1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем Дијагностицирање неонка

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од Avid, 16 Август 2019.

 1. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,385
  12,508
  2 Август 2012
  Машко
  Океј

  Ако ова не ти помогне тогаш не знам што.

  1. Купи лед неонка
  2. Отштрафи ги жиците каде што се портокаловите кругчиња. Лустер клема се вика ова
  3. Отштрафи ја арматурата и извади ја од елементот
  4. Скини ги жиците кои се пречкртани со црвено
  5. Извади ја пригушницата и подножјето од стартерот
  6. Пушти жица како што е означено на сликата со плава боја
  Толку

  viber_image_2019-08-16_18-32-47.jpg


  После Флегма нечини, Флегма ме прогонува и се измотава со мене и слични бедотии..
   
  На barneymk, farkizz, JunkieMKD и уште 2 други им се допаѓа ова.
 2. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,492
  5,071
  21 Јануари 2009
  Се супер ама претходно востановивме дека 45 сантима лед цевка не се наоѓа никаде :D
   
 3. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,385
  12,508
  2 Август 2012
  Машко
  Не е точно.
  Јас користам во купатилата и редовно ги наоѓам. Стандардна големина е ова (покрај другите)
  Дај растрчај се малку
   
 4. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,492
  5,071
  21 Јануари 2009
  Е кај ги наоѓаш де редовно??
   
  На Маша му/ѝ се допаѓа ова.
 5. BEST

  BEST
  Gaining Experience

  311
  279
  10 Јуни 2011
  Машко
  хахахахахах
  не сте сериозни вие хаха :D:D:D:D:D
  а зошто не си купиш цела кујна нова? хахах се зезам.. извинете на СПАМ, морав да се убацам хаха
   
 6. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,385
  12,508
  2 Август 2012
  Машко
  Во продавница за такви ствари. Во Скопје ако не можеш да најдиш тогаш емигрирај, рецимо во Италија ама не е тема ова
   
 7. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,492
  5,071
  21 Јануари 2009
  Од една страна имаме член кој вели дека тоа не е стандардна големина за лед цевка и дека скоро и да нема никаде а и гуглањето го вели истото и секаде се 60 и 90.
  Од друга страна те имаме тебе што викаш дека има секаде а не кажуваш каде.
  Кому би поверувал во ситуацијава? Стај се на мое место.
   
 8. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,385
  12,508
  2 Август 2012
  Машко
  Сега е 01:45 и греота се домашниве да ги реметам и да го отштрафувам орманчето во купатило за да ти покажувам дека 45cm не е езотерична должина на неонка.

  Сите неонки ги имам заменето со LED неонки на 220V од истите причини како и кај тебе.
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,492
  5,071
  21 Јануари 2009
  Многу ми се допаѓа што мислава ти дошла а не ти е дојдено да кажеш кај има :D
   
  На 123456 и Tenny им се допаѓа ова.
 10. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,871
  6,479
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Ретки се. Кај нас стандард кратки се TLD 18W/54 а за 45 сум слушнал ама не сум видел никаде. @FLEGMA може на кратко да пишеш кај си ја купил.

  Ами мене ми се чини ги свичнал бројките можда ненамерно?
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 11. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,385
  12,508
  2 Август 2012
  Машко
  Во право сте. Не е 45 сантиметри
  60 е.

  Жал ми е што душевно го разбранував членот. Кој дури сними и видео и го објави на YouTube
  А мене ме мрзеше да видам точна димензија.
  Се посипувам со пепел..
   
  На DonFrozex, flashgordon007, yasho и уште 3 други им се допаѓа ова.
 12. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  995
  1,129
  11 Март 2011
  Имаш Брилолаж стартери 19 до 30 денари се, пазарам нешто и ги приметив
   
 13. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  481
  518
  15 Септември 2012
  Машко
  А оние претходно напишаните од 90cm сe всушност неонки со должина од 120cm.
   
 14. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,492
  5,071
  21 Јануари 2009
  Земав стартер од пазар и океј е сеа.
  Фала многу, следно расипување ќе ставам лед ваљда.
   
  На bxxxn и farkizz им се допаѓа ова.
 15. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,114
  3,082
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  толку мачење во пишување за еден стартер од 30 ден....
   
 16. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,385
  12,508
  2 Август 2012
  Машко
  Стави заедно со арматура кога веќе не може да се најде 45 cm.
  Дрвен елемент е тоа. Не си играј играчки
   
 17. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,492
  5,071
  21 Јануари 2009
  Да, така ќе направам.
  Да ми текнеше вчера порано дур работеше пазарот ќе го средев ама за жал касно ми текна а обично кога ќе ми се појави некое проблемче за било што кое ми оди на нерви одма сакам да го решам/разјаснам и затоа извини вака ако ти сметав сега оди продавај графички.
  И не беше за џабе, добив добри предлози и дознав работи што не ги знав и колку толку малку се апгрејднав у home maintenance.
   
  Alucard, Маша, farkizz и на уште 1 им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...