• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Дронови - Регистрација и пријавување летови

M.Pix

48 65 6c 69 6f 73 0a
27 јануари 2014
885
3,089
Прага
Абе овие од воздухоплов почнаа да праќаат неделни известувања со информации за услови при летање. Инаку има ли незадоволни или некогаш да не ви одобриле лет? Првенствено беше 24 саати демек да пријавиш за лет ама и 2-3 саати пред лет сум пријавувал и до сега се ми било одобрено. Брзи, ажурни, и пред се услужливи... дури не ми е верно.
Untitled.png
 

M.Pix

48 65 6c 69 6f 73 0a
27 јануари 2014
885
3,089
Прага
Оваа е страната за GPS предвидувања
Знам јас си користам апликација UAV Forecast, ама почнаа мејловиве да ми стигнуваат па бев изненаден со оглед на тоа што целава ствар за дроновите во МК ја водат 3 лица...
 

aleksnako

Gaining Experience
10 октомври 2012
185
104
Скопје
Знам јас си користам апликација UAV Forecast, ама почнаа мејловиве да ми стигнуваат па бев изненаден со оглед на тоа што целава ствар за дроновите во МК ја водат 3 лица...
не се баш тројца, цел тим е ( отсек во цивилно воздухоплоство ), плус имаат засилување од странство
 

Dessi

Intern
23 април 2019
3
2
Zdravo decki , kje mi treba malo info vo vrska so dobivanje dozvola za upravuvanje so dron. Dali nekoj ima polagano kako odi procedurata ima li organizacii koi se ovlasteni ili toa e agencija za civilno vozduhoplovstvo, kade ima materijal i sl . Sekoe info e dobredojdeno fala
 

M.Pix

48 65 6c 69 6f 73 0a
27 јануари 2014
885
3,089
Прага
Zdravo decki , kje mi treba malo info vo vrska so dobivanje dozvola za upravuvanje so dron. Dali nekoj ima polagano kako odi procedurata ima li organizacii koi se ovlasteni ili toa e agencija za civilno vozduhoplovstvo, kade ima materijal i sl . Sekoe info e dobredojdeno fala
Сеуште нема дозволи, ниту ти требаат. За да леташ дрон само треба да го регистрираш. Тоа оди преку агенција за цивилно воздухопловство. Ги имаш сите информации на нивниот сајт, и многу се љубезни. Со сите документи во агенција ќе завршиш за 15 минути работа, ќе те исконтактираат за макс недела дена да дојдеш да си подигнеш регистарско бројче и тоа е тоа. На следно летање на нивниот сајт само ја пополнуваш формата за да добиеш дозвола.
 

Dessi

Intern
23 април 2019
3
2
Така и слушнав дека нема лиценци т.е нема кој да ги издава, инаку прашувам бидејќи дронот ќе го користиме од фирма за геодетско снимање на пат па сега ги собираме дозволите за да можеме да го користиме. Фала ви дечки ќе го барам во агенција за регистрација
 

zlate_mkd

Intern
17 декември 2019
26
20
здраво на сите некој дали има информација дали треба да се регистрира dji mavic mini во македонија дали е исто како кај поголемиве дронови некој инфо Фала :D
 

Dessi

Intern
23 април 2019
3
2
За DJI Phantom 4 RTK требаше регистрација, а и како што разбрав сите дронови треба да се регистрираат големината е само заради утврдување на висината на надоместокот што се плаќа
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,307
2,116
Како е регултивата за мали дрончиња од типот на DJI Tello или нешто од тие играчките што ги има во Анхоч? Читав нешто на претходните страни, но нема никаков конкретен одговор.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #188

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,711
6,731
www.mikrotikmacedonia.net
Како е регултивата за мали дрончиња од типот на DJI Tello или нешто од тие играчките што ги има во Анхоч? Читав нешто на претходните страни, но нема никаков конкретен одговор.
Мислам дека секое беспилотно летало што е тешко над 500 грама тежина и доколку достигнува висина над 15 метри, мора да се пријави во Цивилна Пловидба.
 
Последна промена:

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,576
2,669
Прашање до тие што сте пријавувале летови - како знаете дека летот ви е одобрен?

Пријавив лет вчера, за утре наутро во 6 часот. Не добив повратен мејл, а на мапата од CAA го нема летот - обично ги пишува кога има пријавен лет. Мејл не добив дека не е одобрен.
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
1,952
1,458
Немам дрон но ме интересира како се пријавува лет. Ако не му е тешко на некој да објасни.
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,576
2,669
Немам дрон ме интересира како се пријавува лет. Ако не му е тешко на некој да објасни.
Кога ќе го регистрираш дронот, ти даваат регистарска ознака и ПИН код за пријавување. После тоа, одиш на сајтот на CAA, долу имаш "Најави оперирање UAS", кај што внесуваш податоци за дронот, летот, и операторот, и тоа е тоа. Се пријавува 24 часа пред летот, ама пишаа погоре дека успева и со неколку часа унапред пријавување.
 

brasica

Practice makes perfect
18 април 2010
661
1,004
brasica's setup  
Processor & Cooler
i7 8700K NZXT Kraken X62
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
Samsung SM961 NVMe 256GB & Crucial MX500 M.2 1TB
PSU
Cooler Master V1000
RAM
Corsair Dominator Platinum RGB 2x16GB 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1080Ti FE
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Logitech G Pro Wireless
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Audioquest Firefly + PSB Alpha PS1
Monitor
Asus PG348Q
OS
Win 10 64-bit
Немам дрон ме интересира како се пријавува лет. Ако не му е тешко на некој да објасни.

На оваа страница. После пријавувањето стига маил дека си испратил барање па обично следниот ден треба да го има на мапата на сајтот. Ако го нема тогаш не е пријавен сеуште.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,356
10,397
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
А кои дронови подлежат на ова?
 

M.Pix

48 65 6c 69 6f 73 0a
27 јануари 2014
885
3,089
Прага
Нема мејл, значи не е одобрен. Некогаш се експресни за 2 часа, некогаш ќе си почекаш.
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,576
2,669
Нема мејл, значи не е одобрен. Некогаш се експресни за 2 часа, некогаш ќе си почекаш.
Не е проблем чекањето, затоа и го најавив летот во недела навечер, за вторник сабајле. Ко да памтам муабет од CAA дека ако летот не е одобрен, се добива мејл, а не добив ништо - ни мејл за потврда дека сум најавил лет, ни дека е одобрен/одбиен.
 

brasica

Practice makes perfect
18 април 2010
661
1,004
brasica's setup  
Processor & Cooler
i7 8700K NZXT Kraken X62
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
Samsung SM961 NVMe 256GB & Crucial MX500 M.2 1TB
PSU
Cooler Master V1000
RAM
Corsair Dominator Platinum RGB 2x16GB 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1080Ti FE
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Logitech G Pro Wireless
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Audioquest Firefly + PSB Alpha PS1
Monitor
Asus PG348Q
OS
Win 10 64-bit
Не е проблем чекањето, затоа и го најавив летот во недела навечер, за вторник сабајле. Ко да памтам муабет од CAA дека ако летот не е одобрен, се добива мејл, а не добив ништо - ни мејл за потврда дека сум најавил лет, ни дека е одобрен/одбиен.
Јас од кога ќе пријавам, мејл дека ми е одобрен не добивам. Само се појавува на мапата.
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,576
2,669
Јас од кога ќе пријавам, мејл дека ми е одобрен не добивам. Само се појавува на мапата.
Јасно, само што не се појави. Летот беше најавен за во 6 сабајлево, еве уште го нема, а немам мејл дека е одбиен. А си пишал погоре и дека добиваш мејл за барањето - ако мислеше дека стига мејл дека си најавил лет, ни таков не добив.
 

brasica

Practice makes perfect
18 април 2010
661
1,004
brasica's setup  
Processor & Cooler
i7 8700K NZXT Kraken X62
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
Samsung SM961 NVMe 256GB & Crucial MX500 M.2 1TB
PSU
Cooler Master V1000
RAM
Corsair Dominator Platinum RGB 2x16GB 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1080Ti FE
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Logitech G Pro Wireless
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Audioquest Firefly + PSB Alpha PS1
Monitor
Asus PG348Q
OS
Win 10 64-bit
Јасно, само што не се појави. Летот беше најавен за во 6 сабајлево, еве уште го нема, а немам мејл дека е одбиен. А си пишал погоре и дека добиваш мејл за барањето - ако мислеше дека стига мејл дека си најавил лет, ни таков не добив.
Да, на тоа мислев. Чисто автоматизирана потврда дека си испратил барање.
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,576
2,669
Да, на тоа мислев. Чисто автоматизирана потврда дека си испратил барање.
Nope, ништо такво. Баш ќе најавам уште еден лет за утре, да видам дали ќе стигне мејл, ако не, ќе звонам во CAA. Фала ти.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,676
Мислења
830,316
Членови
28,680
Најнов член
Ljubac
На врв Дно