• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Царинска тарифа

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,385
3,717
Скопје
Увек, ама увек зимај ја најлошата варијанта... Цената што навистина имаш доказ дека си ја платил (извод од банка со печат) + 15% + 18% плус некои трошоци (100-200 денари). нема бегање од давачките...
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,948
2,511
@blaze.manev Зарем навистина мислиш дека ајфон 5ц го начека за повеќе од двојно пониска цена и дека е оргинал?

Истото го помислив пред пар години и јас кога нарачав ''оргинал '' HTC One X. Ги користат IMEI броевите од стари телефони, прават одлични клонови на изглед, но со лоши компоненти и ни приближно ист квалитет. На алиекспрес веројатноста да најдеш оргинал Самсунг, LG, Htc, iphone, е помала од 1%. Истово ќе ти го потврдат уште 2-3 члена од форумов, само не знам кои беа.

Ако ме послушаш мене, а ова најдобронамерно ти го кажувам, воопшто не си го подигај телефонот која и да е цената за царина, а по мое мислење ќе ти го проверат на царина ќе видат дека не оргинал и нема ни да го добиеш назад. Најбитно е да отвориш спор на време и да си бараш друг телефон. Ако ти е толку за ајфон земи подобро на старо од кај нас отколку да се лажеш дека е нов и нерви да кинеш.
 

blaze.manev

Intern
12 март 2016
5
1
@blaze.manev Зарем навистина мислиш дека ајфон 5ц го начека за повеќе од двојно пониска цена и дека е оргинал?

Истото го помислив пред пар години и јас кога нарачав ''оргинал '' HTC One X. Ги користат IMEI броевите од стари телефони, прават одлични клонови на изглед, но со лоши компоненти и ни приближно ист квалитет. На алиекспрес веројатноста да најдеш оргинал Самсунг, LG, Htc, iphone, е помала од 1%. Истово ќе ти го потврдат уште 2-3 члена од форумов, само не знам кои беа.

Ако ме послушаш мене, а ова најдобронамерно ти го кажувам, воопшто не си го подигај телефонот која и да е цената за царина, а по мое мислење ќе ти го проверат на царина ќе видат дека не оргинал и нема ни да го добиеш назад. Најбитно е да отвориш спор на време и да си бараш друг телефон. Ако ти е толку за ајфон земи подобро на старо од кај нас отколку да се лажеш дека е нов и нерви да кинеш.
вака овај ми е веке 2 5с што го порачувам и ти тврдам со сигурност дека е оргинал...значи имам искуство со телефони тоа и го работам на еден начин..значи тука нема ништо спорно телефонот е оргинал со проверен сериски број i IMEI
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,948
2,511
вака овај ми е веке 2 5с што го порачувам и ти тврдам со сигурност дека е оргинал...значи имам искуство со телефони тоа и го работам на еден начин..значи тука нема ништо спорно телефонот е оргинал со проверен сериски број i IMEI
Стави ги еден до друг со оргинал ајфон, ќе забележиш разлика. Од друга страна може да е одличен клон, iphone 5c не е веќе скап да се произведе и ништо чудно да ги има истите или слични компоненти како оргиналот и квалитетот да е тука некаде. Ајфон сакаат да си ја зачуваат ексклузивноста, зарем мислиш дека би си ги продавале телефоните за 100тина долари за некој кинез кога ќе одземеш шипинг да заработи 20-30 долари од телефон?
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,028
29,035
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Јован имал едно лошо искуство, и сега се е со сигурност фејк :D

Teлефоните во 90% од ситуациите се оргинал, али може да се репарирани.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,787
6,829
www.mikrotikmacedonia.net
Рифербушед = Земени од отпад, и сменети маски и исчистена прашината од нив. ИЗбегавајте рифербушед, поготово од Алиекспрес. Кој не купил од таму, не знае какви дубари прават кинезите. Дури и да е оригинал Ајфон, не вреди да ризикуваш, кога истиот ке го купиш и кај нас тука по слична цена.
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,948
2,511
Јован имал едно лошо искуство, и сега се е со сигурност фејк :D

Teлефоните во 90% од ситуациите се оргинал, али може да се репарирани.
psy немал ни едно искуство со телефон со алиекспрес и сега сигурно се оргинал телефоните и тоа ни помалку ни повеќе 90% :eek:h: nigga please
Која е логиката ијфон да си ги продаваат телефоните за 100тина долари за некој кинез без шипинг да заработи 30-40 долари, а притоа брендот им се заснова на уникатност?

И тоа нивно репарирано на алиекспрес најчесто значи сменета камера, оргинална батерија, процесор со делови со многу полош квалитет. Не е исто со factory refurbrished како што е на ибеј на пример, препарирано на алиекспрес најчесто значи осакатено.
@DrMTR @Gajche-X и мислам дека и @Costigan_Jr можат да потврдат за слично искуство
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,787
6,829
www.mikrotikmacedonia.net
Да, баш како што кажа Јован, телефоните кои што се "Seller Referbushed" се поправени од самиот корисник, т.е во превод, Кинезот оди на купува делови на локалното пазарче во Бејџанг, оди дома, го растура ајфонот на делови, и притоа ако екраноте пукнат, го менува со друг заменински со лош квалитет, ја менува батеријата (исто со заменска, со тапа квалитет), и маската истотака ја менува. Или во превод ги вади вредните оригинални делови (кои што најверојатно ке ги препродаде на друг кинез) а во вашиот ајфон ке стави делови со низок квалитет. Еднаш го јадев стапот со кинески ефтин телефон, на кој што ги имав следниве дефекти во првите 2 месеци:

* не ги препознаваше слушалките после 2-риот месец, најверојатно поради аудио џекот кој што е срање.
* знаеше да замрзне без причина.
* Wifi -то беше катастрофа, полошо нешто немам видено !
* Несакаше да се полни после 9 месеци.
* Се поду батеријата ..

Сума сумарум, не издржа ни една година, целиот се олупи по маската..
Немој да мислите дека затоа што си купил Ајфон, дека кинезот ти ставил оригинални ејпл делови внатре и ти го продава за 100$ со бесплатна испорака. Гадно си се зафркнал.

Јован имал едно лошо искуство, и сега се е со сигурност фејк :D

Teлефоните во 90% од ситуациите се оргинал, али може да се репарирани.
Баш тоа е клучниот збор "репарирани" Многу е битно со какви делови го "репарирал" кинезот Ајфонот. Кога ставиш дека ке го репнат на царина ке му дошло како да си го купил од тука, плус ке имал можност да го прегледа пред да г купи, вака мачка во вреќа.
 

Gajche-X

Unbeatable
22 август 2014
3,081
5,387
Gulf Of Aden(Stargate Portal) via Скопје
Доколку се работи за попознат селер на пример на алиекспрес што продава refurbished iPhone или Nexus,тогаш е донекаде ОК оправдувајќи за цената.

Е сеа доколку не е баш познат и нема добар рејтинг,тогаш не би ми паднало на памет да нарачам refurbished.

Јас имам фатено у рака кај колега од работа HTC 8X Windows - refurbished од алиекспрес ,
телефонот е веќе кај колегата година и пол без ниеден проблем,
со кратки зборови - имал среќа.

Како и да е ,
би избегавал refurbished поготово од продавници со послаб рејтинг и со малку продадени парчиња,без разлика дали е ибеј или алиекспрес или таобао или дхгејт.

Извинете на оф топик.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,028
29,035
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
psy немал ни едно искуство со телефон со алиекспрес и сега сигурно се оргинал телефоните и тоа ни помалку ни повеќе 90% :eek:h: nigga please
You are wrong. И тоа ептен.
Баш тоа е клучниот збор "репарирани" Многу е битно со какви делови го "репарирал" кинезот Ајфонот. Кога ставиш дека ке го репнат на царина ке му дошло како да си го купил од тука, плус ке имал можност да го прегледа пред да г купи, вака мачка во вреќа.
Лесно е да се провери кои делови ги има уредот, дури и без отварање на истиот.
 

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
1,026
1,780
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4690 & Gammaxx 200T
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston Now UV300 120GB /HDD 1TB WD 64MB Caviar Blue
PSU
CM Masterwatt lite 700w
RAM
Patriot DDR3 2x8GB 1600MHz
Video card
Sapphire Nitro+ RX 580 8GB
Case
MS Cyclops V
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
1,026
1,780
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4690 & Gammaxx 200T
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston Now UV300 120GB /HDD 1TB WD 64MB Caviar Blue
PSU
CM Masterwatt lite 700w
RAM
Patriot DDR3 2x8GB 1600MHz
Video card
Sapphire Nitro+ RX 580 8GB
Case
MS Cyclops V
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit
Имаш тема негде по форумов. Купуваш телефон бараш од продавачот да ти даде потврда за поврат на ДДВ за странски лица (му даваш пасош), потврдата ја даваш на увид на цaриникот на граница. Цариникот ти удира печат, може (ама најчесто не се замараат) да ти побара да го види телефонот. Со потврдата идеш во фришопот на граница, им ја даваш потврдата ти враќаат 10 %.
ПС : Не сите продавници ја нудат оваа опција.
 
Последна промена:

G4M3R

On your way to fame
26 јуни 2012
787
935
Доколку на царина им се достави документ по e-mail даваат назад некаков потврден одговор? Дека е извршена царинска постапка или пак мора лично да се оди?
 

Joker

Intern
24 март 2016
2
0
Здраво.
Ова ми е прв пост на форумот. Барав на гугл дали можам да најдам колку ќе ми биде царина и ддв за одреден предмет што сакам да го порачам од алиекспрес.
Наидов на темата и скоро и да ги прочитав сите страни. Видов дека се збори за ценовник кој кажува колку ќе биде царината на предметот и ддв-то. Исто така видов дека и тоа и не значи дека ќе биде царинењето според прописи туку може да биде и како ќе им текне на цариниците.
Сакам да прашам за овој предмет:
http://www.aliexpress.com/item/Quad...n-Player-for-CRUZE-2008-2011/32565331567.html

Деновиве ќе има промоција и преметот ќе биде 300 евра и шипинг преку China Post 75 евра.
Барав во ценовникот да видам колку ќе ме царинат и оданочат ама неможев да се снајдам никако. Дали некој би можел да ми каже колку одприлика ќе треба да платам за сите трошоци од царина и данок.
Ви благодарам многу.
 

damil

On your way to fame
2 јануари 2015
855
937
На тие 375 евра додади 15% царина (ако не се лажам, провери за секој случај во тарифникот, кој можеш да го превземеш од сајтот на царина, првата колона) и на сето тоа стави ДДВ 18%.

Значи се на се околу 500 еур.

Не ти се исплати кај нас се наоѓаат за поефтино.
 

Joker

Intern
24 март 2016
2
0
Дали на телефон порачан од онлајн продавница на интерет не се плаќа царина во Македонија?
 

Martinovski

Gaining Experience
4 октомври 2011
620
207
Martinovski's setup  
Processor & Cooler
i7 7700K @ 5.0GHz // NZXT Kraken X62
Motherboard
Asus ROG Strix Z270E Gaming
Storage
2x Samsung SM960 EVO 250GB RAID 0 // SSD 850 PRO 256GB // WD Black 2TB
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
G.Skill Trident Z RGB 32GB (4x8GB) DDR4 3867MHz
Video card
Asus ROG Strix 1070 8GB OC Edition
Case
NZXT S340 Elite Matte Black
Mouse
Razer Lancehead TE // Steelseries Qck XXL
Keyboard
Razer BlackWidow Chroma v2 TE
Audio
Asus ROG Strix Fusion 300 // Asus Xonar U5
Monitor
Dell S2417DG w/ 165Hz, 1ms & G-Sync
OS
Windows 10 Pro 64-Bit
Se plakja, 18% plus pari za shpediterot, a ima sansi i bez carina da pomini poshto i vremevo e ubavo mozi da im se pogodi denot na carinicite :p
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,804
Мислења
850,811
Членови
29,490
Најнов член
cadi1
На врв Дно