно 500 е прав избор според мене.

На nikolaa96 и Metuzalem им се допаѓа ова.
  14. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,011
    10,866
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Прелиминарно: Најава за „голема распродажба на Фастек следната недела“. Тоа беше официјално соопштено, а неофицијално (непотврдено) ќе има купони за -20% од 27 до 29 мај по повод 7-ми роденден. Се знае и како ќе се викаат купоните, FASTTECH и CHERISH. :hay: (ако е точно тоа)

Друго официјално се знае само дека ќе има и наградна игра. :)

Едит :):

IMG-20190524-WA0005.png

На Chicco69, Widlok, ТАТА_МАТА и уште 5 други им се допаѓа ова.
  15. nikolaa96

nikolaa96
    Intern

41
    49
    17 Март 2019
    Машко
    Мојот мод има внатершна вградена батерија, користам drag 2 mini 4400mah вградена батерија, ако не грешам полначите што ги постиравте се за модови што немаат вградени батерии...

16. Ace Lud

Ace Lud
    Practice makes perfect

1,100
    1,918
    7 Април 2012
    Машко
    Исти к.. е важи и за двете

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

17. nikolaa96

nikolaa96
    Intern

41
    49
    17 Март 2019
    Машко
    Хаха е тек сеа хаос. Значи како што е на сликава телефонов, така ќе треба модот да го полнам ? aa.png

18. Ace Lud

Ace Lud
    Practice makes perfect

1,100
    1,918
    7 Април 2012
    Машко
    Не бе на сликава е покажано дека полначот може да биде и повер банк и да полниш мод со тоа ште ке зема струја од батериите ставени во модот.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

На bicikle и nikolaa96 им се допаѓа ова.
  19. Widlok

Widlok
    Intern

10
    11
    10 Јануари 2018
    Вчера направив нарачка , али не е shipped. Дали да ја откажам и направам нова за да го добијам попустот ?

20. bicikle

bicikle
    On your way to fame

1,491
    702
    3 Март 2018
    Може да платиш за repaking околу 2$ и провери шипингот да не ти иде јабана..

На Widlok му/ѝ се допаѓа ова.
  21. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,011
    10,866
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    @Widlok Можеш без проблеми, откажи нарачка, ако е платено со Пејпал побарај Gift Certificate и го имаш на располагање веднаш; ако е платено со картичка враќаат само на картичка, па може да се чека многу (од три дена до една недела, можеби и повеќе).

-----

@nikolaa96 Ти спомна надворешен и јас се префрлив на надворешен затоа што тоа е надворешен. :)

За евтини адаптери ти спомна @Chicco69, јас од скоро го имам овој Угрин и сум задоволен (поголем е и изгледа посолидно и помалку се грее на 2 ампера; немам поголем потрошувач од тоа; 5V3.4A EU Black е), а во индексот побарај Анхоч за адаптер од таму (со него имаше проблеми, но изгледа Его/Оне/АИО батериите се тие што имаат проблеми со регулација, веќе две им се запалија на членови).

На gokica и Widlok им се допаѓа ова.
  22. Saso Trpenoski

Saso Trpenoski
    Intern

16
    12
    21 Мај 2019
    Машко
  23. Ace Lud

Ace Lud
    Practice makes perfect

1,100